kspread - en to nn translation catalogue (2049 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
nn: Fy&ll

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
nn: &Eksterne data

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
nn: Slå saman celler

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
nn: &Rad

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
nn: &Kolonne

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
nn: &Ark

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
nn: &Utskriftsområde

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
nn: Navigasjon

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
nn: Aktiver

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
nn: Farge/ramme

en: January
nn: Januar

en: February
nn: Februar

en: March
nn: Mars

en: May
nn: Mai

en: June
nn: Juni

en: July
nn: Juli

en: October
nn: Oktober

en: December
nn: Desember

en: Mar
nn: Mars

en: Apr
nn: April

[ctx: May short]
en: May
nn: Mai

en: Jun
nn: Juni

en: Jul
nn: Juli

en: Oct
nn: Okt

en: Dec
nn: Des

en: Mon
nn: Mån

en: Tue
nn: Tys

en: Wed
nn: Ons

en: Thu
nn: Tor

en: Fri
nn: Fre

en: Sat
nn: Lau

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
nn: Vil du kontrollera stavinga i det neste arket?

en: Canada
nn: Kanada

en: United States
nn: USA

en: Austria
nn: Austerrike

en: Belgium
nn: Belgia

en: Cyprus
nn: Kypros

en: France
nn: Frankrike

en: Germany
nn: Tyskland

en: Greece
nn: Hellas

en: Ireland
nn: Irland

en: Italy
nn: Italia

en: Lithuania
nn: Litauen

en: Luxembourg
nn: Luxemburg

en: Netherlands
nn: Nederland

en: Spain
nn: Spania

en: Pound
nn: Pund

en: United Kingdom
nn: Storbritannia

en: Afghani
nn: Afghansk

en: Algeria
nn: Algerie

en: Algerian Dinar
nn: Algerirske dinarer

en: American Samoa
nn: Amerikansk Samoa

en: US Dollar
nn: Amerikanske dollar

en: Andorran Peseta
nn: Andorrisk Peseta

en: East Caribbean Dollar
nn: Austkaribiske dollar

en: Antigua And Barbuda
nn: Antigua og Barbuda

en: Argentine Peso
nn: Argentinske pesos

en: Armenian Dram
nn: Armenske dram

en: Australian Dollar
nn: Australske dollar

en: Schilling
nn: Skilling

en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

en: Azerbaijanian Manat
nn: Aserbajdsjanske manat

en: Bahamian Dollar
nn: Bahamas-dollar

en: Bahraini Dinar
nn: Bahrainske dinarer

en: Barbados Dollar
nn: Barbados-dollar

en: Belarus
nn: Kviterussland

en: Belize Dollar
nn: Belize-dollar

en: Bermudian Dollar
nn: Bermuda-dollar

en: Indian Rupee
nn: Indiske rupier

en: Bosnia And Herzegovina
nn: Bosnia-Herzegovina

en: Convertible Marks
nn: Konverterbare merker

en: Bouvet Island
nn: Bouvet-øya

en: Norwegian Krone
nn: Norske kroner

en: Brazil
nn: Brasil

en: Brazilian Real
nn: Brasilianske real

en: British Indian Ocean Territory
nn: Det britiske området i Indiahavet

en: Brunei Darussalam
nn: Brunei

en: Brunei Dollar
nn: Brunei-dollar

en: Bulgarian Lev
nn: Bulgarske Lev

en: Burundi Franc
nn: Burundiske Franc

en: Cambodia
nn: Kambodsja

en: Cameroon
nn: Kamerun

en: Canadian Dollar
nn: Kanadiske dollar

en: Cape Verde
nn: Kapp Verde

en: Cape Verde Escudo
nn: Kapp Verde-escudo

en: Cayman Islands
nn: Kaymanøyene

en: Cayman Islands Dollar
nn: Kaymanøyene-dollar

en: Central African Republic
nn: Den sentralafrikanske republikken

en: Chad
nn: Tsjad

en: Chilean Peso
nn: Chilenske pesos

en: China
nn: Kina

en: Christmas Island
nn: Christmasøya

en: Cocos (Keeling) Islands
nn: Kokosøyene

en: Colombian Peso
nn: Colombiske pesos

en: Comoro Franc
nn: Komoro franc

en: Comoros
nn: Komorane

en: Congo
nn: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of
nn: Kongo, den demokratiske republikken

en: Franc Congolais
nn: Kongolesiske franc

en: Cook Islands
nn: Cookøyene

en: New Zealand Dollar
nn: New Zealand-dollar

en: Costa Rican Colon
nn: Costa Rica-colon

en: Cote D'Ivoire
nn: Elfenbeinskysten

en: Croatia
nn: Kroatia

en: Croatian kuna
nn: Kroatiske kuna

en: Cuban Peso
nn: Cubanske pesos

en: Cyprus Pound
nn: Kypriotiske pund

en: Czech Koruna
nn: Tsjekkiske koruna

en: Danish Krone
nn: Danske kroner

en: Denmark
nn: Danmark

en: Djibouti Franc
nn: Djiboutiske franc

en: Dominican Peso
nn: Dominikanske pesos

en: Dominican Republic
nn: Den dominikanske republikken

en: East Timor
nn: Aust-Timor

en: Timor Escudo
nn: Timor-escudos

en: Egyptian Pound
nn: Egyptiske pund

en: El Salvador Colon
nn: El Salvador colon

en: Equatorial Guinea
nn: Ekvatorial-Guinea

en: Estonia
nn: Estland

en: Ethiopia
nn: Etiopia

en: Ethiopian Birr
nn: Etiopiske birr

en: Falkland Island (Malvinas)
nn: Falklandsøyene (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
nn: Falklandsøy-pund

en: Faeroe Islands
nn: Færøyene

en: Fiji Dollar
nn: Fiji-dollar

en: French Guiana
nn: Fransk Guyana

en: French Polynesia
nn: Fransk Polynesia

en: Franc Southern Territories
nn: Sørlig franske område

en: German Mark
nn: Tyske mark

en: Gibraltar Pound
nn: Gibraltar-pund

en: Drachma
nn: Drakmer

en: Greenland
nn: Grønland

en: Guinea Franc
nn: Guinea-franc

en: Guinea-Bissau Peso
nn: Guinea-Bissau-pesos

en: Guyana Dollar
nn: Guyana-dollar

en: Heard Island And McDonald Islands
nn: Heardøya og McDonaldøyene

en: Holy See (Vatican City State)
nn: Vatikanstaten

en: Hong Kong
nn: Hongkong

en: Hong Kong Dollar
nn: Hongkong-dollar

en: Hungary
nn: Ungarn

en: Iceland
nn: Island

en: Iceland Krona
nn: Islandske kroner

en: Rupiah
nn: Rupi

en: Iran, Islamic Republic Of
nn: Iran

en: Iranian Rial
nn: Iranske rial

en: Iraq
nn: Irak

en: Iraqi Dinar
nn: Irakiske dinarer

en: New Israeli Sheqel
nn: Ny israelsk shekel

en: Lira
nn: Lire

en: Jamaican Dollar
nn: Jamaikanske dollar

en: Jordanian Dinar
nn: Jordanske dinarer

en: Kazakhstan
nn: Kasakhstan

en: Kenyan Shilling
nn: Kenyanske shilling

en: Korea, Democratic People's Republic Of
nn: Nord-Korea

en: North Korean Won
nn: Nordkoreanske won

en: Korea, Republic Of
nn: Sør-Korea

en: Kuwaiti Dinar
nn: Kuwaitiske dinarer

en: Kyrgyzstan
nn: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
nn: Laos

en: Latvian Lats
nn: Latviske lats

en: Lebanese Pound
nn: Libanesiske pund

en: Lebanon
nn: Libanon

en: Liberian Dollar
nn: Liberiske dollar

en: Libyan Arab Jamahiriya
nn: Libya

en: Swiss Franc
nn: Sveitsiske franc

en: Lithuanian Litus
nn: Litauiske litas

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
nn: Makedonia

en: Madagascar
nn: Madagaskar

en: Malagasy Franc
nn: Gassiske franc

en: Malaysian Ringgit
nn: Malaysiske ringgit

en: Maldives
nn: Maldivane

en: Maltese Lira
nn: Maltesiske lire

en: Marshall Islands
nn: Marshalløyene

en: Mauritius Rupee
nn: Mauritius-rupier

en: Mexican Peso
nn: Mexicanske pesos

en: Micronesia, Federated States Of
nn: Mikronesiaføderasjonen

en: Moldova, Republic Of
nn: Moldova

en: Moldovan Leu
nn: Moldovanske Leu

en: Moroccan Dirham
nn: Marokkanske dirham

en: Morocco
nn: Marokko

en: Mozambique
nn: Mosambik

en: Myanmar
nn: Burma

en: Namibia Dollar
nn: Namibiske dollar

en: Nepalese Rupee
nn: Nepalske rupier

en: Guilder
nn: Gylden

en: Netherlands Antilles
nn: Dei nederlandske Antillane

en: New Caledonia
nn: Ny-Caledonia

en: Norfolk Islands
nn: Norfolkøya

en: Northern Mariana Islands
nn: Nord-Marianane

en: Norway
nn: Noreg

en: Rial Omani
nn: Omanske rialer

en: Pakistan Rupee
nn: Pakistanske rupier

en: Papua New Guinea
nn: Papua Ny-Guinea

en: Philippine Peso
nn: Filippinske pesos

en: Philippines
nn: Filippinane

en: Poland
nn: Polen

en: Qatari Rial
nn: Qatar-rialer

en: Russian Federation
nn: Russland

en: Russian Ruble
nn: Russiske rublar

en: Rwanda Franc
nn: Rwanda-franc

en: Saint Helena
nn: St. Helena

en: Saint Helena Pound
nn: St. Helenske pund

en: Saint Kitts And Nevis
nn: St. Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
nn: St. Lucia

en: Saint Pierre And Miquelon
nn: St. Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
nn: St. Vincent og Grenadinane

en: Sao Tome And Principe
nn: Sao Tome og Principe

en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

en: Saudi Riyal
nn: Saudisk riyal

en: Seychelles
nn: Seychellane

en: Seychelles Rupee
nn: Seychelliske rupier

en: Singapore Dollar
nn: Singapore-dollar

en: Slovak Koruna
nn: Slovakiske koruna

en: Solomon Islands
nn: Salomonøyene

en: Solomon Islands Dollar
nn: Salomonøy-dollar

en: Somali Shilling
nn: Somalske shilling

en: South Africa
nn: Sør-Afrika

en: Sri Lanka Rupee
nn: Sri Lankiske rupi

en: Sudanese Dinar
nn: Sudanesiske dinarer

en: Suriname
nn: Surinam

en: Suriname Guilder
nn: Surinamske gylden

en: Svalbard And Jan Mayen
nn: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
nn: Sverige

en: Swedish Krona
nn: Svenske kroner

en: Switzerland
nn: Sveits

en: Syrian Arab Republic
nn: Syria

en: Syrian Pound
nn: Syriske pund

en: New Taiwan Dollar
nn: Ny Taiwansk dollar

en: Taiwan, Province Of China
nn: Taiwan

en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
nn: Tanzania

en: Tanzanian Shilling
nn: Tanzanianske shilling

en: Trinidad And Tobago
nn: Trinidad og Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
nn: Trinidad og Tobago-dollar

en: Tunisian Dinar
nn: Tunisiske dinarer

en: Turkey
nn: Tyrkia

en: Turkish Lira
nn: Tyrkiske lira

en: Turks And Caicos Islands
nn: Turks- og Caicosøyene

en: Ukraine
nn: Ukraina

en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

en: Pound Sterling
nn: Pund Sterling

en: US Dollar (Next day)
nn: Amerikanske dollar (neste dag)

en: US Dollar (Same day)
nn: Amerikanske dollar (same dag)

en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

en: Uzbekistan Sum
nn: Usbekistanske sum

en: Viet Nam
nn: Vietnam

en: Virgin Islands
nn: Jomfruøyene

en: Wallis And Futuna
nn: Wallis og Futuna

en: Western Sahara
nn: Vest-Sahara

en: Yemen
nn: Jemen

en: Yemeni Rial
nn: Jemensk rial

en: Yugoslavia
nn: Serbia og Montenegro

en: Yugoslavian Dinar
nn: Jugoslaviske dinarer

en: Zimbabwe Dollar
nn: Zimbabwe-dollar

en: All
nn: Alle

en: Enter the area name:
nn: Skriv inn områdenamnet:

en: Change Angle
nn: Endra vinkel

en: Angle:
nn: Vinkel:

en: Sheet Style
nn: Arkstil

en: Select the sheet style to apply:
nn: Vel arkstilen som skal brukast:

en: Could not find image %1.
nn: Fann ikkje biletet %1.

en: Could not load image %1.
nn: Klarte ikkje lasta biletet %1.

en: Cell Comment
nn: Cellekommentar

en: <none>
nn: <ingen>

note: i18ncheckarg
en: equal to
nn: lik

en: greater than
nn: større enn

en: less than
nn: mindre enn

en: equal to or greater than
nn: lik eller større enn

en: equal to or less than
nn: lik eller mindre enn

en: between
nn: mellom

en: outside range
nn: utanfor område

en: different to
nn: ulik

en: First Condition
nn: Første vilkår

en: Second Condition
nn: Andre vilkår

en: Third Condition
nn: Tredje vilkår

en: Cell is
nn: Cella er

en: Cell style
nn: Cellestil

en: different from
nn: ulik

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
nn: Viss den første verdien er eit nummer må den andre verdien òg vera eit nummer.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
nn: Viss den første verdien er ein tekststreng må den andre verdien òg vera ein tekststreng.

en: Consolidate
nn: Konsolider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
nn: Snitt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
nn: Tal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
nn: Høgst

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
nn: Produkt

en: Standard Deviation
nn: Standardavvik

en: Variance
nn: Varianse

en: The range
    %1
    is too small
nn: Området
    %1
    er for lite

en: The range
    %1
    is too large
nn: Området
    %1
    er for stort

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
nn: Områda
    %1
    og
    %2
    har ulik storleik

en: The range
    %1
     is malformed
nn: Området
    %1
     er misforma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
nn: Funksjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
nn: Referanse:

en: Inserting From Clipboard
nn: Set inn frå utklippstavla

en: There is no data in the clipboard.
nn: Det ligg ingenting på utklippstavla.

en: There is no usable data in the clipboard.
nn: Informasjonen på utklippstavla kan ikkje brukast.

en: Text to Columns
nn: Tekst til kolonnar

en: Cannot open input file.
nn: Klarar ikkje opna innfila.

en: Insert Data From Database
nn: Set inn data frå database

en: User name:
    (if necessary)
nn: Brukarnamn:
    (Dersom det trengst)

en: Host:
nn: Vert:

en: Port:
    (if necessary)
nn: Port:
    (Dersom det trengst)

en: Database name:
nn: Databasenamn:

en: Password:
    (if necessary)
nn: Passord:
    (Dersom det trengst)

en: Select tables:
nn: Vel tabellar:

en: Select columns:
nn: Vel kolonnar:

en: Column
nn: Kolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
nn: Kolonnar

en: Match all of the following (AND)
nn: Pass til alle dei følgjande (OG)

en: Match any of the following (OR)
nn: Pass til ein eller fleire av dei følgjande (ELLER)

en: equals
nn: lik

en: not equal
nn: ikkje lik

en: in
nn: i

en: not in
nn: ikkje i

en: like
nn: som

en: greater
nn: større enn

en: lesser
nn: mindre enn

en: greater or equal
nn: større enn eller lik

en: less or equal
nn: mindre enn eller lik

en: Sorted by
nn: Sortert

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
nn: Stigande

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
nn: Synkande

en: Distinct
nn: Distinkt

en: Query Options
nn: Oppsett for sprøjing

en: SQL query:
nn: SQL-spørjing:

en: Insert in region
nn: Set inn i region

en: Starting in cell
nn: Startar i celle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
nn: Resultat

en: You cannot specify a table here.
nn: Du kan ikkje oppgje ein tabell her.

en: You have to specify a valid region.
nn: Du må oppgje ein gyldig region.

en: You have to specify a valid cell.
nn: Du må oppgje ei gyldig celle.

en: You are not allowed to change data in the database.
nn: Du har ikkje lov til å endra informasjonen i databasen.

en: Executing query failed.
nn: Spørjinga mislukkast.

en: You did not get any results with this query.
nn: Du får ingen resultat med denne spørjinga.

en: The port must be a number
nn: Porten må vera eit tal

en: Connecting to database...
nn: Koplar til database …

en: Connected. Retrieving table information...
nn: Kopla til. Hentar tabellinformasjon …

en: This database contains no tables
nn: Denne databasen inneheld ingen tabellar

en: Driver could not be loaded
nn: Klarte ikkje lasta inn drivaren

en: Retrieving meta data of tables...
nn: Hentar metadata om tabellane …

en: You have to select at least one table.
nn: Du må velja minst éin tabell.

en: You have to select at least one column.
nn: Du må velja minst éin kolonne.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
nn: Ingen

