MusicShape - en to nl translation catalogue (97 entries)

en: Double flat
nl: Dubbele mol

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
nl: Mol

en: Natural
nl: Hersteld

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
nl: Kruis

en: Double sharp
nl: Dubbele kruis

en: %1 flats
nl: %1 mollen

en: %1 sharps
nl: %1 kruisen

en: Dots
nl: Puntering

en: Eraser
nl: Gum

en: Ab Major
nl: Ab Groot

en: Eb Major
nl: Eb Groot

en: Bb Major
nl: Bb Groot

en: F Major
nl: F Groot

en: C Major
nl: C Groot

en: G Major
nl: G Groot

en: D Major
nl: D Groot

en: A Major
nl: A Groot

en: E Major
nl: E Groot

[ctx: Other key signature]
en: Other
nl: Overig

en: note
nl: noot

en: rest
nl: rust

en: Double whole
nl: Dubbele hele

en: Whole
nl: Hele

en: Half
nl: Halve

en: Quarter
nl: Kwart

en: Eighth
nl: Achtste

en: 16th
nl: Zestiende

en: 32nd
nl: 32ste

en: 64th
nl: 64ste

en: 128th
nl: 128ste

en: Unknown note
nl: Onbekende noot

en: Unknown rest
nl: Onbekende rust

en: Remove bar
nl: Balk verwijderen

en: Select
nl: Selecteren

[ctx: Treble clef]
en: Treble
nl: Vioolsleutel

[ctx: Bass clef]
en: Bass
nl: Bassleutel

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
nl: Sopraansleutel

[ctx: Alto clef]
en: Alto
nl: Altsleutel

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
nl: Tenorsleutel

en: C clef on line %1
nl: Vioolsleutel op lijn %1

en: Unknown clef
nl: Onbekende sleutel

en: Tied notes
nl: Gekoppelde noten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
nl: Maten toevoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
nl: Puntering toevoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
nl: Duur van het akkoord instellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
nl: Noot toevoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
nl: Stem toevoegen

en: Part %1
nl: Deel %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
nl: Stemdetails aanpassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
nl: Akkoord toevoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
nl: Rust toevoegen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
nl: Akkoord naar rust converteren

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
nl: Balk verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
nl: Rust verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
nl: Akkoord verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
nl: Noot verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
nl: Onderdeel verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
nl: Sleutel verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
nl: Notenbalkelement verwijderen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
nl: Alteraties instellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
nl: Sleutel aanpassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
nl: Voortekening aanpassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
nl: Maatsoort aanpassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
nl: Koppelteken toevoegen/verwijderen

en: Set key signature
nl: Voortekening instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
nl: Regio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
nl: Maat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
nl: door

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
nl: tot aan het einde van het stuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
nl: naar volgende sleutelwissel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
nl: Notenbalken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
nl: Alle notenbalken bijwerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
nl: Alleen geselecteerde notenbalk bijwerken

en: Part details
nl: Stemdetails

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nl: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
nl: Korte naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
nl: Notenbalken:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
nl: Stem 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
nl: Stem 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
nl: Stem 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
nl: Stem 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
nl: Maten toevoegen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
nl: Importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
nl: Exporteren

en: Part 1
nl: Deel 1

en: Music Shape
nl: Muziekvorm

en: A shape which provides a music editor
nl: Een vorm waarmee muziek kan worden genoteerd

en: Parts
nl: Stemmen

en: Music editing, parts
nl: Muziekbewerking, onderdelen

en: Clef
nl: Sleutel

en: Time signature
nl: Maatsoort

en: Key signature
nl: Voortekening

en: Add how many measures?
nl: Hoeveel maten toevoegen?

[ctx: @title:window]
en: Import
nl: Importeren

en: MusicXML files (*.xml)
nl: MusicXML bestanden (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
nl: Exporteren

en: Music editing
nl: Muziekbewerking
