ArtisticTextShape - en to nds translation catalogue (23 entries)

en: ArtisticTextShape
nds: Smuck Textform

en: A shape which shows a single text line
nds: En Form, de en enkelte Textreeg praatstellt

en: Artistic Text
nds: Smuck Text

en: Detach Path
nds: Bagenbahn aflösen

en: Convert to Path
nds: Na Bagenbahn wanneln

en: Bold text
nds: Fett Text

en: Italic text
nds: Kursiev Text

en: Superscript
nds: Hoochstellt

en: Subscript
nds: Daalstellt

en: Click to change cursor position.
nds: Klick ännert de Blinkerpositschoon

en: Click to select text shape.
nds: Klick, wenn Du en Textelement utsöken wullt.

en: Press escape to finish editing.
nds: Drück de Utknieptast, wenn Du mit bewerken ophören wullt.

en: Press return to finish editing.
nds: Drück de Ingaavtast, wenn Du mit bewerken ophören wullt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
nds: Na Bagenbahn wanneln

en: Text Properties
nds: Textegenschappen

en: Text On Path
nds: Text op Bagenbahn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
nds: Bagenbahn anfögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
nds: Textanker ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
nds: Schriftoort ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
nds: Textverschuven ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
nds: Bagenbahn aflösen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
nds: Textrebeet wegmaken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
nds: Textrebeet utwesseln
