thesaurus_tool - en to nds translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
nds: (Keen Drepers)

en: &Search for:
nds: &Söken na:

en: S&earch
nds: &Söken

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
nds: Torüch

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
nds: Vörut

en: Change Language...
nds: Spraak ännern...

en: Synonyms
nds: Synonümen

en: More General Words
nds: Mehr allgemeen Wöör

en: More Specific Words
nds: Mehr besünner Wöör

en: &Wordnet
nds: &WordNet

en: &Replace with:
nds: &Utwesseln mit:

en: &Replace
nds: &Utwesseln

en: Replace Word
nds: Woort utwesseln

en: Related Words - %1
nds: Lieke Wöör - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
nds: De Thesaurusdatei "%1" lett sik nich finnen. Bitte "Spraak ännern..." för de Köör vun en Thesaurusdatei bruken.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
nds: <b>Fehler:</b> Programm "grep" lett sik nich utföhren.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
nds: Synonümen/Överbegrepen - Ornt na Verbreden

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
nds: Synonümen - Ornt na lieke Bedüden (bloots Verben)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
nds: Antonümen (Gegenwöör ) - Wöör mit gegenricht Bedüden

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
nds: Hyponümen (Ünnerbegrepen) - ... is en (Oort vun) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
nds: Meronümen - "%1" bargt en...

en: Holonyms - ... has a %1
nds: Holonümen - ... bargt en "%1"

en: Attributes
nds: Attributen

en: Cause To (for some verbs only)
nds: Oorsaak för (bloots för en poor enkelte Verben)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
nds: Verb-Utwarken (bloots för en poor enkelte Verben)

en: Familiarity & Polysemy Count
nds: Verwandtschop un Mehrdüdengraad

en: Verb Frames (examples of use)
nds: Verbrahmens (Bispelen)

en: List of Compound Words
nds: List vun tosamensett Wöör

en: Overview of Senses
nds: Bedüdenöversicht

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
nds: <b>Fehler:</b> Dat WordNet-Programm "wn" lett sik nich utföhren. Wenn Du dat bruken wullt, mutt "WordNet" op Dien Reekner installeert wesen un "wn" mutt sik över Dien PATH-Variabel finnen laten. "WordNet" lett sik vun <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a> daalladen. Beacht, dat "WordNet" bloots Engelsch ünnerstütt.

en: No match for '%1'.
nds: Keen Drepers för "%1".
