kpresenter - en to mai translation catalogue (57 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
mai: जोड़ू (&I)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

en: Former maintainer
mai: पहिनुक मेंटेनर

en: Original author
mai: मूल लेखक

en: David Faure
mai: डेविड फाउरे

en: Next Slide
mai: अगिला स्लाइड

en: Shape
mai: आकार

en: Normal
mai: सामान्य

en: Insert Slide
mai: स्लाइड जोडू

en: Previous Slide
mai: पछिला स्लाइड

en: First Slide
mai: पहिल स्लाइड

en: Last Slide
mai: अंतिम स्लाइड

en: Notes
mai: टिप्पणी

en: Error
mai: त्रुटि

en: No Effect
mai: कोनो प्रभाव नहि

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
mai: काटू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
mai: चओड़ाइ: (&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
mai: उँचाइ (&H):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
mai: स्तर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
mai: चित्र

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
mai: बहुल मानिटर

en: Monitor %1 (primary)
mai: मानिटर %1 (प्राथमिक)

en: Monitor %1
mai: मानिटर %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
mai: स्लाइड

en: No sound
mai: कोनो ध्वनि नहि

en: Import...
mai: आयात...

en: Bar
mai: पट्टी

en: From Top
mai: शीर्षसँ

en: Clock
mai: घड़ी

en: Fan
mai: पंखा

en: To Top
mai: उप्पर तक

en: To Left
mai: बामाँ तरफ

en: To Bottom
mai: नीच्चाँ तक

en: To Right
mai: दहिन्ना तरफ

en: Right
mai: दहिन्ना

en: Up
mai: उप्पर

en: Vertical
mai: लम्बवत

en: Horizontal
mai: क्षैतिज

en: Box
mai: बक्सा

en: Diagonal
mai: तिर्यक

en: Down
mai: नीच्चाँ

en: Left
mai: बामाँ

en: Ellipse
mai: दीर्घवृत्त

en: Circle
mai: वृत्त

en: Hexagon
mai: षट्कोण

en: Rectangular
mai: आयताकार

en: Diamond
mai: हीरा

en: Misc
mai: विविध

en: Heart
mai: ह्रदय

en: Pentagon
mai: पंचभुज

en: Star
mai: तारा

en: Triangle
mai: त्रिभुज

en: Snake
mai: साँप

en: Spiral
mai: चक्राकार

en: Slide
mai: स्लाइड
