thesaurus_tool - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: (No match)
nl: (Geen overeenkomst)

en: &Search for:
nl: &Zoeken naar:

en: S&earch
nl: &Zoeken

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
nl: Terug

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
nl: Vooruit

en: Change Language...
nl: Taal wijzigen...

en: Synonyms
nl: Synoniemen

en: More General Words
nl: Algemenere woorden

en: More Specific Words
nl: Specifiekere woorden

en: &Wordnet
nl: &WordNet

en: &Replace with:
nl: Ve&rvangen door:

en: &Replace
nl: Ve&rvangen

en: Replace Word
nl: Woord vervangen

en: Related Words - %1
nl: Gerelateerde woorden - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
nl: Het thesaurusbestand '%1' is niet gevonden. Gebruik a.u.b. de optie 'Taal wijzigen' om een thesaurusbestand te selecteren.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
nl: <b>Fout:</b> grep kon niet worden uitgevoerd.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
nl: Synoniemen/hyperoniemen - geordend op frequentie

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
nl: Synoniemen - geordend op betekenisovereenkomst (alleen werkwoorden)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
nl: Antoniemen - woorden met tegenovergestelde betekenissen

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
nl: Hyponiemen -... is een (soort van) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
nl: Meronymen - %1 heeft een...

en: Holonyms - ... has a %1
nl: Holoniemen - ... bevat %1 als deel

en: Attributes
nl: Attributen

en: Cause To (for some verbs only)
nl: Oorzaak voor (alleen voor enkelvoud)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
nl: Werkwoordverbindingen (alleen voor enkelvoud)

en: Familiarity & Polysemy Count
nl: Verwantschap en meerduidigheid

en: Verb Frames (examples of use)
nl: Werkwoordomvang (toepassingen)

en: List of Compound Words
nl: Lijst met samengestelde woorden

en: Overview of Senses
nl: Betekenissenoverzicht

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
nl: <b>Fout:</b> het WordNet-programma 'wn' kon niet worden uitgevoerd. Wordnet dient te zijn geïnstalleerd op uw computer, en 'wn' dient zich te bevinden in uw zoekpad (PATH). U kunt WordNet vinden op  <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Opmerking: WordNet heeft alleen ondersteuning voor de Engelse taal.

en: No match for '%1'.
nl: is niet gevonden voor '%1'.
