PathShapes - en to nb translation catalogue (49 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
nb: Endre ellipse

en: Arc
nb: Bue

en: Pie
nb: Sektor

en: Chord
nb: Korde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
nb: Ellipseform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
nb: Startvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
nb: Sluttvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
nb: Lukk ellipse

en: An ellipse
nb: En ellipse

en: An enhanced path shape
nb: En forsterket baneform

en: An enhanced path
nb: En forsterket bane

en: Cross
nb: Kors

en: A cross
nb: Et kors

en: Arrow
nb: Pil

en: An arrow
nb: En pil

en: Smiley
nb: Fjesing

en: Circular Arrow
nb: Sirkulær pil

en: A circular-arrow
nb: En sirkulær pil

en: Gearhead
nb: Tannhjulhode

en: A gearhead
nb: En figur med tannhjulhode

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
nb: Endre rektangel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
nb: Rektangelform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
nb: Hjørneradius x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
nb: Hjørneradius y:

en: Rectangle
nb: Rektangel

en: A rectangle
nb: Et rektangel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
nb: Endre spiral

en: Curve
nb: Kurve

en: Line
nb: Linje

en: Clockwise
nb: Med klokka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
nb: Spiralform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
nb: Tone ut/inn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
nb: Retning:

en: A spiral shape
nb: En spiralform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
nb: Endre stjerne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
nb: Stjerneform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
nb: Mangekant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
nb: Hjørner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
nb: Indre radius:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
nb: Ytre radius:

en: A star shape
nb: En stjerneform

en: A star
nb: En stjerne

en: Star
nb: Stjerne

en: Flower
nb: Blomst

en: A flower
nb: En blomst

en: Pentagon
nb: Femkant

en: A pentagon
nb: En femkant

en: Hexagon
nb: Sekskant

en: A hexagon
nb: En sekskant
