PathShapes - en to nl translation catalogue (56 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
nl: Ellips wijzigen

en: Arc
nl: Boog

en: Pie
nl: Taartpunt

en: Chord
nl: Koorde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
nl: Ellipsvorm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
nl: Beginhoek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
nl: Eindhoek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
nl: Ellips sluiten

en: An ellipse
nl: Een ellipse

en: A callout shape
nl: Een tekstballonvorm

en: Rectangular Callout
nl: Rechthoekige tekstballon

en: A rectangular callout
nl: Een rechthoekige tekstballon

en: Rounded Callout
nl: Afgeronde tekstballon

en: A rounded rectangular callout
nl: Een afgeronde rechthoekige tekstballon

en: Callout editing
nl: Bewerken van een tekstballon

en: An enhanced path shape
nl: Een verbeterde padvorm

en: An enhanced path
nl: Een verbeterd pad

en: Cross
nl: Kruis

en: A cross
nl: Een kruis

en: Arrow
nl: Pijl

en: An arrow
nl: Een pijl

en: Circular Arrow
nl: Cirkelpijl

en: A circular-arrow
nl: Een cirkelpijl

en: Gearhead
nl: Tandwiel

en: A gearhead
nl: Een tandwiel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
nl: Rechthoek wijzigen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
nl: Rechthoekvorm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
nl: Hoekstraal x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
nl: Hoekstraal y:

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: A rectangle
nl: Een rechthoek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
nl: Spiraal wijzigen

en: Curve
nl: Kromme

en: Line
nl: Lijn

en: Clockwise
nl: Rechtsom

en: Anticlockwise
nl: Linksom

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
nl: Spiraalvorm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
nl: Vervagen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
nl: Richting:

en: Spiral
nl: Spiraal

en: A spiral shape
nl: Een spiraalvorm

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
nl: Ster wijzigen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
nl: Stervorm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
nl: Veelhoek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
nl: Hoeken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
nl: Inwendige straal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
nl: Uitwendige straal:

en: A star shape
nl: Een stervorm

en: A star
nl: Een ster

en: Star
nl: Ster

en: Flower
nl: Bloem

en: A flower
nl: Een bloem

en: Pentagon
nl: Vijfhoek

en: A pentagon
nl: Een vijfhoek

en: Hexagon
nl: Zeshoek

en: A hexagon
nl: Een zeshoek