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
nn: «*» eller «?» kan ikkje brukast som SQL-jokerteikn. I staden vert «%» eller «_» brukte. Vil du byta dei ut?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
nn: Førehandsvising

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
nn: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
nn: Klokkeslett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
nn: Dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
nn: Brøk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
nn: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
nn: Pengar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
nn: Prosent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
nn: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
nn: Tal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
nn: Dato og klokkeslett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
nn: Valuta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
nn: Postfiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
nn: Signifikante siffer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
nn: Prefiks:

en: Case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

en: Language: %1
nn: Språk: %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
nn: Feit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
nn: Farge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
nn: Strek under

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
nn: Storleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
nn: Vekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
nn: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
nn: Stryk ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
nn: Funksjon

en: Insert function
nn: Set inn funksjon

en: Parameters
nn: Parametrar

en: This function has no parameters.
nn: Denne funksjonen har ingen parametrar.

en: Goal Seek
nn: Målsøk

en: Cell reference is invalid.
nn: Cellereferansen er ugyldig.

en: Target value is invalid.
nn: Målverdien er ugyldig.

en: Source cell must contain a numeric value.
nn: Kjeldecella må innehalda ein talverdi.

en: Target cell must contain a formula.
nn: Målcella må innehalda ein formel.

en: Starting...
nn: Startar …

en: Iteration:
nn: Gjennomgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
nn: Ny verdi:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
nn: Målsøkjinga med cella %1 fann ei løysing:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
nn: Målsøkjinga med cella %1 fann inga løysing.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
nn: Vel celle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
nn: Til verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
nn: Ved å endra celle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
nn: Noverande verdi:

en: Goto Cell
nn: Gå til celle

en: Enter cell:
nn: Oppgje celle:

en: Move towards right
nn: Flytt til høgre

en: Move towards bottom
nn: Flytt nedover

en: Insert rows
nn: Set inn rader

en: Insert columns
nn: Set inn kolonnar

en: Insert Cells
nn: Set inn celler

en: Move towards left
nn: Flytt mot venstre

en: Move towards top
nn: Flytt oppover

en: Remove rows
nn: Fjern rader

en: Remove columns
nn: Fjern kolonnar

en: Remove Cells
nn: Fjern celler

en: Style
nn: Stil

en: Inherit style:
nn: Stilarv:

en: A style with this name already exists.
nn: Ein stil med dette namnet finst allereie.

en: A style cannot inherit from itself.
nn: Ein stil kan ikkje arva frå seg sjølv.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
nn: Stilen kan ikkje arva frå «%1» på grunn av rekursive referansar.

en: Cell Format
nn: Celleformat

en: &General
nn: &Generelt

en: &Data Format
nn: &Dataformat

en: &Position
nn: &Posisjon

en: &Border
nn: &Kantlinje

en: Back&ground
nn: Bak&grunn

en: &Cell Protection
nn: Verning av &celler

en: Scientific
nn: Vitskapleg

en: Custom
nn: Tilpassa

en: variable
nn: variabel

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Halves 1/2
nn: Halve 1/2

en: Quarters 1/4
nn: Kvarte 1/4

en: Eighths 1/8
nn: Åttandedelar 1/8

en: Sixteenths 1/16
nn: Sekstandedelar 1/16

en: Tenths 1/10
nn: Tidelar 1/10

en: Hundredths 1/100
nn: Hundredelar 1/100

en: One digit 5/9
nn: Eitt siffer 5/9

en: Two digits 15/22
nn: To siffer 15/22

en: Three digits 153/652
nn: Tre siffer 153/652

en: Default width (%1 %2)
nn: Standardbreidd (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
nn: Standardhøgd (%1 %2)

en: Preselect
nn: Førval

en: Pattern
nn: Mønster

en: Customize
nn: Tilpass

en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

en: No Color
nn: Ingen farge

en: Insert Link
nn: Set inn lenkje

en: Internet
nn: Internett

en: Text to display:
nn: Tekst som skal visast:

en: Internet address:
nn: Internett-adresse:

en: Email
nn: E-post

en: Email address:
nn: E-postadresse:

en: File location:
nn: Filplassering:

en: Recent file:
nn: Nyleg brukt fil:

en: No Entries
nn: Ingen oppføringar

en: Cell
nn: Celle

en: Internet address is empty
nn: Internett-adressa er tom

en: Mail address is empty
nn: E-postadressa er tom

en: File name is empty
nn: Filnamnet er tomt.

en: Destination cell is empty
nn: Målcella er tom.

en: Custom Lists
nn: Eigendefinerte lister

en: List:
nn: Liste:

en: Entry:
nn: Oppføring:

en: Do you really want to remove this list?
nn: Vil du verkeleg fjerna denne lista?

en: Remove List
nn: Fjern liste

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
nn: Oppføringsområdet er ikkje tomt.
    Vil du halda fram?

en: Area: %1
nn: Område: %1

en: &New...
nn: &Ny …

en: &Edit...
nn: &Rediger …

en: Cells:
nn: Celler:

en: Sheet:
nn: Ark:

en: Area name:
nn: Områdenamn:

en: Paste Inserting Cells
nn: Lim inn celler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
nn: Eller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
nn: Felt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
nn: Vilkår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
nn: Verdi

en: Add Filter
nn: Legg til filter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: max
nn: maks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
nn: Verdiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
nn: Manuellt val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
nn: Sorter på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
nn: Midten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
nn: Rotering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
nn: Innrykk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
nn: Slå saman celler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
nn: Cellestorleik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
nn: Høgd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
nn: Breidd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
nn: Tekstval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
nn: Bryt tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
nn: Vertikal tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
nn: Skriv ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
nn: &Ikkje skriv ut tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
nn: Vern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
nn: Gøym &alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
nn: &Verna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
nn: &Gøym formel

en: Resize Row
nn: Endra radhøgd

en: Resize Column
nn: Endra kolonnebreidd

en: Series
nn: Rekkjer

en: Insert Values
nn: Set inn verdiar

en: Insert the series vertically, one below the other
nn: Set inn seriane loddrett, den eine under den andre

en: Insert the series horizontally, from left to right
nn: Set inn seriane vassrett, frå venstre til høgre

en: Linear (2,4,6,...)
nn: Lineær (2,4,6,…)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
nn: Generer ein serie frå «start» til «slutt», med ein viss verdi lagt til for kvart steg.

en: Geometric (2,4,8,...)
nn: Geometrisk (2,4,8,…)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
nn: Generer ein serie frå «start» til «slutt» der kvart steg er multiplisert med ein viss verdi. Stegverdien 5 vil gje ei liste som: 5, 25, 125, 625, sidan 5 multiplisert med 5 (stegverdien) gjev 25, som multiplisert med 5 igjen gjev 125, som multiplisert med den same stegverdien 5 gjev 625.

en: Start value:
nn: Startverdi:

en: Stop value:
nn: Sluttverdi:

en: Step value:
nn: Stegverdi:

en: End and start value must be positive.
nn: Verdiane for start og slutt må vera positive.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
nn: Sluttverdien må vera høgare enn startverdien, eller stegverdien må vera mindre enn «1».

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
nn: Ingen av start-, stopp- og stegverdiane kan vera null.

en: Step value must be different from 1
nn: Stegverdien må vera ulik 1

en: Step is negative.
nn: Negativt tal på steg.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
nn: Stegverdien må vera større enn 0. Elles vert den lineære rekkja uendeleg.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
nn: Dersom startverdien er større enn sluttverdien, må stegverdien vera mindre enn null.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
nn: Dersom stegverdien er negativ, må startverdien vera større enn sluttverdien.

en: Show Columns
nn: Vis kolonnar

en: Select hidden columns to show:
nn: Vel dei gøymde kolonnane som skal visast

en: Show Rows
nn: Vis rader

en: Select hidden rows to show:
nn: Vel dei gøymde radene som skal visast

en: Column: %1
nn: Kolonne: %1

en: Row: %1
nn: Rad: %1

en: Show Sheet
nn: Vis ark

en: Select hidden sheets to show:
nn: Vel dei gøymde arka som skal visast

en: Column %1
nn: Kolonne %1

en: Row %1
nn: Rad %1

en: Sort
nn: Sorter

en: Case Sensitive
nn: Skil store/små bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
nn: Flytt opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Item
nn: Element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
nn: Flytt ned

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
nn: Retning

en: Special Paste
nn: Lim inn spesiell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
nn: Alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
nn: Kommentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
nn: Alt utan kantar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
nn: Operasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
nn: Skriv over

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
nn: Addisjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
nn: Subtraksjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
nn: Multiplikasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
nn: Divisjon

en: Style Manager
nn: Stilhandsamar

en: All Styles
nn: Alle stilar

en: Custom Styles
nn: Eigendefinerte stilar

en: Hierarchical
nn: Hierarkisk

en: &Modify...
nn: &Endra …

en: style%1
nn: stil%1

en: Subtotals
nn: Delsummar

en: Remove All
nn: Fjern alle

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
nn: Du må velja minst ein kolonne for å leggja til delsummar.

en: Grand Total
nn: Totalt

en: Column '%1'
nn: Kolonne %1

en: CountA
nn: TeljingA

en: StDev
nn: StdAvvik

en: StDevP
nn: StdAvvikP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
nn: &Byt ut gjeldande delsummar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
nn: &Sideskift mellom grupper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
nn: Oppsummering under &dataa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
nn: Berre &oppsummering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
nn: &Ignorer tomme celler ved søkjing etter endringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
nn: Ved kvar endring i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
nn: Bruk funksjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
nn: Legg delsummen til:

en: Validity
nn: Validitet

en: Clear &All
nn: &Tøm alle

en: Allow:
nn: Tillat:

en: Integer
nn: Heiltal

en: Text Length
nn: Tekstlengd

en: List
nn: Liste

en: Allow blanks
nn: Tillat blanke

en: Minimum:
nn: Minste:

en: Maximum:
nn: Største:

en: Date:
nn: Dato:

en: Date minimum:
nn: Første dato:

en: Date maximum:
nn: Siste dato:

en: Time:
nn: Tid:

en: Time minimum:
nn: Minste tid:

en: Time maximum:
nn: Største tid:

en: Number:
nn: Tal:

en: &Error Alert
nn: &Feilvarsel

en: Show error message when invalid values are entered
nn: Vis feilmelding når ugyldige verdiar vert oppgjevne

en: Action:
nn: Handling:

en: Message:
nn: Melding:

en: Input Help
nn: Hjelp om inndata

en: Show input help when cell is selected
nn: Vis hjelp om inndata når cella er vald

en: This is not a valid value.
nn: Dette er ingen gyldig verdi.

en: This is not a valid time.
nn: Dette er ikkje eit gyldig klokkeslett.

en: This is not a valid date.
nn: Dette er ingen gyldig dato.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
nn: Heiltal (som 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
nn: Sanningsverdi (TRUE eller FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
nn: Desimaltal (som 1,3 eller 0,343)

en: Any kind of value
nn: Ein vilkårleg verditype

en: A range of strings
nn: Ei rekkje tekstar

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
nn: Ei rekkje heiltal (som 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
nn: Ei rekkje sanningsverdiar (TRUE eller FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
nn: Ei rekkje desimaltal (som 1,3 , 0,343 , 253)

en: A range of any kind of values
nn: Ei rekkje vilkårlege verditypar

en: First number
nn: Første tal

en: Second number
nn: Andre tal

en: Conversion
nn: Konvertering

en: Bool value to convert
nn: Den boolske verdien som skal konverterast

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
nn: Funksjonen BOOL2STRING() gjev ein tekstverdi for ein gjeven boolsk verdi. Denne metoden er meint for bruk av boolske verdiar i metodar som krev tekstverdiar.

en: BOOL2STRING(value)
nn: BOOL2STRING(verdi)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
nn: BOOL2STRING(true) gjev «True»

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
nn: BOOL2STRING(false) gjev «False»

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
nn: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banan"))) gjev TRUE

en: Integer value to convert
nn: Heiltalsverdien som skal konverterast

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
nn: INT2BOOL()-funksjonen gjev ein boolsk verdi for eit gjeve heiltal. Denne metoden er meint for bruk av eit heiltal i metodar som treng ein boolsk verdi. Den godtek berre 0 eller 1. Alle andre verdiar vil gje «false».

en: INT2BOOL(value)
nn: INT2BOOL(verdi)

en: INT2BOOL(1) returns true
nn: INT2BOOL(1) gjev true

en: INT2BOOL(0) returns false
nn: INT2BOOL(0) gjev false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
nn: OR(INT2BOOL(1); false) gjev true

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
nn: BOOL2INT()-funksjonen gjev ein heiltalsverdi for ein oppgjeven boolsk verdi. Denne metoden er meint for å bruka ein boolsk verdi i metodar som krev eit heiltal.

en: BOOL2INT(value)
nn: BOOL2INT(verdi)

en: BOOL2INT(True) returns 1
nn: BOOL2INT(True) gjev 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
nn: BOOL2INT(False) gjev 0

en: NUM2STRING(value)
nn: NUM2STRING(verdi)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
nn: NUM2STRING(10) gjev «10»

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
nn: NUM2STRING(2.05) gjev «2.05»

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
nn: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) gjev True

en: A one character string to convert
nn: Ein streng på eitt teikn som skal konverterast

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
nn: CHARTOASCII()-funksjonen gjev ASCII-koden for det gjevne teiknet.

en: CHARTOASCII(value)
nn: CHARTOASCII(verdi)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
nn: CHARTOASCII("v") gjev 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
nn: CHARTOASCII(r) er feil. Teiknet må stå i hermeteikn.

en: The ASCII values to convert
nn: ASCII-verdiane som skal konverterast

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
nn: ASCIITOCHAR()-funksjonen gjev teiknet for kvar oppgjevne ASCII-kode.

en: ASCIITOCHAR(value)
nn: ASCIITOCHAR(verdi)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
nn: ASCIITOCHAR(118) gjev «v»

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
nn: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) gjev «KDE»

en: Value in X
nn: Verdi i X

en: Value in Y
nn: Verdi i Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
nn: POLR()-funksjonen gjev radiusen som høyrer til posisjonen til eit punkt i eit kartesisk landemerke.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
nn: POLR(12;12) gjev 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
nn: POLR(12;0) gjev 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
nn: POLA()-funksjonen gjev vinkelen (i radianar) som høyrer til posisjonen til eit punkt i eit kartesisk landområde.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
nn: POLA(12;12) gjev 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
nn: POLA(12;0) gjev 0,7853

en: POLA(0;12) returns 1.5707
nn: POLA(0;12) gjev 1,5707

en: Angle (radians)
nn: Vinkel (radianar)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
nn: CARX()-funksjonen gjev X-posisjonen som høyrer til posisjonen til eit punkt i eit polart landemerke.

en: CARX(Radius;Angle)
nn: CARX(Radius;Vinkel)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
nn: CARX(12;1,5707) gjev 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
nn: CARX(12;0) gjev 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
nn: DECSEX()-funksjonen konverterer ein dobbelverdi til ein tidsverdi.

en: DECSEX(double)
nn: DECSEX(dobbel)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
nn: DECSEX(1,6668) gjev 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
nn: DECSEX(7,8) gjev 7:47

en: Hours
nn: Timar

en: Minutes
nn: Minutt

en: Seconds
nn: Sekund

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
nn: SEXDEC()-funksjonen gjev ein desimalverdi. Du kan òg oppgje ein tidsverdi.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
nn: SEXDEC(tidsverdi) eller SEXDEC(timar;minutt;sekund)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
nn: SEXDEC(1;5;7) gjev 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
nn: DECSEX("8:05") gjev 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
nn: CARY()-funksjonen gjev Y-posisjonen som høyrer til posisjonen til eit punkt i eit polart landemerke.

en: CARY(Radius;Angle)
nn: CARY(Radius;Vinkel)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
nn: CARY(12;1,5707) gjev 12

en: CARY(12;0) returns 0
nn: CARY(12;0) gjev 0

en: ROMAN(Number)
nn: ROMAN(Tal)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
nn: ROMAN(99) gjev "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
nn: ROMAN(-55) gjev "Err"

en: Numeral
nn: Tal

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
nn: ARABIC()-funksjonen konverterer eit romartal til eit tal.

