kspread - en to nds translation catalogue (2149 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
nds: Siet

en: pages
nds: Sieden

en: file
nds: Datei

en: name
nds: Naam

en: time
nds: Tiet

en: date
nds: Datum

en: author
nds: Schriever

en: email
nds: Nettpost

en: org
nds: Organisatschoon

en: sheet
nds: Tabell

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
nds: Leeg Dokment. MIME-Typ application/x-kspread oder application/vnd.kde.kspread verwacht, man "%1" kregen

en: File Format Mismatch
nds: Leeg Dateiformaat

en: Styles cannot be loaded.
nds: Stilen laat sik nich laden.

en: Invalid document. No map tag.
nds: Leeg Dokment. Keen "map"-Beteker.

en: This document has no sheets (tables).
nds: Dit Dokment bargt keen Blääd (Tabellen).

en: Invalid document. Sheet name is empty.
nds: Leeg Dokment. Tabellnaam is leddig.

en: Sheet%1
nds: Tabell%1

en: Validation for cell %1 failed
nds: Överpröven för Zell %1 fehlslaan

en: Header
nds: Koppindrag

en: Header1
nds: Koppindrag1

en: Default
nds: Standard

en: AM
nds: vörmiddaags

en: PM
nds: namiddaags

en: h
nds: S

en: min
nds: Min

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
nds: Heeltall (liek 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
nds: Boolsch Weert (wohr oder falsch)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
nds: En Flieetkommaweert (liek 1,3;0,343;253)

en: Any kind of value
nds: Jichtenseen Weert

en: A range of strings
nds: En Rebeet vun Sööktexten

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
nds: En Rebeet vun Heeltallen (liek 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
nds: En Rebeet vun boolsch Weerten ("wohr" oder "falsch")

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
nds: En Rebeet vun Fleetkommaweerten (liek 1.3, 0.343, 253 )

en: A range of any kind of values
nds: En Rebeet vun jichtenswelke Weerten

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
nds: <p><b>Torüchgaav-Typ:</b> %1</p>

en: Syntax
nds: Schriefwies

en: <br><b>Type:</b> %1
nds: <br><b>Typ:</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
nds: <li><b>Kommentar:</b> %1

en: Examples
nds: Bispelen

en: Related Functions
nds: Lieke Funkschonen

en: true
nds: Wohr

en: false
nds: Falsch

en: Dependency
nds: Afhängigkeit

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
nds: #KRINK!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
nds: #AFHÄNGIG!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
nds: #n.v.

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
nds: #NAAM?

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
nds: #INLESEN!

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
nds: #BETOG!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
nds: #WEERT!

en: Bit Operations
nds: Bit-Akschonen

en: First number
nds: Eerst Tall

en: Second number
nds: Tweet Tall

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
nds: De Funkschoon BITAND() föhrt en bitwies AND-Operatschoon för de twee Heeltall-Parameters ut.

en: BITAND(value; value)
nds: BITAND(Weert; Weert)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
nds: BITAND(12;10) gifft 8 torüch (wiel dezimaal 12 bineer 1100 is, un dezimaal 10 bineer 1010 is. 1100 AND 1010 is 1000, un dat is de Heeltall 8).

en: Amount to left shift by
nds: Tall vun Versatzsteden na links

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
nds: De Funkschoon BITLSHIFT() verschufft den eersten Parameter bitwies na links. De Bitversatzsteden warrt dör den tweten Parameter angeven. Beacht, dat en negativ Bitverschuven-Weert na links en Bitverschuven na rechts bedüüdt.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
nds: BITLSHIFT(Weert, Versatzgrött)

en: Amount to right shift by
nds: Tall vun Versatzsteden na rechts

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
nds: De Funkschoon BITRSHIFT() verschufft den eersten Parameter bitwies na rechts. De Bitversatzsteden warrt dör den tweten Parameter angeven. Beacht, dat en negativ Bitverschuven-Weert na rechts en Bitverschuven na links bedüüdt.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
nds: BITRSHIFT(Weert, Versatzgrött)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
nds: De Funkschoon BITOR() föhrt en bitwies OR-Operatschoon för de twee Heeltall-Parameters ut.

en: BITOR(value; value)
nds: BITOR(Weert; Weert)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
nds: BITOR(12;10) gifft 14 torüch (wiel dezimaal 12 bineer 1100 is, un dezimaal 10 bineer 1010 is. 1100 OR 1010 is 1100, un dat is de Heeltall 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
nds: De Funkschoon BITXOR() föhrt en bitwies XOR-Operatschoon för de twee Heeltall-Parameters ut.

en: BITXOR(value; value)
nds: BITXOR(Weert; Weert)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
nds: BITXOR(12;10) gifft 6 torüch (wiel dezimaal 12 bineer 1100 is, un dezimaal 10 bineer 1010 is. 1100 XOR 1010 is 0110, un dat is de Heeltall 6).

en: Conversion
nds: Ümwanneln

en: Bool value to convert
nds: Boolsch Weert, de ümwannelt warrn schall

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
nds: De Funkschoon BOOL2STRING() gifft en Tekenkeed för en angeven boolsch Weert torüch. Dit is goot för den Bruuk vun boolsch Weerten in Metoden, de en Tekenkeed verwacht

en: BOOL2STRING(value)
nds: BOOL2STRING(Weert)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
nds: BOOL2STRING(wohr) gifft "wohr" torüch

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
nds: BOOL2STRING(falsch) gifft "falsch" torüch

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
nds: upper(BOOL2STRING(find("naa";"Banaan"))) gifft "wohr" torüch

en: Integer value to convert
nds: Heeltallweert, de ümwannelt warrn schall

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
nds: De Funkschoon INT2BOOL() gifft en boolsch Weert för en angeven Heeltall torüch. Dit is goot för den Bruuk vun Heeltallen in Metoden, de en boolsch Weert verwacht. Tolaten is bloots "0" oder "1". För anner Weerten warrt "falsch" torüchgeven.

en: INT2BOOL(value)
nds: INT2BOOL(Weert)

en: INT2BOOL(1) returns true
nds: INT2BOOL(1) gifft "wohr" torüch

en: INT2BOOL(0) returns false
nds: INT2BOOL(0) gifft "falsch" torüch

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
nds: OR(INT2BOOL(1); falsch) gifft "wohr" torüch

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
nds: De Funkschoon BOOL2INT() gifft en Heeltall för en angeven boolsch Weert torüch. Dit is goot för den Bruuk vun boolsch Weerten in Metoden, de en Heeltall verwacht.

en: BOOL2INT(value)
nds: BOOL2INT(Weert)

en: BOOL2INT(True) returns 1
nds: BOOL2INT(wohr) gifft "1" torüch

en: BOOL2INT(False) returns 0
nds: BOOL2INT(falsch) gifft "0" torüch

en: Number to convert into string
nds: Tall, de na en Tekenkeed ümwannelt warrn schall

en: NUM2STRING(value)
nds: NUM2STRING(Weert)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
nds: NUM2STRING(10) gifft "10" torüch

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
nds: NUM2STRING(2,05) gifft "2,05" torüch

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
nds: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) gifft "wohr" torüch

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
nds: De Funkschoon STRING() gifft en Tekenkeedweert för en angeven Tall torüch. Dat is dat sülve as de Funkschoon NUM2STRING.

en: A one character string to convert
nds: En Tekenkeed ut een Bookstaav, de ümwannelt warrn schall

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
nds: De Funkschoon CHARTOASCII() gifft den ASCII-Kode vun en angeven Teken torüch.

en: CHARTOASCII(value)
nds: CHARTOASCII(Weert)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
nds: CHARTOASCII("v") gifft "118" torüch

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
nds: CHARTOASCII(r) is en Fehler. Dat Teken mutt in Goosfööt angeven warrn.

en: The ASCII values to convert
nds: De ASCII-Weerten, de ümwannelt warrn schöölt

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
nds: De Funkschoon ASCIITOCHAR() giff dat Teken för elk angeven ASCII-Kode torüch

en: ASCIITOCHAR(value)
nds: ASCIITOCHAR(Weert)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
nds: ASCIITOCHAR(118) gifft "v" torüch

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
nds: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) gifft "KDE" torüch

en: Value in X
nds: Weert in X

en: Value in Y
nds: Weert in Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
nds: De Funkschoon POLR() gifft dat tohören Halfmaat för en Punkt sien Positschoon binnen en kartees'sch Koordinatensysteem torüch.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
nds: POLR(12;12) gifft "16,9705" torüch

en: POLR(12;0) returns 12
nds: POLR(12;0) gifft "12" torüch

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
nds: De Funkschoon POLA() gifft den Winkel (in Bagenmaat) för en Punkt sien Positschoon binnen en kartees'sch Koordinatensysteem torüch.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
nds: POLA(12;12) gifft "0,78539816" torüch

en: POLA(12;0) returns 0
nds: POLA(12;0) gifft "0" torüch

en: POLA(0;12) returns 1.5707
nds: POLA(0;12) gifft "1,5707" torüch

en: Radius
nds: Halfmaat

en: Angle (radians)
nds: Winkel (Bagenmaat)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
nds: De Funkschoon CARX() gifft de tohören X-Positschoon för en Punkt sien Positschoon binnen en Poolkoordinatensysteem torüch.

en: CARX(Radius;Angle)
nds: CARX(Halfmaat;Winkel)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
nds: CARX(12;1,5707) gifft "0,00115592" torüch

en: CARX(12;0) returns 12
nds: CARX(12;0) gifft "12" torüch

en: Value
nds: Weert

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
nds: De Funkschoon DECSEX() wannelt en "Double"-Weert na en Tietweert üm.

en: DECSEX(double)
nds: DECSEX(Double)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
nds: DECSEX(1,6668) gifft "1:40" torüch

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
nds: DECSEX(7,8) gifft "7:47" torüch

en: Hours
nds: Stünnen

en: Minutes
nds: Minuten

en: Seconds
nds: Sekunnen

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
nds: De Funkschoon SEXDEC() giff en Dezimaalweert torüch. Een kann ok en Tietweert angeven.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
nds: SEXDEC(Tietweert) oder SEXDEC(Stünnen;Minuten;Sekunnen)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
nds: SEXDEC(1;5;7) gifft "1,0852778" torüch

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
nds: DECSEX("8:05") gifft "8,08333333" torüch

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
nds: De Funkschoon CARY() gifft de tohören Y-Positschoon för en Punkt sien Positschoon binnen en Poolkoordinatensysteem torüch.

en: CARY(Radius;Angle)
nds: CARY(Halfmaat;Winkel)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
nds: CARY(12;1,5707) gifft "12" torüch

en: CARY(12;0) returns 0
nds: CARY(12;0) gifft "0" torüch

en: Number
nds: Tall

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
nds: Formaat

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
nds: De Funkschoon ROMAN() gifft en Tall in röömsch Schrievwies torüch. Bloots positiv Tallen laat sik ümwanneln. Dat optschonaal Formaatargument gifft de Knappheit-Stoop an. Standard is 0.

en: ROMAN(Number)
nds: ROMAN(Tall)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
nds: ROMAN(99) gifft "XCIX" torüch

en: ROMAN(-55) returns "Err"
nds: ROMAN(-55) gifft "Err" torüch

en: Numeral
nds: Tallwoort

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
nds: De Funkschoon ARABIC() wannelt en röömsch Tallwoort na en (araabsch) Tall üm.

en: ARABIC(Numeral)
nds: ARABIC(Tall)

en: ARABIC("IV") returns 4
nds: ARABIC("IV") gifft "4" torüch

en: ARABIC("XCIX") returns 99
nds: ARABIC("XCIX") gifft "99" torüch

en: Database
nds: Datenbank

en: Range marking the database
nds: Rebeet, dat de Datenbank angifft

en: String marking the column in the database
nds: Tekenkeed, de den Striep binnen de Datenbank angifft

en: Range marking the conditions
nds: Rebeet dat de Bedingen angifft

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Tellt all Tallen binnen en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen op.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
nds: DSUM(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DSUM(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
nds: Reekt den Dörsnitt binnen en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen för Tallweerten ut

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
nds: DAVERAGE(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DAVERAGE(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Tellt de Zellen mit numeersch Weerten binnen en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
nds: DCOUNT(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DCOUNT(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Tellt de Zellen mit numeersch oder alphanumeersch Weerten binnen en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
nds: DCOUNTA(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DCOUNTA(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
nds: Gifft een Weert ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen torüch. Disse Funkschoon gifft en Fehler torüch, wenn dat keen oder mehr as een Weert gifft.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
nds: DGET(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DGET(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft den gröttsten Weert ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen torüch.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
nds: DMAX(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DMAX(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft de lüttst Weerten ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen torüch.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
nds: DMIN(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DMIN(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft dat Produkt vun all numeersch Weerten ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen torüch.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
nds: DPRODUCT(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DPRODUCT(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft en Populatschoon (statistisch Koppel) ehr vermoodt Standardverscheel torüch, baseert op en Steekproov vun all numeersch Weerten ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
nds: DSTDEV(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DSTDEV(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft en Populatschoon (statistisch Koppel) ehr vermoodt Standardverscheel torüch, baseert op de heel Koppel un all numeersch Weerten ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
nds: DSTDEVP(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DSTDEVP(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft en Populatschoon (statistisch Koppel) ehr vermoodt Varianz torüch, baseert op en Steekproov vun all numeersch Weerten ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
nds: DVAR(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DVAR(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nds: Gifft en Populatschoon (statistisch Koppel) ehr vermoodt Varianz torüch, baseert op de heel Koppel un all numeersch Weerten ut en Datenbankstriep na en angeven Sett vun Bedingen.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
nds: DVARP(Datenbank; "Överschrift"; Bedingen)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nds: DVARP(A1:C5; "Lohn"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
nds: Rebeet, dat de Pivot-Tabell bargt

en: Name of the field of which you want the summary data
nds: De Naam vun't Feld, ut dat de tosamenfaat Daten haalt warrn schöölt

en: Fetches summary data from a pivot table.
nds: Haalt tosamenfaat Daten ut en Pivot-Tabell.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
nds: GETPIVOTDATA(Datenbank; "Verkööp")

en: Date & Time
nds: Datum un Tiet

en: Date
nds: Datum

en: Method (optional)
nds: Metood (optschonaal)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
nds: De Funkschoon WEEKDAY() gifft den Wekendag för en angeven Datum torüch. Metood 1 (Standard) gifft för Sünndag "1" torüch, för Maandag "2", usw., Metood 2 gifft för Maandag "1" torüch, för Dingsdag "2" usw., un Metood 3 gifft för Maandag "0" torüch, för Dingsdag "1", usw. ...

en: WEEKDAY(date; method)
nds: WEEKDAY(Datum; Utrekenmetood)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
nds: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) gifft "5" torüch

en: Date1
nds: Datum1

en: Date2
nds: Datum2

en: Method
nds: Metood

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
nds: De Funkschoon DAYS360() gifft de Tall vun Daag vun Datum1 bet Datum2 torüch. Bruukt warrt en Kalenner mit 360 Daag, un de Maanden warrt mit 30 Daag vermoodt. Wenn de Metood "falsch" is (Standard), warrt de amerikaansch Metood bruukt, anners de europääsch.

en: DAYS360(date1; date2; method)
nds: DAYS360(Datum1; Datum2; Metood)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
nds: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; falsch) gifft "59" torüch

en: Time
nds: Tiet

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
nds: De Funkschoon TIMEVALUE() gifft en Tall (twischen 0 un 1) för de Daagtiet torüch.

en: TIMEVALUE(time)
nds: TIMEVALUE(Tiet)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
nds: TIMEVALUE("10:05:02") gifft "0.42" torüch

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
nds: De Funkschoon DATEVALUE gifft en Tall för den Dag torüch, d.h., de Tall vun Daag siet 31. Dezember 1899.

en: DATEVALUE(date)
nds: DATEVALUE(Datum)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
nds: DATEVALUE("2/22/2002") gifft "37309" torüch

en: Months
nds: Maanden

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
nds: De Funkschoon EDATE gifft dat Datum torüch, dat dör en angeven Datum un en Tall vun Maanden ehr oder na 't Datum fastleggt warrt.

en: EDATE(date; months)
nds: EDATE(Datum; Maanden)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
nds: EDATE("2/22/2002"; 3) gifft "5/22/2002" torüch

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
nds: EDATE("3/31/2002"; -1) gifft "2/28/2002" torüch

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
nds: De Funkschoon EOMONTH gifft den lesten Dag vun en Maand torüch, de dör en angeven Datum un de Tall vun Maanden vun dissen Datum af fastleggt warrt.

en: EOMONTH(date; months)
nds: EOMONTH(Datum; Maanden)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
nds: EOMONTH("2/22/2002"; 3) gifft "5/31/2002" torüch

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
nds: EOMONTH("3/12/2002"; -1) gifft "2/28/2002" torüch

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
nds: EOMONTH("3/12/2002"; 0) gifft "3/31/2002" torüch

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
nds: De Funkschoon YEAR gifft dat Johr vun en Datum torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is, warrt dat aktuell Johr torüchgeven.

en: YEAR(date)
nds: YEAR(Datum)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
nds: YEAR("2/22/2002") gifft "2002" torüch

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
nds: YEAR(2323.1285) gifft "1906" torüch

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
nds: De Funkschoon MONTH gifft den Maand vun en Datum torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is, warrt de aktuell Maand torüchgeven.

en: MONTH(date)
nds: MONTH(Datum)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
nds: MONTH("2/22/2002") gifft "2" torüch

en: MONTH(2323.1285) returns 5
nds: MONTH(2323.1285) gifft "5" torüch

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
nds: De Funkschoon DAY gifft den Dag vun en Datum torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is, warrt de aktuell Dag torüchgeven.

en: DAY(date)
nds: DAY(Datum)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
nds: DAY("2/22/2002") gifft "22" torüch

en: DAY(2323.1285) returns 11
nds: DAY(2323.1285) gifft "11" torüch

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
nds: De Funkschoon HOUR gifft de Stunn vun en Tietangaav torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is, warrt de aktuell Stunn torüchgeven.

en: HOUR(time)
nds: HOUR(Tiet)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
nds: HOUR("22:10:12") gifft " 22" torüch

en: HOUR(0.1285) returns 3
nds: HOUR(0.1285) gifft "3" torüch

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
nds: De Funkschoon MINUTE gifft de Minuten vun en Tietangaav torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is, warrt de aktuell Minuut torüchgeven.

en: MINUTE(time)
nds: MINUTE(Tiet)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
nds: MINUTE("22:10:12") gifft " 10" torüch

en: MINUTE(0.1234) returns 57
nds: MINUTE(0.1234) gifft "57" torüch

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
nds: De Funkschoon SECOND gifft de Sekunnen vun en Tietangaav torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is, warrt de aktuell Sekunn torüchgeven.

en: SECOND(time)
nds: SECOND(Tiet)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
nds: SECOND("22:10:12") gifft "12" torüch

en: SECOND(0.1234) returns 42
nds: SECOND(0.1234) gifft "42" torüch

en: First (earlier) date value
nds: Eerst (fröher) Weert vun't Datum

en: Second date value
nds: Tweet Weert vun't Datum

en: Calculation mode
nds: Utrekenmetood

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
nds: De Funkschoon WEEKS() gifft den Verscheel twischen twee Daag in Weken torüch. De drüdde Parameter gifft de Rekenmetood an: Metood 0 gifft de tohööchst mööglich Tall vun Weken twischen twee Daag torüch. Metood 1 gifft bloots de Tall vun heel Weken torüch.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
nds: WEEKS(Datum1; Datum2; Metood)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
nds: WEEKS("18.02.2002"; "26.02.2002"; 0) gifft "1" torüch, wiel dor een Week un een Dag twischen liggt.

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
nds: WEEKS("19.02.2002"; "26.02.2002"; 0) gifft "0" torüch, wiel dor keen heel Week twischen liggt, wenn Een an'n eersten Dag vun de Week (Maandag oder Sünndag, afhängig vun de Regiooninstellen) anfangt.

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
nds: De Funkschoon MONTHS() gifft den Verscheel twischen twee Daag in Maanden torüch. De drüdde Parameter gifft de Rekenmetood an: Metood 0 gifft de tohööchst mööglich Tall vun Maanden twischen twee Daag torüch. Metood 1 gifft bloots de Tall vun heel Maanden torüch.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
nds: MONTHS(Datum1; Datum2; Metood)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
nds: MONTHS("18.01.2002"; "26.02.2002"; 0) gifft "1" torüch, wiel dor een Maand un 8 Daag twischen liggt

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
nds: MONTHS("18.01.2002"; "26.02.2002"; 1) gifft "0" torüch, wiel dor keen heel Kalennermaand twischen liggt

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
nds: De Funkschoon YEARS() gifft den Verscheel twischen twee Daag in Johren torüch.De drüdde Parameter gifft de Rekenmetood an: Metood 0 gifft de tohööchst mööglich Tall vun Johren twischen twee Daag torüch. Metood 1 gifft bloots de Tall vun heel Johren torüch, anfungen an'n 1. Januor un ennen an'n 31.Dezember.

en: YEARS(date2; date1; mode)
nds: YEARS(Datum1; Datum2; Metood)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
nds: YEARS("19.02.2002"; "26.02.2002"; 0) gifft"1" torüch, wiel dor een Johr un söven Daag twischen liggt

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
nds: YEARS("19.02.2002"; "26.02.2002"; 1) gifft "0" torüch, wiel dor keen heel Kalennerjohr twischen liggt

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
nds: De Funkschoon DAYS() gifft den Verscheel twischen twee Daten in Daag torüch.

en: DAYS(date2; date1)
nds: DAYS(Datum1; Datum2)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
nds: DAYS("22.02.2002"; "26.02.2002") gifft "4" torüch

en: Year
nds: Johr

en: Month
nds: Maand

en: Day
nds: Dag

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
nds: De Funkschoon DAYOFYEAR() giff de Daagnummer in't Johr an (1 - 365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
nds: DAYOFYEAR(Johr;Maand;Dag)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
nds: DAYOFYEAR(2000;12;1) gifft "336" torüch

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
nds: DAYOFYEAR(2000;2;29) gifft "60" torüch

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
nds: De Funkschoon DATE() gifft dat Datum in't lokaal Schrievformaat ut.

en: DATE(year;month;date)
nds: DATE(Johr;Maand;Dag)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
nds: DATE(2000;5;5) gifft "Freedag 5. Mai 2000" torüch

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
nds: De Funkschoon TIME() gifft de Tiet in't lokaal Schrievformaat ut.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
nds: TIME(Stünnen;Minuten;Sekunnen)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
nds: TIME(10;2;2) gifft "10:02:02" torüch

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
nds: TIME(10;70;0) gifft "11:10:00" torüch

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
nds: TIME(10;-40;0) gifft "9:20:00" torüch

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
nds: De Funkschoon HOURS() gifft de Tall vun Stünnen binnen en Tietingaav ut.

en: HOURS(time)
nds: HOURS(Tiet)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
nds: HOURS("10:5:2") gifft "10" torüch

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
nds: De Funkschoon ISLEAPYEAR() gifft "wohr" torüch, wenn dat angeven Johr en Schaltjohr is.

en: ISLEAPYEAR(year)
nds: ISLEAPYEAR(Johr)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
nds: ISLEAPYEAR(2000) gifft "wohr" torüch

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
nds: De Funkschoon DAYSINMONTH() gifft de Tall vun Daag binnen en angeven Johr un Maand torüch.

en: DAYSINMONTH(year;month)
nds: DAYSINMONTH(Johr;Maand)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
nds: DAYSINMONTH(2000;2) gifft "29" torüch

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
nds: De Funkschoon DAYSINYEAR() gifft de Tall vun Daag binnen dat angeven Johr torüch.

en: DAYSINYEAR(year)
nds: DAYSINYEAR(Johr)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
nds: DAYSINYEAR(2000) gifft "366" torüch

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
nds: De Funkschoon WEEKSINYEAR() gifft de Tall vun Weken binnen dat angeven Johr torüch.

en: WEEKSINYEAR(year)
nds: WEEKSINYEAR(Johr)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
nds: WEEKSINYEAR(2000) gifft "52" torüch

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
nds: De Funkschoon MINUTES() gifft de Tall vun Minuten binnen en Tietutdruck torüch.

en: MINUTES(time)
nds: MINUTES(Tiet)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
nds: MINUTES("10:5:2") gifft "5" torüch

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
nds: De Funkschoon SECONDS() gifft de Tall vun Sekunnen binnen en Tietutdruck torüch.

en: SECONDS(time)
nds: SECONDS(Tiet)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
nds: SECONDS("10:5:2") gifft "2" torüch

en: Number of day in week (1..7)
nds: Nummer vun den Wekendag (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
nds: De Funkschoon DAYNAME() gifft den Naam vun en Wekendag (1-7) torüch. In en poor Länner is de eerste Wekendag en Maandag, anners Sünndag.

en: DAYNAME(weekday)
nds: DAYNAME(Wekendag)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
nds: DAYNAME(1) gifft "Maandag"" torüch (wenn de Week mit en Maandag anfangt)

en: Number of month (1..12)
nds: Den Maand sien Nummer (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
nds: De Funkschoon MONTHNAME() gifft den Maand sien Naam torüch (1..12).

en: MONTHNAME(number)
nds: MONTHNAME(Tall)

en: MONTHNAME(5) returns May
nds: MONTHNAME(5) gifft "Mai" torüch

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
nds: De Funkschoon CURRENTDATE() gifft dat aktuelle Datum in't lokaal Schrievformaat torüch. Dat is dat Sülve as de Funkschoon TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
nds: CURRENTDATE() gifft dat aktuelle Datum in de Form "Saturday 13 April 2002" torüch.

en: The TODAY() function returns the current date.
nds: De Funkschoon TODAY() gifft dat aktuelle Datum torüch.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
nds: TODAY() gifft dat aktuelle Datum in de Form "Saturday 13 April 2002" torüch.

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
nds: De Funkschoon NOW() gifft dat aktuelle Datum un de Klock in't lokaal Schrievformaat torüch. Dat is dat sülve as de Funkschoon CURRENTDATETIME un warrt ut Kompatibiliteetgrünn mit anner Programmen praatstellt.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
nds: NOW() gifft a.B. "Saturday 13 April 2002 19:12:01" torüch

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
nds: De Funkschoon CURRENTDATETIME() gifft dat aktuelle Datum un de Klock torüch.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
nds: CURRENTDATETIME() gifft dat aktuelle Datum in de Form "Sünnavend 13 April 2002" torüch

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
nds: De Funkschoon CURRENTTIME() gifft de aktuelle Tiet in't lokaal Tietformaat torüch.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
nds: CURRENTTIME() gifft de aktuelle Tiet in de Form "19:12:01" torüch

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
nds: De Funkschoon EASTERSUNDAY() gifft dat tohören Datum vun'n Oostersünndag vun't ingeven Johr torüch.

en: EASTERSUNDAY(year)
nds: EASTERSUNDAY(Johr)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
nds: EASTERSUNDAY(2003) gifft "20th April 2003" torüch

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
nds: De Funkschoon ISOWEEKNUM() gifft de Weeknummer vun en Datum torüch. Beacht, dat disse Funkschoon den Standard "ISO8601" topasst is: En Week fangt jümmers mit en Maandag an un endt mit enn Sünndag. De eerste Week vun en Johr is de Week mit den eersten Dunnersdag in't Johr.

en: ISOWEEKNUM(date)
nds: ISOWEEKNUM(Datum)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
nds: ISOWEEKNUM(A1) gifft "51" torüch, wenn A1 "21st of Dec" is.

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
nds: De Funkschoon WEEKNUM() gifft de "nich-ISO"-Weeknummer torüch, in de dat Datum liggt.

en: WEEKNUM(date; method)
nds: WEEKNUM(Datum; Utrekenmetood)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
nds: WEEKNUM(A1; 1) gifft 11 torüch, wenn A1 de »9. März 2008« is. De Wekennummer in't Johr, wenn de Week op Sünndag anfangt (1, de Standardinstellen wenn utlaten).

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
nds: WEEKNUM(A1; 2) gifft 10 torüch, wenn A1 de »9. März 2008« is. De Wekennummer in't Johr, wenn de Week op Maandag anfangt (2).

en: First date
nds: Eerst Datum

en: Second date
nds: Tweet Datum

en: interval
nds: Twischentiet

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
nds: De Funkschoon DATEDIF() gifft den Verscheel twischen twee Daten torüch.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
nds: Twischentiet mutt een vun de nakamen wesen: "m": Maand; "d": Daag; "y": heel Johren; "ym": Maand ahn Johren; "yd": Daag ahn Johren; "md": Daag ahn Maanden un ok ahn Johren

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
nds: DATEDIF(Eerst Datum, tweet Datum, Twischentiet)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
nds: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" un A2 is "15th of June 1999" gifft de Tall vun Daag torüch: 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
nds: DATEDIF(A1;A2;"m") Wenn A1 de »1. Januor 1995« un A2 de »15. Juni 1999« is, gifft de Tall vun Maanden torüch: 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
nds: De Funkschoon YEARFRAC() gifft de Tall vun heel Daag twischen Start- un Enndatum torüch, afhängig vun de Basis.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
nds: Basis mutt een vun de nakamen wesen: 0 = 30/360 US, 1 = Redig/redig, 2 = Redig/360, 3 = Redig/365, 4 = Europääsch 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
nds: YEARFRAC(Startdatum, Enndatum, Basis)

en: Start date
nds: Startdatum

en: Working days
nds: Arbeitdaag

en: Holidays
nds: Oorlööf

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
nds: De Funkschoon WORKDAY() gifft de Daten vun Arbeitdaag af Startdatum ut.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
nds: Oorlööf mutt een vun de Nakamen wesen: Tall = Daag för't Tofögen, en Enkeldatum oder en Datenfeld.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
nds: WORKDAY(Startdatum, Daag, Oorlööf)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
nds: wenn B9 "01/01/2001", D3 "01/03/2001", un D4 "01/04/2001", denn gifft WORKDAY(B9;2;D3:D4) "Fri Jan 5 2001" torüch

en: End date
nds: Enndatum

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
nds: De Funkschoon NETWORKDAY() gifft de Tall vun Arbeitdaag twischen Start- un Enndatum torüch.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
nds: NETWORKDAY(Startdatum, Enndatum, Oorlööf)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
nds: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") gifft 5 Wekendaag torüch

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
nds: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) gifft 3 Wekendaag torüch

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
nds: De Funkschoon DATE2UNIX() wannelt en Datum- un Tietweert na en Unixdatum üm.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
nds: En Unixtiet is de Tall vun Sekunnen af Mittnacht vun'n 1. Januor 1970.

en: DATE2UNIX(date)
nds: DATE2UNIX(Datum)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
nds: DATE2UNIX("01/01/2000") gifft 946.684.800 torüch

en: Unixtime
nds: Unixtiet

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
nds: De Funkschoon UNIX2DATE() wannelt de Unixtiet na en Datum un Tietweert üm.

en: UNIX2DATE(unixtime)
nds: UNIX2DATE(Unixtiet)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
nds: UNIX2DATE(0) gifft 1970-01-01 torüch

en: Engineering
nds: Technik

en: Base
nds: Basis

en: MinLength
nds: Minimaallängde

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
nds: De Funkschoon BASE() wannelt en Tall to Basis 10 na en Tekenkeedweert in en Teelbasis twischen 2 bet 36 üm.

en: BASE(number;base;prec)
nds: BASE(Tall;Basis;Nauigkeit)

en: BASE(128;8) returns "200"
nds: BASE(128;8) gifft "200" torüch

en: Where the function is evaluated
nds: Woneem utreekt warrn schall

en: Order of the function
nds: Funkschoonreeg

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
nds: De Funkschoon BESSELI() gifft de ännert "Bessel"-Funkschoon ln(x) torüch.

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
nds: BESSELI(0.7;3) gifft "0.007367374" torüch

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
nds: De Funkschoon BESSELJ() gifft de "Bessel"-Funkschoon torüch.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
nds: BESSELJ(0.89;3) gifft "0.013974004" torüch

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
nds: De Funkschoon BESSELK() gifft de ännert "Bessel"-Funkschoon torüch, de liek de utreekt "Bessel"-Funkschoon för imagineer Argumenten is.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
nds: BESSELK(3;9) gifft "397.95880" torüch

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
nds: De Funkschoon BESSELY() gifft de "Bessel"-Funkschoon torüch, ok nöömt "Weber"- oder "Neumann"-Funkschoon.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
nds: BESSELY(4;2) gifft "0.215903595" torüch

en: From unit
nds: Vun Eenheit

en: To unit
nds: Bet Eenheit

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
nds: De Funkschoon CONVERT() gifft en Ümwanneln vun en Maatsysteem na en anner ut.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
nds: Ünnerstütt Masseenheiten: g (Gramm), sg (Stück), lbm (Pund), u (Atoommass), ozm (Unz), stone, ton (Tünn), grain, pweight (pennyweight), hweight (Zentner).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
nds: Ünnerstütt Längdeneenheiten: m (Meter), in (Toll), ft (Foot), mi (Miel), Nmi (Nautisch Miel), ang (Angström), parsec, lightyear (Lichtjohr).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
nds: Ünnerstütt Druckeenheiten: Pa, atm (phys. Atmosfeer), mmHg (mm Quecksülversüül), psi (Pundkraft/Toll²), Torr (= mmHg).

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
nds: Ünnerstütt Knööveenheiten: N (Newton), dyn, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
nds: Ünnerstütt Energie-Eenheiten: J (Joule), e (erg), c (Thermodünaamsch Kalorie), cal (IT Kalorie), eV (Elektronenvolt), HPh (Peerstärk-Stunn), Wh (Wattstunn), flb (Foot-Pund), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
nds: Ünnerstütt Knööveenheiten: W (Watt), HP (Horsepower), PS (Peerstärk).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
nds: Ünnerstütt magneetsch Eenheiten: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
nds: Ünnerstütt Temperatuur-Eenheiten: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
nds: Ünnerstütt Ruumeenheiten: l (Liter), tsp (Teelöpel), tbs (Eetlöpel), oz (Fletig-Unz), cup (Tass), pt (Pint), qt (Quart), gal (Galloon), barrel, m3 (Kubikmeter), mi3 (Kubikmiel), Nmi3 (Kubikseemiel), in3 (Kubiktoll), ft3 (Kubikfoot), yd3 (Kubik-Yard), GRT oder regton (Bruttoregistertünn).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
nds: Ünnerstütte Rebeeteenheiten: m2 (Quadraatmeter), mi2 (Quadraatmiel), Nmi (Quadraat nautisch Miel), in2 (Quadraattoll), ft2 (Quadraatfoot), yd2 (Quadraat-Yard), acre, ha (Hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
nds: Ünnerstütt Gauheit-Eenheiten: m/s (Meter per Sekunn), m/h (Meter per Stunn), mph (Mielen per Stunn), kn (Knütt).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
nds: För metersch Eenheiten laat sik de nakamen Prefixen bruken: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekto, 1E+02), e (deka, 1E+01), d (dezi, 1E-01), c (zenti, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (mikro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (piko, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
nds: CONVERT(Tall; vun Eenheit; na Eenheit)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
nds: CONVERT(32;"C";"F") gifft "89.6" torüch

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
nds: CONVERT(3;"lbm";"kg") gifft "1.3608" torüch

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
nds: CONVERT(7.9;"cal";"J") gifft "33.0757" torüch

en: Lower limit
nds: Neddergrenz

en: Upper limit
nds: Bövergrenz

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
nds: De Funkschoon ERF() gifft de Fehlerfunkschoon torüch. Mit en Enkelargument gifft ERF() de Fehlerfunkschoon twischen 0 un dat Argument torüch.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
nds: ERF(Grenz nerrn; Grenz baven)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
nds: ERF(0.4) gifft "0.42839236" torüch

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
nds: De Funkschoon ERFC() gifft de Komplementeer-Fehlerfunkschoon torüch.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
nds: ERFC(Grenz nerrn; Grenz baven)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
nds: ERFC(0.4) gifft "0.57160764" torüch

en: The value to convert
nds: De Weert för't Ümwanneln

en: The minimum length of the output
nds: LängMinimaal Utgaavlängde

en: DEC2BIN(value)
nds: DEC2BIN(Weert)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
nds: DEC2BIN(12) gifft "1100" torüch

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
nds: DEC2BIN(55) gifft "110111" torüch

en: DEC2HEX(value)
nds: DEC2HEX(Weert)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
nds: DEC2HEX(12) gifft "c" torüch

en: DEC2HEX(55) returns "37"
nds: DEC2HEX(55) gifft "37" torüch

en: DEC2OCT(value)
nds: DEC2OCT(Weert)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
nds: DEC2OCT(12) gifft "14" torüch

en: DEC2OCT(55) returns "67"
nds: DEC2OCT(55) gifft "67" torüch

en: OCT2BIN(value)
nds: OCT2BIN(Weert)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
nds: OCT2BIN("12") gifft "1010" torüch

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
nds: OCT2BIN("55") gifft "101101" torüch

en: OCT2DEC(value)
nds: OCT2DEC(Weert)

en: OCT2DEC("12") returns 10
nds: OCT2DEC("12") gifft "10" torüch.

en: OCT2DEC("55") returns 45
nds: OCT2DEC("55") gifft "45" torüch

en: OCT2HEX(value)
nds: OCT2HEX(Weert)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
nds: OCT2HEX("12") gifft "A" torüch

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
nds: OCT2HEX("55") gifft "2D" torüch

en: BIN2DEC(value)
nds: BIN2DEC(Weert)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
nds: BIN2DEC("1010") gifft "10" torüch.

en: BIN2DEC("11111") returns 31
nds: BIN2DEC("11111") gifft "31" torüch.

en: BIN2OCT(value)
nds: BIN2OCT(Weert)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
nds: BIN2OCT("1010") gifft "12" torüch.

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
nds: BIN2OCT("11111") gifft "37" torüch.

en: BIN2HEX(value)
nds: BIN2HEX(Weert)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
nds: BIN2HEX("1010") gifft "a" torüch.

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
nds: BIN2HEX("11111") gifft "1f" torüch.

en: HEX2DEC(value)
nds: HEX2DEC(Weert)

en: HEX2DEC("a") returns 10
nds: HEX2DEC("a") gifft "10" torüch.

en: HEX2DEC("37") returns 55
nds: HEX2DEC("37") gifft "55" torüch.

en: HEX2OCT(value)
nds: HEX2OCT(Weert)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
nds: HEX2OCT("a") gifft "12" torüch.

en: HEX2OCT("37") returns "67"
nds: HEX2OCT("37") gifft "67" torüch.

en: HEX2BIN(value)
nds: HEX2BIN(Weert)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
nds: HEX2BIN("a") gifft "1010" torüch.

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
nds: HEX2BIN("37") gifft "110111" torüch.

en: Real coefficient
nds: Reaal Koeffizient

en: Imaginary coefficient
nds: Imagineer Koeffizient

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
nds: De Funkschoon COMPLEX(Reaaldeel; Imagineerdeel) gifft en komplex Tall in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: COMPLEX(real;imag)
nds: COMPLEX(Reaaldeel; Imagineerdeel)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
nds: COMPLEX(1,2;3,4) gifft "1.2+3.4i" torüch

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
nds: COMPLEX(0;-1) gifft "-i" torüch

en: Complex number
nds: Komplex Tall

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
nds: De Funkschoon IMAGINARY(Tekenkeed) gifft den Imagineerkoeffizient vun en komplex Tall torüch.

en: IMAGINARY(string)
nds: IMAGINARY(Tekenkeed)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
nds: IMAGINARY("1,2+3,4i") gifft "3,4" torüch.

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
nds: IMAGINARY("1,2") gifft "0" torüch.

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
nds: De Funkschoon IMREAL(Tekenkeed) gifft den Reaalkoeffizient vun en komplex Tall torüch.

en: IMREAL(string)
nds: IMREAL(Tekenkeed)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
nds: IMREAL("1,2+3,4i") gifft "1,2" torüch.

en: IMREAL("1.2i") returns 0
nds: IMREAL("1,2i") gifft "0" torüch.

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
nds: De Funkschoon IMCOS(Tekenkeed) gifft den Kosinus vun en komplex Tall torüch.

en: IMCOS(string)
nds: IMCOS(Tekenkeed)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
nds: IMCOS("1+i") gifft "0,83373-0,988898i" torüch

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
nds: IMCOS("12i") gifft "81 377,4" torüch

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
nds: De Funkschoon IMCOSH(Tekenkeed) gifft den hyperboolsch Kosinus vun en komplex Tall torüch.

en: IMCOSH(string)
nds: IMCOSH(Tekenkeed)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
nds: IMCOSH("1+i") gifft "0.83373+0.988898i" torüch

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
nds: IMCOSH("12i") gifft "0.84358" torüch

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
nds: De Funkschoon IMCOT(Tekenkeed) gifft den Kotangens vun en komplex Tall torüch.

en: IMCOT(string)
nds: IMCOT(Tekenkeed)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
nds: IMCOT("1+i") gifft "0.21762-0.86801i" torüch

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
nds: De Funkschoon IMCSC(Tekenkeed) gifft den Kosekans vun en komplex Tall torüch.

en: IMCSC(string)
nds: IMCSC(Tekenkeed)

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
nds: De Funkschoon IMSEC(Tekenkeed) gifft den Sekans vun en komplex Tall torüch.

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
nds: De Funkschoon IMSIN(Tekenkeed) gifft den Sinus vun en komplex Tall torüch.

en: IMSIN(string)
nds: IMSIN(Tekenkeed)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
nds: IMSIN("1+i") gifft "1,29846+0,634964i" torüch

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
nds: IMSIN("1,2") gifft "-0,536573" torüch

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
nds: De Funkschoon IMSINH(Tekenkeed) gifft den hyperboolsch Sinus vun en komplex Tall torüch.

en: IMSINH(string)
nds: IMSINH(Tekenkeed)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
nds: IMSINH("1+i") gifft "0.63496+1.29846i" torüch

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
nds: IMSINH("1,2") gifft "1.50946" torüch

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
nds: De Funkschoon IMTAN(Tekenkeed) gifft den Tangens vun en komplex Tall torüch.

en: IMTAN(string)
nds: IMTAN(Tekenkeed)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
nds: IMTAN("1+i") gifft "0.27175+1.08392i" torüch

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
nds: IMTAN("1.2") gifft 2.57215 torüch

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
nds: De Funkschoon IMTANH(Tekenkeed) gifft den hyperboolsch Sinus vun en komplex Tall torüch.

en: IMTANH(string)
nds: IMTANH(Tekenkeed)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
nds: IMTANH("1+i") gifft "1.08392+0.27175i" torüch

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
nds: IMTANH("1.2") gifft 0.83365 torüch

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
nds: De Funkschoon IMEXP(Tekenkeed) gifft en komplex Tall ehr Exponent torüch.

en: IMEXP(string)
nds: IMEXP(Tekenkeed)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
nds: IMEXP("2-i") gifft "3,99232-6,21768i" torüch

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
nds: IMEXP("12i") gifft "0,843854-0,536573i" torüch

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
nds: De Funkschoon IMLN(Tekenkeed) gifft den natürlich Logaritmus vun en komplex Tall torüch.

en: IMLN(string)
nds: IMLN(Tekenkeed)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
nds: IMLN("3-i") gifft "1,15129-0,321751i" torüch

en: IMLN("12") returns 2.48491
nds: IMLN("12") gifft "2,48491" torüch

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
nds: De Funkschoon IMLOG2(Tekenkeed) gifft den Logaritmus to Basis 2 vun en komplex Tall torüch.

en: IMLOG2(string)
nds: IMLOG2(Tekenkeed)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
nds: IMLOG2("3+4i") gifft "2.321928+1.337804i" torüch

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
nds: De Funkschoon IMLOG10(Tekenkeed)  gifft den Logaritmus to Basis 10 vun en komplex Tall torüch.

en: IMLOG10(string)
nds: IMLOG10(Tekenkeed)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
nds: IMLOG10("3+4i") gifft "0.69897+0.402719i" torüch

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
nds: De Funkschoon IMSQRT(Tekenkeed) gifft de Wörtel vun en komplex Tall torüch.

en: IMSQRT(string)
nds: IMSQRT(Tekenkeed)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
nds: IMSQRT("1+i") gifft "1,09868+0,45509i" torüch

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
nds: IMSQRT("1,2i") gifft "0,774597+0,774597i" torüch.

en: Power
nds: Potenz

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
nds: De Funkschoon IMPOWER(Tekenkeed) gifft en komplex Tall potenzeert torüch.

en: IMPOWER(string)
nds: IMPOWER(Tekenkeed)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
nds: IMPOWER("4-i";2) gifft "15-8i" torüch

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
nds: IMPOWER("1,2";2) gifft "1,44" torüch

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMSUM() gifft de Summ vun mehr komplex Tallen in de Schriefwies " x+yi" torüch.

en: IMSUM(value;value;...)
nds: IMSUM(Weert;Weert;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
nds: IMSUM(1,2;"3,4+5i") gifft "4,6+5i" torüch

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
nds: IMSUM(1,2;"1i") gifft "1,2+i" torüch

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMDIV() gifft den Divischoon vun mehr komplex Tallen in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: IMDIV(value;value;...)
nds: IMDIV(Weert;Weert;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
nds: IMDIV(1,2;"3,4+5i") gifft "0,111597-0,164114i" torüch

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
nds: IMDIV("12+i";"12-i") gifft "0,986207+0,16551i" torüch

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMSUB() gifft den Verscheel vun mehr komplex Tallen in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: IMSUB(value;value;...)
nds: IMSUB(Weert;Weert;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
nds: IMSUB(1,2;"3,4+5i") gifft "-2.2-5i" torüch

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
nds: IMSUB(1,2;"1i") gifft "1,2-i" torüch

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMPRODUCT() gifft dat Produkt vun mehr komplex Tallen in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
nds: IMPRODUCT(Weert;Weert;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
nds: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") gifft "4,08+6i" torüch

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
nds: IMPRODUCT(1,2;"1i") gifft "+1,2i" torüch

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMCONJUGATE(komplex Tall) gifft de Konjugatschoon vun en komplex Tall in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: IMCONJUGATE(complex number)
nds: IMCONJUGATE(komplex Tall)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
nds: IMCONJUGATE("1,2+5i") gifft "1,2-5i" torüch

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
nds: IMCONJUGATE("-i") gifft "i" torüch

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
nds: IMCONJUGATE("12") gifft "12" torüch

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMARGUMENT(komplex Tall) gifft dat Argument vun en komplex Tall in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: IMARGUMENT(complex number)
nds: IMARGUMENT(komplex Tall]

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
nds: IMARGUMENT("1,2+5i") gifft "0,6072" torüch

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
nds: IMARGUMENT("-i") gifft -1,57079633 torüch.

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
nds: IMARGUMENT("12") gifft "#Div/0" torüch

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
nds: De Funkschoon IMABS(komplex Tall) gifft de Norm vun en komplex Tall in de Schriefwies "x+yi" torüch.

en: IMABS(complex number)
nds: IMABS(komplex Tall)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
nds: IMABS("1,2+5i") gifft "5,1419" torüch

en: IMABS("-i") returns 1
nds: IMABS("-i") gifft "1" torüch

en: IMABS("12") returns 12
nds: IMABS("12") gifft "12" torüch

en: Floating point value
nds: Fleetkommaweert

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
nds: De Funkschoon DELTA() gifft 1 torüch, wenn x gliek y is. Anners gifft se 0 torüch. y is standardwies 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
nds: DELTA(1,2; 3,4) gifft "0" torüch

en: DELTA(3; 3) returns 1
nds: DELTA(3; 3) gifft "1" torüch

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
nds: DELTA(1; wohr) gifft "1" torüch

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
nds: De Funkschoon GESTEP() gifft 1 torüch, wenn x grötter oder gliek y is. Anners gifft se 0 torüch. y is standardwies 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
nds: GESTEP(1.2; 3.4) gifft "0" torüch

en: GESTEP(3; 3) returns 1
nds: GESTEP(3; 3) gifft "1" torüch

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
nds: GESTEP(0.4; wohr) gifft "0" torüch

en: GESTEP(4; 3) returns 1
nds: GESTEP(4; 3) gifft "1" torüch

en: Financial
nds: Geld

en: Issue date
nds: Utgaavdatum

en: First interest
nds: Starttins

en: Settlement
nds: Afreken

en: Annual rate of security
nds: Johrstins vun en Weertpapeer

en: Par value
nds: Nennweert

en: Number of payments per year
nds: Tall vun Betahlen per Johr

en: Day counting basis
nds: Dagutrekenbasis

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
nds: ACCRINT(Utgaavdag; Starttins; Afloopdatum; Johrtins; Nennweert; Afstand; Basis)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
nds: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) gifft "16,944" torüch.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
nds: ACCRINTM(Utgaavdag; Afloopdatum; Tins; Nennweert; Basis)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
nds: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) gifft "5.0278" torüch

en: Cost
nds: Kösten

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
nds: De Funkschoon AMORDEGRC reekt den Afschrievenweert för dat franzöösch Afrekensysteem mit degressiv Afschrieven ut.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
nds: AMORDEGRC( Kösten; Koopdatum; EerstLooptietEnndatum; Restweert; Tiet; Tins; Basis)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
nds: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) gifft 228 torüch

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
nds: De Funkschoon AMORLINC reekt den Afschrievenweert för dat franzöösch Afrekensysteem mit lineaar Afschrieven ut.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
nds: AMORLINC( Kösten; Koopdatum; EerstLooptietEnndatum; Restweert; Tiet; Tins; Basis)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
nds: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) gifft 91.256831 torüch.

en: Principal
nds: Startbedrag

en: Interest rate
nds: Tinssatz

en: Periods per year
nds: Perioden per Johr

en: Years
nds: Johren

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
nds: De Funkschoon COMPOUND() gifft den Weert vun en Geldanlaag torüch, fastleggt dör Startbedrag, nominaal Tinssatz, Optinsperiood un Tiet. 5000 Dollar a.B., de elk Viddeljohr för fief Johr mit 12% optinst warrt, maakt COMPOUND(5000;0.12;4;5) oder 9030,56 Dollar.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
nds: COMPOUND(Startbedrag;Tins;Perioden;Perioden_per_Johr)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
nds: COMPOUND(5000;0,12;4;5) gifft "9030,56" torüch.

