MusicShape - en to nds translation catalogue (66 entries)

en: Double flat
nds: Dubbeldaal

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
nds: Daal

en: Natural
nds: Oplösen

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
nds: Gadder

en: Double sharp
nds: Dubbelgadder

en: %1 flats
nds: %1 Daals

en: %1 sharps
nds: %1 Gadders

en: Dots
nds: Pünkt

en: Eraser
nds: Radeergummi

en: Ab Major
nds: As-Duur

en: Eb Major
nds: Es-Duur

en: Bb Major
nds: B-Duur

en: F Major
nds: F-Duur

en: C Major
nds: C-Duur

en: G Major
nds: G-Duur

en: D Major
nds: D-Duur

en: A Major
nds: A-Duur

en: E Major
nds: E-Duur

[ctx: Other key signature]
en: Other
nds: Anner

en: note
nds: Toon

en: rest
nds: Paus

en: Double whole
nds: Dubbelheel

en: Whole
nds: Heel

en: Quarter
nds: Viddel

en: Eighth
nds: Achtel

en: 16th
nds: 16del

en: 32nd
nds: 32del

en: 64th
nds: 64del

en: 128th
nds: 128del

en: Unknown note
nds: Nich begäng Toon

en: Unknown rest
nds: Nich begäng Paus

en: Remove bar
nds: Balken wegmaken

en: Select
nds: Utsöken

[ctx: Treble clef]
en: Treble
nds: Vigelien

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
nds: Sopraan

[ctx: Alto clef]
en: Alto
nds: Alt

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
nds: Tenoor

en: C clef on line %1
nds: C-Slötel op Reeg %1

en: Unknown clef
nds: Nich begäng Slötel

en: Tied notes
nds: Hollen Töön

en: Set key signature
nds: Vörtekens fastleggen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
nds: Rebeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
nds: Maat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
nds: dör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
nds: dör't Enn vun't Stück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
nds: bet nakamen Vörtekenwesseln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
nds: Lienensetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
nds: All Lienensetten opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
nds: Bloots utsöcht Lienensett opfrischen

en: Part details
nds: Stremel-Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
nds: Kortnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
nds: Lienen:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
nds: Stimm 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
nds: Stimm 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
nds: Stimm 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
nds: Stimm 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
nds: Maten tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
nds: Importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
nds: Exporteren

en: Music Shape
nds: Form "Musik"

en: A shape which provides a music editor
nds: En Form, de en Musikeditor praatstellt

en: Parts
nds: Stremels

en: Clef
nds: Toonslötel

en: Time signature
nds: Slagtall

en: Key signature
nds: Vörtekens