en: ARABIC(Numeral)
nn: ARABIC(tal)

en: ARABIC("IV") returns 4
nn: ARABIC("IV") gjev 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
nn: ARABIC("XCIX") gjev 99

en: Range marking the database
nn: Område som markerer databasen

en: String marking the column in the database
nn: Streng som markerer kolonnen i databasa

en: Range marking the conditions
nn: Område som markerer vilkåra

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Summerer tala i ein databasekolonne utfrå eit sett vilkår.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
nn: DSUM(Database; "Topptekst"; vilkår)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DSUM(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
nn: Reknar ut gjennomsnittet for verdiar som er tal i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
nn: DAVERAGE(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DAVERAGE(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Tel cellene som inneheld talverdiar i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
nn: DCOUNT(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DCOUNT(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Tel cellene som inneheld tal og/eller bokstavar i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
nn: DCOUNTA(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DCOUNTA(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
nn: Returnerer ein enkelt verdi frå ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår. Denne funksjonen returnerer ein feil viss han finn ingen eller fleire enn ein verdi.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
nn: DGET(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DGET(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer den høgste verdien i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
nn: DMAX(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DMAX(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer den lågaste verdien i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
nn: DMIN(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DMIN(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer produktet av alle talverdiar i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
nn: DPRODUCT(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DPRODUCT(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer standardavviket i ein populasjon basert på ei prøve med talverdiar frå ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
nn: DSTDEV(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DSTDEV(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer standardavviket i ein populasjon basert på heile populasjonen med alle talverdiane frå ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
nn: DSTDEVP(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DSTDEVP(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer den estimerte variansen i ein populasjon basert på ei prøve med alle talverdiane i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
nn: DVAR(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DVAR(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
nn: Returnerer variansen i ein populasjon basert på heile populasjonen med alle talverdiane i ein databasekolonne ut frå eit sett vilkår.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
nn: DVARP(Database; "Topptekst"; Vilkår)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
nn: DVARP(A1:C5; "Løn"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
nn: Område som inneheld pivottabellen

en: Name of the field of which you want the summary data
nn: Namnet på feltet du vil summera data i

en: Fetches summary data from a pivot table.
nn: Hentar summeringsdata frå ein pivottabell.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
nn: GETPIVOTDATA(Database; "Sal")

en: Date & Time
nn: Dato og klokkeslett

en: Method (optional)
nn: Metode (valfri)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
nn: WEEKDAY()-funksjonen returnerer vekedagen til ein dato. Viss metoden er 1 (standard) vil han returnera 1 for sundag, 2 for måndag,.. Viss metoden er 2, vil måndag vera 1, tysdag 2, … og viss metoden er 3 vil måndag vera 0, tysdag 1, …

en: WEEKDAY(date; method)
nn: WEEKS(dato; metode)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
nn: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returnerer 5

en: Date1
nn: Dato1

en: Date2
nn: Dato2

en: Method
nn: Metode

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
nn: DAYS360()-funksjonen returnerer kor mange dagar det er frå dato1 til dato2 ved bruk av 360-dagars kalender. Alle månadene har 30 dagar. Viss metoden er «false» (standard) vil den amerikanske metoden verta brukt, elles vert den europeiske brukt.

en: DAYS360(date1; date2; method)
nn: DAYS360(dato1; dato2; metode)

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
nn: TIMEVALUE()-funksjonen returnerer eit nummer (mellom 0 og 1) som representerer tidspunktet på dagen.

en: TIMEVALUE(time)
nn: TIMEVALUE(klokkeslett)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
nn: TIMEVALUE("10:05:02") gjev 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
nn: Funksjonen DATEVALUE returnerer eit tal som representerer dagen. Talet er talet på dagar sidan 31. desember 1899.

en: DATEVALUE(date)
nn: DATEVALUE(dato)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
nn: DATEVALUE("2002-02-22") gjev 37309

en: Months
nn: Månadar

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
nn: EDATE()-funksjonen returnerer datoen som er spesifisert av ein gjeven dato og eit antal månadar før eller etter datoen.

en: EDATE(date; months)
nn: EDATE(dato; månadar)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
nn: EDATE("2002-02-22"; 3) gjev «2002-05-22»

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
nn: EDATE("2002-03-31"; -1) gjev «2002-02-28»

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
nn: EOMONTH()-funksjonen returnerer den siste dagen i månaden spesifisert med ein dato og antal månadar frå den datoen.

en: EOMONTH(date; months)
nn: EOMONTH(dato; månadar)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
nn: EOMONTH("2002-02-22"; 3) gjev «2002-31-5»

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
nn: EOMONTH("2002-03-12"; -1) gjev "2002-02-28"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
nn: EOMONTH("2002-03-12"; 0) gjev "2002-3-31"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
nn: YEAR()-funksjonen returnerer årstalet for ein dato. Viss ingen parameter er oppgjeven vert året i år returnert.

en: YEAR(date)
nn: YEAR(dato)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
nn: YEAR("2002-02-22") gjev 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
nn: YEAR(2323,1285) gjev 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
nn: MONTH()-funksjonen returnerer månadet til ein dato. Viss ingen parameter er oppgjeven vil denne månaden verta returnert.

en: MONTH(date)
nn: MONTH(dato)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
nn: MONTH("2002-02-22") gjev 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
nn: MONTH(2323,1285) gjev 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
nn: DAY()-funksjonen returnerer dagen til ein dato. Viss ingen parameter er oppgjeven vert dagen i dag returnert.

en: DAY(date)
nn: DAY(dato)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
nn: DAY("2002-02-22") gjev 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
nn: DAY(2323,1285) gjev 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
nn: HOUR()-funksjonen returnerer timen for eit tidspunkt. Viss ingen parameter er gjeven vert noverande time returnert.

en: HOUR(time)
nn: HOUR(klokkeslett)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
nn: HOUR("22:10:12") gjev 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
nn: HOUR(0,1285) gjev 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
nn: MINUTE()-funksjonen returnerer minutta til eit tidspunkt. Viss ingen tidspunkt er gjeven vert noverande minutt returnert.

en: MINUTE(time)
nn: MINUTE(klokkeslett)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
nn: MINUTE("22:10:12") gjev 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
nn: MINUTE(0,1234) gjev 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
nn: SECOND()-funksjonen returnerer sekunda til eit tidspunkt. Viss ingen tidspunkt er gjeven vert noverande sekund returnert.

en: SECOND(time)
nn: SECOND(klokkeslett)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
nn: SECOND("22:10:12") gjev 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
nn: SECOND(0,1234) gjev 42

en: First (earlier) date value
nn: Første (tidlegare) datoverdi

en: Second date value
nn: Andre datoverdi

en: Calculation mode
nn: Utrekningsmodus

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
nn: WEEKS()-funksjonen viser kor mange veker det er mellom to datoar. Den tredje parameteren avgjer utrekningsmåten. Dersom parameteren er 0, gjev funksjonen det størst moglege talet på veker mellom dei to datoane. Dersom reknemåten er 1, får du berre talet på heile veker.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
nn: WEEKS(dato2; dato1; modus)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
nn: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) gjev 1, fordi det er ei vekeog ein dag mellom datoane.

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
nn: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) gjev 0, fordi det er ikkje ei heil veke mellom datoane, rekna frå første dagen i veka (måndag eller sundag, avhengig av dei lokale innstillingane).

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
nn: MONTHS()-funksjonen viser kor mange månadar det er mellom to datoar. Den tredje parameteren avgjer utrekningsmåten. Dersom parameteren er 0, gjev funksjonen det størst moglege talet på månadar mellom dei to datoane. Dersom reknemåten er 1, får du berre talet på heile månadar.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
nn: MONTHS(dato2; dato1; modus)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
nn: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) gjev 1, fordi det er 1 månad og 8 dagar mellom datoane.

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
nn: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) gjev 0, fordi det ikkje er ein heil månad mellom, om du reknar frå første dagen i månaden.

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
nn: YEARS()-funksjonen viser kor mange år det er mellom to datoar. Den tredje parameteren avgjer utrekningsmåten. Dersom parameteren er 0, gjev funksjonen det største moglege talet på år mellom dei to datoane. Dersom reknemåten er 1, får du berre talet på heile år, rekna frå 1. januar til 31. desember.

en: YEARS(date2; date1; mode)
nn: YEARS(dato2; dato1; modus)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
nn: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) gjev 1, fordi det er eitt år og 7 dagar mellom datoane.

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
nn: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) gjev 0, fordi det ikkje er eit heilt år mellom datoane, om du reknar frå første dagen i året.

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
nn: DAYS()-funksjonen gjev skilnaden mellom to datoar rekna i dagar.

en: DAYS(date2; date1)
nn: DAYS(dato2; dato1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
nn: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") gjev 4

en: Year
nn: År

en: Month
nn: Månad

en: Day
nn: Dag

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
nn: DAYOFYEAR()-funksjonen gjev dagens nummer i året (1…365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
nn: DAYOFYEAR(år;månad;dato)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
nn: DAYOFYEAR(2000;12;1) gjev 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
nn: DAYOFYEAR(2000;2;29) gjev 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
nn: DATE()-funksjonen gjev datoen formatert med lokale innstillingar.

en: DATE(year;month;date)
nn: DATE(år;månad;dato)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
nn: DATE(2000;5;5) gjev fredag 5. mai 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
nn: TIME()-funksjonen gjev klokkeslettet formatert med lokale parametrar.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
nn: TIME(timar;minutt;sekund)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
nn: TIME(10;2;2) gjev 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
nn: TIME(10;2;2) gjev 10:02:02

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
nn: TIME(10;2;2) gjev 10:02:02

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
nn: HOURS()-funksjonen gjev talet på timar i eit tidsuttrykk.

en: HOURS(time)
nn: HOURS(klokkeslett)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
nn: HOURS("10:5:2") gjev 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
nn: ISLEAPYEAR()-funksjonen gjev «True» dersom året er eit skotår.

en: ISLEAPYEAR(year)
nn: ISLEAPYEAR(år)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
nn: ISLEAPYEAR(2000) gjev True

en: DAYSINMONTH(year;month)
nn: DAYSINMONTH(år;månad)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
nn: DAYSINMONTH(2000;2) gjev 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
nn: DAYSINYEAR()-funksjonen gjev talet på dagar i eit oppgjeve år.

en: DAYSINYEAR(year)
nn: DAYSINYEAR(år)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
nn: DAYSINYEAR(2000) gjev 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
nn: WEEKSINYEAR()-funksjonen gjev talet på veker i eit oppgjeve år.

en: WEEKSINYEAR(year)
nn: WEEKSINYEAR(år)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
nn: WEEKSINYEAR(2000) gjev 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
nn: MINUTES()-funksjonen gjev talet på minutt i eit tidsuttrykk.

en: MINUTES(time)
nn: MINUTES(klokkeslett)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
nn: MINUTES("10:5:2") gjev 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
nn: SECONDS()-funksjonen gjev talet på sekund i eit tidsuttrykk.

en: SECONDS(time)
nn: SECONDS(klokkeslett)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
nn: SECONDS("10:5:2") gjev 2

en: Number of day in week (1..7)
nn: Dagens nummer i veka (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
nn: DAYNAME()-funksjonen returnerer namnet på vekedagen (1..7). I nokre land kjem måndag først i veka, og i andre land er sundag den første dagen.

en: DAYNAME(weekday)
nn: DAYNAME(vekedag)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
nn: DAYNAME(1) gjev måndag (dersom veka startar på måndag)

en: Number of month (1..12)
nn: Månadsnummer (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
nn: MONTHNAME()-funksjonen gjev namnet på månaden (1..12).

en: MONTHNAME(number)
nn: MONTHNAME(tal)

en: MONTHNAME(5) returns May
nn: MONTHNAME(5) gjev mai

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
nn: CURRENTDATE()-funksjonen gjev datoen formatert med lokale innstillingar. Den tilsvarar heilt TODAY-funksjonen.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
nn: CURRENTDATE() gjev «laurdag 13. juli 2002»

en: The TODAY() function returns the current date.
nn: TODAY()-funksjonen gjev datoen i dag.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
nn: TODAY() gjev «torsdag 17. juli 2003»

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
nn: NOW()-funksjonen returnerer denne datoen formtatert med lokale innstillingar. Han er identisk med CURRENTDATETIME og er her for kompabilitet med andre applikasjonar.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
nn: NOW() gjev «torsdag 17. juli 2003 15:32:34»

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
nn: CURRENTDATETIME()-funksjonen gjev dagens dato og klokkeslett.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
nn: CURRENTDATETIME() gjev «laurdag 15. juli 2000 19:12:01»

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
nn: CURRENTTIME()-funksjonen gjev klokkeslettet formatert med lokale innstillingar.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
nn: CURRENTTIME() gjev «19:12:01»

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
nn: EASTERSUNDAY()-funksjonen returnerer datoen til 1. påskedag i året som vert gjeve som parameter.

en: EASTERSUNDAY(year)
nn: EASTERSUNDAY(år)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
nn: EASTERSUNDAY(2003) gjev «20. april 2003»

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
nn: ISOWEEKNUM()-funksjonen returnerer vekenummeret som datoen er i. Merk at denne funksjonen følgjer ISO8601-standarden: ei veke startar alltid med ein mandag, og sluttar på ein sundag. Den første veka i året er den veka som har den første torsdagen i året.

en: ISOWEEKNUM(date)
nn: ISOWEEKNUM(dato)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
nn: ISOWEEKNUM(A1) returnerer 51 når A1 er "21. des".

en: Holidays
nn: Fridagar

en: Engineering
nn: Teknisk

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
nn: BASE()-funksjonen konverterer eit tal med grunntal 10 til ein talstreng med grunntal frå 2 til 36.

en: BASE(number;base;prec)
nn: BASE(tal;grunntal;pres)

en: BASE(128;8) returns "200"
nn: BASE(128;8) gjev "200"

en: Where the function is evaluated
nn: Der funksjonen vert evaluert

en: Order of the function
nn: Funksjonen sin orden

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
nn: BESSELI()-funksjonen returnerer den endra Bessel-funksjonen In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
nn: BESSELI(0,7;3) gjev 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
nn: BESSELJ()-funksjonen returnerer Bessel-funksjonen.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
nn: BESSELJ(0,89;3) gjev 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
nn: BESSELK()-funksjonen returnerer den endra Bessel-funksjonen som er ekvivalent med Bessel-funksjonen evaluert for reint imaginære argument.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
nn: BESSELK(3;9) gjev 397.95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
nn: BESSELY()-funksjonen returnerer Bessel-funksjonen som også vert kalla Weber-funksjonen eller Neumann-funksjonen.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
nn: BESSELY(4;2) gjev 0.215903595

en: From unit
nn: Frå eining

en: To unit
nn: Til eining

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
nn: CONVERT()-funksjonen returnerer ei omforming frå eit målesystem til eit anna.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
nn: Støtta lengdeeiningar: m (meter), in (tomme), ft (fot), mi (engelsk mil), Nmi (nautisk mil), ang (Ångstrøm), parsec, lightyear (lysår).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
nn: Støtta einingar for trykk: Pa (Pascal), atm (atmosfære), mmHg (mm kvikksølvsøyle), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
nn: Støtta krafteiningar: N (Newton), dyn, pund.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
nn: Støtta energieiningar: J (Joule), e (erg), c (termodynamisk kalori), cal (IT kalori), eV (elektronvolt), Hph (Hestekraft-timar), Wh (Watt-time), flb (fot-pund), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
nn: Støtta effekteiningar: W (Watt), HP (hestekraft), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
nn: Støtta einingar for magnetisme: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
nn: Støtta temperatureiningar: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
nn: Støtta arealeiningar: m2 (kvadratmeter), mi2 (engelsk kvadratmil), Nmi2 (nautisk kvadratmil), in2 (kvadrattomme), ft2 (kvadratfot), yd2 (kvadratyard), acre, ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
nn: Støtta fartseiningar: m/s (meter per sekund), m/h (meter per time), mph (engelske mil per time), kn (knot).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
nn: For metriske einingar kan desse prefiksa brukast: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
nn: CONVERT(nummer; frå eining; til eining)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
nn: CONVERT(32;"C";"F") gjev 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
nn: CONVERT(3;"lbm";"kg") gjev 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
nn: CONVERT(7.9;"cal";"J") gjev 33,0757

en: Lower limit
nn: Nedre grense

en: Upper limit
nn: Øvre grense

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
nn: ERF(nedre grense; øvre grense)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
nn: ERF(0,4) gjev 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
nn: ERFC()-funksjonen returnerer den komplementære feilfunksjonen.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
nn: ERFC(nedre grense; øvre grense)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
nn: ERFC(0,4) gjev 0,57160764

en: The value to convert
nn: Verdien som skal konverterast

en: DEC2BIN(value)
nn: DEC2BIN(verdi)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
nn: DEC2BIN(12) gjev "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
nn: DEC2BIN(55) gjev "110111"

en: DEC2HEX(value)
nn: DEC2HEX(verdi)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
nn: DEC2HEX(12) gjev "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
nn: DEC2HEX(55) gjev "37"

en: DEC2OCT(value)
nn: DEC2OCT(verdi)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
nn: DEC2OCT(12) gjev "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
nn: DEC2OCT(55) gjev "67"

en: OCT2BIN(value)
nn: OCT2BIN(verdi)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
nn: OCT2BIN("12") gjev "1100"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
nn: OCT2BIN("55") gjev "110111"

en: OCT2DEC(value)
nn: OCT2DEC(verdi)

en: OCT2DEC("12") returns 10
nn: OCT2DEC("12") gjev 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
nn: OCT2DEC("55") gjev 45

en: OCT2HEX(value)
nn: OCT2HEX(verdi)

en: BIN2DEC(value)
nn: BIN2DEC(verdi)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
nn: BIN2DEC("1010") gjev 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
nn: BIN2DEC("11111") gjev 31

en: BIN2OCT(value)
nn: BIN2OCT(verdi)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
nn: BIN2OCT("1010") gjev "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
nn: BIN2OCT("11111") gjev "37"

en: BIN2HEX(value)
nn: BIN2HEX(verdi)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
nn: BIN2HEX("1010") gjev "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
nn: BIN2HEX("11111") gjev "1f"

en: HEX2DEC(value)
nn: HEX2DEC(verdi)

en: HEX2DEC("a") returns 10
nn: HEX2DEC("a") gjev 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
nn: HEX2DEC("37") gjev 55

en: HEX2OCT(value)
nn: HEX2OCT(verdi)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
nn: HEX2OCT("a") gjev "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
nn: HEX2OCT("37") gjev "67"

en: HEX2BIN(value)
nn: HEX2BIN(verdi)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
nn: HEX2BIN("a") gjev "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
nn: HEX2BIN("37") gjev "110111"

en: Real coefficient
nn: Realkoeffisient

en: Imaginary coefficient
nn: Imaginær koeffisient

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
nn: COMPLEX(real,imag)-funksjonen gjev eit komplekst tal på forma x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
nn: COMPLEX(1,2;3,4) gjev "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
nn: COMPLEX(0;-1) gjev "-i"

en: Complex number
nn: Komplekst tal

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
nn: IMAGINARY(streng)-funksjonen gjev den imaginære koeffisienten av eit komplekst tal.

