VariablesPlugin - en to nl translation catalogue (60 entries)

en: Format:
nl: Opmaak:

en: Number
nl: Getal

en: Name
nl: Naam

en: Number and name
nl: Nummer en naam

en: Number without separator
nl: Nummer zonder scheidingsteken

en: Number and name without separator
nl: Nummer en naam zonder scheidingsteken

en: Level:
nl: Niveau:

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
nl: Datum (vast)

en: Locale date format
nl: Lokale datumopmaak

en: Short locale date format
nl: Korte lokale datumopmaak

en: Locale date & time format
nl: Lokale datum- en tijdopmaak

en: Short locale date & time format
nl: Korte lokale datum- en tijdopmaak

en: Day
nl: Dag

en: Month
nl: Maand

en: Year
nl: Jaar

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Flexible Digits (1-31)
nl: Flexibele cijfers (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
nl: 2 cijfers (01-31)

en: Abbreviated Name
nl: Afgekorte naam

en: Long Name
nl: Lange naam

en: Flexible Digits (1-12)
nl: Fexibele cijfers (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
nl: 2 cijfers (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
nl: Bezittelijke afgekorte naam

en: Possessive Long Name
nl: Bezittelijke lange naam

en: 2 Digits (01-99)
nl: 2 cijfers (01-99)

en: 4 Digits
nl: 4 cijfers

en: Flexible Digits (1-23)
nl: Fexibele cijfers (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
nl: 2 cijfers (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
nl: Fexibele cijfers (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
nl: 2 cijfers (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
nl: Datumcorrectie:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
nl:  dagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
nl: Selecteer de wijze waarop u de datum wilt laten weergeven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
nl: Aangepaste opmaak

en: Author Name
nl: Naam van de auteur

en: Title
nl: Titel

en: Subject
nl: Onderwerp

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Comments
nl: Commentaar

en: Page Count
nl: Aantal pagina's

en: Page Number
nl: Paginanummer

en: Custom
nl: Aangepast

en: Name:
nl: Naam:

en: New
nl: Nieuw

en: Delete
nl: Verwijderen

en: String
nl: Tekenreeks

en: Float
nl: Drijvende komma

en: Currency
nl: Valuta

en: Date
nl: Datum

en: Time
nl: Tijd

en: Formula
nl: Formule

en: Value:
nl: Waarde:

en: New Variable
nl: Nieuwe variabele

en: Name for new variable:
nl: Naam voor nieuwe variabele:

en: Delete variable <b>%1</b>?
nl: Variabele <b>%1</b> verwijderen?

en: Delete Variable
nl: Variabele verwijderen
