karbon - en to nl translation catalogue (99 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
nl: Boleaanse operatie

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
nl: V&olgorde

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
nl: U&itlijnen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nl: B&ewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nl: &Beeld

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
nl: Ve&rspreiden

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
nl: &Pad

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
nl: &Effecten

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
nl: &Pagina

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
nl: Bewerken

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
nl: Uitlijnen

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
nl: Effecten

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
nl: Beeld

en: &Flatten Path...
nl: Pad &vlak maken...

en: Flatten Path
nl: Pad vlak maken

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Flatness:
nl: Vlakte:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
nl: Pad vlak maken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
nl: Pad verfijnen

en: &Refine Path...
nl: Pad &verfijnen...

en: Refine Path
nl: Pad verfijnen

en: Subdivisions:
nl: Subsecties:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
nl: Hoeken afronden

en: &Round Corners...
nl: &Hoeken afronden...

en: Round Corners
nl: Hoeken afronden

en: Radius:
nl: Straal:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
nl: Draaien & indrukken

en: &Whirl/Pinch...
nl: &Draaien/indrukken...

en: Whirl Pinch
nl: Draaien/indrukken

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
nl: Het resultaat van het draaien/indrukkeneffect kan worden verbeterd door het vooraf verfijnen van de vorm van het pad.

en: Angle:
nl: Hoek:

en: Pinch:
nl: Indrukken:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
nl: Laag naar voorgrond

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
nl: Laag naar achtergrond

en: Configure
nl: Instellen

en: Misc
nl: Diversen

en: Grid
nl: Raster

en: Document Settings
nl: Documentinstellingen

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
nl: Auteur

en: Author
nl: Auteur

en: A Vector Graphics Drawing Application.
nl: Een grafisch vectortekenprogramma.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
nl: (c) 2001-%1, De ontwikkelaars van Karbon

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Bug fixes and improvements
nl: Bugreparaties en verbeteringen

en: Bug fixes
nl: Bugreparaties

en: Helpful patches and advice
nl: Nuttige verbeteringen en advies

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
nl: Grafiek importeren

en: Choose Graphic to Add
nl: Kies de toe te voegen illustratie

en: Could not load image.
nl: Kon afbeelding niet laden

en: Import graphic
nl: Grafisch importeren

en: Could not create image shape.
nl: Aanmaken van afbeeldingsvorm lukte niet.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
nl: Horizontaal spiegelen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
nl: Verticaal spiegelen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
nl: Horizontaal en verticaal spiegelen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
nl: Paden scheiden

en: Outline &Mode
nl: Omlijning &modus

en: &Import Graphic...
nl: Grafiek &importeren...

en: D&elete
nl: Ver&wijderen

en: Edit Guides
nl: Hulplijnen bewerken

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
nl: &Dupliceren

en: Distribute Center (Horizontal)
nl: Verdeel centrering (horizontaal)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
nl: Verdeel gaten (horizontaal)

en: Distribute Left Borders
nl: Verdeel linker grenzen

en: Distribute Right Borders
nl: Verdeel rechter grenzen

en: Distribute Center (Vertical)
nl: Verdeel centrering (vertikaal)

en: Distribute Gaps (Vertical)
nl: Verdeel gaten (vertikaal)

en: Distribute Bottom Borders
nl: Verdeel ondergrenzen

en: Distribute Top Borders
nl: Verdeel bovengrenzen

en: Show Color Palette
nl: Kleurpalet tonen

en: Show or hide color palette
nl: Toon of verberg kleurpalet

en: &Clip Object
nl: Object &klemmen

en: &Unclip Objects
nl: Klemmen van objecten &opheffen

en: Mirror Vertically
nl: Verticaal spiegelen

en: Mirror Horizontally
nl: Horizontaal spiegelen

en: &Close Path
nl: Pad &sluiten

en: Com&bine Path
nl: Paden com&bineren

en: Se&parate Path
nl: &Pad scheiden

en: Re&verse Path
nl: Pad onge&daan maken

en: Intersect Paths
nl: Paden laten snijden

en: Subtract Paths
nl: Paden aftrekken

en: Unite Paths
nl: Paden verenigen

en: Exclude Paths
nl: Paden uitsluiten

en: Snap Path to Grid
nl: Pad vastzetten op raster

en: Zoom to Selection
nl: Tot selectie inzoomen

en: Zoom to Drawing
nl: Tekening inzoomen

en: Zoom
nl: Zoomen

en: Show status bar:
nl: Statusbalk tonen:

en: Number of recent files:
nl: Aantal recente bestanden:

en: Palette font size:
nl: Lettertypegrootte palet:

en: Select palette
nl: Palet selecteren

en: Press to apply fill to selection
nl: Druk om de selectie te vullen

[ctx: The style has no fill]
en: None
nl: Geen

en: Press to apply stroke to selection
nl: Druk om in de selectie strepen te zetten

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: The style has no stroking]
en: None
nl: Geen

en: Stroke:
nl: Reep:

en: Fill:
nl: Opvullen:
