VariablesPlugin - en to nb translation catalogue (63 entries)

en: Number
nb: Tall

en: Name
nb: Navn

en: Number and name
nb: Tall og navn

en: Number without separator
nb: Tall uten skilletegn

en: Number and name without separator
nb: Tall og navn uten skilletegn

en: Level:
nb: Nivå:

en: Chapter
nb: Kapitel

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
nb: Dato (fast)

en: Locale date format
nb: Lokalt datoformat

en: Short locale date format
nb: Kort lokalt datoformat

en: Locale date & time format
nb: Lokalt dato- og tidsformat

en: Short locale date & time format
nb: Kort lokalt dato- og tidsformat

en: Day
nb: Dag

en: Month
nb: Måned

en: Year
nb: År

en: Hour
nb: Time

en: Minute
nb: Minutt

en: Second
nb: Sekund

en: Flexible Digits (1-31)
nb: Fleksible sifre (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
nb: 2 sifre (01-31)

en: Abbreviated Name
nb: Forkortet navn

en: Long Name
nb: Langt navn

en: Flexible Digits (1-12)
nb: Fleksible sifre (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
nb: 2 sifre (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
nb: Forkortet navn, eieform

en: Possessive Long Name
nb: Langt navn, eieform

en: 2 Digits (01-99)
nb: 2 sifre (01-99)

en: 4 Digits
nb: 4 sifre

en: Flexible Digits (1-23)
nb: Fleksible sifre (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
nb: 2 sifre (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
nb: Fleksible sifre (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
nb: 2 sifre (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
nb: Datokorreksjon:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
nb:  dager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
nb: Velg hvordan datoen skal vises:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
nb: Selvvalgt formatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatButton)
en: ...
nb:  …

en: Author Name
nb: Utviklernavn

en: Title
nb: Tittel

en: Subject
nb: Emne

en: File Name
nb: Filnavn

en: Keywords
nb: Nøkkelord

en: Comments
nb: Kommentarer

en: Page Count
nb: Sidetall

en: Page Number
nb: Sidenummer

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Name:
nb: Navn:

en: New
nb: Ny

en: Delete
nb: Slett

en: String
nb: Streng

en: Boolean
nb: Boolsk

en: Float
nb: Flyttall

en: Percentage
nb: Prosent

en: Currency
nb: Valuta

en: Date
nb: Dato

en: Time
nb: Tid

en: Formula
nb: Formel

en: Void
nb: Tom

en: Value:
nb: Verdi:

en: New Variable
nb: Ny variabel

en: Name for new variable:
nb: Navn på ny variabel:

en: Delete variable <b>%1</b>?
nb: Slett variablen <b>%1</b>?

en: Delete Variable
nb: Slett variabel