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
nds: De Funkschoon CONTINUOUS() gifft den Ennweert vun en fast optinst Bedrag torüch, angeven dör Startbedrag, nominaal Tinssatz un Tiet in Johren. Ut 1000 Dollar mit 10% Tinsen för een Johr warrt a.B. CONTINUOUS(1000;.1;1) oder 1105,17 Dollar.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
nds: CONTINUOUS(Startbedrag;Tins;Johren)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
nds: CONTINUOUS(1000;0,1;1) gifft "1105,17" torüch

en: Maturity
nds: Restlooptiet

en: Frequency
nds: Periood

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
nds: COUPNUM(Utbetahldatum; Afloopdatum; Periood; Basis)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
nds: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) gifft "1" torüch.

en: rate
nds: Tins

en: periods
nds: Perioden

en: value
nds: Weert

en: start
nds: Start

en: end
nds: Enn

en: type
nds: Typ

en: Calculates the cumulative interest payment.
nds: Reekt de tosamenreekt Tinsbetahlen ut.

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
nds: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) gifft -3562,187023 torüch.

en: Calculates the cumulative principal payment.
nds: Reekt de tosamenreekt Kapitaalbetahlen ut.

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
nds: CUMPRINC( 0,06/12; 5*12; 100.000; 5; 12; 0 ) gifft -11.904,054201 torüch.

en: Salvage
nds: Restweert

en: Life
nds: Looptiet

en: Period
nds: Periood

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
nds: De Funkschoon DB() reekt de Afschrieven vun en Geldanlaag för en angeven Periood na de fast degressiv Afschrievenmetood ut. "Maand" is en optschonaal Angaav. Ahn ehr warrt dor "12" för annahmen.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
nds: DB(Kösten; Restweert; Looptiet; Periood [;Maand])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
nds: DB(8000;400;6;3) gifft "1158,40" torüch

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
nds: DB(8000;400;6;3;2) gifft "1783,41" torüch

en: Factor
nds: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
nds: De Funkschoon DDB() reekt de Afschrieven vun en Geldanlaag för en angeven Tietduer na de aritmeetsch Restweertmetood ut. De Faktor is optschonaal. Ahn em warrt dor "2" för vermoodt. All Parameters mööt grötter as Null wesen.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
nds: DDB(Kösten; Restweert; Looptiet; Periood [;Faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
nds: DDB(75000;1;60;12;2) gifft "1721.81" torüch

en: Price per $100 face value
nds: Pries per 100 Dollar Nennweert

en: Redemption
nds: Inlösen

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
nds: DISC(Utbetahldatum; Afloopdatum; Nennweert; Inlösen [; Basis ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
nds: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) gifft "0.2841" torüch

en: Fractional Dollar
nds: Braken Dollar

en: Fraction
nds: Andeel

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
nds: De Funkschoon DOLLARDE() gifft en Dollar-Pries as Dezimaaltall torüch. De braken Dollar is de Tall de ümwannelt warrt un de Andeel is den Brook sien Nenner.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
nds: DOLLARDE(Braken Dollar; Andeel)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
nds: DOLLARDE(1.02; 16) - steiht för 1 un 2/16 - gifft "1.125" torüch

en: Decimal Dollar
nds: Dezimaal-Dollar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
nds: De Funkschoon DOLLARFR() gifft en Dollar-Pries as Brook torüch. De Dezimaaldollar is de Tall de ümwannelt warrt un de Andeel is den Brook sien Nenner.

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
nds: DOLLARFR(Braken Dollar; Andeel)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
nds: DOLLARFR(1.125; 16) gifft 1.02. (1 + 2/16) torüch

en: Rate
nds: Tins

en: Present value (PV)
nds: Aktuell Weert (PV)

en: Future value (FV)
nds: Tokamen Weert (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
nds: Gifft de Tall vun Perioden torüch, de en Geldanlaag bruukt, dormit se bi den wünscht Weert anlangt.

en: DURATION(rate; pv; fv)
nds: DURATION(Tins; PV; FV)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
nds: DURATION(0.1; 1000; 2000) gifft "7.27" torüch

en: Coupon
nds: Andeelschien

en: Yield
nds: Winn

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
nds: Gifft de Macauley-Duer vun en fastvertinslich Weertpapeer in Johren torüch.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
nds: DURATION_ADD(Utbetahldatum; Afloopdatum; Kupon, Winn, Periood; Basis)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
nds: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) gifft 5.9937749555 torüch.

en: Nominal interest rate
nds: Nominaal Tinssatz

en: Periods
nds: Looptiet

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
nds: De Funkschoon EFFECT() reekt den effektiv Winn för en nominaal Tinssatz (in't Johr oder APR) ut. So kummt a.B. bi en Tinssatz vun 8% elk Maand en effektiv Winn vun EFFECT(.08;12) oder 8.3% bi rut.

en: EFFECT(nominal;periods)
nds: EFFECT(Tins;Perioden)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
nds: EFFECT(0.08;12) maakt 0.083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
nds: De Funkschoon EFFECTIVE() reekt den effektiv Winn för en nominaal Tinssatz (in't Johr oder APR) ut. Dat is dat sülvige as de Funkschoon EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
nds: EFFECTIVE(Tins;Perioden)

en: Currency
nds: Geldsort

en: EURO(currency)
nds: EURO(Geldsort)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
nds: EURO("DEM") is liek as 1,95583

en: Source currency
nds: Born-Geldsort

en: Target currency
nds: Teel-Geldsort

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
nds: De Funkschoon EUROCONVERT() wannelt en Tall vun een natschonaal Geldsort na en anner Geldsort binnen de europääsch Geldsortenunioon üm. Geldsorten sünd: ATS (Österriek), BEF (Belgien), DEM (Düütschland), ESP (Spanien), EUR (Euro), FIM (Finnland), FRF (Frankriek), GRD (Grekenland), IEP (Irland), ITL (Italien), LUF (Luxemborg), NLG (Nedderlannen), oder PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
nds: EUROCONVERT(Tall; Born-Geldsort; Teel-Geldsort)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
nds: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") gifft 1.95583 törüch

en: Present value
nds: Aktuell Weert

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
nds: De Funkschoon FV() gifft en Geldanlaag ehr tokamen Weert torüch, angeven dör Tinssatz un aflopenTiet. Wenn 1000 Dollar op en Bankkonto mit 8% Tins liggt, kummt dor na twee Johren FV(1000;0,08;2) oder 1166,40 Dollar bi rut.

en: FV(present value;yield;periods)
nds: FV(Aktuell Weert;Tins;Looptiet)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
nds: FV(1000;0,08;2) gifft "1166,40" torüch

en: Payment per period
nds: Utbetahlen per Periood

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
nds: De Funkschoon FV_ANNUITY() gifft den tokamen Weert vun en fast Geldstroom torüch, angeven dör de Betahlen, den Tinssatz un de Tall vun Perioden. Wenn Een a.B. twintig Johr lang 500 Dollar in't Johr kriggt un se mit 8% Tinsen anleggt, gifft dat na 20 Johren tosamen en FV_annuity(500;0.08;20) oder 22880,98 Dollar. Disse Funkschoon vermoodt de Utbetahlen an't Enn vun elk Periood.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
nds: FV_ANNUITY(Bedrag; Tins;Perioden)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
nds: FV_ANNUITY(1000;0,05;5) gifft "5525,63" torüch

en: Investment
nds: Utgaav

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
nds: INTRATE(Utbetahldatum; Afloopdatum; Investitschoon; Inlösen; Basis)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
nds: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) gifft "1.98" torüch.

en: Number of periods
nds: Tall vun Perioden

en: Present values
nds: Aktuell Weerten

en: Future value (optional)
nds: Tokamen Weert (optschonaal)

en: Type (optional)
nds: Typ (optschonaal)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
nds: PPMT reekt den Utbetahlbedrag för en Rent vun en Tinstahlen ut.

en: Rate is the periodic interest rate.
nds: Tins is de perioodsch Tinssatz.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
nds: Periood is de Tilgenperiood. "1" för de eerste un "NPER" för de leste Periood.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
nds: NPER sünd all Perioden wielt de en Rent betahlt warrt.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
nds: PV is de aktuell Weert binnen en Reeg vun Betahlen.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
nds: FV (optschonaal) is de verwacht (tokamen) Weert. Standard: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
nds: Typ (optschonaal) leggt de Duer fast: 1 för Betahlen an'n Anfang vun en Periood, un 0 (Standard) för Betahlen an't Enn vun de Periood.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
nds: Dat Bispill wiest de Tinsen, de in't leste Johr för en Kredit mit dree Johren Looptiet betahlt warrn mööt. De Tinssatz is 10 Perzent.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
nds: IPMT(Tins; Periood; NPer; PV; FV; Typ)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
nds: IPMT(0.1;3;3;8000) gifft "-292.45" torüch

en: Values
nds: Weerten

en: Guess
nds: Raden

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
nds: De Funkschoon IRR reekt den intern Tinsfoot vun en Reeg vun Geldfleten ut.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
nds: IRR( Weerten[; Raden = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
nds: Aktuell Weerten (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
nds: Reekt den binnen en angeven Periood betahlt Tins vun en Geldanlaag ut.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
nds: Periood is de Tilgenperiood. "1" för de eerste un "NPER" för de leste Periood.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
nds: NPer sünd all Perioden wielt de en Rent betahlt warrt.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
nds: ISPMT(Tins; Periood; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
nds: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) gifft "-533333" torüch.

en: Face value
nds: Nennweert

en: Coupon rate
nds: Anlehntins

en: Coupons per year
nds: Anlehnen per Johr

en: Market interest rate
nds: Markttinssatz

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
nds: De Funkschoon LEVEL_COUPON() reekt den Weert vun en Kuponanlehn ut. Bispill: Bi en Tinssatz vun 10% is en Anlehn för 1000 Dollar mit halfjohrig Kupons mit en Tins vun13% un veer Johren Looptiet LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;0,1) oder 1096.95 Dollar weert.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
nds: LEVEL_COUPON(Nennweert;Anlehntins;Kupons per Johr:Johren:Markttins)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
nds: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) gifft "1096,95" torüch.

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
nds: De Funkschoon MDURATION() reekt de ännert Macauley-Duer vun en fastvertinslich Weertpapeer in Johren ut.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
nds: MDURATION( Utbetahldatum; Afloopdatum; Kupon, Winn, Periood; [ Basis=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
nds: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) gifft 0.316321106 torüch.

en: Reinvestment
nds: Nieganlaag

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
nds: De Funkschoon MIRR() reekt de ännert intern Tinsfoot (IRR) vun en Reeg vun perioodsch Anlagen ut.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
nds: MIRR(Weerten, Anlaag, Nieganlaag)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
nds: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) is 34.2823387842%

en: Effective interest rate
nds: Effektiv Tins

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
nds: De Funkschoon NOMINAL() reekt den Nominaatinssatz (angeven) för en Effektivtinssatz (op dat Johr ümreekt) för en angeven Tiet ut. Bispill: Wenn Een 8% op sien Konto kriegen will, mutt Een NOMINAL(0,08;12) oder 7,72% Nominaaltins kriegen.

en: NOMINAL(effective;periods)
nds: NOMINAL(Effektivtins;Perioden)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
nds: NOMINAL(0,08;12) gifft "0,0772" torüch

en: Payment
nds: Utbetahlen

en: Future value (FV - optional)
nds: Tokamen Weert (FV - optschonaal)

en: Returns the number of periods of an investment.
nds: Gifft de Tall vun Perioden vun en Geldanlaag torüch.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
nds: NPER(Tins;Utbetahlen;PV;FV;Typ)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
nds: NPER(0.1; -100; 1000) gifft "11" torüch

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
nds: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) gifft "11.906" torüch

en: Values (array)
nds: Weerten (Feld)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
nds: De Kapitaalweert (NPV) för en Reeg vun perioodsch Geldfleten

en: NPV(Rate; Values)
nds: NPV(Tins;Weerten)

en: NPV(100%;4;5;7) = 4.125
nds: NPV(100%;4;5;7) = 4,125

en: Last
nds: Lest

en: AnnualYield
nds: Johrwinn

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
nds: De Funkschoon ODDLPRICE reekt den Weert vun en Weertpapeer per 100 Geldeenheiten vun den Nennweert ut. Dat Weertpapeer hett en nich reguleer lest Tinsdatum.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
nds: ODDLPRICE( Utbetahldatum; Afloopdatum; Lest Tinsdatum; Tins; Johrwinn; Inlösen; Periood [; Basis = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
nds: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) gifft 90.991042345 torüch.

en: Price
nds: Pries

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
nds: De Funkschoon ODDLYIELD reekt den tosamenreekt Winnst vun en Weertpapeer mit en nich reguleer lest Tinsdatum ut.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
nds: ODDLYIELD( Utbetahldatum; Afloopdatum; Lest Tinsdatum; Tins; Pries; Inlösen; Periood [; Basis = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
nds: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) gifft 4.997775351 torüch.

en: Number of periods (NPer)
nds: Tall vun Perioden (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
nds: PMT gifft den Tahlbedrag för en Kredit mit fast Tinssatz un fast Torüchtahlen (jümmers de sülven Raten) torüch.

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
nds: PMT(Tins; NPer ; PV [; FV = 0 [; Typ = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
nds: PMT(0.1; 4; 10000) gifft "-3154.71" torüch

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
nds: PPMT reekt den Utbetahlbedrag för en Rent vun en Kapitaaltorüchtahlen ut.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
nds: PPMT(Tins; Periood; NPer; PV [; FV = 9 [; Typ = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
nds: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) gifft "-18.48" torüch

en: Issue
nds: Utgaav

en: Discount rate
nds: Diskontsatz

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
nds: PRICEMAT reekt den Pries för 100 Geldeenheiten vun den Nennweert vun dat Weertpapeer, dat an't Utbetahldatum Tinsen betahlt, ut.

en: Basis     Calculation method
nds: Basis           Utrekenmetood

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
nds:   0       US-Metood, 12 Maanden, elk Maand mit 30 Daag

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
nds:   1       Redig Tall vun Daag in't Johr, redig Tall vun Daag in Maanden

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
nds:   2       360 Daag in't Johr, redig Tall vun Daag in Maanden

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
nds:   4       365 Daag in't Johr,  redig Tall vun Daag in Maanden

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
nds:   5       Europääsch Metood, 12 Maanden, elk Maand mit 30 Daag

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
nds: PRICEMAT(Utbetahldatum; Afloopdatum; Utgaav; Tins; Winn [; Basis = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
nds: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) gifft 103.819218241 torüch.

en: Future value
nds: Tokamen Weert

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
nds: De Funkschoon PV() gifft den aktuellen Weert vun en Geldanlaag torüch. Dat is de Weert vundaag vun en Geldsumm in de Tokunft, fastleggt dör Tins oder Inflatschoon. Wenn Een a.B. 1166,40 Dollar för en niegen Reekner bruukt un em in twee Johren köpen will, bruukt he bi en Tinssatz vun 8% nu PV(1166.4;0.08;2) oder 1000 Dollar.

en: PV(future value;rate;periods)
nds: PV(Tokamen Weert;Tins;Perioden)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
nds: PV(1166,4; 0,08; 2) gifft "1000" torüch

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
nds: De Funkschoon PV_ANNUITY() gifft den aktuellen Weert vun en Rent oder en Geldstroom ut. En "Een Million"-Lotterieschien mit en Tinssatz vun 5% a.B., de twintig Johr lang 50000 Dollar in't Johr utbetahlt, is nu PV_ANNUITY(50000;0,05;20) oder 623,111 Dollar weert. Disse Funkschoon vermoodt de Utbetahlen an't Enn vun elk Periood.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
nds: PV_ANNUITY(Bedrag; Tins; Perioden)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
nds: PV_ANNUITY(1000;0,05;5) maakt 4329,48

en: Type
nds: Typ

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
nds: RECEIVED(Utbetahldatum; Afloopdatum; Investitschoon; Diskontsatz; Basis)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
nds: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) maakt 1,025.787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
nds: De Funkschoon PRI reekt den Tinssatz vun den Winnst vun en Geldanlaag ut.

en: RRI(1;100;200) returns 1
nds: RRI(1;100;200) gifft "1" torüch

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
nds: De Funkschoon SLN() reekt de lineaar Afschrieven vun en Anlaag för en enkelte Periood ut. "Kösten" is dat, wat Een för de Anlaag betahlt hett. "Restweert" is de Anlaag ehr Weert an't Enn vun de Looptiet. "Looptiet" is de Tall vun Perioden, över de de Anlaag afschreven is. SLN verdeelt de Kösten egaalweg över de Anlaag ehr heel Looptiet.

en: SLN(cost; salvage value; life)
nds: SLN(Kösten; Restweert; Looptiet)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
nds: SLN(10000;700;10) gifft "930" torüch

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
nds: De Funkschoon SYD() reekt de "sum-of-years digits"-Afschrieven (Aritmeetsch-degressiv Afschrieven) för en Anlaag ut, baseert op ehr Kösten, Restweert, verwacht Looptiet un en Afschrievenperiood. Dat gifft en höger Afschrievengraad, so dat de Kösten för de fröher Perioden grötter sünd as för de laten. De afschriefbor Kösten sünd de aktuellen Kösten ahn Restweert. De Bruukduer is de Tall vun Perioden (normalerwies Johren), över de de Anlaag afschreven warrt.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
nds: SYD(Kösten; Restweert; Looptiet; Periood)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
nds: SYD(5000; 200; 5; 2) gifft "1280" torüch

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
nds: De Funkschoon TBILLEQ gifft de passen Obligatschoon för en Schattbreef torüch. Dat Afloopdatum mutt na't Utbetahldatum liggen, man binnen 365 Daag.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
nds: TBILLEQ(Utbetahldatum; Afloopdatum; Diskontsatz)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
nds: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) gifft "0.1068" torüch

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
nds: De Funkschoon TBILLPRICE gifft den Pries per 100 Dollar Weert för en Schattbreef torüch. Dat Afloopdatum mutt na't Utbetahldatum liggen, man binnen 365 Daag. De Diskontsatz mutt positiv wesen.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
nds: TBILLPRICE(Utbetahldatum; Afloopdatum; Diskontsatz)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
nds: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) gifft "97.4444" torüch

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
nds: De Funkschoon TBILLYIELD gifft de Büüt för en Schattbreef torüch. Dat Afloopdatum mutt na't Utbetahldatum liggen, man binnen 365 Daag. De Pries mutt positiv wesen.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
nds: TBILLYIELD(Utbetahldatum; Afloopdatum; Pries)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
nds: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) gifft "-1.63" torüch

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
nds: VDB reekt den tolaten Afschrievensatz vun en Anlaag mit en Startweert, en verwacht nütten Looptiet un en Ennweert vun den Restweert för en angeven Periood na de Restweertafschrieven mit variabel Tins ut.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
nds: VDB(Kösten; Restweert; Looptiet; Startperiood; Ennperiood; [; Afschrievenfaktor = 2 [; Schalter = falsch ]] )

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
nds: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) gifft 1312.5 torüch

en: Dates
nds: Daten

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
nds: De Funkschoon XIRR reekt den intern Tinsfoot vun en nich-perioodsch Reeg vun Geldströöm ut.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
nds: XIRR( Weerten; Daten[; Raden = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
nds: XIRR(B1:B4;C1:C4) Annahmen, B1:B4 bargt -20000, 4000, 12000, 8000 un C1:C4 bargt "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" gifft 0.2115964 torüch.

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
nds: De Funkschoon XNPV reekt den Kapitaalweert vun en Reeg vun Geldfleten ut.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
nds: XNPV( Tins; Weerten; Daten )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
nds: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) annahmen, B1:B4 bargt -20000, 4000, 12000, 8000 un C1:C4 bargt "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" gifft 2907.83187 torüch

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
nds: YIELDDISC reekt den Winn vun en diskonteert Weertpapeer per 100 Geldeenheiten vun den Nennweert ut.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
nds: YIELDDISC(Utbetahldatum; Afloopdatum; Pries; Inlösen; Basis)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
nds: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) gifft 0.106194684 torüch.

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
nds: De Funkschoon YIELDMAT reekt den Winn vun dat Weertpapeer ut, för dat an't Afloopdatum Tinsen betahlt warrt.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
nds: YIELDMAT(Utbetahldatum; Afloopdatum; Utgaav; Tins; Pries; Basis)

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
nds: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) gifft 0.050000000 torüch.

