ChartShape - en to nds translation catalogue (65 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, barPropertiesLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bar Properties</span></p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Balken-Egenschappen</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenSetsLabel)
en: Gap Between Sets
nds: Afstand twischen Setten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenBarsLabel)
en: Gap Between Bars
nds: Afstand twischen Balkens

en: Plugin Missing
nds: Moduul fehlt

en: The plugin needed for displaying text labels in a chart is not available.
nds: Dat Moduul för't Dorstellen vun Textbetekers binnen en Diagramm is nich verföögbor.

en: The plugin needed for displaying text labels is not compatible with the current version of the chart Flake shape.
nds: Dat Moduul för't Dorstellen vun Textbetekers is mit de aktuelle Verschoon vun de Diagramm-Flakeform nich kompatibel.

en: Plugin Incompatible
nds: Moduul nich kompatibel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTitle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Title
nds: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubTitle)
en: Subtitle
nds: Ünnertitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFooter)
en: Footer
nds: Footreeg

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
nds: Dit Dokment bargt en Link na en feern Dokment
    %1

en: Confirmation Required
nds: Beglöven nödig

en: Download
nds: Daalladen

en: Skip
nds: Övergahn

en: Chart
nds: Diagramm

en: Business charts
nds: Weertschapdiagrammen

en: Bar Chart
nds: Balkendiagramm

en: Line Chart
nds: Lienendiagramm

en: Area Chart
nds: Rebedendiagramm

en: Pie Chart
nds: Kokendiagramm

en: Ring Chart
nds: Ringdiagramm

en: Bubble Chart
nds: Blasendiagramm

en: Scatter Chart
nds: Streudiagramm

en: January
nds: Januor

en: July
nds: Juli

en: December
nds: Dezember

en: Column %1
nds: Striep %1

en: Month
nds: Maand

en: Growth in %
nds: Towass in %

en: Do something
nds: En Akschoon utföhren

en: Do something else
nds: En anner Akschoon utföhren

en: Legend
nds: Verkloren

en: Plot Area
nds: Tekenrebeet

en: Series %1
nds: Reeg %1

en: Normal
nds: Normaal

en: Stacked
nds: Stapelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowPercent)
en: Percent
nds: Perzent

en: Polar Chart
nds: Pooldiagramm

en: Stock Chart
nds: Börsendiagramm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticStepWidth) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticSubStepWidth)
en: Automatic
nds: Automaatsch

en: Data Set %1
nds: Datensett %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dataSets)
en: Select a data set
nds: Söök en Datensett ut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Stroke
nds: Streek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Fill
nds: Vullmaken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CellRegionDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AxisScalingDialog)
en: Dialog
nds: Dialoog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, logarithmicScaling)
en: Logarithmic Scaling
nds: Logaritmisch Dorstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Step Width:
nds: Schrittgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Substep Width:
nds: Ünnerschrittgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y Values:
nds: Y-Weerten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Values:
nds: X-Weerten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Choose a Data Set</b>
nds: <b>Söök en Datensett ut.</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Categories:
nds: Kategorien:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Name:</span></p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Naam:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewAxisDialog)
en: New Axis
nds: Nieg Ass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Right
nds: Rechterhand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top
nds: Baven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom
nds: Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Left
nds: Linkerhand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showLegend)
en: Show Legend
nds: Verkloren wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation
nds: Utrichten

en: Surface Chart
nds: Böversietdiagramm

en: Gantt Chart
nds: Balkenplaandiagramm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editData)
en: Edit Data...
nds: Daten bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Data Sets
nds: Datensetten
