thesaurus_tool - en to ne translation catalogue (26 entries)

en: (No match)
ne: (बेमेल)

en: &Search for:
ne: यसका लागि खोजी:

en: S&earch
ne: खोजी गर्नुहोस्

en: Change Language...
ne: भाषा परिवर्तन गर्नुहोस्...

en: &Thesaurus
ne: पर्यायकोश

en: Synonyms
ne: पर्यायवाची

en: More General Words
ne: अरू सामान्य शब्द

en: More Specific Words
ne: अरू विशेष शब्द

en: &Replace with:
ne: यससँग प्रतिस्थापन गर्नुहोस्:

en: &Replace
ne: प्रतिस्थापन गर्नुहोस्

en: Related Words - %1
ne: सम्बन्धित शब्द - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
ne: पर्यायकोश फाइल '%1' फेला परेन । कृपया पर्यायकोश फाइल चयन गर्न 'भाषा परिवर्तन गर्नुहोस्...' प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
ne: पर्यायवाची/हाइपरनियम - आवृत्तिद्वारा क्रमिक गरिएको

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
ne: पर्यायवाची - उस्तै अर्थद्वारा क्रमिक गरिएको (क्रिया मात्र)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
ne: विपरीतार्थक शब्द - विपरीत अर्थ सहितको शब्द

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
ne: हाइपोनियम - ... (एक प्रकारको) %1 हो

en: Meronyms - %1 has a ...
ne: मेरोनियम - %1 सँग ...छ

en: Holonyms - ... has a %1
ne: होलोनियम - ... सँग %1 छ

en: Attributes
ne: विशेषता

en: Cause To (for some verbs only)
ne: यसकारण (केही क्रियाहरूका लागि मात्र)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
ne: क्रिया समावेशीकरण (केही क्रियाहरूका लागि मात्र)

en: Familiarity & Polysemy Count
ne: आत्मीयता र अस्पष्ट गणना

en: Verb Frames (examples of use)
ne: क्रिया फ्रेम (प्रयोगका उदाहरण)

en: List of Compound Words
ne: मिश्रित शब्दहरूको सूची

en: Overview of Senses
ne: अर्थको समिक्षा

en: No match for '%1'.
ne: '%1' का लागि कुनै मेल छैन ।