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
nds: De Funkschoon ZERO_COUPON() reekt den Weert vun en Nullkuponanlehn (aftinst Anlehn) ut. Bispill: Wenn de Tinssatz 10% is, denn is en Anlehn vun 1000 Dollar, de na 20 Johren tahlbor is, ZERO_COUPON(1000;.1;20) oder 148,64 Dollar weert.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
nds: ZERO_COUPON(Nennweert;Tins;Johren)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
nds: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) gifft "148,64" torüch

en: Manual
nds: Vun Hand

en: Automatic
nds: Automaatsch

en: Information
nds: Informatschonen

en: Error
nds: Fehler

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
nds: De Funkschoon ERRORTYPE() wannelt en Fehler na en Tall üm. Wenn de Weert keen Fehler is, warrt en Fehler torüchgeven. Anners warrt en numeersch Kode torüchgeven. Fehlerkodes sünd liek den Excel-Standard.

en: ERRORTYPE(value)
nds: ERRORTYPE(Weert)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
nds: ERRORTYPE(NA()) gifft 7 torüch

en: ERRORTYPE(0) returns an error
nds: ERRORTYPE(0) gifft en Fehler torüch

en: Reference
nds: Betog

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
nds: De Funkschoon FORMULA() gifft en Zell ehr Formel as Tekenkeed torüch.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
nds: FORMULA(A1) gifft "=SUM(1+2)" torüch, wenn Zell A1 so en Formel bargt.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
nds: De Funkschoon N() reekt en Weert na en Tall üm. Wenn de Weert en Tall is oder na en Tall verwiest, gifft disse Funkschoon en Tall torüch. Wenn de Weert wohr is, warrt "1" torüchgeven. Wenn de Weert en Datum is, gifft de Funkschoon de Reegnummer vun't Datum torüch. För all anner Weerten warrt "0" torüchgeven.

en: N(value)
nds: N(Weert)

en: N(3.14) returns 3.14
nds: N(3,14) gifft "3,14" torüch

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
nds: N("7") gifft "0" torüch (wiel "7" Text is)

en: Type of information
nds: Informatschoon-Typ

en: INFO(type)
nds: INFO(Typ)

en: Any value
nds: Jichtenseen Weert

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
nds: De Funkschoon ISLOGICAL() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en boolsch Weert is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
nds: ISLOGICAL(A1>A2) gifft "wohr" torüch

en: ISLOGICAL(12) returns False
nds: ISLOGICAL(12) gifft "falsch" torüch

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
nds: De Funkschoon ISBLANK() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter leddig is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
nds: ISBLANK(A1) gifft "wohr" torüch, wenn A1 leddig is

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
nds: ISBLANK(A1) gifft "falsch" torüch, wenn A1 en Weert bargt

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
nds: De Funkschoon ISNUMBER() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en numeersch Weert is. Anners warrt "falsch" torüchgeven. Dat is dat Sülvige as "ISNUM".

en: ISNUMBER(12) returns True
nds: ISNUMBER(12) gifft "wohr" torüch

en: ISNUMBER(hello) returns False
nds: ISNUMBER(Moin) gifft "falsch" torüch

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
nds: De Funkschoon ISNUM() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en numeersch Weert is. Anners warrt "falsch" torüchgeven. Dat is dat Sülvige as "ISNUMBER".

en: ISNUM(12) returns True
nds: ISNUM(12) gifft "wohr" torüch

en: ISNUM(hello) returns False
nds: ISNUM(Moin) gifft "falsch" torüch

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
nds: De Funkschoon ISTIME() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en Tietweert is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: ISTIME("12:05") returns True
nds: ISTIME("12:05") gifft "wohr" torüch

en: ISTIME("hello") returns False
nds: ISTIME("Moin") gifft "falsch" torüch

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
nds: De Funkschoon ISDATE() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en Datumweert is. Anners warrt "falsch" utgeven

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
nds: ISDATE("2.2.2000") gifft "wohr" torüch

en: ISDATE("hello") returns False
nds: ISDATE("Moin") gifft "falsch" torüch

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
nds: De Funkschoon ISREF() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter na en Betog verwiest. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: ISREF(A12) returns true
nds: ISREF(A12) gifft "wohr" torüch

en: ISREF("hello") returns false
nds: ISREF("Moin") gifft "falsch" torüch

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
nds: De Funkschoon ISTEXT() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en Tekenkeed is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: ISTEXT(12) returns False
nds: ISTEXT(12) gifft "falsch" torüch

en: ISTEXT("hello") returns True
nds: ISTEXT("Moin") gifft "wohr" torüch

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
nds: De Funkschoon ISNONTEXT() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter keen Tekenkeed is. Anners warrt "falsch" torüchgeven. Dat is dat Sülvige as "ISNOTTEXT".

en: ISNONTEXT(12) returns True
nds: ISNONTEXT(12) gifft "wohr" torüch

en: ISNONTEXT("hello") returns False
nds: ISNONTEXT("Moin") gifft "falsch" torüch

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
nds: De Funkschoon ISNOTTEXT() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter keen Tekenkeed is. Anners warrt "falsch" torüchgeven. Dat is dat Sülvige as "ISNONEXT".

en: ISNOTTEXT(12) returns True
nds: ISNOTTEXT(12) gifft "wohr" torüch

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
nds: ISNOTTEXT("Moin") gifft "falsch" torüch

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
nds: De Funkschoon ISODD() gifft "wohr" ut, wenn de Tall uneven is. Anners warrt "falsch" utgeven.

en: ISODD(12) returns False
nds: ISODD(12) gifft "falsch" torüch

en: ISODD(-7) returns True
nds: ISODD(-7) gifft "wohr" torüch

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
nds: De Funkschoon ISEVEN() gifft "wohr" ut, wenn de Tall even is. Anners warrt "falsch" utgeven.

en: ISEVEN(12) returns True
nds: ISEVEN(12) gifft "wohr" torüch

en: ISEVEN(-7) returns False
nds: ISEVEN(-7) gifft "falsch" torüch

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
nds: De Funkschoon ISERR() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en anner Fehler as "k.A." is. Anners warrt "falsch" torüchgeven. Bruuk "ISERROR()", wenn ok de Fehler "k.A." inslaten warrn schall.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
nds: De Funkschoon ISERROR() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter jichtenseen Fehler is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
nds: De Funkschoon ISNA() gifft "wohr" torüch, wenn de Parameter en "k.A."-Fehler is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
nds: De Funkschoon NA() gifft den fasten Fehlerweert "n.v." torüch.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
nds: De Funkschoon TYPE() gifft "1" torüch, wenn de Weert en Tall is, "2" för en Text, un "4", wenn de Weert en Logikweert is, "16" för en Fehlerweert un "64" wenn de Weert en Feld is. Wenn de Zell, op de sik de Weert betreckt, en Formel bargt, warrt ehr Torüchgaav-Weert utgeven.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
nds: TYPE(A1) gifft "2" torüch, wenn A1 "Text" bargt

en: TYPE(-7) returns 1
nds: TYPE(-7) gifft "1" torüch

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
nds: TYPE(A2) gifft "1" torüch, wenn A2 "=CURRENTDATE()" bargt

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
nds: Gifft den aktuellen Dateinaam ut. Wenn dat aktuelle Dokment nich sekert is, warrt en leddig Tekenkeed torüchgeven.

en: Logical
nds: Logik

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
nds: De Funkschoon FALSE() gifft den boolsch Weert "falsch" torüch.

en: FALSE() returns FALSE
nds: FALSE() gifft "falsch" torüch

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
nds: De Funkschoon TRUE() gifft den boolsch Weert "wohr" torüch.

en: TRUE() returns TRUE
nds: TRUE() gifft "wohr" torüch

en: Boolean values
nds: Boolsch Weerten

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
nds: De Funkschoon AND() gifft "wohr" torüch, wenn all Weerten wohr sünd. Anners warrt "falsch" torüchgeven (man nich, wenn een vun de Weerten en Fehler is. Denn warrt en Fehler torüchgeven).

en: AND(value;value;...)
nds: AND(Weert;Weert;...)

en: AND(true;true;true) returns True
nds: AND(wohr;wohr;wohr) gifft "wohr" torüch

en: AND(true;false) returns False
nds: AND(wohr;falsch) gifft "falsch" torüch

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
nds: De Funkschoon OR() gifft "wohr" torüch, wenn tominnst een Weert wohr is. Anners warrt "falsch" torüchgeven (man nich, wenn een vun de Weerten en Fehler is. Denn warrt en Fehler torüchgeven).

en: OR(value;value;...)
nds: OR(Weert;Weert;...)

en: OR(false;false;false) returns False
nds: OR(falsch;falsch;falsch) gifft "falsch" torüch

en: OR(true;false) returns True
nds: OR(wohr;falsch) gifft "wohr" torüch

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
nds: De Funkschoon NAND() gifft "wohr" torüch, wenn tominnst een Weert nich wohr is. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: NAND(value;value;...)
nds: NAND(Weert;Weert;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
nds: NAND(wohr;falsch;falsch) gifft "wohr" torüch

en: NAND(true;true) returns False
nds: NAND(wohr;wohr) gifft "falsch" torüch

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
nds: De Funkschoon NOR() gifft "wohr" torüch, wenn all as Parameters angeven Weerten boolsch sünd un den Weert "wohr" hebbt. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: NOR(value;value;...)
nds: NOR(Weert;Weert;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
nds: NOR(wohr;falsch;falsch) gifft "falsch" torüch

en: NOR(false;false) returns True
nds: NOR(falsch;falsch) gifft "wohr" torüch

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
nds: De Funkschoon XOR() gifft "falsch" torüch, wenn de Tall vun "wohr"-Weerten even is. Anners warrt »wohr« torüchgeven. Wenn jichtenseen Argument en Fehler hett, warrt en Fehler torüchgeven.

en: XOR(value;value;...)
nds: XOR(Weert;Weert;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
nds: XOR(falsch;falsch;falsch) gifft "wohr" torüch

en: XOR(true;false) returns True
nds: XOR(wohr;falsch) gifft "wohr" torüch

en: Boolean value
nds: Boolsch Weert

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
nds: De Funkschoon NOT() gifft "wohr" torüch, wenn de Weert falsch is, un gifft "falsch" torüch, wenn de Weert wohr is. Wennde Ingaav en Fehler is, warrt en Fehler torüchgeven.

en: NOT(bool)
nds: NOT(Boolsch)

en: NOT(false) returns True
nds: NOT(falsch) gifft "wohr" torüch

en: NOT(true) returns False
nds: NOT(wohr) gifft "falsch" torüch

en: Condition
nds: Bedingen

en: If true
nds: Wenn wohr

en: If false
nds: Wenn falsch

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
nds: De IF() Funkschoon is en bedingt Funkschoon. De Funkschoon gifft den twetenParameter torüch, wenn de Bedingen wohr is. Anners warrt de drüdde Parameter (de standardwies falsch is) torüchgeven.

en: IF(condition;if_true;if_false)
nds: IF(Bedingen;Wenn_Wohr;Wenn_Falsch)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
nds: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) gifft "3" torüch

en: Math
nds: Mathemaatsch

en: Function
nds: Funkschoon

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
nds: De Funkschoon SUBTOTAL() gifft en Twischensumm vun en angeven List vun Argumenten torüch un övergeiht anner Twischensummresultaten. "Funkschoon" kann een vun disse Tallen wesen: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
nds: SUBTOTAL(Funkschoon; Weert)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
nds: Wenn A1:A5 7, 24, 23, 56 un 9 bargt:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
nds: SUBTOTAL(1; A1:A5) gifft "23.8" torüch

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
nds: SUBTOTAL(4; A1:A5) gifft "56" torüch

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
nds: SUBTOTAL(9; A1:A5) gifft "119" torüch

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
nds: SUBTOTAL(11; A1:A5) gifft "307.76" torüch

en: X the independent variable of the power series
nds: X - de nich afhängig Variabel vun de Potenzreeg

en: N the initial power to which X is to be raised
nds: N - de Startpotenz, na de X potenzeert warrt

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
nds: M - de Towass, den N för elk Term in de Reeg grötter maakt warrt

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
nds: Koeffizienten - en Sett vun Koeffizienten, mit den elk nakamen Potenz vun de Variabel X maalnahmen warrt

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
nds: De Funkschoon SERIESSUM() gifft de Summ vun en Potenzreeg torüch.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
nds: SERIESSUM( X; N; M; Koeffizienten)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
nds: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) gifft 9 torüch

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
nds: De Funkschoon LCM() gifft dat lüttst gemeen Veelfache vun twee oder mehr Fleetkommaweerten torüch

en: LCM(value; value)
nds: LCM(Weert;Weert)

en: LCM(6;4) returns 12
nds: LCM(6;4) gifft "12" torüch

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
nds: LCM(1,5;2,25) gifft "4,5" torüch

en: LCM(2;3;4) returns 12
nds: LCM(2;3;4) gifft "12" torüch

en: Third number
nds: Drütt Tall

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
nds: De Funkschoon GCD() gifft den gröttsten gemeen Nenner vun twee oder mehr Heeltallweerten torüch.

en: GCD(value; value)
nds: GCD(Weert;Weert)

en: GCD(6;4) returns 2
nds: GCD(6;4) gifft "2" torüch

en: GCD(10;20) returns 10
nds: GCD(10;20) gifft "10" torüch

en: GCD(20;15;10) returns 5
nds: GCD(20;15;10) gifft "5" torüch

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
nds: De Funkschoon EPS() gifft dat Reekner-Epsilon torüch. Dat is de Verscheel twischen 1 un de nakamen gröttst Fleetkommatall. Wiel Reekners en ennen Tall vun Nakommasteden bruukt, gifft dat bi't Reken jümmers Runnfehlers (normalerwies ahn Utwarken).

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
nds: Op de mehrsten Systemen gifft dit 2^-52=2.2204460492503131e-16 torüch

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
nds: 0.5*EPS() gifft de Maschiennauigkeit "unit round" torüch. Disse Weert is intressant, wiel dat de gröttste Tall x is, för de (1+x)-1=0 is (dör Runnfehlers).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
nds: Söök en Tall x twischen 0 un EPS() ut. Beacht, dat x bi 1+x dör de Glieken (1+x)-1 na 0 oder EPS() rundt warrt

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
nds: De Funkschoon POWER(x;y) gifft den Weert vun x hooch y torüch.

en: POWER(value;value)
nds: POWER(Weert;Weert)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
nds: POWER(1.2;3.4) gifft "1.8572" torüch

en: POWER(2;3) equals 8
nds: POWER(2;3) gifft "8" torüch

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
nds: De Funkschoon POW(x;y) gifft den Weert vun x hooch y torüch. Dat is dat Sülvige as de Funkschoon "POWER".

en: POW(value;value)
nds: POW(Weert;Weert)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
nds: POW(1.2;3.4) gifft "1.8572" torüch

en: POW(2;3) equals 8
nds: POW(2;3) gifft "8" torüch

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
nds: De Funkschoon EVEN() gifft de Tall oprundt na de dichtst bi liggen even Heeltall torüch.

en: EVEN(value)
nds: EVEN(Weert)

en: EVEN(1.2) returns 2
nds: EVEN(1,2) gifft "2" torüch

en: EVEN(2) returns 2
nds: EVEN(2) gifft "2" torüch

en: Precision
nds: Nauigkeit

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
nds: De Funkschoon TRUNC() sniedt en numeersch Weert na en angeven Nauigkeit af. Wenn keen Nauigkeit angeven is, warrt "0" vermoodt.

en: TRUNC(value; precision)
nds: TRUNC(Weert; Nauigkeit)

en: TRUNC(1.2) returns 1
nds: TRUNC(1.2) gifft "1" torüch

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
nds: TRUNC(213.232; 2) gifft "213.23" torüch

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
nds: De Funkschoon ODD() gifft de Tall oprundt (oder för negativ Weerten afrundt) na de dichtst bi liggen uneven Tall torüch. ODD(0) is na Definitschoon 1.

en: ODD(value)
nds: ODD(Weert)

en: ODD(1.2) returns 3
nds: ODD(1,2) gifft "3" torüch

en: ODD(2) returns 3
nds: ODD(2) gifft "3" torüch

en: ODD(-2) returns -3
nds: ODD(-2) gifft "-3" torüch

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
nds: De Funkschoon GAMMA() gifft den Gammafunkschoonweert torüch.

en: GAMMA(value)
nds: GAMMA(Weert)

en: GAMMA(1) returns 1
nds: GAMMA(1) gifft "1" torüch

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
nds: De Funkschoon MOD() gifft den Rest na en Divischoon torüch. Wenn de twete Parameter Null is, warrt #DIV/0 torüchgeven.

en: MOD(value;value)
nds: MOD(Weert;Weert)

en: MOD(12;5) returns 2
nds: MOD(12;5) gifft "2" torüch

en: MOD(5;5) returns 0
nds: MOD(5;5) gifft "0" torüch

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
nds: Disse Funkschoon gifft -1 ut, wenn de Tall negativ is, 0, wenn de Tall Null is, un 1, wenn de Tall positiv is.

en: SIGN(value)
nds: SIGN(Weert)

en: SIGN(5) equals 1
nds: SIGN(5) gifft "1" torüch

en: SIGN(0) equals 0
nds: SIGN(0) gifft "0" torüch

en: SIGN(-5) equals -1
nds: SIGN(-5) gifft "-1" torüch

en: This function multiplies each value by -1.
nds: Disse Funkschoon nimmt elk Weert mit -1 maal.

en: INV(value)
nds: INV(Weert)

en: INV(-5) equals 5
nds: INV(-5) gifft "5" torüch

en: INV(5) equals -5
nds: INV(5) gifft "-5" torüch

en: INV(0) equals 0
nds: INV(0) gifft "0" torüch

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
nds: Disse Funkschoon gifft de Tall vun övergeven Heeltallen oder Fleetkommaargumenten torüch. COUNT lett sik för en Rebeet bruken, as a.B. COUNTA(A1:B5) oder för en List vun Weerten liek COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
nds: COUNT(Weert;Weert;...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
nds: COUNT(-5;"KSpread";2) gifft "2" torüch

en: COUNT(5) returns 1
nds: COUNT(5) gifft "1" torüch

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
nds: Disse Funkschoon gifft de Tall vun all nich-leddig övergeven Argumenten torüch. COUNT lett sik för en Rebeet bruken, as a.B. COUNTA(A1:B5) oder för en List vun Weerten liek COUNT(12;5;12.5).

en: COUNTA(value;value;value...)
nds: COUNTA(Weert;Weert;Weert...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
nds: COUNTA(-5;"KSpread";2) gifft "3" torüch

en: COUNTA(5) returns 1
nds: COUNTA(5) gifft "1" torüch

en: Cell range
nds: Zellrebeet

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
nds: Disse Funkschoon gifft de Tall vun leddig Zellen binnen dat Rebeet torüch.

en: COUNTBLANK(range)
nds: COUNTBLANK(Zellrebeet)

en: Range
nds: Rebeet

en: Criteria
nds: Markmalen

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
nds: De Funkschoon COUNTIF() gifft de Tall vun Zellen mit de angeven Markmalen binnen dat angeven Rebeet torüch.

en: COUNTIF(range;criteria)
nds: COUNTIF(Rebeet;Markmalen)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
nds: COUNTIF(A2:A3;"14") gifft "1" torüch, wenn A2 = -4 un A3 = 14 sünd

en: A floating point value
nds: En Fleetkommaweert

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
nds: De Funkschoon FACT() reekt den Parameter sien Fakulteet ut. De mathemaatsch Utdruck is "(Weert)!".

en: FACT(number)
nds: FACT(Tall)

en: FACT(10) returns 3628800
nds: FACT(10) gifft "3628800" torüch

en: FACT(0) returns 1
nds: FACT(0) gifft "1" torüch

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
nds: De Funkschoon FACTDOUBLE() reekt en Tall ehr dubbelte Fakulteet ut, d.h. "x!!".

en: FACTDOUBLE(number)
nds: FACTDOUBLE(Tall)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
nds: FACTDOUBLE(6) gifft "48" torüch

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
nds: FACTDOUBLE(7) gifft "105" torüch

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
nds: De Funkschoon SUM() reekt de Summ vun all as Parameters angeven Weerten ut. Een kann de Summ vun en Rebeet SUM(A1:B5) oder en List vun Weerten liek SUM(12;5;12.5) utreken.

en: SUM(value;value;...)
nds: SUM(Weert;Weert;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
nds: SUM(12;5;7) gifft "24" torüch

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
nds: SUM(12,5;2) gifft "14,5" torüch

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
nds: De Funkschoon SUMA() reekt de Summ vun all as Parameters angeven Weerten ut. Een kann de Summ vun en Rebeet SUM(A1:B5) oder en List vun Weerten liek SUM(12;5;12.5) utreken. Wenn en Parameter Text oder den boolsch Weert "falsch" bargt, warrt dit as "0" tellt, wenn en Parameter "wohr" is, denn as "1".

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
nds: SUMA(12;5; 7) gifft 24 torüch

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
nds: SUMA(12.5; 2; wohr) gifft 15.5 torüch

en: Check range
nds: Pröövrebeet

en: Sum range
nds: Summrebeet

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
nds: De Funkschoon SUMIF() reekt de Summ vun all as Parameters angeven Weerten ut, de op de Bedingen passen. Dat Summrebeet is optschonaal. Ahn Angaav warrt de Weerten binnen dat Pröövrebeet tosamentellt. De Längde vun't Pröövrebeet schall liek oder lütter as de Längde vun't Summrebeet wesen.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
nds: SUMIF(Rebeet;Bedingen;Summrebeet)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
nds: SUMIF(A1:A4;">1") tellt all Weerten binnen Rebeet A1:A4 tosamen, de >1 sünd

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
nds: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) tell all Weerten binnen Rebeet B1:B4 tosamen, wenn de tohören Weert in A1:A4 =0 is

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
nds: De Funkschoon PRODUCT() reekt dat Produkt vun all as Parameters angeven Weerten ut. Een kann dat Produkt vun en Rebeet PRODUCT(A1:B5) oder en List vun Weerten liek PRODUCT(12;5;12.5) utreken. Wenn sik keen numeerschWeerten finnen laat, warrt "0" torüchgeven.

en: PRODUCT(value;value;...)
nds: PRODUCT(Weert;Weert;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
nds: PRODUCT(3;5;7) gifft 105 torüch

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
nds: PRODUCT(12,5;2) gifft 25 torüch

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
nds: De Funkschoon KPRODUCT() reekt dat Produkt vun all as Parameters angeven Weerten ut. Een kann dat Produkt vun en Rebeet KPRODUCT(A1:B5) oder en List vun Weerten liek KPRODUCT(12;5;12.5) utreken. Wenn sik keen numeersch Weerten finnen laat, warrt "0" torüchgeven.

en: KPRODUCT(value;value;...)
nds: KPRODUCT(Weert;Weert;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
nds: KPRODUCT(3;5;7) gifft 105 torüch

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
nds: KPRODUCT(12.5;2) gifft 25 torüch

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
nds: De Funkschoon G_PRODUCT() is dat Sülvige as de Funkschoon KPRODUKT. Se warrt för de Gnumeric-Kompatibiliteet bruukt.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
nds: G_PRODUCT(Weert;Weert;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
nds: De Funkschoon DIV() deelt den eersten Weert de Reeg na dör de anner Weerten.

en: DIV(value;value;...)
nds: DIV(Weert;Weert;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
nds: DIV(20;2;2) gifft "5" torüch

en: DIV(25;2.5) returns 10
nds: DIV(25;2,5) gifft "10" torüch

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
nds: De Funkschoon SUMSQ() reekt de Summ vun all Quadraten vun de as Parameters angeven Weerten ut. Een kann de Summ vun en Rebeet SUMSQ(A1:B5) oder en List vun Weerten liek SUMSQ(12;5;12.5) utreken.

en: SUMSQ(value;value;...)
nds: SUMSQ(Weert;Weert;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
nds: SUMSQ(12;5;7) gifft "218" torüch

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
nds: SUMSQ(12;5;2) gifft "173" torüch

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
nds: De Funkschoon MAX() gifft den gröttsten Weert vun de angeven Parameters torüch. Tekenkeden un boolsch Weerten warrt övergahn.

en: MAX(value;value;...)
nds: MAX(Weert;Weert;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
nds: MAX(12;5; 7) gifft "12" torüch

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
nds: MAX(12,5; 2) gifft "12,5" torüch

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
nds: MAXA(0,5; 0,4; wohr; 0,2) gifft "0,5" torüch

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
nds: De Funkschoon MAXA() gifft den gröttsten Weert vun de angeven Parameters torüch. "wohr" warrt as "1" un "falsch" as "0" utweert. Tekenkeden un warrt övergahn.

en: MAXA(value;value;...)
nds: MAXA(Weert;Weert;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
nds: MAXA(12;5; 7) gifft "12" torüch

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
nds: MAXA(12,5; 2) gifft "12,5" torüch

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
nds: MAXA(0,5; 0,4; wohr; 0,2) gifft "1" torüch

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
nds: De Funkschoon MIN() gifft den lüttsten Weert vun de angeven Parameters torüch. Tekenkeden un boolsch Weerten warrt övergahn.

en: MIN(value;value;...)
nds: MIN(Weert;Weert;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
nds: MIN(12;5; 7) gifft "5" torüch

en: MIN(12.5; 2) returns 2
nds: MIN(12,5; 2) gifft "2" torüch

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
nds: MIN(0,4, 2; falsch, 0,7) gifft "0,4" torüch

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
nds: De Funkschoon MINA() gifft den lüttsten Weert vun de angeven Parameters torüch. "wohr" warrt as "1" un "falsch" as "0" utweert. Tekenkeden un warrt övergahn.

en: MINA(value;value;...)
nds: MINA(Weert;Weert;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
nds: MINA(12;5;7) gifft "5" torüch

en: MINA(12.5; 2) returns 2
nds: MINA(12,5; 2) gifft "2" torüch

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
nds: MINA(0,4, 2; falsch, 0,7) gifft "0" torüch.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
nds: De Funkschoon MULTIPLY() multiplizeert all as Parameters angeven Weerten. Een kann de Weerten binnen en Rebeet MULTIPLY(A1:B5) oder en List vun Weerten liek MULTIPLY(12;5;12.5) maalnehmen. Dat is dat Sülvige as PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
nds: MULTIPLY(Weert;Weert;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
nds: MULTIPLY(12;5;7) gifft "420" torüch

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
nds: MULTIPLY(12,5;2) gifft "25" torüch

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
nds: De Funkschoon MULTINOMIAL() gifft dat Multinomiaal för elk Tall in de Parameters torüch. Disse Formel warrt för MULTINOMIAL(a,b,c) bruukt:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
nds: MULTINOMIAL(Weert;Weert;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
nds: MULTINOMIAL(3;4;5) gifft "27720" torüch

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
nds: De Funkschoon SQRT() gifft de nich negativ Quadraatwörtel vun dat Argument torüch. Wenn dat Argument negativ is, warrt en Fehler torüchgeven.

en: SQRT(9) equals 3
nds: SQRT(9) gifft "3" torüch

en: SQRT(-9) is an error
nds: SQRT(-9) is en Fehler

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
nds: De Funkschoon SQRTPI() gifft de nich negativ Quadraatwörtel vun x * PI torüch. Wenn dat Argument negativ is, warrt en Fehler torüchgeven.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
nds: SQRTPI(2) gifft "2.506628" torüch

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
nds: De Funkschoon LN() gifft den natürlichen Logaritmus vun x torüch.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
nds: LN(0,8) gifft "-0,22314355" torüch

en: LN(0) equals -inf
nds: LN(0) gifft "-ahn Enn" torüch

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
nds: De Funkschoon LOGn() gifft den Logaritmus to Basis n vun x torüch.

en: LOGn(value;base)
nds: LOGn(Weert;Basis)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
nds: LOGn(12; 10) gifft "1,07918125" torüch

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
nds: LOGn(12;2) gifft "3.5849625" torüch

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
nds: De Funkschoon ROOTN() gifft de nich-negative n-te Wörtel vun x torüch.

en: ROOTN(9;2) equals 3
nds: ROOTN(9;2) gifft "3" torüch

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
nds: De Funkschoon CUR() gifft de nich-negativ Kubikwörtel vun x torüch.

en: CUR(27) equals 3
nds: CUR(27) gifft "3" torüch

en: A floating point value, greater than zero
nds: En Fleetkommaweert, grötter as Null

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
nds: De Funkschoon LOG() gifft den Logaritmus to Basis 10 vun x torüch.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
nds: LOG(0,8) gifft "-0,09691001" torüch

en: LOG(0) is an error.
nds: LOG(0) is en Fehler.

en: A positive floating point value
nds: En positiv Fleetkommaweert

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
nds: De Funkschoon LOG10() gifft den Logaritmus to Basis 10 vun dat Argument torüch.

en: LOG10(10) equals 1.
nds: LOG10(10) gifft "1" torüch.

en: LOG10(0) is an error.
nds: LOG10(0) is en Fehler.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
nds: De Funkschoon LOG2() gifft den Logaritmus to Basis 2 vun x torüch.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
nds: LOG2(0,8) gifft "-0,32192809" torüch

en: LOG2(0) equals -inf.
nds: LOG2(0) is "-ahn Enn".

