karbon - en to nds translation catalogue (97 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
nds: Boolsch Akschoon

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
nds: &Reeg

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
nds: &Utrichten

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
nds: &Objekt

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
nds: &Verdelen

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
nds: &Bagenbahn

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
nds: &Effekten

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
nds: Objekt

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
nds: Utrichten

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
nds: Effekten

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
nds: Ansicht

en: &Flatten Path...
nds: &Bagenbahn glattmaken...

en: Flatten Path
nds: Bagenbahn glattmaken

en: Properties
nds: Egenschappen

en: Flatness:
nds: Flachheit:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
nds: Bagenbahn glattmaken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
nds: Bagenbahn verbetern

en: &Refine Path...
nds: &Bagenbahn glattmaken...

en: Refine Path
nds: Bagenbahn glattmaken

en: Subdivisions:
nds: Ünnerdelen:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
nds: Ecken afrunnen

en: &Round Corners...
nds: &Ecken afrunnen...

en: Round Corners
nds: Ecken afrunnen

en: Radius:
nds: Halfmaat:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
nds: Küseln un dengeln

en: &Whirl/Pinch...
nds: &Küseln/Dengeln...

en: Whirl Pinch
nds: Küseln/Dengeln

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
nds: Dat Resultaat vun den Effekt "Küseln/Dengeln" lett sik verbetern, wenn Een vördem de Bagenbahn glattmaakt.

en: Angle:
nds: Winkel:

en: Pinch:
nds: Dengeln:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
nds: Laag na vörn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
nds: Laag na achtern

en: Configure
nds: Instellen

en: Interface
nds: Koppelsteed

en: Misc
nds: Anner Saken

en: Grid
nds: Gadder

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
nds: Dokment

en: Document Settings
nds: Dokment-Instellen

en: A Vector Graphics Drawing Application.
nds: En Vektorgrafik-Tekenprogramm

en: Bug fixes and improvements
nds: Fehlerrichten un Verbetern

en: Bug fixes
nds: Fehlerrichten

en: Helpful patches and advice
nds: Hölpsche Kodeplasters un Raatslääg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
nds: Grafik infögen

en: Choose Graphic to Add
nds: Grafik utsöken, de Du tofögen wullt

en: Could not load image.
nds: Bild lett sik nich laden.

en: Import graphic
nds: Grafik importeren

en: Could not create image shape.
nds: Bildform lett sik nich opstellen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
nds: Kimmrecht spegeln

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
nds: Pielrecht spegeln

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
nds: Kimm- un pielrecht spegeln

en: Outline &Mode
nds: Ümreet-&Bedrief

en: &Import Graphic...
nds: Grafik &importeren...

en: D&elete
nds: &Wegdoon

en: Edit Guides
nds: Hülplienen bewerken

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
nds: &Verdubbeln

en: Distribute Center (Horizontal)
nds: Merrn verdelen (kimmrecht)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
nds: Löcker verdelen (kimmrecht)

en: Distribute Left Borders
nds: Grenzen linkerhand verdelen

en: Distribute Right Borders
nds: Grenzen rechterhand verdelen

en: Distribute Center (Vertical)
nds: Merrn verdelen (pielrecht)

en: Distribute Gaps (Vertical)
nds: Löcker verdelen (pielrecht)

en: Distribute Bottom Borders
nds: Ränners nerrn verdelen

en: Distribute Top Borders
nds: Ränners baven verdelen

en: Show Color Palette
nds: Klörensett wiesen

en: Show or hide color palette
nds: Klörensett wiesen oder versteken

en: &Clip Object
nds: Objekt &afsnieden

en: &Unclip Objects
nds: Objekten &oplösen

en: Mirror Vertically
nds: Pielrecht spegeln

en: Mirror Horizontally
nds: Kimmrecht spegeln

en: &Close Path
nds: &Bahn afsluten

en: Com&bine Path
nds: Bagenbahn &tosamensetten

en: Se&parate Path
nds: Bagenbahn t&rennen

en: Re&verse Path
nds: Bagenbahn üm&dreihen

en: Intersect Paths
nds: Bagenbahnen snieden

en: Subtract Paths
nds: Bagenbahnen aftrecken

en: Unite Paths
nds: Bagenbahnen tosamentrecken

en: Exclude Paths
nds: Bagenbahnen utsluten

en: Snap Path to Grid
nds: Bagenbahn na't Gadder anbacken

en: Zoom to Selection
nds: Ansichtgrött op Köör

en: Zoom to Drawing
nds: Ansichtgrött op Teken

en: Zoom
nds: Ansichtgrött

en: Show status bar:
nds: Statusbalken wiesen:

en: Number of recent files:
nds: Tolest bruukte Dateien:

en: Palette font size:
nds: Klörensett-Schriftgrött:

en: Select palette
nds: Klörensett utsöken

en: Press to apply fill to selection
nds: Klick, wenn Du de Köör "Vullmaken" tofögen wullt.

[ctx: The style has no fill]
en: None
nds: Keen

en: Press to apply stroke to selection
nds: Klick, wenn Du de Köör "Streek" tofögen wullt.

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
nds: Egen

[ctx: The style has no stroking]
en: None
nds: Keen

en: Stroke:
nds: Streek:

en: Fill:
nds: Vullmaken:
