AutocorrectPlugin - en to nds translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
nds: &Automaatsche Korrektuur instellen...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
nds: Automaatsche Korrektuur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
nds: Eenfach Auto&maatsche Korrektuur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
nds: Rutfinnen, wat en nieg Satz anfangt un den eersten Bookstaav groot schrieven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
nds: &Eerst Bookstaav vun en Satz automaatsch na Grootschrieven ümwanneln (t.B. "mien Huus. in disse Stadt" na "mien Huus. In disse Stadt")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
nds: För all Wöör warrt pröövt, wat de Ümschalttast villicht to lang drückt wöör. Wöör, de twee Grootbookstaven bargt, schullen na de Koort "Utnahmen" toföögt warrn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
nds: &Twee Grootbookstaven na een Grootbookstaav un en Lüttbookstaav ännern
     (t.B. "MOin" na "Moin")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
nds: Rutfinnen, wat en URL (Internetadress) ingeven wöör, un ehr so formateren liek en Nettkieker ehr wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
nds: &URLs automaatsch formateren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
nds: Pröövt, dat nich mehr as een Freeteken ingeven warrt, wiel dat en faken Fehler is, de sik binnen formateert Text swoor finnen lett.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
nds: Dubbelt Freetekens &weglaten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
nds: Wohrt richtige Formateren un Satzinrücken dör automaatsch Wegdoon vun Freetekens an'n Anfang un an't Enn vun Afsnitten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
nds: Freetekens an'n Anfang un an't Enn vun Afsnitten &wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
nds: Wannelt bi den Bruuk vun _ünnerstreken_ oder *fett* Text den Text twischen de Ünnerstreken oder Steerns na ünnerstreken oder fett Text üm.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
nds: &Fettdruck un Ünnerstreken automaatsch formateren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
nds: De mehrsten Standard-Brookschriefwiesen warrt ümwannelt, wenn mööglich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
nds: "1/2..." mit "½..." &utwesseln

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
nds: Bi de Ingaav vun t.B. "1)" an'n Anfang vun en Afsnitt bruukt de Afsnitt automaatsch dissen Stil för't Nummereren. Dit is goot, wiel de nakamen Afsnitten ok nummereert warrt un de richtigen Afstänn bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
nds: &Automaatsch Nummereren för nummereert Afsnitten bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
nds: 1st mi 1^st ut&wesseln...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
nds: Daagnaams groot schrieven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
nds: Bi de Ingaav vun "*" oder "-" an'n Anfang vun en Afsnitt bruukt de Afsnitt automaatsch dissen Liststil. De Bruuk vun Liststil-Formateren bedüüdt, dat för de List de richtigen Optellenpünkt bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
nds: &Listformateren för Afsnitten mit Optellpünkt bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
nds: Standard

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
nds: Egen &Goosfööt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
nds: &Dubbelt Goosfööt mit typograafsch Goosfööt utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
nds: &Enkelgoosfööt mit typograafsch Goosfööt utwesseln

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
nds: &Verwiedert automaatsche Korrektuur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
nds: Utwesseln un Utnahmen för de Spraak:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
nds: All Spraken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
nds: Woort-Utwesseln &anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
nds: Text mit formateert &Text utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
nds: &Söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
nds: &Utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
nds: &Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
nds: Formaat ä&nnern...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
nds: Formaat &leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
nds: Söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
nds: Utwesseln

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
nds: &Utnahmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
nds: Nich as Satzenn ankieken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
nds: Automaatsch insluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
nds: Twee Grootbookstaven tolaten in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
nds: &Tofögen

en: &Modify
nds: Ä&nnern

en: Select Character
nds: Teken utsöken

en: Autocorrect
nds: Automaatsche Korrektuur
