PathShapes - en to nn translation catalogue (48 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
nn: Endra ellipse

en: Arc
nn: Boge

en: Pie
nn: Kakediagram

en: Chord
nn: Korde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
nn: Ellipseform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
nn: Startvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
nn: Sluttvinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
nn: Lukk ellipse

en: An ellipse
nn: Ein ellipse

en: An enhanced path shape
nn: Ein utvida banefigur

en: An enhanced path
nn: Ei utvida bane

en: Cross
nn: Kross

en: A cross
nn: Ein kross

en: Arrow
nn: Pil

en: An arrow
nn: Ei pil

en: Smiley
nn: Fjesing

en: Circular Arrow
nn: Krumma pil

en: A circular-arrow
nn: Ei krumma pil

en: Gearhead
nn: Tannhjulhovud

en: A gearhead
nn: Eit tannhjulhovud

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
nn: Endra rektangel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
nn: Rektangelform

en: Rectangle
nn: Rektangel

en: A rectangle
nn: Eit rektangel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
nn: Endra spiral

en: Curve
nn: Kurve

en: Line
nn: Linje

en: Clockwise
nn: Med klokka

en: Anticlockwise
nn: Mot klokka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
nn: Spiralform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
nn: Uttoning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
nn: Retning:

en: A spiral shape
nn: Ei spiralform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
nn: Endra stjerne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
nn: Stjerneform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
nn: Mangekant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
nn: Hjørne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
nn: Indre radius:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
nn: Ytre radius:

en: A star shape
nn: Ei stjerneform

en: A star
nn: Ei stjerne

en: Star
nn: Stjerne

en: Flower
nn: Blome

en: A flower
nn: Ein blome

en: Pentagon
nn: Femkant

en: A pentagon
nn: Ein femkant

en: Hexagon
nn: Sekskant

en: A hexagon
nn: Ein sekskant