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
nds: De Funkschoon EXP() gifft den Weert vun e (den natürlichen Logaritmus sien Basis) hooch x torüch.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
nds: EXP(9) gifft "8 103,08392758" torüch

en: EXP(-9) equals 0.00012341
nds: EXP(-9) gifft "0,00012341" torüch

en: CEIL(12.5) equals 13
nds: CEIL(12,5) gifft "13" torüch

en: CEIL(-12.5) equals -12
nds: CEIL(-12,5) gifft "-12" torüch

en: Significance (optional)
nds: Signifikanz (optschonaal)

en: Mode (optional)
nds: Metood (optschonaal)

en: CEILING(12.5) equals 13
nds: CEILING(12,5) gifft "13" torüch

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
nds: CEILING(6.43; 4) gifft "8" torüch

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
nds: En Tall x na dat dichtst bi liggen Veelfach vun den tweten Parameter afrunnen, Signifikanz.

en: FLOOR(12.5) equals 12
nds: FLOOR(12.5) gifft "12" torüch

en: FLOOR(-12.5) equals -13
nds: FLOOR(-12.5) gifft "-13" torüch

en: FLOOR(5; 2) equals 4
nds: FLOOR(5; 2) gifft "4" torüch

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
nds: FLOOR(5; 2.2) gifft "4.4" torüch

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
nds: De Funkschoon ABS() gifft den afsoluten Weert vun de Fleetkommatall x torüch.

en: ABS(12.5) equals 12.5
nds: ABS(12,5) gifft "12,5" torüch

en: ABS(-12.5) equals 12.5
nds: ABS(-12,5) gifft "12,5" torüch

en: The INT() function returns the integer part of the value.
nds: De Funkschoon INT() gifft den Weert sien Heeltalldeel torüch.

en: INT(12.55) equals 12
nds: INT(12,55) gifft "12" torüch

en: INT(15) equals 15
nds: INT(15) gifft "15" torüch

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
nds: De Funkschoon RAND() gifft en pseudo-tofällig Tall twischen 0 un 1 torüch.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
nds: RAND() gifft a.B." 0.78309922" torüch...

en: A floating point value (greater 0)
nds: En Fleetkommaweert (grötter as 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
nds: De Funkschoon RANDEXP() gifft en exponentschaal verdeelt pseudo-tofällig Tall torüch.

en: RANDEXP(0.88)
nds: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
nds: De Funkschoon RANDPOISSON() gifft en "Poisson"-verdeelt pseudo-tofällig Tall torüch.

en: A floating point value (between 0 and 1)
nds: En Fleetkommaweert (twischen 0 un 1)

en: Trials (greater 0)
nds: Versöken (grötter as 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
nds: De Funkschoon RANDBINOM() gifft en binoomsch verdeelt pseudo-tofällig Tall torüch.

en: Failures (greater 0)
nds: Fehlers (grötter as 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
nds: De Funkschoon RANDNEGBINOM() gifft en negativ binoomsch verdeelt pseudo-tofällig Tall torüch.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
nds: De Funkschoon RANDBERNOULLI() gifft en "Bernoulli"-verdeelt pseudo-tofällig Tall torüch.

en: Mean value of the normal distribution
nds: Middelweert vun de Normaalverdelen

en: Dispersion of the normal distribution
nds: Streuen vun de Normaalverdelen

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
nds: De Funkschoon RANDNORM() gifft en normaal (gauß'sch) verdeelt pseudo-tofällig Tall torüch.

en: RANDNORM(mu; sigma)
nds: RANDNORM(mü; sigma)

en: Bottom value
nds: Sietst Weert

en: Top value
nds: Böverst Weert

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
nds: De Funkschoon RANDBETWEEN() gifft en pseudo-tofällig Tall twischen sietst un böverst Weert torüch. Wenn de sietst Weert grötter as de böverst Weert is warrt "Err" (Fehler) torüchgeven.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
nds: RANDBETWEEN(sietst;böverst)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
nds: RANDBETWEEN(12;78) gifft a.B." 61,0811" torüch...

en: Multiple
nds: Veelfachet

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
nds: De Funkschoon MROUND() gifft de na en angeven Veelfachet rundt Weert torüch. Weert un Produkt mööt de sülven Vörtekens hebben.

en: MROUND(value; multiple)
nds: MROUND(Weert; Veelfachet)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
nds: MROUND(1.252; 0.5) gifft "1.5" torüch

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
nds: MROUND(-1.252; -0.5) gifft "-1.5" torüch

en: Digits
nds: Steden

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
nds: De Funkschoon ROUND(Weert;[Steden]) gifft en rundt Weert torüch. "Steden" is de Tall vun Nakommasteden, na de de Tall rundt warrn schall. Wenn "Steden" Null oder weglaten is, warrt "Weert" na de dichtst bi leggen Heeltall rundt. Wenn "Steden" lütter as Null is, warrt de Tall ehr tohören Heeltalldeel rundt.

en: ROUND(value;[digits])
nds: ROUND(Weert;[Steden])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
nds: ROUND(1,252;2) gifft "1,25" torüch

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
nds: ROUND(-1,252;2) gifft "-1,25" torüch

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
nds: ROUND(1,258;2) gifft "1,26" torüch

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
nds: ROUND(-12,25;-1) gifft "-10" torüch

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
nds: ROUND(-1,252;0) gifft "-1" torüch

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
nds: De Funkschoon ROUNDUP(Weert;[Steden]) gifft en rundt Weert mit en grötterafsoluut Weert torüch. De Tall warrt na "Steden", wat de Tall vun Nakommasteden is, rundt. Is "Steden" Null oder weglaten, warrt "Weert" na de dichtst bi leggen Heeltall oprundt.

en: ROUNDUP(value;[digits])
nds: ROUNDUP(Weert;[Steden])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
nds: ROUNDUP(1.252) gifft "2" torüch

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
nds: ROUNDUP(1,252;2) gifft "1,26" torüch

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
nds: ROUNDUP(-1.252;2) gifft "-1.26" torüch

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
nds: ROUNDUP(-1,252) gifft "-2" torüch

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
nds: De Funkschoon ROUNDDOWN(Weert;[Steden]) gifft en rundt Weert mit en lütter afsoluut Weert torüch. De Tall warrt na "Steden", wat de Tall vun Nakommasteden is, rundt. Is "Steden" Null oder weglaten, warrt "Weert" na de dichtst bi leggen Heeltall afrundt.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
nds: ROUNDDOWN(Weert; [Steden])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
nds: ROUNDDOWN(1,252) gifft "1" torüch

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
nds: ROUNDDOWN(1,252;2) gifft "1,25" torüch

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
nds: ROUNDDOWN(-1,252;2) gifft "-1,25" torüch

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
nds: ROUNDDOWN(-1,252) gifft "-1" torüch

en: Nth term
nds: n-t Term

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
nds: De Funkschoon FIB reekt den n-t Term vun en Fibonacci-Reeg (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...) ut, binnen de elk Tall na de eersten twee Tallen de Summ vun de beden verleden Tallen is. FIB(0) warrt as 0 fastleggt.

en: FIB(9) returns 34
nds: FIB(9) gifft "34" torüch

en: FIB(26) returns 121393
nds: FIB(26) gifft "121393" torüch

en: Numerator
nds: Teller

en: Denumerator
nds: Nenner

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
nds: De Funkschoon QUOTIENT() gifft den Heeltalldeel vun Teller/Nenner torüch.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
nds: QUOTIENT(Teller;Nenner)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
nds: QUOTIENT(21;4) gifft "5" torüch

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
nds: De Funkschoon MDETERM gifft de Determinant vun en angeven Matrix torüch. De Matrix mutt vun den Typ n x n wesen.

en: MDETERM(matrix)
nds: MDETERM(Matrix)

en: First matrix
nds: Eerst Matrix

en: Second matrix
nds: Tweet Matrix

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
nds: De Funkschoon MMULT nimmt twee Matrizen mitenanner maal. De eersten Matrix ehr Tall vun Striepen mutt de sülve wesen as de twete Matrix ehr Tall vun Regen. Dat Resultaat is en Matrix.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
nds: MMULT(Matrix1;Matrix2)

en: Calculates the inverse of the matrix.
nds: Reekt de Inverschoon vun de Matrix ut.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
nds: De Matrix, mit ehr Inverschoon maalnahmen, gifft de Eenheitmatrix vun de sülve Afmeten.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
nds: Inverteerbor Matrizen hebbt en anner Determinant as Null.

en: MINVERSE(matrix)
nds: MINVERSE(Matrix)

en: Dimension
nds: Afmeten

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
nds: Stellt de Eenheitmatrix vun de geven Afmeten op.

en: MUNIT(dimension)
nds: MUNIT(Afmeten)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
nds: MUNIT(3) stellt en "3x3"-Eenheitmatrix op

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
nds: Gifft en transponeert Matrix torüch, d.h., Regen un Striepen sünd uttuuscht.

en: TRANSPOSE(matrix)
nds: TRANSPOSE(Matrix)

en: Lookup & Reference
nds: Naslaan un Zellbetöög

en: Row number
nds: Reegnummer

en: Column number
nds: Striepnummer

en: Absolute number (optional)
nds: Afsoluut Tall (optschonaal)

en: A1 style (optional)
nds: A1-Stil (optschonaal)

en: Sheet name
nds: Tabellnaam

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
nds: De Funkschoon ADDRESS stellt en Zelladress op. Parameter "Reeg" is de Reegnummer un "Striep" de Striepnummer.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
nds: De afsoluut Tall leggt den Betog-Typ fast: 1 oder utlaten = afsoluut, 2 = afsoluut Reeg, relativ Striep, 3 = relativ Reeg, afsoluut Striep un 4 = relativ.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
nds: A1 Stil leggt de Adress ehr Stil fast, de torüchgeven warrn schall. Wenn A1 wohr is (Standard) warrt de Adress in'n A1-Stil torüchgeven, un in R1C1-Stil, wenn för A1 "falsch" fastleggt is.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
nds: De Tabellnaam is de Text, de de Tabell ehr Naam angifft.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
nds: ADDRESS(Reeg; Striep; Afsoluut; Stil; Tabellnaam)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
nds: ADDRESS(6; 4) gifft "$D$6" torüch

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
nds: ADDRESS(6; 4; 2) gifft "D$6" torüch

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
nds: ADDRESS(6; 4; 2; falsch; "Tabell1") gifft "Tabell1!R6C[4]" torüch

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
nds: ADDRESS(6; 4; 1; falsch; "Tabell1") gifft "Tabell1!R6C4" torüch

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
nds: ADDRESS(6; 4; 4; wohr; "Tabell1") gifft "Tabell1!D6" torüch

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
nds: Gifft de Tall vun Rebeden binnen de Betog-Tekenkeed torüch. En Rebeet kann en enkelte Zell oder en Zellensett wesen.

en: AREAS(reference)
nds: AREAS(Zellbetog)

en: AREAS(A1) returns 1
nds: AREAS(A1) gifft "1" torüch

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
nds: AREAS((A1; A2:A4)) gifft "2" torüch

en: Arguments
nds: Argumenten

en: Returns the parameter specified by the index.
nds: Gifft den vun den Index angeven Parameter torüch.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
nds: CHOOSE(Index; Parameter1; Parameter2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
nds: CHOOSE(1; "eerst"; "tweet") gifft "eerst" torüch

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
nds: CHOOSE(2; 3; 2; 4) gifft "2" torüch

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
nds: De Funkschoon COLUMN gifft en angeven Zellbetog sien Striep torüch. Wenn keen Parameter fastleggt is warrt de aktuell Zellstriep torüchgeven.

en: COLUMN(reference)
nds: COLUMN(Betog)

en: COLUMN(A1) returns 1
nds: COLUMN(A1) gifft "1" torüch

en: COLUMN(D2) returns 4
nds: COLUMN(D2) gifft "4" torüch

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
nds: De Funkschoon COLUMNS gifft de Tall vun Striepen in en Betog torüch.

en: COLUMNS(reference)
nds: COLUMNS(Betog)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
nds: COLUMNS(A1:C3) gifft "3" torüch

en: COLUMNS(D2) returns 1
nds: COLUMNS(D2) gifft "1" torüch

en: Row
nds: Reeg

en: Column
nds: Striep

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
nds: Wenn en Rebeet angeven is, warrt de in en angeven Reeg/Striep spiekert Weert torüchgeven. Wenn een Zell angeven is, de en Feld bargt, warrt een Element vun dat Feld torüchgeven.

en: INDEX(cell, row, column)
nds: INDEX(Zell, Reeg, Striep)

en: INDEX(range, row, column)
nds: INDEX(Rebeet, Reeg, Striep)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
nds: INDEX(A1:C3,2,2) gifft den Inholt vun B2 torüch

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
nds: INDEX(A1;2;2) gifft sien (2,2) Element torüch, wenn A1 en Resultaat vun en Feldutreken is.

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
nds: Gifft den Inholt vun de dör den Betogtext angeven Zell torüch. De twete Parameter is optschonaal.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
nds: INDIRECT(Betog, A1 Stil)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
nds: INDIRECT(A1), A1 bargt "B1", un B1 1 => gifft "1" torüch

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
nds: INDIRECT("A1"), gifft den Inholt vun A1 torüch

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
nds: De Funkschoon ROW gifft de Reeg vun en angeven Zellbetog torüch. Is keen Parameter fastleggt, warrt de aktuell Zellreeg torüchgeven.

en: ROW(reference)
nds: ROW(Betog)

en: ROW(A1) returns 1
nds: ROW(A1) gifft "1" torüch

en: ROW(D2) returns 2
nds: ROW(D2) gifft "2" torüch

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
nds: De Funkschoon ROWS gifft de Tall vun Regen binnen en Betog torüch.

en: ROWS(reference)
nds: ROWS(Betog)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
nds: ROWS(A1:C3) gifft "3" torüch

en: ROWS(D2) returns 1
nds: ROWS(D2) gifft "1" torüch

en: Lookup value
nds: Söökweert

en: Lookup vector
nds: Söökvektor

en: Result vector
nds: Resultaatvektor

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
nds: De Funkschoon LOOKUP söökt den eersten Parameter binnen den Söökvektor. Se gifft en Weert binnen den Resultaatvektor mit den sülven Index as den passen Weert binnen den Söökvektor torüch. Wenn de Söökvektor den Weert nich bargt, warrt de nakamen sieter Weert nahmen. Wenn keen Weert binnen den Söökvektor passt, warrt en Fehler torüchgeven. De Söökvektor mutt in opstegen Reeg un Söök- un Resultaatvektor mööt gliek groot wesen. Numeersch Weerten, Tekenkeden un boolsch Weerten warrt annahmen. Bi't Verglieken vun Tekenkeden warrt op Groot-/Lüttschrieven oppasst.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
nds: LOOKUP(Weert; Söökvektor; Resultaatvektor)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
nds: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) för A1 = 1, A2 = 2 gifft den Weert vun B1 torüch.

en: Data source
nds: Datenborn

en: Sorted (optional)
nds: Sorteren (optschonaal)

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
nds: Söökt den "Söökweert" binnen de eerst Reeg vun "Datenborn". Wenn en Weert passt, warrt de Weert in de "Reeg" un de Striep, in den he funnen wöör, utgeven. Wenn "Sorteren" anmaakt is (Standard), warrt de eerst Reeg sorteert. De Söök warrt beendt, wenn de "Söökweert" sieter is as de Weert, mit den he opstunns vergleken warrt.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
nds: HLOOKUP(Söökweert; Datenborn; Reeg; Sorteren)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
nds: Binnen den eersten Striep vun de geven Tabell na en passen Weert söken un den Weert vun den angeven Striep utgeven.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
nds: Söökt den "Söökweert" in den eerst Striep vun "Datenborn". Wenn en Weert passt, warrt de Weert in den "Striep" un de Reeg, in de he funnen wöör, utgeven. Wenn "Sorteren" anmaakt is (Standard), warrt de eerst Striep sorteert. De Söök warrt beendt, wenn de "Söökweert" sieter is as de Weert, mit den he opstunns vergleken warrt.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
nds: VLOOKUP(Söökweet; Datenborn; Striep; Sorteren)

en: Formula cell
nds: FormelZell

en: Row cell
nds: ReegZell

en: Row replacement
nds: ReegUtwesseln

en: Column cell (optional)
nds: StriepZell (optschonaal)

en: Column replacement (optional)
nds: StriepUtwesseln (optschonaal)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
nds: MULTIPLE.OPERATIONS föhrt den Formelutdruck ut, op den vun »FormelZell« un all afhangen Formelutdrück bi't Utwesseln vun all Betöög na »ReegZell« mit Betöög na »ReegUtwesseln« oder ok all Betöög na »StriepZell« mit Betöög na »StriepUtwesseln« wiest warrt. Mit disse Funkschoon laat sik eenfach Tabellen vun Utdrück opstellen, de vun twee Ingaavparameters afhangt.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
nds: MULTIPLE.OPERATIONS(FormelZell; ReegZell; ReegUtwesseln; StriepZell; StriepUtwesseln)

en: Search value
nds: Söökweert

en: Search region
nds: Söökrebeet:

en: Match type (optional)
nds: Sööktyp (optschonaal)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
nds: Söcht binnen en Rebeet na en Weert un gifft em sien Positschoon (vun 1 af) torüch. De Sööktyp kann -1, 0 oder 1 wesen un leggt de Söökmetood fast. Is de Sööktyp "0", denn warrt de Index vun den eersten Weert torüchgeven, de liek den Sööktyp is. Is de Sööktyp "1" (oder utlaten), denn warrt de Index vun den eersten Weert torüchgeven, de lütter oder liek den Sööktyp is, un de Weerten binnen dat Söökrebeet mööt opwarts sorteert wesen. Is de Sööktyp "-1", denn warrt de lüttste Weert utgeven, de grötter oder liek den Söökweert is, un dat Söökrebeet mutt daalwarts sorteert wesen.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
nds: MATCH(Söökweert; Söökrebeet; Sööktyp)

en: Statistical
nds: Statistik

en: Floating point values
nds: Fleetkommaweerten

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
nds: De Funkschoon AVEDEV() reekt den Dörsnitt vun de afsoluten Verschelen vun en Datensett ut ehr Middelweerten ut.

en: AVEDEV(value;value;...)
nds: AVEDEV(Weert;Weert;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
nds: AVEDEV(11,4;17.3;21,3;25,9;40,1) gifft "7,84" torüch

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
nds: De Funkschoon AVERAGE() reekt den Dörsnitt vun all as Parameters angeven Weerten ut. Een kann den Dörsnitt vun en Rebeet AVERAGE(A1:B5) oder en List vun Weerten liek AVERAGE(12;5;12.5) utreken.

en: AVERAGE(value;value;...)
nds: AVERAGE(Weert;Weert;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
nds: AVERAGE(12;5;7) gifft "8" torüch

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
nds: AVERAGE(12,5;2) gifft "7,25" torüch

en: String values
nds: Tekenkeden

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
nds: De Funkschoon AVERAGEA() reekt den Dörsnitt vun de angeven Parameters ut. Tallen, Text un boolsch Weerten warrt ok inslaten. Wenn de Zell Text bargt oder dat Resultaat "falsch" is, warrt de Weert as Null (0) tellt, un as Een (1), wenn dat Argument "wohr" is. Beacht, dat leddig Zellen nich tellt warrt.

en: AVERAGEA(value;value;...)
nds: AVERAGEA(Weert;Weert;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
nds: AVERAGEA(11,4;17,3;"wattext";25,9;40,1) gifft "18,94" torüch

en: Alpha parameter
nds: Alpha-Parameter

en: Beta parameter
nds: Beta-Parameter

en: End
nds: Enn

en: Cumulative
nds: Tosamenreekt

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
nds: De Funkschoon BETADIST() gifft de kumuleert Beta-Wohrschienlichkeitdichtfunkschoon torüch.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
nds: De drüdde un de veerte Parameters sünd optschonaal. Se leggt de sietst un de höögst Grenz fast. Anners warrt de Standardweerten 0,0 oder 1,0 bruukt.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
nds: BETADIST(Tall;Alpha;Beta;Start;Enn;[tosamenreekt=WOHR]))

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
nds: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) gifft "0,675444" torüch

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
nds: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) gifft "0,537856" torüch

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
nds: De Funkschoon BETAINV() gifft de Inverschoon vun BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()) torüch.