en: IMAGINARY(string)
nn: IMAGINARY(streng)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
nn: IMAGINARY("1,2+3,4i") gjev 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
nn: IMAGINARY("1,2") gjev 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
nn: IMREAL(streng)-funksjonen gjev realkoeffisienten av eit komplekst tal.

en: IMREAL(string)
nn: IMREAL(streng)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
nn: IMREAL("1,2+3,4i") gjev 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
nn: IMREAL("1,2i") gjev 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
nn: IMCOS(streng)-funksjonen gjev cosinusverdien til eit komplekst tal.

en: IMCOS(string)
nn: IMCOS(streng)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
nn: IMCOS("1+i") gjev "0,83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
nn: IMCOS("12i") gjev 81 377.4

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
nn: IMSIN(streng)-funksjonen gjev sinusverdien til eit komplekst tal.

en: IMSIN(string)
nn: IMSIN(streng)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
nn: IMSIN("1+i") gjev "1,29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
nn: IMSIN("1,2") gjev -0,536573

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
nn: IMEXP(streng)-funksjonen gjev eksponentialverdien til eit komplekst tal.

en: IMEXP(string)
nn: IMEXP(streng)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
nn: IMEXP("2-i") gjev "3,99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
nn: IMEXP("12i") gjev "0,843854-0,536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
nn: IMLN(streng)-funksjonen gjev den naturlege logaritmen til eit komplekst tal.

en: IMLN(string)
nn: IMLN(streng)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
nn: IMLN("3-i") gjev "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
nn: IMLN("12") gjev 2,48491

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
nn: IMSQRT(streng)-funksjonen gjev kvadratrota av eit komplekst tal.

en: IMSQRT(string)
nn: IMSQRT(streng)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
nn: IMSQRT("1+i") gjev "1,09868+0,45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
nn: IMSQRT("1,2i") gjev "0,774597+0,774597i"

en: Power
nn: Potens

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
nn: IMPOWER(streng)-funksjonen gjev eit komplekst tal opphøgd i ein potens.

en: IMPOWER(string)
nn: IMPOWER(streng)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
nn: IMPOWER("4-i";2) gjev "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
nn: IMPOWER("1,2";2) gjev 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
nn: IMSUM()-funksjonen gjev summen av fleire komplekse tal på forma x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
nn: IMSUM(verdi;verdi;…)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
nn: IMSUM(1,2;"3,4+5i") gjev "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
nn: IMSUM(1,2;"1i") gjev "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
nn: IMDIV()-funksjonen gjev den dividerte av fleire komplekse tal på forma x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
nn: IMDIV(verdi;verdi;…)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
nn: IMDIV(1,2;"3,4+5i") gjev "0,111597-0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
nn: IMDIV("12+i";"12-i") gjev "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
nn: IMSUB()-funksjonen gjev differansen mellom fleire komplekse tal på forma x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
nn: IMSUB(verdi;verdi;…)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
nn: IMSUB(1,2;"3,4+5i") gjev "-2,2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
nn: IMSUB(1,2;"1i") gjev "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
nn: IMPRODUCT()-funksjonen gjev produktet av fleire komplekse tal på forma x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
nn: IMPRODUCT(verdi;verdi;…)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
nn: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") gjev "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
nn: IMPRODUCT(1,2;"1i") gjev "+1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
nn: IMCONJUGATE()-funksjonen gjev konjugasjonen av eit komplekst tal på forma x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
nn: IMCONJUGATE(komplekst tal)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
nn: IMCONJUGATE("1,2+5i") gjev "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
nn: IMCONJUGATE("-i") gjev "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
nn: IMCONJUGATE("12") gjev "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
nn: IMARGUMENT()-funksjonen gjev argumentet til eit komplekst tal på forma x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
nn: IMARGUMENT(komplekst tal)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
nn: IMARGUMENT("1,2+5i") gjev 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
nn: IMARGUMENT("-i") gjev -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
nn: IMARGUMENT("12") gjev "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
nn: IMABS()-funksjonen gjev norma til eit komplekst tal på forma x+yi.

en: IMABS(complex number)
nn: IMABS(komplekst tal)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
nn: IMABS("1,2+5i") gjev 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
nn: IMABS("-i") gjev 1

en: IMABS("12") returns 12
nn: IMABS("12") gjev 12

en: Floating point value
nn: Desimaltal

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
nn: DELTA()-funksjonen gjev 1 dersom x er lik y, elles 0. Standard for y er 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
nn: DELTA(1,2; 3,4) gjev 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
nn: DELTA(3; 3) gjev 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
nn: DELTA(1; TRUE) gjev 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
nn: GESTEP()-funksjonen gjev 1 viss x er større enn eller lik y, elles 0. Standard for y er 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
nn: GESTEP(1,2; 3,4) gjev 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
nn: GESTEP(3; 3) gjev 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
nn: GESTEP(0,4; TRUE) gjev 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
nn: GESTEP(4; 3) gjev 1

en: Financial
nn: Finansielt

en: Issue date
nn: Utferdingsdato

en: First interest
nn: Første rente

en: Settlement
nn: Oppgjer

en: Annual rate of security
nn: Årleg rate for verdipapiret

en: Par value
nn: Pariverdi

en: Number of payments per year
nn: Antal avdrag per år

en: Day counting basis
nn: Basis for dagteljing

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
nn: ACCRINT(utferding; første rente; oppgjer; rate; pariverdi; periode; basis)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
nn: ACCRINT("2001-02-28"; "2001-08-31"; "2001-05-01"; 0,1;1000; 2; 0) gjev 16 944

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
nn: ACCRINTM(utferding; oppgjer; rate; pariverdi; basis)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
nn: ACCRINTM("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0,1; 100) gjev 5,0278

en: Cost
nn: Kostnad

en: Principal
nn: Prinsipiell

en: Interest rate
nn: Rentefot

en: Periods per year
nn: Periodar i året

en: Years
nn: År

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
nn: COMPOUND()-funksjonen gjev verdien av ei investering med rentesrente, gjeve det opphavlege, nominelle rentenivået, rentefrekvensen og tida. Eksempel: kr 5000 ved 12 % rente pålagd kvartalsvis i 5 år vil til saman verta COMPOUND(5000;0,12;4;5) eller kr 9030,56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
nn: COMPOUND(opphavleg;rente;periodar;periodar_i_året)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
nn: COMPOUND(5000;0,12;4;5) er 9030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
nn: CONTINOUS()-funksjonen reknar ut innkomene på kontinuerleg rentesrente, gjeve den opphavlege, nominelle renta og tida i år. For eksempel vil kr 1000 med 10 % innkomme i 1 år verta CONTINOUS(1000;,1;1) eller kr 1105,17.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
nn: CONTINOUS(hovudstol;rente;år)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
nn: CONTINOUS(1000;0,1;1) er 1105,17

en: Maturity
nn: Forfall

en: Frequency
nn: Frekvens

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
nn: COUPNUM("2001-02-28"; "2001-08-31"; 2; 0) gjev 1

en: Salvage
nn: Restverdi

en: Life
nn: Levetid

en: Period
nn: Periode

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
nn: DB()-funksjonen reknar ut avskrivinga av ein eigendel for ein viss periode med fast prosentsats. Avskrivinga i ein periode er saldoen gonga med rentesatsen. Talet på månadar er valfritt, 12 vert brukt om du ikkje oppgjev noko.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
nn: DB(kostnad; restverdi; levetid; periode [;månad])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
nn: DB(8000;400;6;3) er 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
nn: DB(8000;400;6;3;2) er 1783,41

en: Factor
nn: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
nn: DDB()-funksjonen reknar ut avskrivinga av en eigedel for ein gjeven periode ved bruk av metoden for aritmetisk nedgang. Faktoren er valfri, viss han ikkje er oppgjeven er han 2. Alle parameterane må vera større enn 0.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
nn: DDB(kostnad; restverdi; levetid; periode [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
nn: DDB(75000;1;60;12;2) er 1721,81

en: Price per $100 face value
nn: Kurs per $100 pålydande.

en: Redemption
nn: Innløysing

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
nn: DISC("2001-02-28"; "2001-08-31"; 12; 14) gjev 0,2841

en: Fractional Dollar
nn: Brøk av Dollar

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
nn: DOLLARDE()-funksjonen returnerer ein dollarkurs uttrykkt som eit desimaltal. «Brøkdollar» er talet som skal omgjerast og «brøk» er nemnaren i brøken.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
nn: DOLLARDE(brøkdollar; brøk)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
nn: DOLLARDE(1,02; 16) – tyder 1 og 2/16 – gjev 1,125

en: Decimal Dollar
nn: Desimalar av dollar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
nn: DOLLARFR()-funksjonen returnerer ein dollarkurs uttrykt som ein brøk. Desimaldollaren er talet som skal omgjerast og brøken er nemnaren i brøken.

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
nn: DOLLARDE(brøkdollar; brøk)

en: Rate
nn: Kurs

en: Present value (PV)
nn: Noverdi (PV)

en: Future value (FV)
nn: Sluttverdi (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
nn: Returnerer antal periodar ei investering treng for å oppnå ein ønskt verdi.

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
nn: DURATION(0,1; 1000; 2000) gjev 7.27

en: Nominal interest rate
nn: Nominell rentefot

en: Periods
nn: Periodar

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
nn: EFFECTIVE()-funksjonen reknar ut den effektive avkastninga for eit nominell rentefot (årleg rente eller APR). For eksempel vil 8 % månadleg rente gje ei effektiv avkastning på EFFECTIVE(0,08;12) eller 8,3 %.

en: EFFECT(nominal;periods)
nn: EFFECTIVE(nominell;periodar)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
nn: EFFECTIVE(0,08;12) er 0,083

en: EURO(currency)
nn: EURO(valuta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
nn: EURO("DEM") er 1,95583

en: Present value
nn: Noverdi

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
nn: FV()-funksjonen gjev framtidsverdien av ei investering, avhengig avkastninga og tida som er gått. Dersom du har kr 1000 på ein bankkonto med 8% rente, vil du etter to år ha FV(1000;0,08;2) eller kr 1166,40.

en: FV(present value;yield;periods)
nn: FV(noverande_verdi;avkastning;periodar)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
nn: FV(1000;0,08;2) er 1166,40

en: Payment per period
nn: Betaling per periode

en: Investment
nn: Investering

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
nn: INTRATE(oppgjer; forfall; investering; innløysing; basis)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
nn: INTRATE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000000; 2000000; 1) gjev 1,98

en: Number of periods
nn: Antal periodar

en: Present values
nn: Noverdiar

en: Future value (optional)
nn: Sluttverdi (valfri)

en: Type (optional)
nn: Type (valfri)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
nn: IPMT reknar ut storleiken på ei betaling i ein periode for ei investering.

en: Rate is the periodic interest rate.
nn: Renta er den periodiske rentesatsen.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
nn: Perioden er avrekningsperioden. 1 for den første, og NPER for den siste periode.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
nn: NPER er det totale talet på periodar det vert betalt annuitet for.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
nn: PV er noverdien i rekkja av betalingar.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
nn: FV (valfritt) er ønska (framtidig) verdi. standardverdi: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
nn: Type (valfritt) definerer forfallsdato. 1 for betaling ved starten av ein periode og 0 (standardverdien) for betaling ved slutten av ein periode.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
nn: Eksempelet viser kor høg rente som skal betalast i det siste året av eit treårig lån. Rentesatsen er 10 prosent.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
nn: IPMT(Rate; Periode; NPer; PV; FV; Type)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
nn: IPMT(0,1;3;3;8000) gjev -292.45

en: Present values (PV)
nn: Noverdiar (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
nn: Reknar ut renta som vert betalt i ein gjeven periode for ei investering.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
nn: Perioden er avrekningsperioden. 1 for den første og NPer for den siste perioden.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
nn: NPer er det totale talet på periodar det vert betalt annuitet for.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
nn: ISPMT(Rate; Periode; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
nn: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) gjev -533333

en: Face value
nn: Pålydande verdi

en: Coupon rate
nn: Kupongrente

en: Coupons per year
nn: Kupongar i året

en: Market interest rate
nn: Rentenivået i marknaden

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
nn: LEVEL_COUPON()-funksjonen reknar ut verdien av ein nivåkupongobligasjon. Dersom rentenivået er 10 %, vil ein obligasjon på kr 1000 med halvårlege kupongar ved 13 % rente som veks i 4 år vera verd LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) eller kr 1096,95.

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
nn: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) er 1096,95

en: Effective interest rate
nn: Effektiv rentefot

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
nn: NOMINAL()-funksjonen reknar ut den nominelle rentefoten for ein effektivt (årleg) rentefot rekna ved gjevne intervall. For å tena 8 % på ein konto med månadleg rente, vil du trengja ei innkomme på NOMINAL(0,08;12) eller 7,72 %.

en: NOMINAL(effective;periods)
nn: NOMINAL(effektiv;periodar)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
nn: NOMINAL(0,08;12) er 0,0772

en: Payment
nn: Avdrag

en: Future value (FV - optional)
nn: Sluttverdi (FV – valfri)

en: Returns the number of periods of an investment.
nn: Returnerer antal periodar for ei investering.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
nn: NPER(rate;avdrag;pv;fv;type)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
nn: NPER(0,1; -100; 1000) gjev 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
nn: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) gjev 11.906

en: Number of periods (NPer)
nn: Antal periodar (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
nn: PMT gjev mengda som må betalast for eit lån basert på fast rente og faste betalingar (betalar like mykje kvar gong).

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
nn: PMT(0,1; 4; 10000) gjev -3 154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
nn: PPMT reknar ut storleiken på ei betaling i ein periode for ei investering.

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
nn: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) gjev -18,48

en: Discount rate
nn: Diskonteringsrate

en: Future value
nn: Framtidsverdi

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
nn: PV()-funksjonen gjev den noverande verdien av ei investering – verdien i dag av ein sum pengar i framtida – gjeve nivåa på rente og inflasjon. Dersom du for eksempel treng kr 1166,40 om to år, og du får 8 % rente, må du starta med PV(1166,4;0,08;2) eller kr 1000.

en: PV(future value;rate;periods)
nn: PV(framtidsverdi;rente;periodar)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
nn: PV(1166,4;0,08;2) er 1000

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
nn: RECEIVED(oppgjer; forfall; investering; diskontering; basis)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
nn: RECEIVED("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000; 0,05; 0) gjev 1 025,787

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
nn: Funksjonen SLN() reknar ut den lineære avskrivinga av ein eigedel for ein enkelt periode. Kostnaden er det det kosta å skaffa seg eigedelen. Restverdien er verdien av eigedelen ved slutten av perioden. Livstida er talet på periodar avskrivinga skjer over. SLN fordeler kostnaden jamt over levetida til eigedelen.

en: SLN(cost; salvage value; life)
nn: SLN(kostnad;restverdi;levetid)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
nn: SLN(10000;700;10) er 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
nn: SYD()-funksjonen regner ut den årlede avskrivinga av ein eigedel basert på kostnaden, restverdien, den berekna levetida og ein viss periode. Denne metoden aukar avskrivingsfarten, slik at avskrivinga  skjer raskast i tidlege periodar og minkar seinare. Den avskrivne verdien er  kostnaden minus restverdien. Den nyttige levetida er talet på periodar (vanlegvis år) der avskrivinga skjer.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
nn: SYD(kostnad; restverdi; levetid; periode)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
nn: SYD(5000; 200; 5; 2) er 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
nn: TBILLEQ-funksjonen returnerer bandekvivalenten til ein statsveksel. Forfallsdatoen må vera etter oppgjersdatoen, men innan 365 dagar.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
nn: TBILLEQ(oppgjer; forfall; diskontering)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
nn: TBILLEQ("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0,1) gjev 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
nn: TBILLPRICE-funksjonen gjev prisen for $100 pålydande for ein USA-statsveksel. Forfallsdatoen må vera etter oppgjersdato, men innan 365 dagar. Diskonteringsrata må vera positiv.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
nn: TBILLPRICE(oppgjer; forfall; diskontering)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
nn: TBILLPRICE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0.05) gjev 97.4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
nn: TBILLYIELD-funksjonene gjev avkastninga for ein USA-statsveksel. Forfallsdatoen må vera etter oppgjersdato, men innan 365 dagar. Prisen må vera positiv.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
nn: TBILLYIELD(oppgjer; forfall; kurs)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
nn: TBILLYIELD("2001-02-28"; "2001-08-31"; 600) gjev -1,63

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
nn: ZERO_COUPON()-funksjonen reknar ut verdien av ein nullkupongobligasjon (reint frådrag). Dersom rentenivået for eksempel er 10 %, vil ein obligasjon på kr 1000 som veks i 20 år vera verd ZERO_COUPON(1000;,1;20) eller kr 148,64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
nn: ZERO_COUPON(pålydande verdi;rentesats;år)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
nn: ZERO_COUPON(1000;,1;20) er 148,64

en: Manual
nn: Manuell

en: Reference
nn: Referanse

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
nn: Funksjonen N() konverterer ein verdi til eit tall. Dersom verdien er eller refererer til eit tal, gjev funksjonen talet. Dersom verdien er True, gjev funksjonen 1. Om verdien er ein dato, gjev funksjonen serienummeret til datoen. For alt anna gjev funksjonen 0.

en: N(value)
nn: N(verdi)

en: N(3.14) returns 3.14
nn: N(3,14) gjev 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
nn: N("7") gjev 0 (sidan "7" er tekst)

en: Type of information
nn: Informasjonstype

en: Any value
nn: Vilkårleg verdi

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
nn: ISLOGICAL()-funksjonen gjev True dersom parameteren er ein boolsk verdi, elles False.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
nn: ISLOGICAL(A1>A2) gjev True

en: ISLOGICAL(12) returns False
nn: ISLOGICAL(12) gjev False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
nn: ISBLANK()-funksjonen gjev True dersom parameteren er tom, elles False.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
nn: ISBLANK(A1) returnerer True hvis A1 er tom

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
nn: ISBLANK(A1) gjev False om A1 inneheld ein verdi

en: ISNUMBER(12) returns True
nn: ISNUMBER(12) gjev True

en: ISNUMBER(hello) returns False
nn: ISNUMBER(hallo) gjev False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
nn: ISTIME()-funksjonen gjev True dersom parameteren er ein tidsverdi, elles False.

en: ISTIME("12:05") returns True
nn: ISTIME("12:05") gjev True

en: ISTIME("hello") returns False
nn: ISTIME("hallo") gjev False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
nn: ISDATE()-funksjonen gjev True dersom parameteren er ein datoverdi, elles False.

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
nn: ISDATE("2000-2-2") gjev True

en: ISDATE("hello") returns False
nn: ISDATE("hallo") gjev False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
nn: ISREF()-funksjonen gjev True dersom parameteren er ein referanse, elles False.

en: ISREF(A12) returns true
nn: ISREF(A12) gjev true

en: ISREF("hello") returns false
nn: ISREF("hello") gjev false

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
nn: ISTEXT()-funksjonen gjev True dersom parameteren er ein tekststreng, elles False.

en: ISTEXT(12) returns False
nn: ISTEXT(12) gjev False

en: ISTEXT("hello") returns True
nn: ISTEXT("hallo") gjev True

en: ISNONTEXT(12) returns True
nn: ISNONTEXT(12) gjev True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
nn: ISNONTEXT("hallo") gjev False

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
nn: ISODD()-funksjonen gjev True dersom parameteren er eit partal, elles False.

en: ISODD(12) returns False
nn: ISODD(12) gjev False

en: ISODD(-7) returns True
nn: ISODD(-7) gjev True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
nn: ISEVEN()-funksjonen gjev True dersom parameteren er eit partal, elles False.

en: ISEVEN(12) returns True
nn: ISEVEN(12) gjev True

en: ISEVEN(-7) returns False
nn: ISEVEN(-7) gjev False

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
nn: TYPE()-funksjonen gjev 1 dersom verdien er eit tal, 2 om han er tekst, 4 om han er ein logisk verdi, 16 om han er ein feilverdi eller 64 hvis han er ein tabell. Dersom cella som verdien representerer inneheld ein formel, gjev funksjonen den returtypen formelen gir.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
nn: TYPE(A1) gjev 2, dersom A1 inneheld "Tekst"

en: TYPE(-7) returns 1
nn: TYPE(-7) gjev 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
nn: TYPE(A2) gjev 1, dersom A2 inneheld «=CURRENTDATE()»

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
nn: Gir namnet på fila. Dersom dokumentet ikkje er lagra enno, gjev funksjonen berre ein tom streng.

en: Logical
nn: Logisk

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
nn: FALSE()-funksjonen gjev den boolske verdien FALSE.

en: FALSE() returns FALSE
nn: FALSE() gjev FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
nn: TRUE()-funksjonen gjev den boolske verdien TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
nn: TRUE() gjev TRUE

en: Boolean values
nn: Boolske verdiar

en: AND(value;value;...)
nn: AND(verdi;verdi;…)

en: AND(true;true;true) returns True
nn: AND(true;true;true) gjev True

en: AND(true;false) returns False
nn: AND(true;false) gjev False

en: OR(value;value;...)
nn: OR(verdi;verdi;…)

en: OR(false;false;false) returns False
nn: OR(false;false;false) gjev False

en: OR(true;false) returns True
nn: OR(true;false) gjev True

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
nn: NAND()-funksjonen gjev True dersom minst ein av verdiane ikkje er sann, elles False.

en: NAND(value;value;...)
nn: NAND(verdi;verdi;…)

en: NAND(true;false;false) returns True
nn: NAND(true;false;false) gjev True

en: NAND(true;true) returns False
nn: NAND(true;true) gjev False

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
nn: NOR()-funksjonen gjev True dersom alle parametrane er boolske og har verdien False. Elles gjev funksjonen False.

en: NOR(value;value;...)
nn: NOR(verdi;verdi;…)

en: NOR(true;false;false) returns False
nn: NOR(true;false;false) gjev False

en: NOR(false;false) returns True
nn: NOR(false;false) gjev True

en: XOR(value;value;...)
nn: XOR(verdi;verdi;…)

en: XOR(false;false;false) returns True
nn: XOR(false;false;false) gjev True

en: Boolean value
nn: Boolsk verdi

en: NOT(false) returns True
nn: NOT(false) gjev True

en: NOT(true) returns False
nn: NOT(true) gjev False

en: If true
nn: Om sant

en: If false
nn: Om usant

en: IF(condition;if_true;if_false)
nn: IF(vilkår;om_sant;om_usant)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
nn: A1=4;A2=6;if(A1>A2;5;3) gjev 3

en: Math
nn: Matte

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
nn: SUBTOTAL()-funksjonen gjev ein delsum frå ei liste over argument og ser vekk frå andre delsummar i lista. Funksjon kav vera ein av desse tala: 1 – Gjennomsnitt, 2 – Tal . 3 – TalA, 4 – Maks, 5 – Min, 6 – Produkt, 7 – Standardavvik, 8 – Standardavvik P, 9 – Sum, 10 – Var, 11 – VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
nn: SUBTOTAL(funksjon; verdi)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
nn: Viss A1:A5 inneheld 7, 24, 23, 56 og 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
nn: SUBTOTAL(1; A1:A5) gjev 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
nn: SUBTOTAL(4; A1:A5) gjev 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
nn: SUBTOTAL(9; A1:A5) gjev 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
nn: SUBTOTAL(11; A1:A5) gjev 307,76

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
nn: LCM()-funksjonen gjev det minste felles multiplumet av to eller fleire flyttal

en: LCM(value; value)
nn: LCM(verdi; verdi)

en: LCM(6;4) returns 12
nn: LCM(6;4) gjev 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
nn: LCM(1.5;2,25) gjev 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
nn: LCM(2;3;4) gjev 12

en: Third number
nn: Tredje tal

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
nn: GCD()-funksjonen gjev den største samnemnaren til to eller fleire heiltal.

en: GCD(value; value)
nn: GCD(verdi; verdi)

en: GCD(6;4) returns 2
nn: GCD(6;4) gjev 2

en: GCD(10;20) returns 10
nn: GCD(10;20) gjev 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
nn: GCD(20;15;10) gjev 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
nn: EPS() returnerer epsilonverdien til maskina. Det er skilnaden mellom heiltalet 1 og det minste flyttalet som er større enn 1. Sidan datamaskiner brukar eit fast tal på siffer, kan ein aldri unngå avrundingsfeil (men oftest ubetydelege) i utrekningar.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
nn: På dei fleste system gjev dette 2^-52=2,2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
nn: 0,5*EPS() gjev «einingsavrundinga». Denne verdien er interessant fordi han er det største talet x slik at (1+x) – 1 = 0 (på grunn av avrundingsfeil).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
nn: Vel eit tal x mellom 0 og EPS(). Legg merke til at 1+x vert runda av til anten 0 eller EPS() ved å bruka formelen (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
nn: POWER(x,y)-funksjonen gjev verdien av x opphøgd i y.

en: POWER(value;value)
nn: POWER(verdi;verdi)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
nn: POWER(1,2;3,4) er 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
nn: POWER(2;3) er 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
nn: EVEN()-funksjonen gjev talet runda av opp til næraste partal.

en: EVEN(value)
nn: EVEN(verdi)

en: EVEN(1.2) returns 2
nn: EVEN(1,2) gjev 2

en: EVEN(2) returns 2
nn: EVEN(2) gjev 2

en: Precision
nn: Signifikante siffer

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
nn: TRUNC()-funksjonen forkortar ein talverdi til ein viss presisjon (antal siffer etter komma). Viss presisjonen er utelate vert det brukt 0.

en: TRUNC(value; precision)
nn: TRUNC(verdi; presisjon)

en: TRUNC(1.2) returns 1
nn: TRUNC(1,2) gjev 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
nn: TRUNC(213,232; 2) gjev 213,23

en: ODD(value)
nn: ODD(verdi)

en: ODD(1.2) returns 3
nn: ODD(1,2) gjev 3

en: ODD(2) returns 3
nn: ODD(2) gjev 3

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
nn: MOD()-funksjonen gjev resten etter divisjon. Dersom den andre parameteren er null, gjev funksjonen #DIV/0.

en: MOD(value;value)
nn: MOD(verdi;verdi)

en: MOD(12;5) returns 2
nn: MOD(12;5) gjev 2

en: MOD(5;5) returns 0
nn: MOD(5;5) gjev 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
nn: Denne funksjonen gjev -1 dersom talet er negativt, 0 dersom talet er null og 1 dersom talet er positivt.

en: SIGN(value)
nn: SIGN(verdi)

en: SIGN(5) equals 1
nn: SIGN(5) er 1

en: SIGN(0) equals 0
nn: SIGN(0) er 0

en: SIGN(-5) equals -1
nn: SIGN(5) er -1

en: This function multiplies each value by -1.
nn: Denne funksjonen multipliserer kvar verdi med -1

en: INV(value)
nn: INV(verdi)

en: INV(-5) equals 5
nn: INV(-5) er 5

en: INV(5) equals -5
nn: INV(5) er -5

en: INV(0) equals 0
nn: INV(0) er 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
nn: Denne funksjonen reknar ut talet på heiltals- eller flyttalsargument. Du kan telja eit heilt område med «COUNT(A1:B5)» eller bruka ei liste over verdiar: «COUNT(12;5;12,5)».

en: COUNT(value;value;value...)
nn: COUNT(verdi;verdi;verdi…)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
nn: COUNT(-5;"KSpread";2) gjev 2

en: COUNT(5) returns 1
nn: COUNT(5) gjev 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
nn: Denne funksjonen returnerer kor mange ikkje-tomme argument som er gjevne. Du kan telja ved å bruka eit område: COUNTA(A1:B5) eller ved å bruka ei liste over verdiar: COUNT(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
nn: COUNTA(verdi;verdi;verdi…)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
nn: COUNTA(-5;"KSpread";2) gjev 3

en: COUNTA(5) returns 1
nn: COUNT(5) gjev 1

en: Cell range
nn: Celleområde

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
nn: Denne funksjonen gje talet på tomme celler innanfor eit område.

en: COUNTBLANK(range)
nn: COUNTBLANK(område)

en: Range
nn: Område

en: Criteria
nn: Vilkår

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
nn: COUNTIF()-funksjonen gjev talet på celler i det gjevne området som fyller dei gjevne vilkåra.

en: COUNTIF(range;criteria)
nn: COUNTIF(område;vilkår)

en: A floating point value
nn: Eit desimaltal

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
nn: FACT()-funksjonen reknar ut fakultetsverdien til parameteren. Det matematiske uttrykket er (verdi)!.

en: FACT(number)
nn: FACT(tal)

en: FACT(10) returns 3628800
nn: FACT(10) gjev 3628800

en: FACT(0) returns 1
nn: FACT(0) gjev 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
nn: Funksjonen FACTDOUBLE() reknar ut den doble fakulteten av eit tal, altså «x!!».

en: FACTDOUBLE(number)
nn: FACTDOUBLE(tal)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
nn: FACTDOUBLE(6) gjev 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
nn: FACTDOUBLE(7) gjev 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
nn: SUM()-funksjonen reknar ut summen av alle verdiane gjeve som parametrar. Du kan rekna ut summen av eit område med «SUM(A1:B5)» eller ei liste av verdiar: «SUM(12;5;12,5)».

en: SUM(value;value;...)
nn: SUM(verdi; verdi; …)

en: SUM(12;5;7) equals 24
nn: SUM(12;5;7) er 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
nn: SUM(12,5;2) er 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
nn: SUMA()-funksjonen reknar ut summen av alle verdiane gjeve som parametrar. Du kan rekna ut summen av eit område med «SUMA(A1:B5)» eller ei liste av verdiar: «SUMA(12;5;12,5)». Viss ein parameter inneheld tekst eller den boolske verdien FALSE vert det telt som 0, viss ein parameter gjev den boolske verdien TRUE vert det telt som 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
nn: SUMA(12; 5; 7) er 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
nn: SUMA(12,5; 2; TRUE) er 15,5

en: Check range
nn: Sjekkområde

en: Sum range
nn: Sumområde

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
nn: SUMIF()-funksjonen reknar ut summen av alle verdiane som er gjevne som parametrar som passar til kriteria. Sumområdet er valfritt. Dersom det ikkje er oppgjeve, vert verdiane i det merkte området summert. Lengda av sjekkområdet skal vera lik eller mindre enn lengda av sumområdet.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
nn: SUMIF(sjekkområde;vilkår;sumområde)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
nn: SUMIF(A1:A4;">1") summerer alle verdiar i området A1:A4 som tilfredsstiller >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
nn: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) summerer alle verdiar i området B1:B4 dersom den  tilsvarande verdien i A1:A4 passar =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
nn: PRODUCT()-funksjonen reknar ut produktet av alle verdiane gjeve som parametrar. Du kan rekna ut produktet av eit område med «PROCUCT(A1:B5)» eller ei liste av verdiar: «PRODUCT(12;5;12,5)». Viss området ikkje inneheld talverdiar gjev funksjonen 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
nn: PRODUCT(verdi; verdi; …)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
nn: PRODUCT(3;5;7) er 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
nn: PRODUCT(12,5;2) er 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
nn: KPRODUCT()-funksjonen reknar ut produktet av alle verdiane gjeve som parametrar. Du kan rekna ut produktet av eit område med «KPROCUCT(A1:B5)» eller ei liste av verdiar: «KPRODUCT(12;5;12,5)». Viss området ikkje inneheld talverdiar, gjev funksjonen 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
nn: KPRODUCT(verdi; verdi; …)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
nn: KPRODUCT(3;5;7) er 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
nn: KPRODUCT(12,5;2) er 25

en: DIV(value;value;...)
nn: DIV(verdi;verdi;…)

en: DIV(20;2;2) returns 5
nn: DIV(20;2;2) gjev 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
nn: DIV(25;2,5) gjev 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
nn: SUMSQ()-funksjonen reknar ut summen av kvadratet av alle verdiane gjeve som parametrar. Du kan rekna ut summen av eit område med «SUMSQ(A1:B5)» eller ei liste av verdiar: «SUMSQ(12;5;12,5)».

en: SUMSQ(value;value;...)
nn: SUMSQ(verdi;verdi;…)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
nn: SUMSQ(12;5;7) er 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
nn: SUMSQ(12,5;2) er 173

en: MAX(value;value;...)
nn: MAX(verdi;verdi; …)

en: MAXA(value;value;...)
nn: MAXA(verdi;verdi; …)

en: MIN(value;value;...)
nn: MIN(verdi; verdi; …)

en: MINA(value;value;...)
nn: MINA(verdi; verdi; …)

en: MULTIPLY(value;value;...)
nn: MULTIPLY(verdi;verdi; …)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
nn: MULTIPLY(12;5;7) er 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
nn: MULTIPLY(12,5;2) er 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
nn: MULTINOMIAL()-funksjonen gjev multinomialverdien for alle tal i parametrane. Den brukar denne formelen for MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
nn: MULTINOMIAL(verdi; verdi; …)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
nn: MULTINOMIAL(3;4;5) er 27720

en: SQRT(9) equals 3
nn: SQRT(9) er 3

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
nn: SQRTPI(2) er lik 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
nn: LN()-funksjonen gjev den naturlege logaritmen til x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
nn: LN(0,8) er -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
nn: LN(0) er -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
nn: LOGn()-funksjonen gjev base n-logaritmen til x.

en: LOGn(value;base)
nn: LOGn(verdi;base)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
nn: LOGn(12;10) er 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
nn: LOGn(12;2) er 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
nn: ROOTN()-funksjonen gjev den ikkje-negative n-te-rota av x.

en: ROOTN(x;n)
nn:  SQRTn(x,n)

en: ROOTN(9;2) equals 3
nn: ROOTN(9;2) er 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
nn: CUR()-funksjonen gjev den ikkje-negative kubikkrota til x.

en: CUR(27) equals 3
nn: CUR(27) er 3

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
nn: LOG()-funksjonen gjev logaritmen til x med grunntal 10.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
nn: LOG(0,8) er -0,09691001

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
nn: EXP()-funksjonen gjev verdien av e (grunntalet til naturlege logaritmar) opphøgd i x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
nn: EXP(9) er 8 103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
nn: EXP(-9) er 0,00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
nn: CEIL(12,5) er 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
nn: CEIL(-12,5) er -12

en: Significance (optional)
nn: Signifikant (valfritt)

en: CEILING(x)
nn: CEILING(verdi; signifikant)

en: CEILING(12.5) equals 13
nn: CEILING(12,5) er 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
nn: CEILING(6,43; 4) er 8

en: FLOOR(12.5) equals 12
nn: FLOOR(12,5) er lik 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
nn: FLOOR(-12,5) er -13

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
nn: FABS()-funksjonen gjev absoluttverdien til desimaltalet x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
nn: ABS(12,5) er lik 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
nn: ABS(-12,5) er lik 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
nn: INT()-funksjonen gjev heiltalsdelen av verdien.

en: INT(12.55) equals 12
nn: INT(12,55) er 12

en: INT(15) equals 15
nn: INT(15) er 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
nn: RAND()-funksjonen gjev eit pseudo-tilfeldig tal mellom 0 og 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
nn: RAND() kan for eksempel vera 0,78309922 …

en: A floating point value (greater 0)
nn: Ein flyttalverdi (større enn 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
nn: RANEXP()-funksjonen gjev eit eksponensielt-fordelt pseudo-tilfeldig tal.

en: RANDEXP(0.88)
nn: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
nn: RANDPOISSON()-funksjonen gjev eit poisson-fordelt pseudo-tilfeldig tal.

en: A floating point value (between 0 and 1)
nn: Ein flyttalsverdi (mellom 0 og 1)

en: Trials (greater 0)
nn: Forsøk (større enn 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
nn: RANDBINOM()-funksjonen returnerer eit binomiellt-distribuert pseudo-tilfeldig tal.

en: Failures (greater 0)
nn: Mislukka forsøk (større enn 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
nn: RANDNEGBINOM()-funksjonen gjev eit negativt-binomiellt-distubiert pseudo-tilfeldig tal.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
nn: RANDBERNOULLI()-funksjonen gjev eit Bernoulli-distribuert pseudo-tilfeldig tal.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
nn: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
nn: Middelverdi i normalfordelinga

en: Dispersion of the normal distribution
nn: Standardavvik i normalfordelinga

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
nn: RANDNORM()-funksjonen returnerer eit normaldistribuert (gaussisk) pseudo-tilfeldig tal.

en: RANDNORM(mu; sigma)
nn: RANDNORM(my; sigma)

en: Bottom value
nn: Lågaste verdi

en: Top value
nn: Høgste verdi

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
nn: RANDBETWEEN()-funksjonen gjev eit pseudo-tilfeldig tal mellom toppverdien og botnverdien. Dersom botn er større enn topp, gjev funksjonen Err.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
nn: RANDBETWEEN(botn;topp)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
nn: RANDBETWEEN(12;78) kan for eksempel vera lik 61,0811 …

en: Multiple
nn: Multiplum

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
nn: MROUND()-funksjonen gjev verdien runda av til det oppgjevne multiplum. Verdien til multiplummet må ha same forteikn.

en: MROUND(value; multiple)
nn: MROUND(verdi; multiplum)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
nn: MROUND(1,252; 0,5) er 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
nn: MROUND(-1,252; -0,5) er -1.5

en: Digits
nn: Siffer

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
nn: ROUND(verdi;[siffer])-funksjonen gjev verdien runda av. Du kan velja talet på siffer du vil runda av nummeret med. Dersom talet på siffer er null eller ikkje er spesifisert, vert verdien runda av opp til næraste heiltal. Dersom talet på siffer er mindre enn null, vert heiltalsdelen av talet runda av.

en: ROUND(value;[digits])
nn: ROUND(verdi;[siffer])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
nn: ROUND(1,252;2) er 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
nn: ROUND(-1,252;2) er -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
nn: ROUND(1,258;2) er 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
nn: ROUND(-12,25;-1) er -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
nn: ROUND(-1,252;0) er -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
nn: ROUNDUP(verdi;[siffer])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
nn: ROUNDUP(1,252;2) er 1,26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
nn: ROUNDDOWN(verdi;[siffer])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
nn: ROUNDDOWN(1,252;2) er 1,25

en: Nth term
nn: N-te ledd

en: FIB(9) returns 34
nn: FIB(9) gjev 34

en: FIB(26) returns 121393
nn: FIB(26) gjev 121393

en: Numerator
nn: Teljar

en: Denumerator
nn: Nemnar

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
nn: QUOTIENT-funksjonen gjev heiltalsdelen av teljar/nemnar.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
nn: QUOTIENT(teljar;nemnar)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
nn: QUOTIENT(21;4) gjev 5

en: Lookup & Reference
nn: Oppslag og referanse

en: Row number
nn: Radnummer

en: Column number
nn: Kolonnenummer

en: Absolute number (optional)
nn: Absolutt nummer (valfri)

en: A1 style (optional)
nn: A1-stil (valfri)

en: Sheet name
nn: Arknamn

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
nn: ADDRESS gjev ei celleadresse. Parameteren «rad» er radnummeret og «kolonne» er kolonnebokstaven.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
nn: Du vel type referanse med ein absoluttverdi: 1 eller ingen = absolutt, 2 = absolutt rad, relativ kolonne, 3 = relativ rad, absolutt kolonne og 4 = relativ.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
nn: A1 styrer kva for adressestil som skal returnerast. Dersom A1 er TRUE (standard), vert adressa returnert i stilen til A1. Ved FALSE vert stilen i R1C1 brukt.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
nn: Arknamnet er den teksten som gjev namnet på arket.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
nn: ADDRESS(rad; kolonne; absolutt; stil; arknamn)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
nn: ADDRESS(6; 4) gjev $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
nn: ADDRESS(6; 4; 2) gjev D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
nn: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Ark1") gjev Ark1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
nn: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Ark1") gjev Ark1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
nn: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Ark1") gjev Ark1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
nn: Gjev antal område i referansestrengen. Eit område kan vera ei enkel celle eller eit sett med celler.

en: AREAS(reference)
nn: AREAS(referanse)

en: AREAS(A1) returns 1
nn: AREAS(A1) gjev 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
nn: AREAS((A1; A2:A4)) gjev 2

en: Index
nn: Indeks

en: Arguments
nn: Argument

en: Returns the parameter specified by the index.
nn: Gjev ein parameter avgjort av indeksen.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
nn: CHOOSE(indeks; parameter1; parameter2;…)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
nn: CHOOSE(1; "første"; "andre") gjev «første»

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
nn: CHOOSE(2; 3; 2; 4) gjev 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
nn: COLUMN()-funksjonen gjev kolonna til ei oppgjeva cellereferanse. Viss ingen parameter er oppgjeve colonna til den gjeldande cella verta returnert.

en: COLUMN(reference)
nn: COLUMN(referanse)

en: COLUMN(A1) returns 1
nn: COLUMN(A1) gjev 1

en: COLUMN(D2) returns 4
nn: COLUMN(D2) gjev 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
nn: COLUMNS()-funksjonen gjev antal colonner i ein referanse.

en: COLUMNS(reference)
nn: COLUMNS(referanse)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
nn: COLUMNS(A1:C3) gjev 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
nn: COLUMNS(D2) gjev 1

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
nn: Returnerer innhaldet i cella spesifisert av referanseteksten. Den andre parameteren er valfri.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
nn: INDIRECT(referansetekst, a1-stil)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
nn: INDIRECT(A1), A1 inneheld «B1», og B1 1 => returnerer 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
nn: INDIRECT("A1"), returnerer innhaldet i A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
nn: ROW()-funksjonen returnerer rada til den oppgjevne cellereferansen. Viss ingen parameter er gjeven returnerer han rada til den gjeldande cella.

en: ROW(reference)
nn: ROW(referanse)

en: ROW(A1) returns 1
nn: ROW(A1) gjev 1

en: ROW(D2) returns 2
nn: ROW(D2) gjev 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
nn: ROWS()-funksjonen returnerer antal rader i ein referanse.

en: ROWS(reference)
nn: ROWS(referanse)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
nn: ROWS(A1:C3) gjev 3

en: ROWS(D2) returns 1
nn: ROWS(D2) gjev 1

en: Statistical
nn: Statistikk

en: Floating point values
nn: Desimaltal

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
nn: AVDEDEV()-funksjonen reknar ut snittet av dei absolutte avvika frå middelverdien i ei datamengd.

en: AVEDEV(value;value;...)
nn: AVEDEV(verdi;verdi; …)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
nn: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) gjev 7,84

en: AVEDEV(A1:A5) ...
nn: AVEDEV(A1:A5) …

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
nn: AVERAGE()-funksjonen reknar ut snittet av alle verdiane i parametrane. Du kan rekna ut snittet av eit område med «AVERAGE(A1:B5)» eller ei liste med verdiar: «AVERAGE(12,5,12.5)».

en: AVERAGE(value;value;...)
nn: AVERAGE(verdi;verdi;…)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
nn: AVERAGE(12;5;7) er 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
nn: AVERAGE(12,5;2) er 7,25

en: String values
nn: Strengverdiar

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
nn: Funksjonen AVERAGEA() reknar ut snittverdien av dei gjevne argumenta. Tal, tekst og logiske verdiar  vert òg tekne med i utrekninga. Dersom cella inneheld tekst, eller argumentet er logisk usant (false), vert det rekna som verdien null (0). Dersom argumentet er logisk sant (true) vert det rekna  som ein (1). Legg merke til at tomme celler ikkje vert rekna med.

en: AVERAGEA(value;value;...)
nn: AVERAGEA(verdi;verdi;…)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
nn: AVERAGEA(11,4;17,3;«litt tekst»;25,9;40,1) er 18,94

en: Alpha parameter
nn: Alfaparameter

en: Beta parameter
nn: Betaparameter

en: End
nn: Slutt

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
nn: BETADIST()-funksjonen gjev tettleiksfunksjonen til den kumulative betafordelinga.

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
nn: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) er 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
nn: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) er 0,537856

en: Degrees of freedom
nn: Fridomsgrader

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
nn: CHIDIST()-funksjonen returnerer sannsynet for stadfesting av ein hypotese ut frå det valde kji-kvadratet.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
nn: CHIDIST samanliknar kjikvadratverdien som skal oppgjevast for eit tilfeldig utval som vert rekna ut frå summen av (observert verdi – forventa verdi)^2 / forventa verdi for alle verdiar, med den teoretiske kjikvadratfordelinga. Ut frå dette vert sannsynet for feil i hypotesen avgjort.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
nn: CHIDIST(tal;frihetsgrader)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
nn: CHIDIST(13,27;5) gjev 0,021

en: Total number of elements
nn: Tal på element i alt

en: Number of elements to choose
nn: Tal på valte element

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
nn: COMBIN()-funksjonen reknar ut talet på moglege kombinasjonar. Den første parameteren er det samla talet på element. Den andre parameteren er talet på valte element. Desse to parametrane må vera positive, og den første parameteren må vera større enn den andre. Elles gjev funksjonen ein feil.

en: COMBIN(total;chosen)
nn: COMBIN(totalt;valt)

en: COMBIN(12;5) returns 792
nn: COMBIN(12;5) gjev 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
nn: COMBIN(5;5) gjev 1

en: Level of the confidence interval
nn: nivå for konfidensintervall

en: Standard deviation for the total population
nn: Standardavvik for heile populasjonen

en: Size of the total population
nn: Storleik på heile populasjonen

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
nn: CONFIDENCE()-funksjonen returnerer konfidensintervallet til eit populasjonssnitt.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
nn: Alfa-parameteren må liggja mellom 0 og 1, stddev må vera positiv og storleiken må vera større eller lik 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
nn: CONFIDENCE(alfa;STD;storleik)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
nn: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) er 0,294059

en: Cell range of values
nn: Celleområde med verdiar

en: Second cell range of values
nn: Andre celleområde med verdiar

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
nn: CORREL()-funksjonen reknar ut korrelasjonskoeffesienten til to celleområde.

en: CORREL(range1; range2)
nn: CORREL(område1; område2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
nn: COVAR()-funksjonen reknar ut kovariansen til to celleområde.

en: COVAR(range1; range2)
nn: COVAR(område1; område2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
nn: DEVSQ()-funksjonen reknar ut summen av kvadrat av variansar.

en: DEVSQ(value; value;...)
nn: DEVSQ(verdi; verdi;…)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
nn: DEVSQ(21; 33; 54; 23) gjev 684,75

en: Lambda parameter
nn: Lambdaparameter

en: 0 = density, 1 = distribution
nn: 0 = tettleik, 1 = fordeling

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
nn: EXPONDIST()-funksjonen returnerer eksponentialfordelinga.

en: The lambda parameter must be positive.
nn: Lambda-parameteren må vera positiv.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
nn: Akkumulert = 0 reknar ut tettleiksfunksjonen. Akkumulert = 1 reknar ut fordelinga.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
nn: EXPONDIST(tal;lambda;akkumuler)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
nn: EXPONDIST(3;0,5;0) er 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
nn: EXPONDIST(3;0,5;1) er 0,776870

en: Degrees of freedom 1
nn: Fridomsgrader 1

en: Degrees of freedom 2
nn: Fridomsgrader 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
nn: FDIST()-funksjonen returnerer f-fordelinga.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
nn: FDIST(tal;fridomsgrader_1;fridomsgrader_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
nn: FDIST(0,8;8;12) gjev 0,61

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
nn: FISHER()-funksjonen gjev Fisher-transformasjonen for x og lagar ein funksjon nær ei normalfordeling.

en: FISHER(number)
nn: FISHER(tal)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
nn: FISHER(0,2859) er 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
nn: FISHER(0,8105) er 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
nn: FISHERINV()-funksjonen gjev den inverse Fisher-transformasjonen for x og lagar ein funksjon nær normalfordelinga.

en: FISHERINV(number)
nn: FISHERINV(tal)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
nn: FISHERINV(0,2859) er 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
nn: FISHERINV(0,8105) er 0,669866

en: Cumulated flag
nn: Akkumuleringsflagg

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
nn: GAMMADIST()-funksjonen returnerer gammafordelinga.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
nn: Dersom den siste parameteren (akkumulert) er 0, vert tettleiksfunksjonen rekna ut. Dersom parameteren er 1, vert fordelinga returnert. Dei første tre parametrane må vera positive.

en: The first three parameters must be positive.
nn: Dei første tre parametrane må vera positive.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
nn: GAMMADIST(tal;alfa;beta;akkumulert)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
nn: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) er 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
nn: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) er 0,017179

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
nn: Talet som skal brukast til å rekna ut integralverdien av standardnormalfordelinga.

