FormulaShape - en to nl translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
nl: Tekst toevoegen aan een formule

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
nl: Rijen wijzigen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
nl: Tekst toevoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
nl: Rij invoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
nl: Rij verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
nl: Kolom invoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
nl: Kolom verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
nl: Formule-elementen invoegen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
nl: Formule-elementen verwijderen

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Greek
nl: Grieks

en: Relations
nl: Relaties

en: Miscellaneous
nl: Diversen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
nl: Invoegen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
nl: Elementen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
nl: Symbolen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
nl: Acties

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
nl: Laden...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
nl: Opslaan...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
nl: Bewerken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
nl: Algemene opties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
nl: Lettertype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
nl: Kleuren:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
nl: Specifieke opties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
nl: Rijen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
nl: Kolommen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
nl: MathML tonen

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
nl: Dit document bevat een externe koppeling naar een document elders
    %1

en: Confirmation Required
nl: Bevestiging vereist

en: Download
nl: Downloaden

en: Skip
nl: Overslaan

en: Formula
nl: Formule

en: A formula
nl: Een formule

en: Insert fenced element
nl: Omheind element invoegen

en: Insert enclosed element
nl: Ingesloten element invoegen

en: Insert root
nl: Wortel invoegen

en: Insert square root
nl: Vierkantswortel

en: Insert fraction
nl: Breuk invoegen

en: Insert bevelled fraction
nl: Breuk verschoven invoegen

en: Insert 3x3 table
nl: 3x3 tabel invoegen

en: Insert 2 dimensional vector
nl: 2 dimensionale vector invoegen

en: Insert subscript
nl: Subscript invoegen

en: Insert superscript
nl: Superscript invoegen

en: Insert sub- and superscript
nl: Sub- en superscript invoegen

en: Insert overscript
nl: Overscript invoegen

en: Insert underscript
nl: Underscript invoegen

en: Insert under- and overscript
nl: Under- en overscript invoegen

en: Insert row
nl: Rij invoegen

en: Insert column
nl: Kolom invoegen

en: Remove row
nl: Rij verwijderen

en: Remove column
nl: Kolom verwijderen

en: Formula editing
nl: Bewerken van formules

en: Mode:
nl: Modus:

en: Parse error.
nl: Ontleedfout.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
nl: Formule bewerken met LaTeX/Matlab syntaxis

en: Edit formula with LaTeX syntax
nl: Formule bewerken met LaTeX syntaxis