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
nds: De Start- un Ennparameters sünd optschonaal. Se leggt de sietst un de höögst Grenz fast. Anners warrt de Standardweerten 0,0 oder 1,0 bruukt.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
nds: BETAINV(Tall;Alpha;Beta [; Start=0 [; Enn=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
nds: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) gifft 0.1 torüch

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
nds: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) gifft 0.3 torüch

en: Degrees of freedom
nds: Freeheitgraad

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
nds: De Funkschoon CHIDIST() gifft den Wohrschienlichkeitsweert vun dat angeven Chi-Quadraat torüch, dat en Vermoden beglöövt warrt.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
nds: CHIDIST vergliekt den Weert vun Chi-Quadraat för en tofällig Steekproov ut de Summ vun "(beluert Weert-verwacht Weert)^2/verwacht Weert" för all Weerten mit mööglich Chi-Quadraatverdelen un reekt dor de Fehlerwohrschienlichkeit för de Vermoden mit ut, de pröövt warrn schall.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
nds: CHIDIST(Tall;Freeheitgraad)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
nds: CHIDIST(13,27;5) gifft "0,021" torüch

en: Total number of elements
nds: Tall vun Elementen

en: Number of elements to choose
nds: Tall vun utsöökbor Elementen

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
nds: De Funkschoon COMBIN() reekt de Tall vun mööglich Kombinatschonen ut. De eerste Parameter is de Tall vun all Elementen tosamen. De twete Parameter is de Tall vun Elementen för de Köör. Beed Parameters mööt positiv wesen un de eerste Parameter schall nich lütter wesen as de twete. Anners gifft de Funkschoon en Fehler ut.

en: COMBIN(total;chosen)
nds: COMBIN(tosamen;utsöcht)

en: COMBIN(12;5) returns 792
nds: COMBIN(12;5) gifft "792" torüch

en: COMBIN(5;5) returns 1
nds: COMBIN(5;5) gifft "1" torüch

en: Level of the confidence interval
nds: Stoop vun't Konfidenzrebeet

en: Standard deviation for the total population
nds: Standardverscheel för de heel Populatschoon

en: Size of the total population
nds: Grött vun de heel Populatschoon

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
nds: De Funkschoon CONFIDENCE() gifft dat Konfidenzrebeet vun en Populatschoon ehr Middelweert torüch.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
nds: De Alpha-Parameter mutt twischen 0 un 1 liggen (nich-inklusiv), stddev mutt positiv un Grött mutt grötter oder gliek 1 wesen.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
nds: CONFIDENCE(alpha;stddev;Grött)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
nds: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) gifft "0,294059" torüch

en: Cell range of values
nds: Zellrebeet vun Weerten

en: Second cell range of values
nds: Tweet Zellrebeet vun Weerten

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
nds: De Funkschoon CORREL() reekt den Korrelatschoonkoeffizient (Toorn-Biweert) vun twee Zellrebeden ut.

en: CORREL(range1; range2)
nds: CORREL(Rebeet1; Rebeet2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
nds: De Funkschoon COVAR() reekt de Kovarianz vun twee Zellrebeden ut.

en: COVAR(range1; range2)
nds: COVAR(Rebeet1; Rebeet2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
nds: De Funkschoon DEVSQ() reekt de Summ vun Quadraten vun Verschelen ut.

en: DEVSQ(value; value;...)
nds: DEVSQ(Weert; Weert;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
nds: DEVSQ(21; 33; 54; 23) gifft "684.75" torüch

en: Lambda parameter
nds: Lambda-Parameter

en: 0 = density, 1 = distribution
nds: 0 = Dicht, 1 = Verdelen

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
nds: De Funkschoon EXPONDIST() gifft de exponentschell Verdelen torüch.

en: The lambda parameter must be positive.
nds: De Lambda-Parameter mutt positiv wesen.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
nds: Kumulativ = 0 reekt de Dicht-Funkschoon ut, kumulativ = 1 de Verdelen.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
nds: EXPONDIST(Tall;lambda;kumulativ)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
nds: EXPONDIST(3;0,5;0) gifft "0,111565" torüch

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
nds: EXPONDIST(3;0,5;1) gifft "0,776870" torüch

en: Degrees of freedom 1
nds: Freeheitgraad 1

en: Degrees of freedom 2
nds: Freeheitgraad 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
nds: De Funkschoon FDIST() gifft de f-Verdelen torüch.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
nds: FDIST(Tall;Freeheitgraad_1;Freeheitgraad_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
nds: FDIST(0,8;8;12) gifft "0,61" torüch

en: Number r1
nds: Tall r1

en: Number r2
nds: Tall r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
nds: De Funkschoon FINV() gifft de eenkennig nich-negativ Tall x torüch, so as FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
nds: FINV(Tall; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
nds: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) gifft 0.1 torüch

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
nds: De Funkschoon FISHER() gifft de Fisher-Ümwanneln för x torüch un stellt en Funkschoon liek en Normaalverdelen op.

en: FISHER(number)
nds: FISHER(Tall)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
nds: FISHER(0,2859) gifft "0,294096" torüch

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
nds: FISHER(0,8105) gifft "1,128485" torüch

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
nds: De Funkschoon FISHERINV() gifft de Inverschoon vun de Fisher-Ümwanneln för x torüch un stellt en Funkschoon liek en Normaalverdelen op.

en: FISHERINV(number)
nds: FISHERINV(Tall)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
nds: FISHERINV(0,2859) gifft "0,278357" torüch

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
nds: FISHERINV(0,8105) gifft "0,669866" torüch

en: Floating point values, that should be counted.
nds: Fleetkommaweerten, de tellt warrn schöölt

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
nds: Fleetkommaweerten, de de Intervallen ehr Bövergrenzen dorstellt.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
nds: Tellt de Tall vun Weerten för elk dör de Grenzweerten vun den tweten Parameter angeven Intervall.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
nds: FREQUENCY(Rebeetdaten; Rebeetklassen)

en: Cumulated flag
nds: Kumuleert (sammelt) Mark

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
nds: De Funkschoon GAMMADIST() gifft de Gamma-Verdelen torüch.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
nds: Wenn de leste Parameter (kumuleert) "0" is, warrt de Dichtfunkschoon utreekt, wenn he "1" is, warrt de Verdelen torüchgeven.

en: The first three parameters must be positive.
nds: De eersten dree Parameters mööt positiv wesen.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
nds: GAMMADIST(Tall;alpha;beta;sammelt)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
nds: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) gifft "0,995450" torüch

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
nds: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) gifft "0,017179" torüch

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
nds: De Funkschoon GAMMAINV() gifft de eenkennig Tall x >= 0 torüch, so as GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
nds: GAMMAINV(Tall;alpha;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
nds: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) gifft 0.1 torüch

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
nds: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) gifft 0.3 torüch

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
nds: De Tall, de ehr Integraalweert vun de Standardnormaalverdelen utreekt warrn schall

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
nds: De Funkschoon GAUSS() gifft de Integraalweerten för de kumulativ Standardnormaalverdelen torüch.

en: GAUSS(value)
nds: GAUSS(Weert)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
nds: GAUSS(0,25) gifft "0,098706" torüch

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
nds: De Funkschoon GEOMEAN() gifft den geometerschen Dörsnitt vun de angeven Argumenten torüch. Dit is dat Sülve as de n-te Wörtel vun dat Produkt vun de Weerten.

en: GEOMEAN(value; value;...)
nds: GEOMEAN(Weert; Weert;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
nds: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) gifft "30.45886" torüch

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
nds: De Funkschoon HARMEAN() gifft den harmoonsch Dörsnitt vun de N Datenpünkt torüch (N deelt dör de Summ vun de Ümdreihfunkschonen vun de Datenpünkt).

en: HARMEAN(value; value;...)
nds: HARMEAN(Weert; Weert;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
nds: HARMEAN(21; 33; 54; 23) gifft "28.588" torüch

en: Number of success in the sample
nds: Tall vun Drepers in en Steekproov

en: Number of trials
nds: Tall vun Versöken

en: Number of success overall
nds: Tall vun Drepers tosamen

en: Population size
nds: Populatschoon-Grött

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
nds: De Funkschoon HYPGEOMDIST() gifft de hypergeometersch Verdelen torüch.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
nds: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) gifft "0.3522" torüch

en: y values (array)
nds: Y-Weerten (Feld)

en: x values (array)
nds: X-Weerten (Feld)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
nds: De Funkschoon INTERCEPT() reekt den Snittpunkt vun de lineaar Regreschoon mit de y-Ass ut.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
nds: De Funkschoon KURT() reekt en verwacht Vermoden vun en Datensett sien Timp (Kurtosis) ut. Tominnst veer Weerten mööt angeven wesen, anners warrt en Fehler torüchgeven.

en: KURT(value; value;...)
nds: KURT(Weert; Weert;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
nds: KURT(21; 33; 54; 23) gifft "1.344239" torüch

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
nds: De Funkschoon KURTP() reekt en Populatschoon-Timp vun en Datensett ut. Warrt weniger as veer Weerten angeven, denn warrt en Fehler torüchgeven.

en: KURTP(value; value;...)
nds: KURTP(Weert; Weert;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
nds: KURTP(21; 33; 54; 23) gifft "-1.021" torüch

en: Position (from the largest)
nds: Positschoon (vun den gröttsten)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
nds: De Funkschoon LARGE() gifft en Datensett sien k-ten gröttsten Weert torüch.

en: LARGE(range; k)
nds: LARGE(Rebeet; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
nds: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) gifft "3" torüch

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
nds: De Funkschoon LEGACYFDIST() gifft de f-Verdelen torüch.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
nds: LEGACYFDIST(Tall;Freeheitgraad_1;Freeheitgraad_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
nds: LEGACYFDIST(0.8;8;12) gifft 0,61

en: Probability
nds: Wohrschienlichkeit

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
nds: Middelweert vun de logaritmisch Standardverdelen

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
nds: Standardverscheel vun de logaritmisch Standardverdelen

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
nds: De Funkschoon LOGINV() gifft de ümdreiht logaritmisch Standardverdelen torüch.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
nds: LOGINV(p; middelweert; standardverdelen)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
nds: LOGINV(0.1;0;1) gifft "0.2776" torüch

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
nds: Wohrschienlichkeitweert, för den de logaritmisch Standardverdelen utreekt warrn schall

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
nds: De Funkschoon LOGNORMDIST() gifft de kumulativ logaritmisch Standardverdelen torüch.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
nds: LOGNORMDIST(Tall;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
nds: LOGNORMDIST(0,1;0;1) gifft "0,01" torüch

en: Floating point value or range of values
nds: Fleetkommaweert oder Weertrebeet

en: Floating point values or range of values
nds: Fleetkommaweerten oder Weertrebeet

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
nds: De Funkschoon MEDIAN() reekt den Zentraalweert (Median) vun all as Parameters angeven Weerten ut. Een kann den Median vun en Rebeet MEDIAN(A1:B5) oder en List vun Weerten liek MEDIAN(12;5;12.5) utreken. Leddig Zellen warrt as Null vermoodt un Zellen de Text bargt warrt övergahn.

en: MEDIAN(value;value;...)
nds: MEDIAN(Weert;Weert;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
nds: MEDIAN(12; 5; 5,5) gifft "5.5" torüch

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
nds: MEDIAN(12; 7; 8;2) gifft "7,5" torüch

en: Float
nds: Fleetkomma

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
nds: De Funkschoon MODE() gifft den tomehrst vörkamen Weert binnen en Datensett torüch.

en: MODE(number; number2; ...)
nds: MODE(Tall; Tall2; ...)

en: MODE(range)
nds: MODE(Rebeet)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
nds: MODE(12; 14; 12; 15) gifft "12" torüch

en: Number of failures
nds: Fehlertall

en: Number of successful trials
nds: Tall vun glückt Versöken

en: Probability of success
nds: Dreperwohrschienlichkeit

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
nds: De Funkschoon NEGBINOMDIST() gifft de negative binoomsch Verdelen torüch.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
nds: NEGBINOMDIST(Fehlers; Drepers; Dreperwohrschienlichkeit)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
nds: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) gifft "0.152872629" torüch

en: Linear middle of the distribution
nds: De Verdelen ehr lineaar Middelweert

en: Standard deviation of the distribution
nds: De Verdelen ehr Standardverscheel

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
nds: De Funkschoon NORMDIST() gifft de kumulativ Normaalverdelen torüch.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
nds: "Tall" is de Weert vun de Verdelen, op den dat Utreken för de Normaalverdelen opbuut.

en: MV is the linear middle of the distribution.
nds: MV is de Verdelen ehr lineaar Middelweert.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
nds: STD is de Verdelen ehr Standardverscheel.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
nds: K = 0 reekt de Dichtfunkschoon ut, K = 1 de Verdelen.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
nds: NORMDIST(Tall;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
nds: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) gifft "0,934236" torüch

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
nds: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) gifft "0,842281" torüch

en: Middle value in the normal distribution
nds: Middelweert binnen de Normaalverdelen

en: Standard deviation of the normal distribution
nds: Standardverscheel vun de Normaalverdelen

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
nds: De Funkschoon NORMINV() gifft de Inverschoon (Ümdreihen) vun de kumulativ Normaalverdelen torüch. De Tall mutt twischen 0 un 1 wesen (nich-inklusiv) un STD mutt positiv wesen.

en: NORMINV(number;MV;STD)
nds: NORMINV(Tall;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
nds: NORMINV(0,9;63;5) gifft "69,41" torüch

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
nds: Weert, för den de Standard-Normaalverdelen utreekt warrt

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
nds: De Funkschoon NORMSDIST() gifft de Standard-Normaalverdelen torüch.

en: NORMSDIST(Number)
nds: NORMSDIST(Tall)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
nds: NORMSDIST(1) gifft "0,84" torüch

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
nds: De Funkschoon NORMSINV() gifft de Inverschoon (Ümdreihen) vun de kumulativ Standardnormaalverdelen torüch. De Tall mutt twischen 0 un 1 wesen (nich-inklusiv).

en: NORMSINV(Number)
nds: NORMSINV(Tall)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
nds: NORMSINV(0,908789) gifft "1,3333" torüch

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
nds: De Funkschoon PEARSON() reekt den Korrelatschoonkoeffizient vun twee Zellrebeden ut. Dit is dat Sülvige as de Funkschoon "CORREL".

en: PEARSON(range1; range2)
nds: PEARSON(Rebeet1; Rebeet2)

en: Number of elements to permutate
nds: Tall vun Elementen för't Permuteren

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
nds: De Funkschoon PERMUT() gifft de Tall vun Permutatschonen (Ännern) torüch. De eerste Parameter is de Tall vun Elementen, de twete de Tall vun Elementen för de Permutatschoon.

en: PERMUT(total;permutated)
nds: PERMUT(tosamen;bruukt)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
nds: PERMUT(8;5) gifft "6720" torüch

en: PERMUT(1;1) equals 1
nds: PERMUT(1;1) gifft "1" torüch

en: Range of values
nds: Weertenrebeet

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
nds: De Perzentil-Weert vun 0 bet 1.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
nds: De Funkschoon PERCENTILE() gifft dat x-te Musterperzentil vun Datenweerten binnen "Daten" torüch. En Perzentil gifft en Skalenweert vun en Datenreeg ehr lüttsten (alpha=0) bet na ehr gröttsten (alpha=1) Weert ut. Is alpha = 25%, denn bedüüdt "Perzentil" dat eerste Quantil; alpha = 50% is de Dörsnitt. Leddig Zellen warrt as Null ankeken, un Textzellen warrt övergahn.

en: PERCENTILE(data;alpha)
nds: PERCENTILE(Daten;alpha)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
nds: De Tall, de ehr Standard-Normaalverdelen utreekt warrn schall

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
nds: De Funkschoon PHI() gifft den Weert vun de Verdelenfunkschoon för en Standard-Normaalverdelen torüch.

en: PHI(value)
nds: PHI(Weert)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
nds: PHI(0,25) gifft "0,386668" torüch

en: Lambda parameter (the middle value)
nds: Lambda-Parameter (Middelweert)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
nds: De Funkschoon POISSON() gifft de Poisson-Verdelen torüch.

en: The lambda and number parameters must be positive.
nds: Parameters vun "Lambda" un "Tall" mööt positiv wesen.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
nds: POISSON(Tall;lambda;kumulativ)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
nds: POISSON(60;50;0) gifft "0,020105" torüch

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
nds: POISSON(60;50;1) gifft "0,927840" torüch

en: Data (array)
nds: Daten (Feld)

en: Order
nds: Reeg

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
nds: De Funkschoon RANK() gifft en Tall ehr Rang binnen en List vun Tallen torüch.

en: Order specifies how to rank the numbers:
nds: Reeg gifft an, wodennig de Tallen inreegt warrt:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
nds: Wenn "0" oder utlaten, denn warrt de Daten daalwarts sorteert.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
nds: Wenn nich "0", denn warrt de Daten opwarts sorteert.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
nds: RANK (2;{1;2;3}) gifft 2 torüch

en: known Y (array)
nds: Begäng Y (Feld)

en: known X (array)
nds: Begäng X (Feld)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
nds: De Funkschoon RSQ() gifft dat Quadraat vun den Korrelatschoonkoeffizient dör twee Datenpünkt in begäng_x'en un begäng_y's an.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
nds: Wenn "FeldY" un "FeldX" leddig sünd oder en anner Tall vun Datenpünkt bargt, denn warrt "n.v." torüchgeven.

en: RSQ(known Y; known X)
nds: RSQ(begäng Y; begäng X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
nds: De Funkschoon SKEW() gifft de vermoodt Populatschoonkippen vun en Verdelen torüch

en: SKEW(number; number2; ...)
nds: SKEW(Tall1; Tall2; ...)

en: SKEW(range)
nds: SKEW(Rebeet)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
nds: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) gifft "0.9768" torüch

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
nds: De Funkschoon SKEWP() gifft de Populatschoonkippen vun en Verdelen torüch.

en: SKEWP(number; number2; ...)
nds: SKEWP(Tall; Tall2; ...)

en: SKEWP(range)
nds: SKEWP(Rebeet)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
nds: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) gifft "0.6552" torüch

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
nds: De Funkschoon SLOPE() reekt de lineaar Regreschoonlien ehr Steigen ut.

en: Position (from the smallest)
nds: Positschoon (vun den lüttsten)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
nds: De Funkschoon SMALL() gifft en Datensett sien k-ten lüttsten Weert torüch.

en: SMALL(range; k)
nds: SMALL(Rebeet; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
nds: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) gifft "1" torüch

en: Number to be normalized
nds: Tall för't Normaliseren

en: Mean of the distribution
nds: Middelweert vun de Verdelen

en: Standard deviation
nds: Standardverscheel

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
nds: De Funkschoon STANDARDIZE() reekt en liekmaakt Weert ut.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
nds: STANDARDIZE(x; Middel, Standardverscheel)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
nds: STANDARDIZE(4; 3; 7) gifft "0.1429" torüch

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
nds: De Funkschoon STDEV() gifft den vermoodt Standardverscheel baseert op en Steekproov torüch. De Standardverscheel is en Maat för de Streuen vun den Dörsnittweert.

en: STDEV(value;value;...)
nds: STDEV(Weert;Weert;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
nds: STDEV(6;7;8) gifft "1" torüch

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
nds: De Funkschoon STDEVA() gifft den vermoodt Standardverscheel baseert op en Steekproov ut. De Standardverscheel is en Maat för de Streuen vun den Dörsnittweert. Wenn en angeven Zell Text oder den boolsch Weert "falsch" bargt, warrt se as 0 tellt, un as 1, wenn de boolsch Weert "wohr" is.

en: STDEVA(value;value;...)
nds: STDEVA(Weert;Weert;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
nds: STDEVA(6; 7; A1; 8) gifft "1" torüch, wenn A1 leddig is

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
nds: STDEVA(6; 7; A1; 8) gifft "3,109" torüch, wenn A1 wohr is

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
nds: De Funkschoon STDEVP() reekt den Standardverscheel baseert op en heel statistisch Koppel ut

en: STDEVP(value;value;...)
nds: STDEVP(Weert;Weert;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
nds: STDEVP(6;7;8) gifft "0.816497..." torüch

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
nds: De Funkschoon STDEVPA() reekt den Standardverscheel baseert op en heel statistisch Koppel ut. Wenn en angeven Zell Text oder den boolsch Weert "falsch" bargt, warrt se as "0" tellt. Wenn de boolsch Weert "wohr" is warrt se as "1" tellt.

en: STDEVPA(value;value;...)
nds: STDEVPA(Weert;Weert;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
nds: STDEVPA(6; 7; A1; 8) gifft "0.816497..." torüch, wenn A1 leddig is

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
nds: STDEVPA(6; 7; A1; 8) gifft "2.69..." torüch, wenn A1 wohr is

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
nds: STDEVPA(6; 7; A1; 8) gifft "3.11..." torüch, wenn A1 falsch is

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
nds: De Funkschoon STEYX() reekt den Standardfehler vun den verwacht y-Weert för elk x binnen de Regreschoon ut.

en: Value (array)
nds: Weert (Feld)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nds: De Funkschoon SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) gifft de Summ vun dat Produkt vun disse Weerten torüch. De Tall vun Weerten binnen de twee Feller schall liek wesen. Anners gifft disse Funkschoon "Err" torüch.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
nds: SUMPRODUCT(Feld1;Feld2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
nds: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) mit A1=2 A2=5 B1=3 un B2=5 gifft "31" torüch

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nds: De Funkschoon SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) gifft de Sum vun de Quadraten vun dissen Weerten torüch. De Tall vun Weerten binnen de twee Feller schall liek wesen. Anners gifft disse Funkschoon "Err" torüch.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
nds: SUMX2PY2(Feld1;Feld2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
nds: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) mit A1=2 A2=5 B1=3 un B2=5 gifft "63" torüch

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nds: De Funkschoon SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) gifft den Verscheel vun de Quadraten vun disse Weerten torüch. De Tall vun Weerten binnen de twee Feller schall liek wesen. Anners gifft disse Funkschoon "Err" torüch.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
nds: SUMX2MY2(Feld1;Feld2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
nds: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) mit A1=2 A2=5 B1=3 un B2=5 gifft "-5" torüch

en: Degrees of freedom for the t-distribution
nds: Freeheitgraad för de t-Verdelen

en: Mode (1 or 2)
nds: Metood (1 oder 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
nds: De Funkschoon TDIST() gifft de t-Verdelen torüch.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
nds: Metood = 1 gifft den eensiedigen Test torüch, Metood = 2 den tweesiedigen.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
nds: TDIST(Tall;Freeheitgraad;Metood)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
nds: TDIST(12;5;1) gifft "0,000035" torüch

en: KnownY
nds: Begäng Y

en: KnownX
nds: Begäng X

en: NumberSequence newX
nds: Tallenreeg niegX

en: allowOffset
nds: Versatz_tolaten

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
nds: Bedingen: COUNT(begängY) = COUNT(begängX).

en: dataSet
nds: Datensett

en: cutOffFraction
nds: Grenzandeel

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
nds: TRIMMEAN(Datensett; Grenzandeel)

en: VAR(value;value;...)
nds: VAR(Weert;Weert;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
nds: VAR(12;5;7) gifft "13" torüch

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
nds: VAR(15;80;3) gifft "1716.333..." torüch

en: VAR(6;7;8) equals 1
nds: VAR(6;7;8) gifft "1" torüch

en: VARA(value;value;...)
nds: VARA(Weert;Weert;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
nds: VARA(12;5;7) gifft "13" torüch

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
nds: VARA(15;80;3) gifft "1716.333..." torüch.

en: VARA(6;7;8) equals 1
nds: VARA(6;7;8) gifft "1" torüch

en: VARIANCE(value;value;...)
nds: VARIANCE(Weert;Weert;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
nds: VARIANCE(12;5;7) gifft "13" torüch

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
nds: VARIANCE(15;80;3) gifft "1716.333..." torüch.

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
nds: VARIANCE(6;7;8) gifft "1" torüch

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
nds: De Funkschoon VARP() reekt de Varianz baseert op en heel statistisch Koppel ut.

en: VARP(value;value;...)
nds: VARP(Weert;Weert;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
nds: VARP(12;5;7) gifft "8.666..." torüch.

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
nds: VARP(15;80;3) gifft "1144.22..." torüch.

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
nds: VARP(6;7;8) gifft 0.6666667... torüch.

en: VARPA(value;value;...)
nds: VARPA(Weert;Weert;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
nds: VARPA(12;5;7) gifft "8.666..." torüch.

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
nds: VARPA(15;80;3) gifft "1144.22..." torüch.

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
nds: VARPA(6;7;8) gifft "0.6666667..." torüch.

