KarbonTools - en to nds translation catalogue (63 entries)

en: A calligraphic shape
nds: En kalligraafsch Form

en: Calligraphic Shape
nds: Kalligraafsch Form

en: Save profile as...
nds: Profil sekern as...

en: Remove profile
nds: Profil wegmaken

en: &Follow selected path
nds: Utsöcht Bahn &nagahn

en: Use tablet &pressure
nds: Tablett-An&druck bruken

en: Width:
nds: Breed:

en: Thinning:
nds: Utdünnen:

en: Use tablet &angle
nds: Tablett-&Winkel bruken

en: Angle:
nds: Winkel:

en: Fixation:
nds: Fixeren:

en: Caps:
nds: Kappen:

en: Drag:
nds: Trecken:

en: Current
nds: Aktuell

en: Profile name
nds: Profilnaam

en: Please insert the name by which you want to save this profile:
nds: Giff bitte den Naam för't Profil in:

[ctx: invalid profile name]
en: Invalid name.
nds: Leeg Naam

en: Sorry, the name you entered is invalid.
nds: De Naam, den Du ingeven hest, is leider leeg.

en: A profile with that name already exists.
    Do you want to overwrite it?
nds: Dat gifft al en Profil mit dissen Naam.
    Wullt Du dat överschrieven?

en: Mouse
nds: Muus

en: Graphics Pen
nds: Grafikstift

en: Fill
nds: Füllen

en: Calligraphy: increase width
nds: Kalligrafie: Grötter Breed

en: Calligraphy: decrease width
nds: Kalligrafie: Lütter Breed

en: Calligraphy: increase angle
nds: Kalligrafie: Grötter Winkel

en: Calligraphy: decrease angle
nds: Kalligrafie: Lütter Winkel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add filter effect
nds: Filtereffekt tofögen

en: Add effect to current filter stack
nds: Effekt na aktuell Filterstapel tofögen

en: Add to filter presets
nds: Na Filter-Vörinstellen tofögen

en: Remove filter preset
nds: Filter-Vörinstellen wegmaken

en: Effect name
nds: Effektnaam

en: Please enter a name for the filter effect
nds: Bitte en Naam för den Filtereffekt ingeven.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FilterEffectEditWidget)
en: Filter Effect Editor
nds: Filtereffekt bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Effects and Connections
nds: Effekten un Verbinnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter Presets
nds: Filter-Vörinstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect Properties
nds: Effektegenschappen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove filter effect
nds: Filtereffekt wegmaken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set filter stack
nds: Filterstapel inrichten

en: Effects
nds: Effekten

en: View and edit filter
nds: Filter ankieken un bewerken

en: Add Filter
nds: Filter tofögen

en: W:
nds: B:

en: Effect Region
nds: Effektrebeet

en: Drag to move gradient position.
nds: Treck, wenn Du en Övergangsteed verschuven wullt.

en: Drag to move color stop. Double click to remove color stop.
nds: Treck, wenn Du en Klöörstopp verschuven wullt. Dubbelklick, wenn Du en Klöörstopp wegdoon wullt.

en: Drag to move color stop.
nds: Treck, wenn Du en Klöörstopp verschuven wullt.

en: Drag to move gradient position. Double click to insert color stop.
nds: Treck, wenn Du en Övergangsteed verschuven wullt. Dubbelklick, wenn Du en Klöörstopp infögen wullt.

en: Edit Gradient
nds: Övergang bewerken

en: Predefined Gradients
nds: Vörinstellt Övergäng

en: Original
nds: Orginaal

en: Tiled
nds: Kachelt

en: Stretched
nds: Streckt

en: Top Left
nds: Baven links

en: Top
nds: Baven

en: Top Right
nds: Baven rechts

en: Left
nds: Linkerhand

en: Center
nds: Merrn

en: Right
nds: Rechterhand

en: Bottom Left
nds: Nerrn links

en: Bottom
nds: Nerrn

en: Bottom Right
nds: Nerrn rechts

en: Pattern Options
nds: Muster-Optschonen

en: Patterns
nds: Mustern