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
nn: GAUSS()-funksjonen gjev integralverdien av den standard, kumulative normalfordelinga.

en: GAUSS(value)
nn: GAUSS(verdi)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
nn: GAUSS(0,25) er 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
nn: GEOMEAN() returnerer den geometriske middelverdien til eit argument. Dette er det same som den N-te rota av produkta til verdiane.

en: GEOMEAN(value; value;...)
nn: GEOMEAN(verdi; verdi;…)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
nn: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) gjev 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
nn: HARMEAN()-funksjonen reknar ut den harmoniske middelverdien til N datapunkt (N delt på summen av det inverse av datapunkta).

en: HARMEAN(value; value;...)
nn: HARMEAN(verdi; verdi;…)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
nn: HARMEAN(21; 33; 54; 23) gjev 28,588

en: Number of success in the sample
nn: Tal på vellukka forsøk i prøva

en: Number of trials
nn: Tal på forsøk

en: Number of success overall
nn: Tal på vellukka forsøk totalt

en: Population size
nn: Populasjonsstorleik

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
nn: HYPGEOMDIST()-funksjonen returnerer den hypergeometriske fordelinga.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
nn: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) gjev 0,3522

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
nn: KURT()-funksjonen reknar ut eit uhilda estimat av kurtosen av eit datasett. Du må oppgje minst 4 verdiar, elles vert ei feilmelding returnert.

en: KURT(value; value;...)
nn: KURT(verdi; verdi;…)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
nn: KURT(21; 33; 54; 23) gjev 1.344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
nn: KURTP()-funksjonen reknar ut ein populasjonskurtose i eit datasett. Du må oppgje minst 4 verdiar, elles vil ei feilmelding verta returnert.

en: KURTP(value; value;...)
nn: KURTP(verdi; verdi;…)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
nn: KURTP(21; 33; 54; 23) gjev -1.021

en: Position (from the largest)
nn: Plassering (frå den største)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
nn: LARGE()-funksjonen returnerer den k-te høgste verdien i eit datasett.

en: LARGE(range; k)
nn: LARGE(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
nn: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) gjev 3

en: Probability
nn: Sannsyn

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
nn: Middelverdi for standard logaritmefordelinga

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
nn: Standardavvik for standard logaritmefordelinga

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
nn: LOGINV()-funksjonen reknar ut den inverse, kumulative lognormalfordelinga.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
nn: LOGINV(p; middelverdi; standardavvik)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
nn: LOGINV(0,1;0;1) er 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
nn: Sannsynsverdi som skal brukast til å rekna ut den logaritmiske standardfordelinga.

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
nn: LOGNORMDIST()-funksjonen returnerer den kumulative lognormalfordelinga.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
nn: LOGNORMDIST(tal;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
nn: LOGNORMDIST(0,1;0;1) er 0,01

en: Floating point value or range of values
nn: Flyttallsverdi eller verdiområde

en: Floating point values or range of values
nn: Flyttallsverdiar eller verdiområde

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
nn: MEDIAN()-funksjonen reknar ut medianen av alle verdiane gjeve som parametrar. Du kan rekna ut medianen over eit område med MEDIAN(A1:B5), eller ei liste av verdiar: MEDIAN(12;-5;12,5). Tomme celler vert rekna  som null (0), og celler med tekst vert hoppa over.

en: MEDIAN(value;value;...)
nn: MEDIAN(verdi; verdi; …)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
nn: MEDIAN(12; 5; 5,5) er 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
nn: MEDIAN(12; 7; 8;2) er 7,5

en: Float
nn: Desimaltal

en: MODE(number; number2; ...)
nn: MODE(nummer; nummer2; …)

en: MODE(range)
nn: MODE(område)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
nn: MODE(12; 14; 12; 15) gjev 12

en: Number of failures
nn: Tal på ikkje vellukka forsøk

en: Number of successful trials
nn: Tal på vellukka forsøk

en: Probability of success
nn: Sannsyn for suksess

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
nn: NEGBINOMDIST()-funksjonen returnerer den negative binomiale fordelinga.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
nn: NEGBINOMDIST(mislukka forsøk; vellukka forsøk; sannsyn for suksess)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
nn: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) gjev 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
nn: Lineær middelverdi for fordelinga

en: Standard deviation of the distribution
nn: Standardavviket til fordelinja

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
nn: NORMDIST()-funksjonen returnerer den kumulative normalfordelinga.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
nn: Talet som normalfordelinga skal reknast ut frå.

en: MV is the linear middle of the distribution.
nn: MV er den lineære middelverdien til fordelinga.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
nn: STD er standardavviket til fordelinga.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
nn: K = 0 reknar ut tettleiksfunksjonen. K = 1 reknar ut fordelinga.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
nn: NORMDIST(tal;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
nn: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) er 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
nn: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) er 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
nn: Middelverdi i normalfordelinga

en: Standard deviation of the normal distribution
nn: Standardavvik i normalfordelinga

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
nn: NORMINV()-funksjonen gjev den inverse kumulative normalfordelinga. Talet må liggja mellom 0 og 1, og STD må vera positiv.

en: NORMINV(number;MV;STD)
nn: NORMINV(tal;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
nn: NORMINV(0,9;63;5) er 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
nn: Verdien normalfordelinga vert rekna ut for

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
nn: NORMSDIST()-funksjonen returnerer standardnormalfordelinga.

en: NORMSDIST(Number)
nn: NORMSDIST(tal)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
nn: NORMSDIST(1) er 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
nn: NORMSINV()-funksjonen gjev den inverse kumulative standardnormalfordelinga. Talet må liggja mellom 0 og 1.

en: NORMSINV(Number)
nn: NORMSINV(tal)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
nn: NORMSINV(0,908789) gjev 1,3333

en: Number of elements to permutate
nn: Tal på element i permutasjonen

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
nn: PERMUT()-funksjonen gjev talet på permutasjonar. Den første parameteren er talet på element, den andre er talet på element i permutasjonen.

en: PERMUT(total;permutated)
nn: PERMUT(totalt;permuterte)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
nn: PERMUT(8;5) er 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
nn: PERMUT(1;1) er 1

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
nn: Talet som skal brukast til å rekna ut standardnormalfordelinga.

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
nn: PHI()-funksjonen gjev verdien av fordelingsfunksjonen for ei standardnormalfordeling.

en: PHI(value)
nn: PHI(verdi)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
nn: PHI(0,25) er 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
nn: lambdaparameteren (midtverdien)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
nn: POISSON()-funksjonen returnerer Poisson-fordelinga.

en: The lambda and number parameters must be positive.
nn: Lambda- og talparametrane må vera positive.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
nn: POISSON(tal;lambda;akkumuler)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
nn: POISSON(60;50;0) er 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
nn: POISSON(60;50;1) er 0,927840

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
nn: SKEW()-funksjonen returnerer eit estimat over forskyvninga i ei fordeling

en: SKEW(number; number2; ...)
nn: SKEW(nummer; nummer2; …)

en: SKEW(range)
nn: SKEW(område)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
nn: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) gjev 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
nn: SKEWP()-funksjonen returnerer populasjonsforskyvninga i ei fordeling

en: SKEWP(number; number2; ...)
nn: SKEWP(nummer; nummer2; …)

en: SKEWP(range)
nn: SKEWP(område)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
nn: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) gjev 0.6552

en: Position (from the smallest)
nn: Plassering (frå den minste)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
nn: SMALL()-funksjonen returnerer den k-te minste verdien i eit datasett.

en: SMALL(range; k)
nn: SMALL(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
nn: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) gjev 1

en: Number to be normalized
nn: Talet som skal normaliserast

en: Mean of the distribution
nn: Middelverdien til fordelinga

en: Standard deviation
nn: Standardavvik

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
nn: STANDARDIZE()-funksjonen reknar ut ein normalisert verdi.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
nn: STANDARDIZE(x; middelverdi, standardavvik)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
nn: STANDARDIZE(4; 3; 7) gjev 0.1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
nn: STDEV()-funksjonen estimerer standardvariansen basert på ei prøve. Standardvariansen er eit mål på kor vidt verdiar er spreidde frå middelverdien.

en: STDEV(value;value;...)
nn: STDEV(verdi; verdi; …)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
nn: STDEV(6;7;8) er 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
nn: STDEVA()-funksjonen estimerer standardvariansen basert på ei prøve. Standardvariansen er eit mål på kor vidt verdiar er spreidde frå middelverdien.Viss ei celle inneheld tekst eller den boolske verdien FALSE vert ho tald som 0. Den boolske verdien TRUE vert tald som 1.

en: STDEVA(value;value;...)
nn: STDEVA(verdi;verdi;…)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
nn: STDEVA(6; 7; A1; 8) er 1, viss A1 er tom

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
nn: STDEVA(6; 7; A1; 8) er 3,109, viss A1 er TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
nn: STDEVP()-funksjonen reknar ut standardavviket basert på ein heil populasjon

en: STDEVP(value;value;...)
nn: STDEVP(verdi; verdi; …)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
nn: STDEVP(6;7;8) er 0,816497 …

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
nn: STDEVPA()-funksjonen reknar ut standardavvik basert på ein heil populasjon. Viss ei celle inneheld tekst eller den boolske verdien FALSE vert ho tald som 0. Den boolske verdien TRUE vert tald som 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
nn: STDEVPA(verdi; verdi; …)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
nn: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er 0,816497…, viss A1 er tom

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
nn: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er 2,69…, viss A1 er TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
nn: STDEVPA(6; 7; A1; 8) er 3,11…, viss A1 er FALSE

en: Value (array)
nn: Verdi (tabell)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nn: SUMPRODUCT()-funksjonen (SUM(X*Y)) gjev summen av produktet av desse verdiane. Talet på verdiar i dei to tabellane må vera likt. Viss ikkje, gjev funksjonen Err.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
nn: SUMPRODUCT(tabell1;tabell2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
nn: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5 gjev 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nn: SUMX2PY2()-funksjonen (SUM(X^2+Y^2)) gjev summen av kvadrata av desse verdiane. Talet på verdiar i dei to tabellane må vera likt. Viss ikkje, gjev funksjonen Err.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
nn: SUMX2PY2(tabell1;tabell2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
nn: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5 gjev 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
nn: SUMX2MY2()-funksjonen (SUM(X^2-Y^2)) gjev differansen mellom kvadrata av desse verdiane. Talet på verdiar i dei to tabellane må vera likt. Viss ikkje, gjev funksjonen Err.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
nn: SUMX2MY2(tabell1;tabell2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
nn: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 og B2=5 gjev -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
nn: Fridomsgrader for t-fordelinga

en: Mode (1 or 2)
nn: Modus (1 eller 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
nn: TDIST()-funksjonen returnerer t-fordelinga.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
nn: Dersom modus er 1, vert den einsidige testen rekna ut. Dersom modus er 2, vert den tosidige testen rekna ut.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
nn: TDIST(tal;fridomsgrader;modus)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
nn: TDIST(12;5;1) gjev 0,000035

en: VAR(value;value;...)
nn: VAR(verdi;verdi;…)

en: VAR(12;5;7) equals 13
nn: VAR(12;5;7) er 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
nn: VAR(15;80;3) er 1716,333 …

en: VAR(6;7;8) equals 1
nn: VAR(6;7;8) er 1

en: VARA(value;value;...)
nn: VARA(verdi;verdi; …)

en: VARA(12;5;7) equals 13
nn: VARA(12;5;7) er 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
nn: VARA(15;80;3) er 1716,333 …

en: VARA(6;7;8) equals 1
nn: VARA(6;7;8) er 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
nn: VARP()-funksjonen reknar ut variansen basert på ein heil populasjon.

en: VARP(value;value;...)
nn: VARP(verdi;verdi;…)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
nn: VARP(12;5;7) er 8,666 …

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
nn: VARP(15;80;3) er 1144,22 …

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
nn: VARP(6;7;8) er 0,6666667 …

en: VARPA(value;value;...)
nn: VARPA(verdi;verdi; …)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
nn: VARPA(12;5;7) er 8,666 …

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
nn: VARPA(15;80;3) er 1144,22 …

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
nn: VARPA(6;7;8) er 0,6666667 …

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
nn: WEIBULL()-funksjonen returnerer Weibull-fordelinga.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
nn: Alfa- og betaparametrane må vera positive. Talet (første parameter) kan ikkje vera negativt.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
nn: WEIBULL(tal;alfa;beta;akkumuler)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
nn: WEIBULL(2;1;1;0) er 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
nn: WEIBULL(2;1;1;1) er 0,864665

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
nn: BINO()-funksjonen returnerer den binomiale fordelinga.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
nn: Den første parameteren er talet på forsøk, den andre er talet på vellukka forsøk og den tredje er sannsynet for suksess. Talet på forsøk skal vera større enn talet på vellukka forsøk. Sannsynet skal vera mindre eller lik 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
nn: BINO(forsøk;vellukka;sannsyn_for_suksess)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
nn: BINO(12;9;0,8) gjev 0,236223201

en: Probability of failure
nn: Sannsyn for ikkje suksess

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
nn: INVBINO-funksjonen gjev den negative binomiale distribusjonen. Den første parameteren er talet på forsøk, den andre er talet på mislukka forsøk og den tredje er sannsynet for å mislukkast. Talet på forsøk skal vera større enn talet på mislukka forsøk og sannsynet skal vera mindre eller lik 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
nn: INVBINO(forsøk;ikkje_vellukka;sannsyn_for_ikkje_vellukka)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
nn: INVBINO(12;3;0,8) gjev 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
nn: GAMMALN()-funksjonen gjev den naturlege logaritmen av gammafunksjonen: G(x). Talparameteren må vera positiv.

en: GAMMALN(Number)
nn: GAMMALN(tal)

en: GAMMALN(2) returns 0
nn: GAMMALN(2) gjev 0

en: Decimals
nn: Desimaler

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
nn: DOLLAR()-funksjonen konverterer eit tal til tekst med valutaformat. Talet på desimalar vert runda av til oppgjeve verdi. Sjølv om namnet er «DOLLAR», brukar funksjonen innstillingane for land og språk.

en: DOLLAR(number;decimals)
nn: DOLLAR(tal,desimalar)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
nn: DOLLAR(1403,77) gjev «1 403,77 kr»

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
nn: DOLLAR(-0,123;4) gjev «-0,1230 kr»

en: No_commas
nn: Ingen_tusenskille

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
nn: FIXED()-funksjonen rundar av eit tal til eit fast tal på desimalar, formaterer talet som ein streng med desimaltal og gjev resultatet som tekst. Dersom «desimalar» er negativt, vert talet avrunda til venstre for desimalplassen. Dersom «desimalar» er uteleten , vert verdien 2 brukt. Dersom den valfrie parameteren ingen_tusenskille er sann, vert ikkje skilleteiknet for tusental vist.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
nn: FIXED(tal,desimalar,ingen_tusenskille)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
nn: FIXED(1234,567;1) gjev «1 234,6»

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
nn: FIXED(1234,567;1;FALSE) gjev «1234,6»

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
nn: FIXED(44,332) gjev «44,33»

en: Text for which you want to substitute
nn: Tekst du vil byta ut i

en: Part of text you want to replace
nn: Del av teksten du vil byta ut

en: New text which will be replacement
nn: Ny tekst

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
nn: SUBSTITUTE()-funksjonen byter ut gammal_tekst med ny_tekst i ein tekststreng. Dersom førekomst_num er oppgjeve, er det berre den førekomsten som vert bytt ut, elles vert gammal_tekst bytt ut med ny_tekst overalt i strengen. Bruk SUBSTITUTE når du vil byta ut ein bestemt tekst, bruk REPLACE når du vil byta ut ein tekst som står på ein viss stad.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
nn: SUBSTITUTE(tekst; gammal_tekst; ny_tekst; førekomst)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
nn: SUBSTITUTE("Kostnadsdata";"Kostnad";"Sal") gjev «Salsdata»

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
nn: SUBSTITUTE("Kvartal 1, 2001";"1";"3";1) gjev «Kvartal 3, 2001»

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
nn: SUBSTITUTE("Kvartal 1, 2001";"1";"3";4) gjev «Kvartal 1, 2003»

en: The text you want to find
nn: Teksten du vil søkja etter

en: The text which may contain find_text
nn: Teksten du vil søkja i

en: Specified index to start the search
nn: Posisjonen der søket startar

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
nn: SEARCH-funksjonen finn ein tekststreng (finn_tekst) inni ein annan tekststreng (inni_tekst) og gjev startposisjonen til finn_tekst, rekna frå teiknet lengst til venstre i inni_tekst.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
nn: Du kan bruka jokerteikn, spørsmålsteikn (?) og stjerne (*). Eit spørsmålsteikn passar med eitt enkelt teikn, ei stjerne passar med ei rekkje teikn.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
nn: Parameteren startnummer avgjer kva for teikn søket skal starta ved. Nummereringa startar med 1. Dersom startnummeret ikkje er oppgjeve, får det verdien 1. SEARCH skil ikkje mellom store og små bokstavar.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
nn: SEARCH(finn_tekst;inni_tekst;startnummer)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
nn: SEARCH("a";"Setningar";6) gjev 8

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
nn: SEARCH("margin";"Fortenestemargin") gjev 11

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
nn: T()-funksjonen gjev verdien av teksten det vert referert til. Dersom verdien er eller refererer til ein tekst, gjev T den teksten. Dersom verdien ikkje refererer til tekst, gjev T ein tom tekststreng.

en: T(value)
nn: T(verdi)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
nn: T(1,2) gjev «» (tom tekst)

en: The TEXT() function converts a value to text.
nn: TEXT()-funksjonen konverterer ein verdi til tekst.

en: TEXT(value)
nn: TEXT(verdi)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
nn: TEXT(1234,56) gjev «1234,56»

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
nn: TEXT("KSpread") gjev «KSpread»

en: String
nn: Tekst

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
nn: PROPER()-funksjonen konverterer første bokstaven i kvart ord til stor bokstav og gjer resten til små bokstavar.

en: PROPER(string)
nn: PROPER(streng)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
nn: PROPER("dette er ein tittel") gjev «Dette Er Ein Tittel»

en: First string
nn: Første streng

en: String to compare with
nn: Streng det skal samanliknast med

en: Compare case-sensitive (true/false)
nn: Skil mellom store og små bokstavar (true/false)?

