thesaurus_tool - en to nb translation catalogue (32 entries)

en: (No match)
nb: (Ingen treff)

en: &Search for:
nb: &Søk etter:

en: S&earch
nb: Sø&k

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
nb: Tilbake

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
nb: Forover

en: Change Language...
nb: Endre språk …

en: &Thesaurus
nb: &Synonymordliste

en: Synonyms
nb: Synonymer

en: More General Words
nb: Mer generelle ord

en: More Specific Words
nb: Mer spesifikke ord

en: &Wordnet
nb: &WordNet

en: &Replace with:
nb: &Erstatt med:

en: &Replace
nb: &Erstatt

en: Replace Word
nb: Erstatt ord

en: Related Words - %1
nb: Beslektede ord – %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
nb: Fant ikke synonymordlista «%1». Bruk «Endre språk» for å velge en ordlistefil.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
nb: <b>Feil:</b> Klarte ikke å kjøre grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
nb: Synonymer/hypernymer – ordnet etter bruksfrekvens

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
nb: Synonymer – ordnet etter likhet i betydning (bare verb)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
nb: Antonymer – ord med motsatt betydning

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
nb: Hyponymer – … er (et slags) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
nb: Meronymer ‒ %1 har …

en: Holonyms - ... has a %1
nb: Holonymer ‒ … har en %1

en: Attributes
nb: Kjennemerke

en: Cause To (for some verbs only)
nb: Grunn til (bare for noen verb)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
nb: Verbavledning (bare for noen verb)

en: Familiarity & Polysemy Count
nb: Antall nært beslektede og flertydige ord

en: Verb Frames (examples of use)
nb: Verbstruktur (eksempler på bruk)

en: List of Compound Words
nb: Liste over sammensatte ord

en: Overview of Senses
nb: Oversikt over betydninger

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
nb: <b>Feil:</b> Klarte ikke starte WordNet­programmet «wn». Du må installere WordNet på maskinen din om du ønsker å bruke programmet, og 'wn' må være i din søkesti (PATH). Du finner WordNet på <a href="http://wordnet.princeton.edu/"> http://wordnet.princeton.edu/</a>. Merk at WordNet bare finnes på engelsk.

en: No match for '%1'.
nb: Ingen treff for «%1».