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
nds: De Funkschoon WEIBULL() gifft de "Weibull"-Verdelen torüch.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
nds: De Parameters "Alpha" un "Beta" mööt positiv wesen, de Tall (eerst Parameter) mutt nich-negativ wesen.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
nds: WEIBULL(Tall;alpha;beta;kumulativ)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
nds: WEIBULL(2;1;1;0) gifft "0,135335" torüch

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
nds: WEIBULL(2;1;1;1) gifft "0,864665" torüch

en: x (array)
nds: x (Feld)

en: mean
nds: Middelweert

en: standardDeviation
nds: Standardverscheel

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
nds: De Funkschoon ZTEST() reekt de twee tweesiedig Wohrschienlichkeit vun en z-Test mit normaal Verdelen ut.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
nds: ZTEST(x; Middel; Standardverscheel)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
nds: De Funkschoon BINO() gifft de binoomsch Verdelen torüch.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
nds: De eerste Parameter is de Tall vun Versöken, de twete de Tall vun Drepers un de drüdde de Dreperwohrschienlichkeit. De Tall vun Versöken schall grötter wesen as de Tall vun Drepers un de de Wohrschienlichkeit schall lütter oder liek 1 wesen.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
nds: BINO(Versöken;Drepers;Dreperwohrschienlichkeit)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
nds: BINO(12;9;0,8) gifft "0,236223201" torüch

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nds: De "SUMXMY2()"-Funkschoon (SUM((X-Y)^2)) gifft dat Verscheelquadraat vun disse Weerten torüch. De Tall vun Weerten binnen de twee Feller schall liek wesen. Anners gifft disse Funkschoon "Err" torüch.

en: SUMXMY2(array1;array2)
nds: SUMXMY2(Feld1;Feld2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
nds: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) mit A1=2, A2=5, B1=3 un B2=5 gifft "1" torüch

en: Probability of failure
nds: Fehlslaagwohrschienlichkeit

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
nds: De Funkschoon INVBINO() gifft de negative binoomsch Verdelen torüch. De eerste Parameter is de Tall vun Versöken, de twete de Tall vun Fehlslään, de drüdde de Fehlslaagwohrschienlichkeit. De Tall vun Versöken schall grötter wesen as de Tall vun Fehlslään un de Wohrschienlichkeit schall lütter oder liek 1 wesen.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
nds: INVBINO(Versöök;Fehlslään;Fehlslaagwohrschienlichkeit)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
nds: INVBINO(12;3;0,2) gifft "0,236223201" torüch

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
nds: De Funkschoon GAMMALN() gifft de Gammafunkschoon G(x) ehr natürlich Logaritmus torüch. De Parameter "Tall" mutt positiv wesen.

en: GAMMALN(Number)
nds: GAMMALN(Tall)

en: GAMMALN(2) returns 0
nds: GAMMALN(2) gifft "0" torüch

en: Decimals
nds: Dezimaalsteden

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
nds: De Funkschoon DOLLAR() wannelt en Tall in't aktuelle Geldformaat na Text üm un rundt de Nakommasteden as angeven. Ok wenn de Naam "DOLLAR" is, warrt de lokaal instellt Geldsort ümwannelt.

en: DOLLAR(number;decimals)
nds: DOLLAR(Tall;Dezimaalsteden)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
nds: DOLLAR(1403,77) gifft ""EUR 1 403,77"" torüch

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
nds: DOLLAR(-0,123;4) gifft "EUR -0,1230" torüch

en: No_commas
nds: Keen_trenntekens

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
nds: De Funkschoon FIXED() rundt en Tall na de angeven Tall vun Dezimaalsteden, formateert ehr as en Dezimaalformaat-Tekenkeed un gifft dat Resultaat as Text ut. Wenn "Dezimaalsteden" negativ is, warrt de Tall links den Dezimaalpunkt rundt. Ahn "Dezimaalsteden" warrt "2" vermoodt. Wenn de optschonaal Parameter "keen_trenntekens" wohr is, warrt de Dusennerkoppels ahn Trenntekens wiest.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
nds: FIXED(Tall;Dezimaalsteden;Keen_trenntekens)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
nds: FIXED(1234,567;1) gifft "1 234,6" torüch

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
nds: FIXED(1234,567;1;wohr) gifft "1234,6" torüch

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
nds: FIXED(44,332) gifft "44,33" torüch

en: Text for which you want to substitute
nds: Text, binnen den utwesselt warrn schall

en: Part of text you want to replace
nds: Deel vun den Text, de utwesselt warrn schall

en: New text which will be replacement
nds: Nieg Utwesseltext

en: Which occurrence to replace
nds: Utwesselvörkamen

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
nds: De Funkschoon SUBSTITUTE() wesselt binnen en Tekenkeed "Oolt_Text" dör "Nieg_Text" ut. Wenn "Utgaav_Tall" angeven is, warrt bloots disse Tall vun "Oolt_Text" utwesselt. Anners warrt elk Vörkamen vun "Oolt_Text" na "Nieg_Text" ännert. Bruuk "SUBSTITUTE" för't Utwesseln vun angeven Text un "REPLACE" för't Utwesseln vun Text an en angeven Steed.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
nds: SUBSTITUTE(Text; Oolt_Text; Nieg_Text; Utgaav_Tall)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
nds: SUBSTITUTE("Köstendaten";"Kösten";"Verkoop") gifft "Verkoopdaten" ut

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
nds: SUBSTITUTE("Quartaal 1, 2001";"1";"3";1) gifft "Quartaal 3, 2001" torüch

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
nds: SUBSTITUTE("Quartaal 1, 2001";"1";"3";4) gifft "Quartaal 3, 2003" torüch

en: The text you want to find
nds: Sööktext

en: The text which may contain find_text
nds: De Text, de villicht "Sööktext" bargt

en: Specified index to start the search
nds: Angeven Index för den Söökanfang

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
nds: De Funkschoon SEARCH() söökt en Text "Sööktext" binnen de Tekenkeed "binnen_dissen_Text" un gifft "Sööktext" sien Startpositschoon af dat eerste linke Teken binnen "binnen_dissen_Text" ut.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
nds: Platzhollers sünd Fraagteken (?) un Steern (*). En Fraagteken steiht för enkelte Tekens un en Steern för jichtenseen Tekenkeed.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
nds: De Parameter "Startnummer" gifft dat Teken an, af dat de Söök start. Dat eerste Teken is Teken Nr. 1. Ahn "Startnummer" warrt "1" annahmen. SEARCH ünnerscheedt nich twischen Groot- un Lüttschrieven.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
nds: SEARCH(Sööktext;binnen_dissen_Text;Startnummer)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
nds: SEARCH("e";"Kommentaren";6) gifft "10" torüch

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
nds: SEARCH("Rebeet";"Winnstrebeet") gifft 7 torüch

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
nds: De Funkschoon T() gifft den Betogtext vun "Weert" torüch. Wenn "Weert" en Text oder Textbetog is, gifft "T" den Weert torüch, wenn nich, warrt en leddigTekenkeed torüchgeven.

en: T(value)
nds: T(Weert)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
nds: T(1,2) gifft "" torüch (leddig Text)

en: The TEXT() function converts a value to text.
nds: De Funkschoon TEXT() wannelt en Weert na Text üm.

en: TEXT(value)
nds: TEXT(Weert)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
nds: TEXT(1234,56) gifft "1234,56" torüch

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
nds: TEXT("KSpread") gifft "KSpread" torüch

en: String
nds: Tekenkeed

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
nds: De Funkschoon PROPER() wannelt den eersten Bookstaav vun elk Woort na Grootschrieven üm un den Rest na Lüttschrieven.

en: PROPER(string)
nds: PROPER(Tekenkeed)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
nds: PROPER("dat is en titel") gifft "Dat Is En Titel" torüch

en: First string
nds: Eerst Tekenkeed

en: String to compare with
nds: Tekenkeed, mit de vergleken warrn schall

en: Compare case-sensitive (true/false)
nds: Bi't Verglieken op Groot-/Lüttschrieven oppassen (wohr/falsch)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
nds: De Funkschoon COMPARE() gifft "0" torüch, wenn de twee Tekenkeden gliek sünd, un "-1", wenn de eerste Tekenkeed sieter is. Anners warrt "1" torüchgeven.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
nds: COMPARE(Tekenkeed1; Tekenkeed2; wohr|falsch)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
nds: De Funkschoon EXACT() gifft "wohr" torüch, wenn disse twee Tekenkeden gliek sünd. Anners warrt "falsch" torüchgeven.

en: EXACT(string1;string2)
nds: EXACT(Tekenkeed1;Tekenkeed2)

en: Text which you want to replace some characters
nds: Text, binnen den en poor Tekens utwesselt warrn schöölt

en: Position of the characters to replace
nds: Positschoon vun de Tekens, de utwesselt warrn schöölt

en: Number of characters to replace
nds: Tall vun Tekens, de utwesselt warrn schöölt

en: The text that will replace characters in old text
nds: Utwesseltext

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
nds: De Funkschoon REPLACE() wesselt en Deel vun en Tekenkeed dör en anner Text-Tekenkeed ut.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
nds: REPLACE(Text;Positschoon;Längde;Nieg_Text)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
nds: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") gifft "abcde-k" torüch

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
nds: REPLACE("2002";3;2;"03") gifft "2003" torüch

en: Specifies index to start the search
nds: Leggt den Index för den Söökanfang fast

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
nds: De Funkschoon FIND() söcht en Tekenkeed (Sööktext) binnen en anner Tekenkeed (binnen_dissen_Text) un gifft de Nummer vun de Startpositschoon vun "Sööktext" vun dat sietste Teken vun "binnen_dissen_Text" ut.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
nds: De Parameter "Startnummer" leggt dat Startteken för de Söök fast. Dat eerste Teken is Teken Nummer 1. Wenn "Startnummer" weglaten is, warrt "1" vermoodt.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
nds: Een kann ok de Funkschoon SEARCH() bruken, man anners as SEARCH() un FIND() passt se op Groot-/Lüttschrieven un op un lett keen Platzhollers to.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
nds: FIND(Sööktext;binnen_dissen_Text;Startnummer)

en: Source string
nds: Born-Tekenkeed

en: Position
nds: Positschoon

en: Length
nds: Längde

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
nds: De Funkschoon MID() gifft en Deeltekenkeed torüch, de "Längde" Tekens ut de Tekenkeed bargt un an Positschoon "Index" start.

en: MID(text;position;length)
nds: MID(Text;Positschoon;Längde)

en: MID(text;position)
nds: MID(Text;Positschoon)

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
nds: MID("Calligra";2) gifft "alligra" torüch

en: The LEN() function returns the length of the string.
nds: De Funkschoon LEN() gifft en Tekenkeed ehr Längde torüch.

en: LEN(text)
nds: LEN(Text)

en: LEN("hello") returns 5
nds: LEN("Moin") gifft "4" torüch

en: LEN("KSpread") returns 7
nds: LEN("KSpread") gifft "7" torüch

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
nds: De Funkschoon TRIM() gifft Text mit enkelte Freetekens twischen de Wöör torüch.

en: TRIM(text)
nds: TRIM(Text)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
nds: TRIM(" Moin    KSpread   ") gifft "Moin KSpread" torüch

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
nds: De Funkschoon CONCATENATE() gifft en Tekenkeed torüch, de en Keed ut all as Parameters övergeven Tekenkeden is.

en: CONCATENATE(value;value;...)
nds: CONCATENATE(Weert;Weert;...)

en: Number of characters
nds: Tall vun Tekens

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
nds: De Funkschoon RIGHT() gifft en Ünner-Tekenkeed torüch, de so veel vun de Tekens heel rechts bargt, as dör "Längde" fastleggt is. Wenn "Längde" grötter is as de Tekenkeedlängde, warrt de heel Tekenkeed torüchgeven.

en: RIGHT(text;length)
nds: RIGHT(Text;Längde)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
nds: RIGHT("Moin";2) gifft "in" torüch

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
nds: RIGHT("KSpread";10) gifft "KSpread" torüch

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
nds: RIGHT("KSpread") gifft "d" torüch

en: RIGHTB(text;ByteLength)
nds: RIGHTB(Text;ByteLängde)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
nds: De Funkschoon LEFT() gifft en Ünner-Tekenkeed torüch, de so veel vun de Tekens heel links bargt, as dör "Längde" fastleggt is. Wenn "Längde" grötter is as de Tekenkeedlängde, warrt de heel Tekenkeed torüchgeven. De Tall vun Tekens mutt nich lütter as "0" wesen.

en: LEFT(text;length)
nds: LEFT(Text;Längde)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
nds: LEFT("Moin";2) gifft "Mo" torüch

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
nds: LEFT("KSpread";10) gifft "KSpread" torüch

en: LEFT("KSpread") returns "K"
nds: LEFT("KSpread") gifft "K" torüch

en: LEFTB(text;ByteLength)
nds: LEFTB(Text;ByteLängde)

en: Count of repetitions
nds: Tall vun Wedderhalen

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
nds: De Funkschoon REPT() wedderhaalt den eersten Parameter as faken, as dör den tweten Parameter angeven. De twete Parameter mutt nich negativ wesen, un disse Funkschoon gifft en leddig Tekenkeed torüch, wenn de twete Parameter Null is (oder rundt na Null af).

en: REPT(text;count)
nds: REPT(Text;Tall)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
nds: REPT("KSpread";3) gifft "KSpreadKSpreadKSpread" torüch

en: REPT("KSpread";0) returns ""
nds: REPT("KSpread";0) gifft "" torüch

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
nds: De Funkschoon ROT13() verslötelt Text dör Utwesseln vun elk Bookstaav dör den Bookstaav, de 13 Tekens later in't Alfabeet kummt. Wenn de 13. Positschoon na "Z" liggt, geiht dat wedder mit "A" wieder (Rotatschoon).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
nds: De rutkamen Text lett sik wedder opslöteln, wenn Een em nochmaal verslötelt.

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
nds: ROT13("KSpread") gifft "XFcernq" torüch.

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
nds: ROT13("XFcernq") gifft "KSpread" torüch.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
nds: De Funkschoon TOGGLE() wannelt Lütt- na Grootschrieven un Groot- na Lüttschrieven üm.

en: TOGGLE(text)
nds: TOGGLE(Text)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
nds: TOGGLE("moin") gifft "MOIN" torüch

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
nds: TOGGLE("MOIN") gifft "moin" torüch

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
nds: TOGGLE("MoiN") gifft "mOIn" torüch

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
nds: De Funkschoon CLEAN() deit all nich druckbor Tekens ut de Tekenkeed weg

en: CLEAN(text)
nds: CLEAN(Text)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
nds: CLEAN(AsciiToChar(7) + "MOIN") gifft "MOIN" torüch

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
nds: De Funkschoon SLEEK() deit all Freetekens ut de Tekenkeed weg.

en: SLEEK(text)
nds: SLEEK(Text)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
nds: SLEEK("Dit    is en   Text  ") gifft "DitisenText" torüch

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
nds: De Funkschoon UPPER() wannelt en Tekenkeed na Grootschrieven üm.

en: UPPER(text)
nds: UPPER(Text)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
nds: UPPER("moin") gifft "MOIN" torüch

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
nds: UPPER("MOIN") gifft "MOIN" torüch

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
nds: De Funkschoon LOWER() wannelt en Tekenkeed na Lüttschrieven üm.

en: LOWER(text)
nds: LOWER(Text)

en: LOWER("hello") returns "hello"
nds: LOWER("moin") gifft "moin" torüch

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
nds: LOWER("MOIN") gifft "moin" torüch

en: Character code
nds: Tekenkode

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
nds: De Funkschoon CHAR() gifft dat vun en Tall angeven Teken torüch.

en: CHAR(code)
nds: CHAR(Kode)

en: CHAR(65) returns "A"
nds: CHAR(65) gifft "A" torüch

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
nds: De Funkschoon CODE() gifft för dat eerste Teken binnen en Tekenkeed en numeersch Kode torüch.

en: CODE(text)
nds: CODE(Text)

en: CODE("KDE") returns 75
nds: CODE("KDE") gifft "75" torüch

en: Converts text string that represents a value to the real value.
nds: Wannelt en Tekenkeed, de en Weert dorstellt, na den redigen Weert üm.

en: VALUE(text)
nds: VALUE(Text)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
nds: VALUE("14,03") gifft "14,03" torüch

en: Searched text
nds: Sööktext

en: Regular expression
nds: Reguleer Utdruck

en: Default value (optional)
nds: Standardweert (optschonaal)

en: Back-reference (optional)
nds: Torüchbetog (optschonaal)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
nds: Gifft den övereenstimmen Deel vun en reguleer Utdruck torüch. Wenn de Tekenkeed nich mit den angeven reguleer Utdruck övereenstimmt, warrt de angeven Standardweert torüchgeven.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
nds: Wenn en Torüchbetog praatstellt warrt, warrt em sien Weert torüchgeven.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
nds: Wenn keen Standardweert angeven is, warrt en leddig Tekenkeed vermoodt. Wenn keen Torüchbetog angeven is, warrt 0 annahmen (so dat de heel övereenstimmen Deel torüchgeven warrt).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
nds: REGEXP(Text, reguleer Utdruck, Standardweert, Torüchbetog)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
nds: REGEXP("Tall is   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
nds: Utwesseln

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
nds: Wesselt all passen reguleer Utdrück dör den Utwesseltext ut

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
nds: REGEXPRE(Text, reguleer Utdruck, Utwesseltext)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
nds: REGEXPRE("14 un 15 un 16";"[0-9]+";"Tall") gifft "Tall un Tall un Tall" ut.

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
nds: De Funkschoon UNICODE() gifft för dat eerste Teken binnen en Tekenkeed en Unikode-Weert torüch.

en: UNICODE(text)
nds: UNICODE(Text)

en: UNICODE("KDE") returns 75
nds: UNICODE("KDE") gifft "75" torüch

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
nds: De Funkschoon UNICHAR() gifft dat Teken torüch, dat vun en Unikode-Weert angeven warrt.

en: UNICHAR(code)
nds: UNICHAR(Kode)

en: UNICHAR(65) returns "A"
nds: UNICHAR(65) gifft "A" torüch

en: Full width characters
nds: Heelbreed Tekens

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
nds: De Funkschoon ASC() gifft de halvigbreed Tekens torüch, de en heelbreed Argument tohöört.

en: ASC(text)
nds: ASC(Text)

en: Half-width characters
nds: Halvigbreed Tekens

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
nds: De Funkschoon JIS() gifft de heelbreed Tekens torüch, de en halvigbreed Argument tohöört.

en: JIS(text)
nds: JIS(Text)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
nds: De Funkschoon BAHTTEXT() wannelt en Tall na en Text in thailannsch Tekens (Baht) üm.

en: BAHTTEXT(number)
nds: BAHTTEXT(Tall)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
nds: BAHTTEXT(23) gifft "ยี่สิบสามบาทถ้วน" torüch

en: Trigonometric
nds: Trigonometersch

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
nds: De Funkschoon COS() gifft den Kosinus vun x torüch, x is in Bagenmaat angeven.

en: COS(Float)
nds: COS(Fleetkommatall)

en: COS(0) equals 1.0
nds: COS(0) is 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
nds: COS(PI/2) is 0,0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
nds: De Funkschoon ACOT() gifft den invers Kotangens vun en Tall torüch.

en: ACOT(Float)
nds: ACOT(Fleetkommatall)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
nds: ACOT(0) is 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
nds: De Funkschoon SIN() gifft den Sinus vun x torüch, x is in Bagenmaat angeven.

en: SIN(Float)
nds: SIN(Fleetkommatall)

en: SIN(0) equals 0
nds: SIN(0) is 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
nds: SIN(PI/2) is 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
nds: De Funkschoon TAN() gifft den Tangens vun x torüch, x is in Bagenmaat angeven.

en: TAN(Float)
nds: TAN(Fleetkommatall)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
nds: TAN(0,7) gifft 0,84228838 torüch

en: TAN(0) equals 0
nds: TAN(0) gifft 0 torüch

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
nds: De Funkschoon ACOS() gifft den Arkuskosinus in Bagenmaat torüch un de Weert is mathemaatsch twischen 0 un PI fastleggt (inklusiv).

en: ACOS(Float)
nds: ACOS(Fleetkommatall)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
nds: ACOS(0,8) is 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
nds: ACOS(0) is 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
nds: De Funkschoon ASIN() gifft den Arkussinus in Bagenmaat torüch un de Weert is mathemaatsch twischen -PI/2 un PI/2 fastleggt (inklusiv).

en: ASIN(Float)
nds: ASIN(Fleetkommatall)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
nds: ASIN(0,8) is 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
nds: ASIN(0) is 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
nds: De Funkschoon ATAN() gifft den Arkustangens in Bagenmaat torüch un de Weert is mathemaatsch twischen -PI/2 un PI/2 fastleggt (inklusiv).

en: ATAN(Float)
nds: ATAN(Fleetkommatall)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
nds: ATAN(0,8) is 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
nds: ATAN(0) is 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
nds: De Funkschoon COSH() gifft den hyperboolsch Kosinus vun x torüch, de mathemaatsch as (exp(x) + exp(-x)) / 2 fastleggt is.

en: COSH(Float)
nds: COSH(Fleetkommatall)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
nds: COSH(0,8) is 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
nds: COSH(0) is 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
nds: De Funkschoon SINH() gifft den hyperboolsch Sinus vun x torüch, de mathemaatsch as (exp(x) - exp(-x)) / 2 fastleggt is.

en: SINH(Float)
nds: SINH(Fleetkommatall)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
nds: SINH(0,8) is 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
nds: SINH(0) is 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
nds: De Funkschoon TANH() gifft den hyperboolschTangens vun x torüch, de mathemaatsch as sinh(x) / cosh(x) fastleggt is.

en: TANH(Float)
nds: TANH(Fleetkommatall)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
nds: TANH(0,8) is 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
nds: TANH(0) is 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
nds: De Funkschoon ACOSH() reekt den invers hyperboolsch Kosinus vun x ut. Dat is de Weert, den sien hyperboolsch Kosinus x is. Wenn x lütter as1,0 is, gifft acosh() "NaN" (Not a Number = keen Tall) torüch un "errno" warrt sett.

en: ACOSH(Float)
nds: ACOSH(Fleetkommatall)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
nds: ACOSH(5) is 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
nds: ACOSH(0) gifft "NaN" (Not a Number = Keen Tall)

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
nds: De Funkschoon ASINH() reekt den invers hyperboolsch Sinus vun x ut. Dat is de Weert, den sien hyperboolsch Sinus x is.

en: ASINH(Float)
nds: ASINH(Fleetkommatall)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
nds: ASINH(0,8) is 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
nds: ASINH(0) is 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
nds: De Funkschoon ATANH() reekt den invers hyperboolsch Tangens vun x ut. Dat is de Weert, den sien hyperboolsch Tangens x is. Wenn de afsolute Weert vun x grötter as 1,0 is, gifft ATANH() "NaN" (Not a Number = keen Tall) torüch.

en: ATANH(Float)
nds: ATANH(Fleetkommatall)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
nds: ATANH(0,8) is 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
nds: ATANH(0) is 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
nds: Disse Funkschoon reekt den Arkustangens vun de twee Variabeln x un y ut. Dat is liek dat Utreken vun den Arkustangens vun x/y, man för't Rutfinnen vun den Quadrant vun't Resultaat warrt de Vörtekens vun beed Argumenten bruukt.

en: ATAN2(value;value)
nds: ATAN2(Weert;Weert)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
nds: ATAN2(0,5;1,0) is 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
nds: ATAN2(-0,5;2,0) is 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
nds: Disse Funkschoon wannelt en Bagenmaatwinkel na en Graadwinkel üm.

en: DEGREES(Float)
nds: DEGREE(Fleetkommaweert)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
nds: DEGREES(0.78) gifft "44.69" torüch

en: DEGREES(1) equals 57.29
nds: DEGREES(1) gifft "57.29" torüch

en: Angle (degrees)
nds: Winkel (Graad)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
nds: Disse Funkschoon wannelt en Graadwinkel na en Bagenmaatwinkel üm.

en: RADIANS(Float)
nds: RADIANS(Fleetkommatall)

en: RADIANS(75) equals 1.308
nds: RADIANS(75) gifft "1.308" torüch

en: RADIANS(90) equals 1.5707
nds: RADIANS(90) gifft "1.5707" torüch

en: The PI() function returns the value of PI.
nds: De Funkschoon PI() gifft den Weert vun PI torüch.

en: PI() equals 3.141592654...
nds: PI() is 3,141592654...

en: CSC(Float)
nds: CSC(Fleetkommatall)

en: CSC(PI()/2) equals 1
nds: CSC(PI()/2) is 1

en: CSCH(Float)
nds: CSCH(Fleetkommatall)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
nds: CSCH(PI()/2) is 0,434537208...

en: SEC(Float)
nds: SEC(Fleetkommatall)

en: SEC(0) equals 1
nds: SEC(0) is 1

en: SECH(Float)
nds: SECH(Fleetkommatall)

en: SECH(0) equals 1
nds: SECH(0) is 1

en: Original Author
nds: Orginaalautor

en: ODS and Excel, functions, scripting
nds: ODS un Excel, Funkschonen, Skripten

en: Import/export filter developer
nds: Import-/Exportfilter-Schriever

en: Developer (functions)
nds: Programmschriever (Funkschonen)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
nds: Hett verscheden Funkschonen inbuut, nakeken un pröövt.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
nds: &Vullmaken

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
nds: Leddig maken

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
nds: Wegdoon

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nds: &Gah na

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
nds: &Infögen

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
nds: &Extern Daten

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
nds: F&ormaat

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
nds: Zellen tosamenföhren

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
nds: &Reeg

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
nds: &Striep

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
nds: &Tabell

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
nds: &Druckrebeet

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
nds: Siedenümbröök vun Hand

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
nds: &Daten

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
nds: Navigeren

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
nds: Aktiev maken

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
nds: Schriftoort

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
nds: Klöör/Rahmen

en: Comment:
nds: Kommentar:

en: Cell Editor
nds: Zelleneditor

en: Formula
nds: Formel

en: Define Print Range
nds: Druckrebeet fastleggen

en: Define the print range in the current sheet
nds: Dat Druckrebeet in de aktuell Tabell fastleggen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
nds: Datenbank-Köör

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
nds: Datenrebeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
nds: Rebeet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
nds: Eerste Reeg as Överschrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
nds: Eerst Striep as Överschrift

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
nds: Datenformaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
nds: Datensetten in Regen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
nds: Datensetten in Striepen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
nds: Druckrebeet fastleggen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
nds: Siet-Utsehn fastleggen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
nds: Dateioptschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
nds: Tall vun tolest bruukte Dateien:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
nds: Hier lett sik de Tall vun tolest bruukte Dateien in't Menü "Datei -> Verleden opmaken" fastleggen.

