krossmodulekspread - en to nds translation catalogue (140 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

en: No such script.
nds: Dat gifft dit Skript nich.

en: No such script function.
nds: Dat gifft disse Skriptfunkschoon nich.

en: No return value.
nds: Keen Torüchgaav-Weert

en: Scripts
nds: Skripten

en: Scriptfile "%1" does not exist.
nds: Dat gifft de Skriptdatei "%1" nich.

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
nds: De Skriptdatei "%1" lett sik nich utföhren. Bitte maak de Datei utföhrbor.

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
nds: Skriptdatei "%1" liggt binnen en Temporeerorner. Utföhren torüchwiest.

en: Failed to execute scriptfile "%1"
nds: Skriptdatei "%1" lett sik nich utföhren

en: Errors on execution of scripts.
nds: Fehlers bi't Utföhren vun Skripten

en: Sheet
nds: Tabell

en: Cell
nds: Zell

en: Range
nds: Rebeet

[ctx: Menu]
en: File
nds: Datei

en: New
nds: Nieg

en: Open...
nds: Opmaken...

en: Save
nds: Sekern

en: Save As...
nds: Sekern as...

[ctx: Menu]
en: Edit
nds: Bewerken

[ctx: Menu]
en: Build
nds: Buen

en: Compile
nds: Kompileren

en: Execute
nds: Utföhren

en: Open File
nds: Datei opmaken

en: <qt>Failed to open file "%1"<br><br>%2</qt>
nds: <qt>Datei "%1" lett sik nich opmaken.<br><br>%2</qt>

en: Error
nds: Fehler

en: Save File
nds: Datei sekern

en: Compiled! %1
nds: Kompileert! %1

en: Executed! %1
nds: Utföhrt! %1

en: Name
nds: Naam

en: Type
nds: Typ

en: Console
nds: Konsool

en: Inspect
nds: Bekieken

en: CSV Export
nds: CSV-Export

en: Export to CSV File
nds: As CSV-Datei exporteren

[ctx: Options page name]
en: Save
nds: Sekern

en: All Files
nds: All Dateien

[ctx: Options page name]
en: Export
nds: Exporteren

en: Options
nds: Optschonen

en: No CSV file chosen
nds: Keen CSV-Datei utsöcht

en: CSV Import
nds: CSV importeren

en: Import from CSV File
nds: Ut CSV-Datei importeren

en: Open
nds: Opmaken

en: File '%1' not found.
nds: Datei "%1" lett sik nich finnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delimiter:
nds: Trennteken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line terminator
nds: Reeg-Ennmark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Escape char:
nds: Utkniepteken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DoubleQuoteCheckBox)
en: Double quote
nds: Dubbelt Goosfööt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Quote char:
nds: Goosfööt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, QuotingCheckBox)
en: Quoting
nds: Ziteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SkipInitialSpaceCheckBox)
en: Skip initial space
nds: Leertekens an'n Anfang övergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StrictCheckBox)
en: Strict
nds: Streng

en: Failed to open the file "%1".
nds: De Datei "%1" lett sik nich opmaken.

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
nds: HTML-Datei "%1" lett sik nich opstellen:
    %2

en: HTML Export
nds: HTML-Exporteren

en: Read from OpenDocument Spreadsheet File
nds: Ut OpenDocument-Tabellendatei lesen

en: OpenDocument Spreadsheet Files
nds: OpenDocument-Tabellendateien

en: Save to HTML File
nds: As HTML-Datei sekern

en: HTML Documents
nds: HTML-Dokmenten

en: HTML Document Information
nds: HTML-Dokment-Informatschonen

en: Info
nds: Informatschonen

en: Styles
nds: Stilen

en: Overwrite file?
nds: Datei överschrieven?

en: The file "%1" does already exist. Overwrite the file?
nds: Dat gifft de Datei "%1" al. Datei överschrieven?

en: Export aborted.
nds: Exporteren afbraken

en: Exporting...
nds: An't Exporteren...

