kpresenter - en to nds translation catalogue (328 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
nds: &Infögen

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
nds: F&ormaat

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
nds: &Dia

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
nds: &Diaschau

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

en: Former maintainer
nds: Verleden Pleger

en: Original author
nds: Orginaal-Schriever

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Slide %1
nds: Dia %1

en: End of presentation. Click to exit.
nds: Presentatschoon beendt. För't Utmaken bitte klicken.

en: Installation Error
nds: Schaadhaftig Installatschoon

en: Placeholder shape
nds: Form "Platzholler"

en: Double click to add a title
nds: Dubbelklick, wenn Du en Titel tofögen wullt

en: Double click to add an outline
nds: Dubbelklick, wenn Du en Ümreet tofögen wullt

en: Double click to add a text
nds: Dubbelklick, wenn Du en Text tofögen wullt

en: Double click to add notes
nds: Dubbelklick, wenn Du Bemarken tofögen wullt

en: Double click to add a picture
nds: Dubbelklick, wenn Du en Bild tofögen wullt

en: Double click to add a chart
nds: Dubbelklick, wenn Du en Siagramm tofögen wullt

en: Double click to add an object
nds: Dubbelklick, wenn Du en Objekt tofögen wullt

en: Pen Color
nds: Stiftklöör

en: Pen Size
nds: Stiftgrött

en: Black
nds: Swatt

en: White
nds: Witt

en: Green
nds: Gröön

en: Red
nds: Root

en: Blue
nds: Blaag

en: Yellow
nds: Geel

en: Next Slide
nds: Nakamen Dia

en: Speaker Notes
nds: Sprekernotizen

en: Current Slide %1 of %2
nds: Aktuell Dia %1 vun %2

en: End of Slide Show
nds: Enn vun de Diaschau

en: Shape
nds: Form

en: &Move Here
nds: Hierhen &verschuven

en: &Copy Here
nds: Hierhen &koperen

en: C&ancel
nds: &Afbreken

en: Normal
nds: Normaal

en: Show Master Slides
nds: Vörlaagdias wiesen

en: Import Slideshow...
nds: Diaschau importeren...

en: Insert Slide
nds: Dia infögen

en: Insert a new slide after the current one
nds: Achter dat aktuelle en nieg Dia infögen

en: Copy Slide
nds: Dia koperen

en: Copy the current slide
nds: Dat aktuell Dia koperen

en: Delete Slide
nds: Dia wegdoon

en: Delete the current slide
nds: Dat aktuelle Dia wegdoon

en: Master Slide...
nds: Vöörlaagdia...

en: Previous Slide
nds: Verleden Dia

en: First Slide
nds: Eerst Dia

en: Last Slide
nds: Lest Dia

en: Export as HTML...
nds: As HTML exporteren...

en: Create Appear Animation
nds: Opduk-Animatschoon opstellen

en: Edit Custom Slide Shows...
nds: Egen Diaschauen bewerken...

en: Start Presentation
nds: Presentatschoon starten

en: From Current Slide
nds: Vun't aktuelle Dia af

en: From First Slide
nds: Vun't eerste Dia af

en: Show Status Bar
nds: Statusbalken wiesen

en: Hide Status Bar
nds: Statusbalken versteken

en: Shows or hides the status bar
nds: Wiest oder verstickt den Statusbalken

en: Configure Slide Show...
nds: Diaschau instellen...

en: Configure Presenter View...
nds: Presentatschoon-Ansicht instellen...

en: Draw on the presentation...
nds: Na de Presentatschoon teken...

en: Highlight the presentation...
nds: Presentatschoon rutheven...

en: Blackscreen on the presentation...
nds: Swattschirm op Presentatschoon...

en: Notes
nds: Notizen

en: Slides Sorter
nds: Diasorterer

en: Add a new slide
nds: En nieg Dia tofögen

en: Delete selected slides
nds: Utsöchte Dias wegdoon

en: Rename
nds: Ümnömen

en: Cut
nds: Knippen

en: Copy
nds: Koperen

en: Paste
nds: Infögen

en: All slides
nds: All Dias

en: Error
nds: Fehler

en: There cannot be two slideshows with the same name.
nds: Dat dörv nich twee Diaschauen mit den sülven Naam geven.

