koconverter - en to nb translation catalogue (16 entries)

en: CalligraConverter
nb: Calligrakonvertering

en: Calligra Document Converter
nb: Calligra dokumentkonvertering

en: Input file
nb: Fil for inndata

en: Output file
nb: Fil for utdata

en: Make a backup of the destination file
nb: Ta en sikkerhetskopi av målfila

en: Batch mode: do not show dialogs
nb: Skriptmodus: ikke vis dialogvinduer

en: Interactive mode: show dialogs (default)
nb: Interaktiv modus: vis dialogvinduer (standard)

en: Mimetype of the output file
nb: Mimetypen i målfila

en: The print orientation. This could be either Portrait or Landscape.
nb: Utskriftsretning. Enten stående eller liggende.

en: The paper size. A4, Legal, Letter, ...
nb: Papirstørrelse.  A4, Legal, Letter, …

en: The size of the paper margin. By default this is 0.2.
nb: Størrelse på sidemarg, 0.2 er standarden.

en: Two arguments required
nb: Det trengs to argumenter

en: Mimetype for input file %1 not found!
nb: Fant ikke den mimetypen som ble angitt for inndatafila %1.

en: Mimetype not found %1
nb: Fant ikke mimetypen %1

en: Mimetype not found, try using the -mimetype option
nb: Fant ikke mimetypen, prøv å bruke alternativet «-mimetype»

en: *** The conversion failed! ***
nb: *** Konverteringen mislyktes. ***
