kword - en to nds translation catalogue (168 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
nds: &Ansichtbedrief

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
nds: Klookschriever

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
nds: Klookschriever-Resultaat

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
nds: Variable ännern na

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
nds: Siedenstil fastleggen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
nds: Siedenstil infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
nds: Siet-Egenschappen

en: Baseline
nds: Grundlien

en: Character
nds: Teken

en: Row
nds: Reeg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
nds: Pielrecht Utrichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
nds: Versatz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
nds: vun:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
nds: Kimmrecht Utrichten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
nds: Nieg Leesteken opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
nds: Mit Hülp vun Leestekens lett sik binnen Dien Dokment hen- un herjumpen.
    Bitte giff den Naam vun Dien Leesteken an.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
nds: Striepen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
nds: Striepafstand:

en: frameset
nds: Rahmensett

en: No framesets in document
nds: Dokment ahn Rahmensetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
nds: Naam vun den Rahmensett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
nds: Nieg Rahmensett opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
nds: Vörhannen Rahmensett för't Tokoppeln kören:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
nds: Rahmensett-Naam

en: Text Run Around
nds: Text ümto

en: Connect Text Frames
nds: Textrahmens tokoppeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
nds: &Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
nds: &Afsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
nds: &Na Teken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
nds: &As Teken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
nds: Kimmrecht Utrichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
nds: Na &links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
nds: &Inmiddeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
nds: Na &rechts

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
nds: Pielrecht Utrichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
nds: &Baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
nds: &Merrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
nds: &Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
nds: Löppt dör dit Element dör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
nds: Afstand twischen Element un Text:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
nds: Striepen

en: Style
nds: Stil

en: Clone
nds: Klonen

en: Delete
nds: Wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
nds: Siedenstil ännern

en: Clone Page Style
nds: Siedenstil klonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
nds: Ü&mnömen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Rename Bookmark
nds: Leesteken ümnömen

en: Please provide a new name for the bookmark
nds: Bitte en nieg Naam för dit Leesteken fastleggen

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
nds: Dat gifft al en Leesteken mit den Naam "%1".

en: Select Bookmark
nds: Leesteken kören

en: Geometry
nds: Afmeten

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
nds: Sietgrött un Ränners

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
nds: Opstellen

en: Statistics
nds: Statistik

en: Words:
nds: Wöör:

en: Sentences:
nds: Sätz:

en: Syllables:
nds: Sülven:

en: Lines:
nds: Regen:

en: Flesch reading ease
nds: Leesborkeit na Flesch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
nds: Wöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
nds: Sätz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
nds: Sülven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
nds: Lienen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
nds: Tekens ahn Freetekens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
nds: Oostasiaatsch Tekens

[ctx: Style name]
en: Head 1
nds: Kopp 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
nds: Kopp 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
nds: Kopp 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
nds: Optell-List

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
nds: Alfabeetsch List

[ctx: Style name]
en: Bullet List
nds: Punktlist

[ctx: Style name]
en: Contents Title
nds: Inholt Titel

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
nds: Inholt Kopp 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
nds: Inholt Kopp 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
nds: Inholt Kopp 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
nds: Dokment-Titel

[ctx: Style name]
en: Header
nds: Koppreeg

[ctx: Style name]
en: Footer
nds: Footreeg

[ctx: Style name]
en: Plain
nds: Eenfach

[ctx: Style name]
en: Borders 1
nds: Ränners 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
nds: Ränners 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
nds: Ränners 3

[ctx: Style name]
en: Row
nds: Reeg

[ctx: Style name]
en: Column
nds: Striep

[ctx: Style name]
en: Light Gray
nds: Hellgries

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
nds: Düüstergries

[ctx: Style name]
en: Black
nds: Swatt

[ctx: Style name]
en: Light Blue
nds: Hellblaag

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
nds: Düüsterblaag

[ctx: Style name]
en: Red
nds: Root

[ctx: Style name]
en: Yellow
nds: Geel

[ctx: Style name]
en: Colorful
nds: Bunt

[ctx: Style name]
en: Bluish
nds: Blaag

[ctx: Style name]
en: Simple 1
nds: Eenfach 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
nds: Eenfach 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
nds: Eenfach 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
nds: Kopp 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
nds: Kopp 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
nds: Kopp 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
nds: Kopp 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
nds: Striepen 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
nds: Striepen 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
nds: Gadder 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
nds: Gadder 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
nds: Gadder 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
nds: Gries Kopp