en: Duration:
nds: Duer:

en: No Effect
nds: Keen Effekt

en:  sec
nds: Sek

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
nds: Tosnieden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
nds: &Breed:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: Will keep the width of the crop constant
nds: Wohrt de Breed vun den Utsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
nds: &Hööchde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: Will keep the height of the crop constant
nds: Wohrt de Hööchde vun den Utsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
nds: &Proportschoon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: Will keep the ratio constant
nds: Wohrt de Proportschoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
nds: Laag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
nds: Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
nds: &Tosnieden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
nds: Mehr Monitoren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
nds: Presentatschoon-Monitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, presenterViewCheckBox)
en: Enable presenter view
nds: Presentatschoon-Ansicht anmaken

en: Monitor %1 (primary)
nds: Monitor %1 (Eerst)

en: Configure Presenter View
nds: Presentatschoon-Ansicht instellen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
nds: Diaschau instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
nds: Dias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
nds: Presentatschoon-Dias:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
nds: Egen Diaschauen bewerken...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrHtmlExport)
en: HTML Export
nds: HTML-Exporteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_slideslist)
en: Tick the slide should be exported :
nds: Krüüz dat Dia an, dat Du exporteren wullt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_selectAll)
en: Select all
nds: All utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_css)
en: Select template (.css) :
nds: Vörlaag utsöken (.css):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_deselectAll)
en: Deselect all
nds: All afkören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
nds: Titel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_preview)
en: Output preview
nds: Utgaav-Vöransicht

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushbuttonBrowseTemplate)
en: Browse
nds: Utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: Author
nds: Autor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_Favorite)
en: Delete Favorite
nds: Leesteken wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_browser)
en: Open in browser
nds: In'n Nettkieker opmaken

en: Html Export
nds: Html-Exporteren

en: Export
nds: Exporteren

en: There is already a favorite file with this name
nds: Dat gifft al en Leestekendatei mit dissen Naam.

en: Incorrect file, .zip only or corrupted zip
nds: Datei is leeg, bloots ".zip" oder schaadhaftig "zip"

en: Zip file need to contain style.css
nds: Zip-Datei mutt "style.css" bargen.

en: Delete Template
nds: Vörlaag wegmaken

en: You may not remove the templates provided with the application
nds: Mit dat Programm utleverte Vörlagen laat sik nich wegmaken.

en: Add Template
nds: Vörlaag tofögen

en: Are you sure you want to remove "%1"?
nds: Wullt Du "%1" redig wegmaken?

en: Confirm remove
nds: Wegmaken beglöven

en: No sound
nds: Keen Kläng

en: Import...
nds: Importeren...

