thesaurus_tool - en to ms translation catalogue (26 entries)

en: (No match)
ms: (Tiada padanan)

en: &Search for:
ms: &Cari:

en: S&earch
ms: &Cari

en: Change Language...
ms: Ubah Bahasa...

en: &Thesaurus
ms: &Tesaurus

en: Synonyms
ms: Sinonim

en: More General Words
ms: Kata Lebih Umum

en: More Specific Words
ms: Kata Lebih Khusus

en: &Replace with:
ms: &Ganti dengan:

en: &Replace
ms: &Ganti

en: Related Words - %1
ms: Kata Berkaitan - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
ms: Fail tesaurus '%1' tidak ditemui. Guna 'Ubah Bahasa...' untuk memilih fail tesaurus.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
ms: Sinonim/Hipernim - Tertib mengikut Frekuensi

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
ms: Sinonim - Tertib mengikut Persamaan Makna (kata kerja sahaja)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
ms: Antonim - Kata dengan Makna Berlawanan

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
ms: Hiponim - ... adalah (kira-kira)%1

en: Meronyms - %1 has a ...
ms: Meronim - %1 mempunyai ...

en: Holonyms - ... has a %1
ms: Holonim - ... mempunyai %1

en: Attributes
ms: Atribut

en: Cause To (for some verbs only)
ms: Sebab (bagi beberapa kata kerja sahaja)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
ms: Keperluan Kata Kerja (bagi beberapa kata kerja sahaja)

en: Familiarity & Polysemy Count
ms: Kiraan Pengetahuan & Polisemi

en: Verb Frames (examples of use)
ms: Rangka Kata Kerja (contoh penggunaan)

en: List of Compound Words
ms: Senarai Kata Majmuk

en: Overview of Senses
ms: Paparan Umum Makna

en: No match for '%1'.
ms: Tiada padanan untuk '%1'.