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
nds: Blaag Kopp

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
nds: Blaag normaal

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
nds: Gries normaal

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
nds: Blaag baven un nerrn

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
nds: Gries baven un nerrn

en: Co maintainer
nds: Mitpleger

en: Everything
nds: Allens

en: Formatting stuff
nds: Formateren

en: Layout and Painting
nds: Utsehn un Malen

en: ODF Support
nds: ODF-Ünnerstütten

en: Copy
nds: Koperen

en: Head 1
nds: Kopp 1

en: Head 2
nds: Kopp 2

en: Head 3
nds: Kopp 3

en: Bullet List
nds: Optellpunktlist

en: Tools
nds: Warktüüch

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
nds: Leeg "OASIS-OpenDocument"-Datei: Beteker "office:body" lett sik nich finnen.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
nds: Leeg "OASIS-OpenDocument"-Datei: Binnen "office:body" lett sik keen Beteker finnen.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
nds: Dit is keen Textverarbeiden-Dokment, man %1. Bitte maak dat mit dat tohören Programm op.

en: Can not find needed text component, Words will quit now
nds: Bruukt Textkomponent lett sik nich finnen. Words warrt nu beendt.

en: Installation Error
nds: Schaadhaftig Installatschoon

en: Modified
nds: Ännert

en: Saved
nds: Sekert

en: Line %1
nds: Reeg %1

en: Page Number
nds: Sietnummer

en: Line Number
nds: Reegnummer

en: Page Style
nds: Siedenstil

en: Page Size
nds: Papeergrött

en: Saved/Modified
nds: Sekert oder ännert

en: Mouse Cursor X:Y
nds: Muuspositschoon: X:Y

en: Zoom Controller
nds: Ansichtgrött-Kuntrull

en: Shape Properties...
nds: Element-Egenschappen...

en: Toggle the display of non-printing characters
nds: Nich-druckbor Tekens wiesen/versteken

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
nds: Nich-druckbor Tekens wiesen/versteken.<br/><br/>Wenn dit anmaakt is, warrt Tabulatoren, Freetekens, WagenRetuurs un anner nich-druckbor Tekens wiest.

en: Turns the border display on and off
nds: Rahmen an-/utmaken

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
nds: Rahmen an-/utmaken<br/><br/>De Ränners warrt nienich druckt. Dit lett sik as Druckvöransicht bruken.

en: Show Rulers
nds: Linealen wiesen

en: Shows or hides rulers
nds: Wiest oder verstickt de Linealen

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
nds: De Linealen sünd de witt Maatafstänn baven un linkerhand dat Dokment. De Linealen wiest de Positschoon un Breed vun Sieden un Rahmens un laat sik för't Positschoneren vun Tabulatoren bruken.<p>Maak dit ut, wenn Du keen Linealen wiesen wullt.</p>

en: Snap to Grid
nds: Backig Gadder

en: Show Status Bar
nds: Statusbalken wiesen

en: Shows or hides the status bar
nds: Wiest oder verstickt den Statusbalken

en: Semantic Stylesheets...
nds: Inholtbaseert Stilvörlagen...

en: Modify and add semantic stylesheets
nds: Inholtbaseert Stilvörlagen ännern un tofögen

en: Page Layout...
nds: Siet-Utsehn...

en: Change properties of entire page
nds: Egenschappen vun de hele Siet ännern

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
nds: Egenschappen vun de hele Siet ännern.<p>Opstunns kannst Du de Papeergrött, -utrichten, Kopp- un Footreeg-Grötten, un de Striepeninstellen ännern.</p>

en: Odd Pages Header
nds: Koppreeg för nich even Sieden

en: Even Pages Header
nds: Koppreeg för even Sieden

en: Odd Pages Footer
nds: Footreeg för nich even Sieden

en: Even Pages Footer
nds: Footreeg för even Sieden

en: Main text
nds: Hööfttext

en: Other text
nds: Anner Text