en: Bar
nds: Balken

en: From Left
nds: Vun links

en: From Top
nds: Vun baven

en: From Right
nds: Vun rechts

en: From Bottom
nds: Vun nerrn

en: Unknown subtype
nds: Nich begäng Ünnertyp

en: Clock
nds: Klock

en: From Twelve Clockwise
nds: Vun Klock twölf na rechts

en: From Three Clockwise
nds: Vun Klock dree na rechts

en: From Six Clockwise
nds: Vun Klock söss na rechts

en: From Nine Clockwise
nds: Vun Klock negen na rechts

en: From Twelve Counterclockwise
nds: Vun Klock twölf na links

en: From Three Counterclockwise
nds: Vun Klock dree na links

en: From Six Counterclockwise
nds: Vun Klock söss na links

en: From Nine Counterclockwise
nds: Vun Klock negen na links

en: Double Fan
nds: Dubbelpüüster

en: Fan Out Vertical
nds: Püüster rut pielrecht

en: Fan Out Horizontal
nds: Püüster rut kimmrecht

en: Fan In Vertical
nds: Püüster rin pielrecht

en: Fan In Horizontal
nds: Püüster rin kimmrecht

en: Fan In Vertical Reverse
nds: Püüster rin pielrecht ümdreiht

en: Fan In Horizontal Reverse
nds: Püüster rin kimmrecht ümdreiht

en: Double Sweep
nds: Dubbelbahn

en: Parallel Vertical
nds: Parallel pielrecht

en: Parallel Diagonal
nds: Parallel dwars

en: Opposite Vertical
nds: Gegenricht pielrecht

en: Opposite Horizontal
nds: Gegenricht kimmrecht

en: Parallel Diagonal Top Left
nds: Parallel dwars baven links

en: Parallel Diagonal Bottom Left
nds: Parallel dwars nerrn links

en: Parallel Vertical Reverse
nds: Parallel pielrecht ümdreiht

en: Parallel Diagonal Reverse
nds: Parallel dwars ümdreiht

en: Opposite Vertical Reverse
nds: Gegenricht pielrecht ümdreiht

en: Opposite Horizontal Reverse
nds: Gegenricht kimmrecht ümdreiht

en: Parallel Diagonal Top Left Reverse
nds: Parallel dwars baven links ümdreiht

en: Parallel Diagonal Bottom Left Reverse
nds: Parallel dwars nerrn links ümdreiht

en: Fan
nds: Püüster

en: Center Right
nds: Merrn rechts

en: Center Top
nds: Merrn baven

en: Center Left
nds: Merrn links

en: Center Bottom
nds: Merrn nerrn

en: Fan Out Top
nds: Püüster na baven rut

en: Fan Out Right
nds: Püüster na rechts rut

en: Fan Out Bottom
nds: Püüster na nerrn rut

en: Fan Out Left
nds: Püüster na links rut

en: Fan In Top
nds: Püüster vun baven rin

en: Fan In Right
nds: Püüster vun rechts rin

en: Fan In Bottom
nds: Püüster vun nerrn rin

en: Fan In Left
nds: Püüster vun links rin

en: Pin Wheel
nds: Windmöhl

en: Two Blades Vertical Clockwise
nds: Twee Flögels pielrecht na rechts

en: Two Blades Horizontal Clockwise
nds: Twee Flögels kimmrecht na rechts

en: Four Blades Horizontal Clockwise
nds: Veer Flögels kimmrecht na rechts

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
nds: Twee Flögels pielrecht na links

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
nds: Twee Flögels kimmrecht na links

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
nds: Veer Flögels kimmrecht na links

