TextShape - en to nn translation catalogue (54 entries)

en: Annotation
nn: Merknad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
nn: Godta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
nn: Avvis

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
nn: Sorter

en: Bibliography
nn: Litteraturliste

en: References
nn: Referansar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
nn: Vis endringar

en: Warning
nn: Åtvaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
nn: Kjelde:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
nn: Bok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
nn: Hefte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
nn: E-post

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
nn: Manuell

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
nn: Ymse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
nn: Ikkje publisert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
nn: Tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
nn: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
nn: Adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
nn: Redigeringsprogram:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
nn: Månad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
nn: Tal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
nn: ELLER

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
nn: Legg til →

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
nn: Lenkje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
nn: Ingenting

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
nn: Kule

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
nn: Bilete

en: Rename Bookmark
nn: Endra namn på bokmerke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
nn: Kapittel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
nn: Dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
nn: Bla gjennom …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
nn: Andre innsetjingar frå «Referansar» nedanfor og i «Legg til figur»-dokkpanel

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
nn: Innhald

en: No Border
nn: Inga linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
nn: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det er mogleg å tildela ein namngjeven stil til teksten og så endra stileigenskapane for å endra all tekst som har denne stilen.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Endring av stil vil reformatera all teksten som tidlegare har fått tildelt denne stilen. Bruk «Stil»-dokkpanelet for å bruka stilar på tekst.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
nn: Fane 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
nn: Avkryssingsboks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
nn: Trykk-knapp

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
nn: Fane 2

en: Style
nn: Stil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
nn: Tekstmerkelapp

en: Insert Link
nn: Set inn lenkje

en: Add Bookmark
nn: Legg til bokmerke

en: Remove Comment
nn: Fjern kommentar

en: Review
nn: Korrektur

en: Variable
nn: Variabel

en: Page Break
nn: Sideskift

en: Text Color
nn: Tekstfarge

en: Insertion
nn: Innsetjing

en: Deletion
nn: Sletting

en: Formatting
nn: Formatering
