PathShapes - en to nds translation catalogue (47 entries)

en: Arc
nds: Krinkbagen

en: Pie
nds: Afsnitt

en: Chord
nds: Sehn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
nds: Form "Ellips"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
nds: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
nds: Startwinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
nds: Ennwinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
nds: Ellips tomaken

en: Ellipse
nds: Ellips

en: An ellipse
nds: En Ellips

en: An enhanced path shape
nds: En verwiedert Bagenbahn-Form

en: An enhanced path
nds: En verwiedert Bagenbahn

en: Cross
nds: Krüüz

en: A cross
nds: En Krüüz

en: Arrow
nds: Piel

en: An arrow
nds: En Piel

en: Smiley
nds: Snut

en: Circular Arrow
nds: Rundpiel

en: A circular-arrow
nds: En Rundpiel

en: Gearhead
nds: Tahnradkopp

en: A gearhead
nds: En Tahnradkopp

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
nds: Rechteck-Form

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
nds: Eck-Halfmaat x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
nds: Eck-Halfmaat y:

en: Rectangle
nds: Rechteck

en: A rectangle
nds: En Rechteck

en: Curve
nds: Bagen

en: Line
nds: Lien

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
nds: Spiraalform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
nds: Utblennen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
nds: Richt:

en: Spiral
nds: Spiraal

en: A spiral shape
nds: En Spiraalform

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
nds: Steernform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
nds: Veeleck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
nds: Ecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
nds: Binnenhalfmaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
nds: Butenhalfmaat:

en: A star shape
nds: En Steernform

en: A star
nds: En Steern

en: Star
nds: Steern

en: Flower
nds: Bloom

en: A flower
nds: En Bloom

en: Pentagon
nds: Fiefeck

en: A pentagon
nds: En Fiefeck

en: Hexagon
nds: Sösseck

en: A hexagon
nds: En Sösseck