en: Saloon Door
nds: Saloondöör

en: To Top
nds: Na baven

en: To Left
nds: Na links

en: To Bottom
nds: Na nerrn

en: To Right
nds: Na rechts

en: Single Sweep
nds: Enkelbahn

en: Clockwise Top
nds: Na rechts, baven

en: Clockwise Right
nds: Na rechts, rechts

en: Clockwise Bottom
nds: Na rechts, nerrn

en: Clockwise Left
nds: Na rechts, links

en: Clockwise Top Left
nds: Na rechts, baven links

en: Counterclockwise Bottom Left
nds: Na links, nerrn links

en: Clockwise Bottom Right
nds: Na rechts, nerrn rechts

en: Counterclockwise Top Right
nds: Na links, baven rechts

en: Counterclockwise Top
nds: Na links, baven

en: Counterclockwise Right
nds: Na links, rechts

en: Counterclockwise Bottom
nds: Na links, nerrn

en: Counterclockwise Left
nds: Na links, links

en: Counterclockwise Top Left
nds: Na links, baven links

en: Clockwise Bottom Left
nds: Na rechts, nerrn links

en: Counterclockwise Bottom Right
nds: Na links, nerrn rechts

en: Clockwise Top Right
nds: Na rechts, baven rechts

en: Windshield
nds: Schievenwischer

en: Right
nds: Rechts

en: Up
nds: Na baven

en: Vertical
nds: Pielrecht

en: Horizontal
nds: Kimmrecht

en: Right Reverse
nds: Rechts ümdreiht

en: Up Reverse
nds: Baven ümdreiht

en: Vertical Reverse
nds: Pielrecht ümdreiht

en: Horizontal Reverse
nds: Kimmrecht ümdreiht

en: Barn Door
nds: Schüündoor

en: Diagonal Bottom Left
nds: Dwars nerrn links

en: Diagonal Bottom Left Reverse
nds: Dwars nerrn links ümdreiht

en: Diagonal Top Left
nds: Dwars baven links

en: Diagonal Top Left Reverse
nds: Dwars baven links ümdreiht

en: Barn Vee
nds: Schüün-V

en: Barn Zig Zag
nds: Schüün-Zickzack

en: Vertical Reversed
nds: Pielrecht ümdreiht

en: Horizontal Reversed
nds: Kimmrecht ümdreiht

en: Box
nds: Kist

en: From Top Left
nds: Vun baven links

en: From Top Right
nds: Vun baven rechts

en: From Bottom Left
nds: Vun nerrn links

en: From Bottom Right
nds: Vun nerrn rechts

en: Diagonal
nds: Dwars

en: Four Box
nds: Veer Kisten

en: Corners In
nds: Ecken rin

en: Corners In Reverse
nds: Ecken rin ümdreiht

en: Corners Out
nds: Ecken rut

en: Corners Out Reverse
nds: Ecken rut ümdreiht

en: Misc Diagonal
nds: Anner dwars

en: Double Barn Door
nds: Dubbelschüündoor

en: Double Diamond
nds: Dubbelruut

en: Vee
nds: V

en: Zig Zag
nds: Zickzack

en: Fade
nds: Utblennen

en: Crossfade
nds: Överblennen

en: Fade over Color
nds: Klöör för Överblennen

en: ArrowHead
nds: Pieltipp

en: Down
nds: Na nerrn

en: Down Reverse
nds: Na nerrn ümdreiht

en: Left
nds: Links

en: Left Reverse
nds: Links ümdreiht

en: Ellipse
nds: Ellips

en: Circle
nds: Krink

en: Circle Reverse
nds: Ümdreiht Krink

en: Eye
nds: Oog

en: Hexagon
nds: Sösseck

en: Rectangular
nds: Rechteckig

en: Rectangular Reverse
nds: Rechteckig ümdreiht

en: Diamond
nds: Ruut

en: Diamond Reverse
nds: Ruut ümdreiht

en: Misc
nds: Annerswat

en: Heart
nds: Hart

en: Heart Reverse
nds: Hart ümdreiht

en: Keyhole
nds: Slötellock

en: Keyhole Reverse
nds: Slötellock ümdreiht

en: Pentagon
nds: Fiefeck

en: RoundRect
nds: Afrundt Veereck

en: Star
nds: Steern

en: Four Point Star
nds: Veerpünktsteern

en: Four Point Star Reverse
nds: Veerpünktsteern ümdreiht

en: Five Point Star
nds: Fiefpünktsteern

en: Five Point Star Reverse
nds: Fiefpünktsteern ümdreiht

en: Six Point Star
nds: Sösspünktsteern

en: Six Point Star Reverse
nds: Sösspünktsteern ümdreiht

en: Triangle
nds: Dre'eck

en: Box Snakes
nds: Kistensnörkels

en: Two Box Top In
nds: Twee Kisten vun baven rin

en: Two Box Bottom In
nds: Twee Kisten vun nerrn rin

en: Two Box Left In
nds: Twee Kisten vun links rin

en: Two Box Right In
nds: Twee Kisten vun rechts rin

en: Four Box Vertical In
nds: Veer Kisten pielrecht rin

en: Four Box Horizontal In
nds: Veer Kisten kimmrecht rin

en: Two Box Top Out
nds: Twee Kisten baven rut

en: Two Box Bottom Out
nds: Twee Kisten na nerrn rut

en: Two Box Left Out
nds: Twee Kisten na links rut

en: Two Box Right Out
nds: Twee Kisten rechts rut

en: Four Box Vertical Out
nds: Veer Kisten pielrecht rut

en: Four Box Horizontal Out
nds: Veer Kisten kimmrecht rut

en: Parallel Snakes
nds: Parallelsnörkels

en: Vertical Top Same In
nds: Pielrecht baven liekricht rin

en: Vertical Top Same Out
nds: Pielrecht baven liekricht rut

en: Vertical Bottom Same In
nds: Pielrecht nerrn liekricht rin

en: Vertical Bottom Same Out
nds: Pielrecht nerrn liekricht rut

en: Vertical Top Left Opposite In
nds: Pielrecht baven links gegenricht rin

en: Vertical Top Left Opposite Out
nds: Pielrecht baven links gegenricht rut

en: Vertical Bottom Left Opposite In
nds: Pielrecht nerrn links gegenricht rin

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
nds: Pielrecht nerrn links gegenricht rut

en: Horizontal Left Same In
nds: Kimmrecht links liekricht rin

en: Horizontal Left Same Out
nds: Kimmrecht links liekricht rut

en: Horizontal Right Same In
nds: Kimmrecht rechts liekricht rin

en: Horizontal Right Same Out
nds: Kimmrecht rechts liekricht rut

en: Horizontal Top Left Opposite In
nds: Kimmrecht baven links gegenricht rin

en: Horizontal Top Left Opposite Out
nds: Kimmrecht baven links gegenricht rut

en: Horizontal Top Right Opposite In
nds: Kimmrecht baven rechts gegenricht rin

en: Horizontal Top Right Opposite Out
nds: Kimmrecht baven rechts gegenricht rut

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
nds: Dwars nerrn links gegenricht rin

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
nds: Dwars nerrn links gegenricht rut

en: Diagonal Top Left Opposite In
nds: Dwars baven links gegenricht rin

en: Diagonal Top Left Opposite Out
nds: Dwars baven links gegenricht rut

en: Snake
nds: Snaak

en: Spiral
nds: Spiraal

en: Clockwise Top Left In
nds: Na rechts, baven links rin

en: Clockwise Top Left Out
nds: Na rechts, baven links rut

en: Clockwise Top Right In
nds: Na rechts, baven rechts rin

en: Clockwise Top Right Out
nds: Na rechts, baven rechts rut

en: Clockwise Bottom Left In
nds: Na rechts, nerrn links rin

en: Clockwise Bottom Left Out
nds: Na rechts, nerrn links rut

en: Clockwise Bottom Right In
nds: Na rechts, nerrn rechts rin

en: Clockwise Bottom Right Out
nds: Na rechts, nerrn rechts rut

en: Counterclockwise Top Left In
nds: Na links, baven links rin

en: Counterclockwise Top Left Out
nds: Na links, baven links rut

en: Counterclockwise Top Right In
nds: Na links, baven rechts rin

en: Counterclockwise Top Right Out
nds: Na links, baven rechts rut

en: Counterclockwise Bottom Left In
nds: Na links, nerrn links rin

en: Counterclockwise Bottom Left Out
nds: Na links, nerrn links rut

en: Counterclockwise Bottom Right In
nds: Na links, nerrn rechts rin

en: Counterclockwise Bottom Right Out
nds: Na links, nerrn rechts rut

en: Top Left Vertical
nds: Baven links pielrecht

en: Top Left Horizontal
nds: Baven links kimmrecht

en: Top Right Vertical
nds: Baven rechts pielrecht

en: Top Right Horizontal
nds: Baven rechts kimmrecht

en: Bottom Left Vertical
nds: Nerrn links pielrecht

en: Bottom Left Horizontal
nds: Nerrn links kimmrecht

en: Bottom Right Vertical
nds: Nerrn rechts pielrecht

en: Bottom Right Horizontal
nds: Nerrn rechts kimmrecht

en: Slide
nds: Dia

en: Space Rotation
nds: Ruumdreihen

en: Swap effect
nds: Utwessel-Effekt

en: Header
nds: Koppreeg

en: Footer
nds: Footreeg
