kocolorspaces - en to nl translation catalogue (59 entries)

en: Cyan
nl: Cyaan

en: Yellow
nl: Geel

en: Black
nl: Zwart

en: Alpha
nl: Alfa

en: CMYK (32 bits floating/channel)
nl: CMYK (32 bits drijvende komma/kanaal)

en: CMYK (16-bit integer/channel)
nl: CMYK (16 bits integer per kanaal)

en: CMYK (8-bit integer/channel)
nl: CMYK (8 bits per kanaal)

en: Gray
nl: Grijs

en: Grayscale/Alpha (16-bit float/channel)
nl: Grijswaarden/alfa (16 bits drivende komma/kanaal)

en: Grayscale/Alpha (32-bit float/channel)
nl: Grijswaarden/alfa (32 bits drivende komma/kanaal)

en: Grayscale (16-bit integer/channel)
nl: Grijswaarden (16 bits integer per kanaal)

en: Grayscale (8-bit integer/channel)
nl: Grijswaarden (8 bits integer per kanaal)

en: Lightness
nl: Lichtheid

en: L*a*b* (32-bit float/channel)
nl: L*a*b* (32-bits drijvende komma/kanaal)

en: L*a*b* (16-bit integer/channel)
nl: L*a*b* (16-bits integer per kanaal)

en: L*a*b* (8-bit integer/channel)
nl: L*a*b* (8-bits integer/kanaal)

en: Red
nl: Rood

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: RGBA (16-bit floating/channel)
nl: RGBA (16 bits drijvende komma/kanaal)

en: RGBA (32-bit floating/channel)
nl: RGBA (32 bits drijvende komma/kanaal)

en: RGB (16-bit integer/channel)
nl: RGB (16 bits integer per kanaal)

en: RGB (8-bit integer/channel)
nl: RGB (8 bits integer per kanaal)

en: XYZ (32-bit float/channel)
nl: XYZ (32 bits drijvende komma/kanaal)

en: XYZ (16-bit integer/channel)
nl: XYZ (16 bits integer per kanaal)

en: XYZ (8-bit integer/channel)
nl: XYZ (8 bits integer/kanaal)

en: YCBCR (32-bit float/channel)
nl: YCBCR (32 bits drijvende komma/kanaal)

en: YCBCR (16-bit integer/channel)
nl: YCBCR (16 bits integer/kanaal)

en: YCBCR (8-bit integer/channel)
nl: YCBCR (8 bits integer/kanaal)

en: Clear
nl: Wissen

en: Color
nl: Kleur

en: Darken
nl: Donkerder maken

en: Diff
nl: Verschil

en: Dissolve
nl: Oplossen

en: Hue
nl: Tint

en: Lighten
nl: Lichter maken

en: Out
nl: Uit

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Value
nl: Waarde

en: ICC Engine
nl: ICC-engine

en: L*a*b* Histogram
nl: L*a*b*-histogram

en: RGB8 Histogram
nl: RGB8-histogram

en: RGB16 Histogram
nl: RGB16-histogram

en: RGBF16 Histogram
nl: RGBF16-histogram

en: RGBF32 Histogram
nl: RGBF32-histogram

en: GRAY/Alpha8 Histogram
nl: GRIJS/Alfa8 histogram

en: GRAY/Alpha16 Histogram
nl: GRIJS/Alfa16-histogram

en: GRAYF16 Histogram
nl: GRAYF16-histogram

en: GRAY/Alpha 32 float Histogram
nl: GRIJS/Alfa 32 drijvende-komma-histogram

en: CMYK8 Histogram
nl: CMYK8-histogram

en: CMYK16 Histogram
nl: CMYK16-histogram

en: CMYK F32 Histogram
nl: CMYK F32-histogram

en: XYZ8 Histogram
nl: XYZ8-histogram

en: XYZ16 Histogram
nl: XYZ16-histogram

en: XYZF16 Histogram
nl: XYZF16-histogram

en: XYZF32 Histogram
nl: XYZ32-histogram

en: YCBCR8 Histogram
nl: YCBCR8-histogram

en: YCBCR16 Histogram
nl: XCBCR16-histogram

en: YCBCRF32 Histogram
nl: YCBCRF32-histogram