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
nds:  Min.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
nds: Maak dit an, wenn Sekerheitkopien opstellt warrn schöölt. Standard is "an".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
nds: Blinkerbewegen mit de Ingaavtast:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
nds: Wenn en Zell markeert is, lett sik de Zellblinker mit drückt Ingaavtast een Zell na links, rechts, baven oder daal bewegen, as mit disse Instellen fastleggt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
nds: Disse Köör-List lett sik för't Utsöken vun de Utrekenmetood för de Tosamenfaat-Funkschoon binnen den Statusbalken bruken.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
nds: Klick hier, wenn Du de Gadderklöör ännern wullt, a.B. de Zellengrenzen ehr Klören.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
nds: Is de Menüpunkt "Ansicht -> Siedenränners" anmaakt, warrt de Siedenränners wiest. Klick hier, wenn Du en anner Klöör as dat Standardroot för de Ränners bruken wullt.

en: No Limit
nds: Keen Grenz

en: Sheet
nds: Tabell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
nds: Instellen drucken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
nds: Gadder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
nds: Kommentarmarkeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
nds: Diagrammen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
nds: Objekten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
nds: Nullweert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
nds: Formelmarkeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
nds: Grafiken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
nds: Överschriften

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
nds: Siedenreeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
nds: Vun links na rechts, denn daal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
nds: Vun baven na nerrn, denn dwars

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
nds: Tabellutrichten op de Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
nds: Kimmrecht inmiddeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
nds: Pielrecht inmiddeln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
nds: Wedderhalen op elk Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
nds: Striepen vun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
nds: Regen vun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
nds: bet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
nds: Grött topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
nds: Fast Ansichtgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
nds: Sietgrenzen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
nds: Kimmrecht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
nds: Pielrecht

en: Interface
nds: Koppelsteed

en: Down
nds: Na nerrn

en: Up
nds: Na baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
nds: Rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
nds: Links

en: Down, First Column
nds: Na nerrn, eerst Striep

en: None
nds: Keen

en: Sum
nds: Summ

en: Min
nds: Minimum

en: Max
nds: Maximum

en: Average
nds: Dörsnitt

en: Count
nds: Tall

en: CountA
nds: Tall A

en: Open/Save
nds: Opmaken/Sekern

en: Function Modules
nds: Funkschoon-Modulen

en: Tools
nds: Warktüüch

en: Plugins
nds: Modulen

en: Spelling
nds: Klookschriever

en: Spell Checker Behavior
nds: Klookschriever-Bedregen

en: &Completion mode:
nds: &Kompletteren-Bedrief:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
nds: Hier lett sik ut en Köör-List de Metood för (automaatsch) Text-Kompletteren utsöken.

en: Popup
nds: Opfooldmenü

en: Semi-Automatic
nds: Halfautomaatsch

en: Sheet Properties
nds: Tabell-Egenschappen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
nds: Vun links na rechts

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
nds: Vun rechts na links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
nds: Anornricht:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt Zellen, de en Kommentar bargt, mit en lütt root Dre'eck baven rechts markeert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
nds: &Kommentarmarkeren wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Zellbetog an't linke Enn vun den Formelbalken in'n LC-Bedrief (d.h. L2C3) ansteed vun de Normaaldorstellen (a.B. B3) wiest. As dat lett bringt dat man opstunns nich veel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
nds: &LC-Bedrief bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de aktuell Tabell mit Sietränners wiest. Standardwies warrt de Sietränners versteken. De Sietränners to sehn is goot, wenn Een de Tabell drucken will.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
nds: Maak dit an, wenn de eerst Bookstaav vun elk Text automaatsch na Grootschrieven ümwannelt warrn schall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
nds: Eerst Bookstaav na Grootschrift ü&mwanneln

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt elk Zell mit den Weert Null as leddig Zell wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
nds: Null &versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
nds: &Formel wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Striepöverschriften as Tallen ansteed Bookstaven wiest. Bookstaven sünd Standard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
nds: Striepen as &Tallen wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
nds: &Formelmarkeren wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt dat Gadder (de Zellgrenzen) wiest. Dat is de Standardinstellen. Wenn dit utmaakt is, warrt dat Gadder versteken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
nds: &Gadder wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
nds: Dit pröövt, wat Formeln na Weertännern in en tohören Zell automaatsch nieg utreekt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
nds: &Automaatsch nieg utreken

en: Sheets
nds: Blääd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
nds: All Tabellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
nds: Aktiv Tabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
nds: Köört Tabellen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
nds: Verföögbor Tabellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
nds: <b>List vun all verföögbor Tabellen.</b><br>
    För't Drucken vun en Tabell mutt tominnst een Tabell ut disse List utsöcht wesen un mit de Knööp na de Drucklist rechterhand inföögt warrn.<br>
    En Tabell lett sik as faken infögen, as se bruukt warrt, a.B., wenn se mehrmaal druckt warrn schall. Dat is a.B. goot för Trennblääd oder Titelsieden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
nds: Verföögbor Tabellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
nds: List vun Tabellen, de in de angeven Reeg druckt warrt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
nds: <b>List vun Tabellen för't Drucken.</b><br>
    Bloots de hier oplist Tabellen warrt in de angeven Reeg druckt. Ehr Druckreeg lett sik mit de Knööp "hooch" un "daal" ännern.<br>
    En Blatt lett sik ok mehrmaal drucken, wenn dat nochmaal inföögt warrt. De List lett sik na Möög sorteren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
nds: Utsöcht Tabellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
nds: All Tabellen kören

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
nds: Köört Tabell heel na baven verschuven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
nds: Tabellen kören

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
nds: Köört Tabell na baven verschuven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
nds: Tabellen wegdoon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
nds: Köört Tabell na nerrn verschuven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
nds: Köör opheven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
nds: Köört Tabell heel na nerrn verschuven.

en: Case Sensitive
nds: Op Groot- un Lüttschrieven kieken

en: Height: %1 %2
nds: Hööchde: %1 %2

en: Hide Row
nds: Reeg versteken

en: Width: %1 %2
nds: Breed: %1 %2

en: Hide Column
nds: Striep versteken

en: Area is too large.
nds: Rebeet to groot.

en: Sheet %1 could not be found for printing
nds: Tabell "%1" lett sik nich för't Drucken finnen

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
nds: För Tabell "%1" gifft dat Nix to drucken.

en: Sheet Properties...
nds: Tabell-Egenschappen...

en: Modify current sheet's properties
nds: De Egenschappen vun de aktuell Tabell ännern.

en: Insert Sheet
nds: Tabell infögen

en: Insert a new sheet
nds: En nieg Tabell infögen.

en: Duplicate Sheet
nds: Tabell verdubbeln

en: Duplicate the selected sheet
nds: Aktiv Tabell versteken.

en: Remove Sheet
nds: Tabell wegdoon

en: Remove the active sheet
nds: Aktiv Tabell wegdoon.

en: Rename Sheet...
nds: Tabell ümnömen...

en: Rename the active sheet
nds: De aktuelle Tabell ümnömen.

en: Show Sheet...
nds: Tabell wiesen...

en: Show a hidden sheet
nds: Versteken Tabell wiesen.

en: Hide Sheet
nds: Tabell versteken

en: Hide the active sheet
nds: Aktiv Tabell versteken.

en: Page Layout...
nds: Siet-Utsehn...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
nds: Tabellutsehn för de Druckutgaav fastleggen.

en: Reset Print Range
nds: Druckrebeet torüchsetten

en: Reset the print range in the current sheet
nds: Dat Druckrebeet för de aktuell Tabell torüchsetten.

en: Recalculate Sheet
nds: Tabell nieg utreken

en: Recalculate
nds: Tabell nieg utreken

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
nds: Elk Zellweert in de aktuell Tabell nieg utreken.

en: Recalculate Document
nds: Dokment nieg utreken

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
nds: Elk Zellweert in all Tabellen nieg utreken.

en: Protect &Sheet...
nds: &Tabell schulen...

en: Protect the sheet from being modified
nds: De Tabell gegen Ännern schulen.

en: Protect &Document...
nds: &Dokment schulen...

en: Protect the document from being modified
nds: Dat Dokment gegen Ännern schulen.

en: &Create Template From Document...
nds: Vörlaag ut Dokment &opstellen...

en: Anchor
nds: Anker

en: Cell
nds: Zell

en: Page
nds: Siet

en: Switch shape anchoring
nds: Form "Anker" wesseln

en: Next Sheet
nds: Nakamen Tabell

en: Next
nds: Nakamen

en: Move to the next sheet
nds: Na de nakamen Tabell gahn

en: Previous Sheet
nds: Verleden Tabell

en: Previous
nds: Verleden

en: Move to the previous sheet
nds: Na de verleden Tabell gahn

en: First Sheet
nds: Eerst Tabell

en: First
nds: Eerst

en: Move to the first sheet
nds: Na de eerste Tabell gahn.

en: Last Sheet
nds: Lest Tabell

en: Move to the last sheet
nds: Na de leste Tabell gahn.

en: Column Header
nds: Striepöverschrift

en: Show the column header
nds: Striepöverschrift wiesen

en: Row Header
nds: Reegöverschrift

en: Show the row header
nds: Reegöverschrift wiesen

en: Horizontal Scrollbar
nds: Kimmrecht Rullbalken

en: Show the horizontal scrollbar
nds: Kimmrecht Rullbalken wiesen

en: Vertical Scrollbar
nds: Pielrecht Rullbalken

en: Show the vertical scrollbar
nds: Pielrecht Rullbalken wiesen

en: Status Bar
nds: Statusbalken

en: Show the status bar
nds: Statusbalken wiesen

en: Tab Bar
nds: Paneelbalken

en: Show the tab bar
nds: Den Paneelbalken wiesen

en: No calculation
nds: Keen Utreken

en: Calculate using sum
nds: Summ bi't Utreken bruken.

en: Calculate using minimum
nds: Minimum bi't Utreken bruken.

en: Calculate using maximum
nds: Maximum bi't Utreken bruken.

en: Calculate using average
nds: Dörsnitt bi't Utreken bruken.

en: Calculate using the count
nds: Tall bi't Utreken bruken.

en: Calculate using the countA
nds: Tall A bi't Utreken bruken.

en: You cannot change a protected sheet.
nds: En schuult Tabell lett sik nich ännern.

en: You cannot hide the last visible sheet.
nds: De tolest sichtbor Tabell lett sik nich versteken.

en: Enter a password.
nds: En Passwoort ingeven

en: Enter the password.
nds: Giff dat Passwoort in.

en: Password is incorrect.
nds: Dat Passwoort is verkehrt.

en: Protect Document
nds: Dokment schulen

en: Unprotect Document
nds: Dokmentschuul opheven

en: Protect Sheet
nds: Tabell schulen

en: Unprotect Sheet
nds: Tabellschuul opheven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
nds: Druckrebeet torüchsetten

en: You cannot delete the only sheet.
nds: De enkelte Tabell lett sik nich wegdoon.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
nds: Du wullt jüst en aktiv Tabell wegdoon.
    Wullt Du wiedermaken?

en: Enter name:
nds: Naam ingeven:

en: Rename Sheet
nds: Tabell ümnömen

en: Change Sheet Name
nds: Tabellnaam ännern

en: Sheet name cannot be empty.
nds: De Tabellnaam mutt nich leddig wesen.

en: This name is already used.
nds: Disse Naam warrt al bruukt.

en: Sum:
nds: Summ:

en: Average:
nds: Dörsnitt:

en: Min:
nds: Minimum:

en: Max:
nds: Maximum:

en: Count:
nds: Tall:

en: CountA:
nds: Tall A:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
nds: Textklöör ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
nds: Achtergrundklöör ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
nds: Rand ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
nds: Filter bruken

en: January
nds: Januor

en: February
nds: Februor

en: March
nds: März

en: May
nds: Mai

en: June
nds: Juni

en: July
nds: Juli

en: October
nds: Oktober

en: December
nds: Dezember

en: Mar
nds: Mär

[ctx: May short]
en: May
nds: Mai

en: Oct
nds: Okt

en: Dec
nds: Dez

en: Monday
nds: Maandag

en: Tuesday
nds: Dingsdag

en: Wednesday
nds: Middeweken

en: Thursday
nds: Dunnersdag

en: Friday
nds: Freedag

en: Saturday
nds: Sünnavend

en: Sunday
nds: Sünndag

en: Mon
nds: Ma.

en: Tue
nds: Di.

en: Wed
nds: Mi.

en: Thu
nds: Du.

en: Fri
nds: Fr.

en: Sat
nds: Sa.

en: Sun
nds: Sünn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
nds: Automaatsch vullmaken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
nds: Weert ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
nds: Zellen infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
nds: Zellen wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
nds: Wegdoon

en: Merging of columns or rows is not supported.
nds: Tosamenföhren vun Striepen oder Regen warrt nich ünnerstütt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
nds: Nöömt Rebeet tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
nds: Nöömt Rebeet wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
nds: Striepgrött ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
nds: Reeggrött ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
nds: Striepen infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
nds: Striepen wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
nds: Regen infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
nds: Regen wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
nds: Tabell ümnömen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
nds: Tabell wiesen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
nds: Tabell tofögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
nds: Tabell verdubbeln

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
nds: Tabell wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
nds: Tabell-Egenschappen ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
nds: Stil torüchsetten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
nds: Stil ännern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
nds: Hier lett sik de Schriftoort ehr Stil, Grött un Klöör kören, un noch en poor Optschonen mehr, as a.B. ünnerstreken oder dörstreken Text binnen de aktuelle Zell. Baven warrt en Vöransicht vun't aktuell utsöcht Textformaat wiest.
    De Standardschriftoort warrt för all Zellen in't Menü "Formaat" -> "Stilpleger" mit den aktuell bruukt Stil fastleggt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, style_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
nds: Den Schriftstil för de aktuell utsöcht Zellen utsöken. Wenn mehr Zellen mit anner Stilen utsöcht sünd, warrt de wiest Stil na "Verscheden (keen Ännern)" fastleggt un de aktuell Stil för elk Zell so laten. Ännern na "Roman" ännert a.B. den Textstil vun all utsöcht Zellen na "Roman".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
nds: Verscheden (keen Ännern)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Roman
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
nds: Kursiev

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
nds: De Schriftstärk för de aktuell utsöcht Zellen ännern. Wenn mehr Zellen mit verscheden Schriftstärken utsöcht sünd, warrt de dorstellt Stärk na "Verscheden (keen Ännern)" fastleggt, un wenn Een dat so lett, warrt de aktuell instellt Schriftstärken för elk Zell wohrt. Ännern na "Fett" ännert a.B. de Schriftstärk vun all utsöcht Zellen na "Fett".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
nds: Fett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
nds: Klöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
nds: Ünnerstreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
nds: Grött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
nds: Stärk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
nds: Stil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
nds: De Klöör för den aktuellen Zelltext utsöken. Mit en Klick op den Klöörbalken warrt de KDE-Standarddialoog "Klöör utsöken" för't Utsöken vun anner Klören opmaakt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de aktuell Zelltext dörstreken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
nds: Dörstreken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
nds: Hier warrt all verföögbor Schriftoortstämm oplist. En Klick op en Schriftoorden-Familie leggt se för de aktuell Zell fast.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
nds: Vöransicht

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
nds: Dit is en Vöransicht vun de utsöcht Schriftoort för de aktuelle Zell.

en: Cell Format
nds: Zellformaat

en: Border
nds: Rand

en: Preselect
nds: Vörwegköör

en: Pattern
nds: Muster

en: Customize
nds: Topassen

en: Generic
nds: Allgemeen

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
nds: De Schriefwies vun Tallen bruukt de systeemwiet fastleggten Instellen ut "Systeminstellen" -> "Allgemeen Arbeitrebeet-Utsehn un -Bedregen" -> "Spraakinstellen" -> "Land/Regioon un Spraak" -> "Tallen". Standardwies warrt Tallen rechterhand utricht.

en: Percent
nds: Perzent

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
nds: Bargt de aktuell Zell en Tall un Een wesselt vun dat Zellformaat "Allgemeen" na "Perzent", warrt de aktuell Tall mit 100% maalnahmen.
    Giffst Du a.B. "12" in un wesselst dorna dat Zellformaat na Perzent, warrt de Tall na "1200%" wannelt. Geihst Du wedder na't allgemeen Zellformaat torüch, warrt se wedder na "12" wannelt.
    Du kannst dor ok dat Perzent-Lüttbild ut den Formaat-Warktüüchbalken för bruken.

en: Money
nds: Geld

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
nds: Dat Geldformaat wannelt Dien Tall na de Geldschriefwies üm. Dor warrt de systemwieden Instellen ut "Systeminstellen" -> "Allgemeen Arbeitrebeet-Utsehn un -Bedregen" -> "Spraakinstellen" -> "Land/Regioon un Spraak" -> "Geld" för bruukt. Dat Geldsymbool warrt wiest un de Nauigkeit bruukt, de in't Systeminstellen fastleggt is.
    Een kann för't Topassen ok dat Geldsymbool ut den Formaat-Warktüüchbalken bruken, dormit dat Zellformaat liek Dien aktuell Geldsort lett.

en: Scientific
nds: Wetenschaplich

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
nds: Dat wetenschaplich Formaat ännert de Tall na de wetenschaplich Schriefwies, a.B. 1,2E-03 ansteed vun 0,0012. Torüch na't Standard-Zellenformaat warrt wedder 0,0012 wiest.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
nds: Dat Brook-Formaat ännert de Tall na en Brook. So lett sik a.B. 0,1 na 1/8, 2/16, 1/10 usw. ännern. In't Feld rechterhand warrt de Brooktyp fastleggt. Wenn de Brook mit den utsöchten Typ nich nau mööglich is, warrt de dichtst bi leggen bruukt.
    För a.B. 1,5 as Tall un wenn Brook un Sössteihndel 1/16 utsöcht is, warrt in de Zell "1 8/16" wiest, wat en nau Brook is. För 1,4 as Tall un wenn Brook un Sössteihndel 1/16 utsöcht is, warrt "1 6/16" wiest, wat de dichtst bi liggen Sössteihndel-Brook is.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
nds: En Datum schall in een vun de twee Tietformaten ingeven warrn, de in de Systeminstellen bi "Allgemeen Arbeitrebeet-Utsehn un -Bedregen" -> "Spraakinstellen" -> "Land/Regioon un Spraak" -> "Tiet un Datum" fastleggt sünd. Hier laat sik twee Formaten instellen: Dat Datumformaat un dat Datumkortformaat.
    Datumangaven laat sik op de sülve Oort daaltrecken as Tallen. De nakamen Zellen bargt denn ok Datumangaven.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
nds: Dit formateert den Zellinholt as Text. Dat kann wat bringen, wenn Een en Tall as Text un nich as Tall behanneln will, a.B. en Postleddtall. En as Text formateert Tall warrt linkerhand utricht. Wenn Tallen as Text formateert warrt, laat se sik nich för't Utreken oder för Formeln bruken. Dit ännert ok de Zellutrichten.

en: Custom
nds: Egen

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
nds: Dat egen Formaat löppt noch nich. In en tokamen Utgaav villicht.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
nds: Dit wiest en Vöransicht vun Dien Köör, so dat Du de Ännern ankieken kannst, ehr Du op "OK" klickst.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
nds: Wiest de Formaatköör för Bröök, Datum un Tiet.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
nds: Hier lett sik en Postfix liek a.B. en $HK-Symbool na elk Zellinholt in't utsöcht Formaat tofögen.

en: variable
nds: Variable

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
nds: Hier laat sik de Tall vun Nakommasteden för numeersch Weerten stüern. Dit lett sik ok binnen den Formaat-Warktüüchbalken mit de Lüttbiller "Höger Nauigkeit" oder "Sieter Nauigkeit" ännern.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
nds: Hier lett sik en Prefix liek a.B. en $-Symbool vör elk Zellinholt in't utsöcht Formaat tofögen.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
nds: Hier lett sik fastleggen, wat positiv Weerten en "+" vöranstellt warrt un wat negativ Weerten root dorstellt warrt.

en: Precision:
nds: Nauigkeit:

en: Format:
nds: Formaat:

en: Currency:
nds: Geldsort:

en: Halves 1/2
nds: Halvig 1/2

en: Quarters 1/4
nds: Veerdel 1/4

en: Eighths 1/8
nds: Achtel 1/8

en: Sixteenths 1/16
nds: Sössteihndel 1/16

en: Tenths 1/10
nds: Teihndel 1/10

en: Hundredths 1/100
nds: Hunnertsdel 1/100

en: One digit 5/9
nds: Een Steed 5/9

en: Two digits 15/22
nds: Twee Steden 15/22

en: Three digits 153/652
nds: Dree Steden 153/652

en: Style
nds: Stil

en: Inherit style:
nds: Överornt Stil:

en: A style with this name already exists.
nds: Dat gifft al en Stil mit dissen Naam.

en: The style name can not be empty.
nds: De Stilnaam mutt nich leddig wesen.

en: A style cannot inherit from itself.
nds: En Stil lett sik nich vun sik sülvst afledden.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
nds: De Stil lett sik wegen rekursiv Betöög nich vun "%1" afledden.

en: Background color:
nds: Achtergrundklöör:

en: No Color
nds: Keen Klöör

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
nds: <qt>De kimmrecht Positschoon vun den Zellinholt fastleggen. 
    <b>Standard</b> is vörinstellt un warrt vun't utsöcht Formaat fastleggt. 
    <b>Links</b> bedüüdt, dat de Inholt links binnen de Zell utricht warrt.
    <b>Merrn</b> bedüüdt, dat de Inholt in de Merrn vun de Zell utricht warrt.
    <b>Rechts</b> bedüüdt, dat de Inholt rechts binnen de Zell utricht warrt.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
nds: Merrn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
nds: De Text warrt in den hier fastleggt Winkel wiest. Positiv Weerten dreiht em na links, un negativ Weerten na rechts.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
nds: Dreihen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
nds: <qt>De pielrecht Positschoon vun den Zellinholt fastleggen. 
    <b>Baven</b> bedüüdt, dat de Inholt baven binnen de Zell utricht warrt.
    <b>Merrn</b> bedüüdt, dat de Inholt in de pielrecht Merrn vun de Zell utricht warrt.
    <b>Nerrn</b> bedüüdt, dat de Inholt nerrn binnen de Zell utricht warrt.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
nds: Baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
nds: Merrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
nds: Inrücken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
nds: Dit lett sik bloots mit Dreihen "0" bruken. 
    "Textümbrook" passt den Text na de verleden Zellgrött to. Wenn dit nich anmaakt is, blifft de Text as Reeg stahn un de Zellbreed warrt den Text topasst.
    "Pielrecht Text" föögt den Text pielrecht na de Zell in.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
nds: Textoptschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
nds: Textümbrook

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
nds: Pielrecht Text

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
nds: Passen schrimpen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
nds: Drucken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt de Zellinholt nich druckt. Wenn dit nich anmaakt is (Standard), warrt de Zellinholt druckt.
    Beacht, dat he sik ok drucken lett, wenn de Zell schuult is

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
nds: Text nich &drucken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
nds: Schuul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
nds: Dit versteekt den Zellinholt un arbeidt bloots, wenn de Tabell schuult is, eendoont, wat de Zell sülvst schuult is oder nich.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
nds: &All versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
nds: &Schuult

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
nds: Is dit anmaakt, lett sik de Zell noch ankieken, man ehr Inholt warrt nich binnen den Formelbalken wiest. Formeln laat sik vör den Bruker bloots versteken, wenn de Zellen Formeln bargt un de Tabell schuult is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
nds: Formel &versteken

en: Show Sheet
nds: Tabell wiesen

en: Select hidden sheets to show:
nds: Versteken Tabellen för't Wiesen utsöken:

en: Apply
nds: Anwennen

en: Apply changes
nds: Ännern anwennen

en: Cancel
nds: Afbreken

en: Discard changes
nds: Ännern wegsmieten

en: Empty
nds: Leddig

en: Non-empty
nds: Nich-leddig

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
nds: %1 aktiev maken

en: Select Single Cell
nds: Enkelzellköör

en: Select Multiple Cells
nds: Du muttst mehr Zellen utsöken.

en: Link %1 activated
nds: Link %1 aktiveert.