en: Initialize...
nds: Torechtmaken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Subject:
nds: Bedraap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
nds: Schriever:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: E-Mail:
nds: Nettpost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keywords:
nds: Slötelwöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filename:
nds: Dateinaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Date:
nds: Datum:

en: Log File
nds: Logbookdatei

en: Aborted.
nds: Afbraken

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
nds: Logbookdatei "%1" lett sik nich schrieven:
    %2

en: Sheet name changed
nds: Tabellnaam ännert

en: Show sheet %1
nds: Tabell %1 wiesen

en: Hide sheet %1
nds: Tabell %1 versteken

en: Action
nds: Akschoon

en: Sheet Name
nds: Tabellnaam

en: Calligra Spreadsheet
nds: Calligra-Tabelle

en: Url:
nds: URL:

en: OpenDocument Text
nds: OpenDocument-Text

en: OpenDocument Spreadsheet
nds: OpenDocument-Tabelle

en: OdfPy Export
nds: OdfPy-Exporteren

en: Save to OpenDocument File
nds: As OpenDocument-Datei sekern

en: All Supported Files
nds: All ünnerstütt Dateien

en: Replace with.
nds: Utwesseln mit

en: observation
nds: Kieken

en: probability
nds: Wohrschienlichkeit

en: the number of trials
nds: De Tall vun Versöken

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
nds: Importeren

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
nds: Inholt importeren

note: i18n: tag script attribute text
en: CSV File
nds: CVS-Datei

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a Comma-Separated-Value File
nds: Ut en Datei importeren, de mit Kommas trennte Weerten bargt

note: i18n: tag script attribute text
en: vCard File
nds: VCard-Datei

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a vCard File
nds: Ut en vCard-Datei importeren

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
nds: Exporteren

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
nds: Inholt exporteren

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a Comma-Separated-Value File
nds: Na en Datei exporteren, de mit Kommas trennte Weerten bargt

note: i18n: tag script attribute text
en: HTML File
nds: HTML-Datei

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a HTML File
nds: Na en HTML-Datei exporteren

note: i18n: tag script attribute text
en: OdfPy File
nds: OdfPy-Datei

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to an OpenDocument File
nds: Na en OpenDocument-Datei exporteren

note: i18n: tag collection attribute text
en: Functions
nds: Funkschonen

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting formula functions
nds: Skriptenformelfunkschonen

note: i18n: tag script attribute text
en: R-Project
nds: R-Projekt

note: i18n: tag script attribute comment
en: Functions for the R programming environment for data analysis and graphics
nds: Funkschonen för de R-Programmerenümgeven för Datenanalyse un Grafiken

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Finance formula function
nds: "Yahoo!"-Geldformelfunkschoon

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Weather formula function
nds: "Yahoo!"-Wederformelfunkschoon

note: i18n: tag script attribute comment
en: Time formula function
nds: Tietformelfunkschoon

note: i18n: tag script attribute text
en: PyRegExp
nds: PyRegUtd

note: i18n: tag script attribute comment
en: Regular Expression formula function
nds: "Reguleer Utdruck"-Formelfunkschoon

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
nds: Warktüüch

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
nds: Anner Skripten

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
nds: XML-Kieker

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
nds: Pythonskript för't Ankieken vun de OpenDocument-XML-Dorstellen vun't aktuelle Dokment

note: i18n: tag script attribute comment
en: Orca Screen Reader
nds: Schirmleser "Orca"

note: i18n: tag script attribute text
en: Logger
nds: Logbook

note: i18n: tag script attribute comment
en: Log changes in cells to a file
nds: Logbookännern in Zellen na an Datei

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting Docker Widgets
nds: Skripten-Dockerlüttprogrammen

note: i18n: tag script attribute text
en: Python Console
nds: Pythonkonsool

note: i18n: tag script attribute comment
en: Interactive Python Console Docker
nds: Brukerstüert Pythonkonsool-Docker

note: i18n: tag script attribute text i18n: tag script attribute comment
en: Ruby Snippets
nds: Ruby-Snippels

en: Import vCard
nds: vCard importeren

en: vCard Files
nds: VCard-Dateien

en: Open OpenDocument File
nds: OpenDocument-Datei opmaken

en: OpenDocument Files
nds: OpenDocument-Dateien

en: <qt>Failed to execute program:<br><br>%1 "%2"</qt>
nds: <qt>Programm lett sik nich utföhren:<br><br>%1 "%2"</qt>

en: Open with...
nds: Opmaken mit...

en: No program defined.
nds: Keen Programm angeven.

en: Compare...
nds: Verglieken...

en: No command selected.
nds: Keen Befehl utsöcht.

en: The ticker symbol.
nds: De Tickerbeteken

en: Invalid symbol
nds: Leeg Symbool

en: Invalid date
nds: Leeg Datum

en: Invalid type
nds: Leeg Typ

en: Invalid location
nds: Leeg Steed

en: Invalid condition
nds: Leeg Beding