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
nn: COMPARE()-funksjonen gjev 0 dersom to strengar er like, -1 dersom den første kjem før den andre, elles gjev han 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
nn: COMPARE(streng1; streng2; true|false)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
nn: EXACT()-funksjonen gjev True dersom to tekststrengar er like, elles False.

en: EXACT(string1;string2)
nn: EXACT(tekst1; tekst2)

en: Text which you want to replace some characters
nn: Tekst der du vil byta ut nokre teikn

en: Position of the characters to replace
nn: Plasseringa av teikna som skal bytast ut

en: Number of characters to replace
nn: Tal på teikn som skal bytast ut

en: The text that will replace characters in old text
nn: Teksten som skal byta ut teikna i den gamle teksten

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
nn: REPLACE()-funksjonen byter ut ein del av ein tekststreng med ein annan tekststreng.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
nn: REPLACE(tekst;posisjon;lengd;ny_tekst)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
nn: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") gjev «abcde-k»

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
nn: REPLACE("2002";3;2;"03") gjev «2003»

en: Specifies index to start the search
nn: Posisjonen der søket skal starta

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
nn: FIND()-funksjonen finn ein tekstreng (finn_tekst) inni ein annan tekst (tekst) og gjev nummeret på det første teiknet i finn_tekst, rekna frå teiknet lengst til venstre i tekst.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
nn: Parameteren «start» avgjer teiknet der søket skal starta. Det første teiknet er teikn nr. 1. Dersom «start» er uteleten, vert det søkt frå det første teiknet.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
nn: Du kan òg bruka funksjonen SEARCH, men til forskjell frå SEARCH tek FIND omsyn til store og små bokstaver og tillet ikkje jokerteikn.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
nn: FIND(finn_tekst;tekst;start)

en: Source string
nn: Kjeldestreng

en: Position
nn: Posisjon

en: Length
nn: Lengd

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
nn: MID()-funksjonen gjev ein deltekst som inneheld «lengd» teikn av teksten, rekna frå teiknet i ein gjeve posisjon.

en: MID(text;position;length)
nn: MID(tekst;posisjon;lengd)

en: MID(text;position)
nn: MID(tekst;posisjon)

en: The LEN() function returns the length of the string.
nn: LEN()-funksjonen gjev lengda på tekststrengen.

en: LEN(text)
nn: LEN(tekst)

en: LEN("hello") returns 5
nn: LEN("hallo") gjev 5

en: LEN("KSpread") returns 7
nn: LEN("KSpread") gjev 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
nn: TRIM()-funksjonen gjev tekst med berre eitt mellomrom mellom orda.

en: TRIM(text)
nn: TRIM(tekst)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
nn: TRIM("hallo   Kspread   ") gjev «hallo Kspread»

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
nn: CONCATENATE()-funksjonen gjev ein streng som er sett saman av strengane som er gjevne som parametrar.

en: CONCATENATE(value;value;...)
nn: CONCATENATE(verdi;verdi;…)

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
nn: RIGHT()-funksjonen gjev ein delstreng som inneheld dei «lengd» teikna til høgre i strengen. Heile strengen vert returnert dersom «lengd» er lengre enn lengda på strengen.

en: RIGHT(text;length)
nn: RIGHT(tekst;lengd)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
nn: RIGHT("hallo";2) gjev «lo»

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
nn: RIGHT("KSpread";10) gjev «KSpread»

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
nn: RIGHT("KSpread") gjev «d»

en: LEFT(text;length)
nn: LEFT(tekst;lengd)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
nn: LEFT("hallo";2) gjev "ha"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
nn: LEFT("KSpread";10) gjev "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
nn: LEFT("KSpread") gjev 7

en: Count of repetitions
nn: Tal på repetisjonar

en: REPT(text;count)
nn: REPT(tekst;tal)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
nn: REPT("KSpread";3) gjev "KSpreadKSpreadKSpread"

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
nn: Dersom du brukar funksjonen igjen på resultatet, får du den opphavlege teksten tilbake.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
nn: TOGGLE()-funksjonen gjer små bokstavar til store og store bokstavar til små.

en: TOGGLE(text)
nn: TOGGLE(tekst)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
nn: TOGGLE("hallo") gjev «HALLO»

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
nn: TOGGLE("HALLO") gjev «hallo»

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
nn: TOGGLE("HaLlO") gjev «hAlLo»

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
nn: CLEAN()-funksjonen fjernar alle teikn som ikkje kan skrivast ut.

en: CLEAN(text)
nn: CLEAN(tekst)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
nn: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HALLO") gjev «HALLO»

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
nn: SLEEK()-funksjonen tek vekk alle mellomromma i strengen.

en: SLEEK(text)
nn: SLEEK(tekst)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
nn: SLEEK("Dette er    litt  tekst") gjev «Detteerlitttekst»

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
nn: UPPER()-funksjonen gjer alle bokstavane i strengen store.

en: UPPER(text)
nn: UPPER(tekst)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
nn: UPPER("hallo") gjev «HALLO»

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
nn: UPPER("HALLO") gjev «HALLO»

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
nn: LOWER()-funksjonen gjer alle bokstavane i strengen små.

en: LOWER(text)
nn: LOWER(tekst)

en: LOWER("hello") returns "hello"
nn: LOWER("hallo") gjev «hallo»

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
nn: LOWER("HALLO") gjev «hallo»

en: Character code
nn: Teiknkode

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
nn: CHAR()-funksjonen gjev eit teikn som spesifisert ved eit tal.

en: CHAR(code)
nn: CHAR(kode)

en: CHAR(65) returns "A"
nn: CHAR(65) gjev «A»

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
nn: CODE-funksjonen gjev ein numerisk kode for det første teiknet i ein tekststreng.

en: CODE(text)
nn: CODE(tekst)

en: CODE("KDE") returns 75
nn: CODE("KDE") gjev 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
nn: Konverterer ein tekststreng som representerer ein verdi til den rette verdien.

en: VALUE(text)
nn: VALUE(tekst)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
nn: VALUE("14,03") gjev 14,03

en: Searched text
nn: Gjennomsøkt tekst

en: Regular expression
nn: Regulært uttrykk

en: Default value (optional)
nn: Standardverdi (valfri)

en: Back-reference (optional)
nn: Tilbakereferanse (valfri)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
nn: Gjev ein del av strengen som passar til eit regulært uttrykk. Dersom strengen ikkje passar til det regulære uttrykket, vert standardverdien returnert.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
nn: Dersom ein tilbakereferanse er oppgjeven, vert verdien av den tilbakereferansen returnert.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
nn: Dersom ingen standardverdi er gjeven, vert ein tom streng brukt. Dersom ingen tilbakereferanse er gjeven, vert 0 brukt (slik at heile det området som passar vert returnert).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
nn: REGEXP(tekst; regeksp; standard; tilbakeref)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
nn: REGEXP("Talet er   15.";"[0-9]+") = «15»

en: REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = "26"
nn: REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = «26»

en: Replacement
nn: Utbyting

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
nn: Byter ut alle førekomstane av eit regulært uttrykk med ein tekst.

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
nn: REGEXPRE(tekst; regeksp; utbyting)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
nn: REGEXPRE("14 og 15 og 16";"[0-9]+";"tal") gjev «tal og tal og tal».

en: Trigonometric
nn: Trigonometrisk

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
nn: COS()-funksjonen gjev cosinus til x, der x er gjeve i radianar.

en: COS(Float)
nn: COS(flyttal)

en: COS(0) equals 1.0
nn: COS(0) er 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
nn: COS(PI()/2) er 0,0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
nn: ACOT()-funksjonen gjev den inverse cotangensen til eit tal.

en: ACOT(Float)
nn: ACOT(desimaltal)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
nn: ACOT(0) er 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
nn: SIN()-funksjonen gjev sinus til x, der x er gjeve i radianar.

en: SIN(Float)
nn: SIN(flyttal)

en: SIN(0) equals 0
nn: SIN(0) er 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
nn: SIN(PI()/2) er 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
nn: TAN()-funksjonen gjev tangens til x, der x er gjeve i radianar.

en: TAN(Float)
nn: TAN(desimaltal)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
nn: TAN(0,7) er 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
nn: TAN(0) er 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
nn: ACOS()-funksjonen gjev den inverse cosinusen i radianar. Verdien er matematisk definert til å liggja mellom 0 og PI (inklusivt).

en: ACOS(Float)
nn: ACOS(desimaltal)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
nn: ACOS(0,8) er 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
nn: ACOS(0) er 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
nn: ASIN()-funksjonen gjev den inverse sinusen i radianar. Verdien er matematisk definert til å liggja mellom -PI/2 og PI/2 (inklusivt).

en: ASIN(Float)
nn: ASIN(desimaltal)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
nn: ASIN(0,8) er 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
nn: ASIN(0) er 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
nn: ATAN()-funksjonen gjev den inverse tangensen i radianar. Verdien er matematisk definert til å liggja mellom -PI/2 og PI/2 (inklusivt).

en: ATAN(Float)
nn: ATAN(desimaltal)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
nn: ATAN(0,8) er 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
nn: ATAN(0) er 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
nn: COSH()-funksjonen gjev den hyperbolske cosinusen til x, matematisk definert som (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
nn: COSH(desimaltal)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
nn: COSH(0,8) er 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
nn: COSH(0) er 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
nn: SINH()-funksjonen gjev den hyperbolske sinusen til x, matematisk definert som (exp(x) – exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
nn: SINH(desimaltal)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
nn: SINH(0,8) er 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
nn: SINH(0) er 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
nn: TANH()-funksjonen gjev den hyperbolske tangensen til x, matematisk definert som sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
nn: TANH(desimaltal)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
nn: TANH(0,8) er 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
nn: TANH(0) er 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
nn: ACOSH()-funksjonen reknar ut den inverse hyperbolske cosinusen til x, altså den verdien som har x som hyperbolsk cosinus. Dersom x er mindre enn 1,0 , gjev acosh() «not-a-number» (NaN, ikkje eit tal) og «errno» vert sett.

en: ACOSH(Float)
nn: ACOSH(desimaltal)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
nn: ACOSH(5) er 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
nn: ACOSH(0) er NaN (ikkje noko tal)

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
nn: ASINH()-funksjonen reknar ut den inverse hyperbolske sinusen til x, altså verdien som har x som hyperbolsk sinus.

en: ASINH(Float)
nn: ASINH(desimaltal)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
nn: ASINH(0,8) er 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
nn: ASINH(0) er 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
nn: ATANH()-funksjonen reknar ut den inverse hyperbolske tangensen til x, altså den verdien som har x som hyperbolsk tangens. Dersom absoluttverdien av x er større enn 1,0, gjev ATANH() «not-a-number» (NaN, ikkje noko tal).

en: ATANH(Float)
nn: ATANH(desimaltal)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
nn: ATANH(0,8) er 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
nn: ATANH(0) er 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
nn: Denne funksjonen reknar ut den inverse tangensen av dei to variablane x og y. Dette tilsvarar å rekna ut den inverse tangensen til y/x, men forteikna til begge argumenta vert brukte til å avgjera kvadranten til resultatet.

en: ATAN2(value;value)
nn: ATAN2(verdi;verdi)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
nn: ATAN2(0,5;1,0) er 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
nn: ATAN2(-0,5,2,0) er 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
nn: Denne funksjonen konverterer ein vinkel frå radianar til grader.

en: DEGREES(Float)
nn: DEGREES(desimaltal)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
nn: DEGREES(0,78) er 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
nn: DEGREES(1) er 57,29

en: Angle (degrees)
nn: Vinkel (grader)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
nn: Denne funksjonen konverterer ein vinkel frå grader til radianar.

en: RADIANS(Float)
nn: RADIANS(desimaltal)

en: RADIANS(75) equals 1.308
nn: RADIANS(75) er 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
nn: RADIANS(90) er 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
nn: PI()-funksjonen gjev verdien PI.

en: PI() equals 3.141592654...
nn: PI() er 3,141592654 …

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
nn: side

en: pages
nn: sider

en: file
nn: fil

en: name
nn: namn

en: time
nn: klokkeslett

en: date
nn: dato

en: author
nn: forfattar

en: email
nn: e-post

en: sheet
nn: ark

en: Sheet%1
nn: Ark%1

en: This document has no sheets (tables).
nn: Dette dokumentet har ingen ark (tabellar).

en: Comment:
nn: Kommentar:

en: Define Print Range
nn: Vel utskriftsområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
nn: Tid mellom autolagring:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
nn: Inga autolagring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid:
nn: &Rutenett:

en: No Limit
nn: Inga grense

en: Sheet
nn: Ark

[ctx: @title:window]
en: Configure
nn: Set opp

en: Interface
nn: Grensesnitt

en: Spelling
nn: Stavekontroll

en: Spell Checker Behavior
nn: Oppførsel for stavekontroll

en: &Completion mode:
nn: &Fullføringsmodus:

en: Popup
nn: Sprettopp

en: Semi-Automatic
nn: Halvautomatisk

en: Sheet Properties
nn: Eigenskapar for ark

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
nn: Venstre til høgre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
nn: Høgre til venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
nn: Tekstretning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
nn: Bruk &LC-modus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
nn: Gjer om første bokstaven til &stor bokstav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
nn: &Gøym nullverdiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
nn: Vis &formel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
nn: Vis kolonne som &nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
nn: Vis &formelindikator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
nn: Vis &rutenett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
nn: &Automatisk rekalkulering

en: Sheets
nn: Ark

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
nn: Ugyldig dokument. Forventa mime-typen «application/x-kspread» eller «application/vnd.kde.kspread», fekk %1.

en: File Format Mismatch
nn: Filformat passar ikkje

en: Styles cannot be loaded.
nn: Stilar kan ikkje lastast.

en: Invalid document. No map tag.
nn: Ugyldig dokument. Ingen «map»­tagg.

en: Height: %1 %2
nn: Høgd: %1 %2

en: Hide Row
nn: Gøym rad

en: Width: %1 %2
nn: Breidd: %1 %2

en: Hide Column
nn: Gøym kolonne

en: Area is too large.
nn: Området er for stort.

en: Insert Sheet
nn: Set inn ark

en: Remove Sheet
nn: Fjern ark

en: Rename Sheet...
nn: Endra arknamn …

en: Show Sheet...
nn: Vis ark …

en: Hide Sheet
nn: Gøym ark

en: Page Layout...
nn: Sideoppsett …

en: Reset Print Range
nn: Tilbakestill utskriftsområdet

en: Recalculate Sheet
nn: Rekna arket om att

en: Protect &Sheet...
nn: Vern &Ark …

en: &Create Template From Document...
nn: &Lag mal frå dokument …

en: Next Sheet
nn: Neste ark

en: Previous Sheet
nn: Førre ark

en: First Sheet
nn: Første ark

en: Last Sheet
nn: Siste ark

en: No calculation
nn: Inga utrekning

en: You cannot change a protected sheet.
nn: Du kan ikkje fjerna eit verna ark.

en: You cannot hide the last visible sheet.
nn: Du kan ikkje gøyma det siste synlege arket.

en: Protect Document
nn: Vern dokument

en: Unprotect Document
nn: Ta vekk vern av dokument

en: Protect Sheet
nn: Vern ark

en: Unprotect Sheet
nn: Ta vekk vern av ark

en: You cannot delete the only sheet.
nn: Du kan ikkje fjerna det einaste arket.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
nn: Du er i ferd med å fjerna arket som er i bruk.
    Vil du halda fram?

en: Enter name:
nn: Oppgje namn:

en: Rename Sheet
nn: Endra arknamn

en: Change Sheet Name
nn: Endra arknamn

en: Sheet name cannot be empty.
nn: Arknamnet kan ikkje vera tomt.

en: This name is already used.
nn: Dette namnet er alt i bruk.

en: Average:
nn: Snitt:

en: Max:
nn: Maks:

en: Count:
nn: Tal:

en: CountA:
nn: TalA:

en: Password is incorrect.
nn: Feil passord.

en: Dependency
nn: Avhengig

en: Invalid document. Sheet name is empty.
nn: Ugyldig dokument. Arknamnet er tomt.

en: Header
nn: Topptekst

en: Header1
nn: Topptekst1

en: Cell Format...
nn: Celleformat …

en: Create Style From Cell...
nn: Lag stil frå celle …

en: Strike Out
nn: Stryk ut

en: Select Font...
nn: Vel skrift …

en: Select Font Size
nn: Vel skriftstorleik

en: Increase Font Size
nn: Større skrift

en: Decrease Font Size
nn: Mindre skrift

en: Text Color
nn: Tekstfarge

en: Align Left
nn: Venstrejuster

en: Align Center
nn: Midtstill vassrett

en: Align Right
nn: Høgrejuster

en: Align Top
nn: Toppjuster

en: Align Middle
nn: Midtstill loddrett

en: Align Bottom
nn: Botnjuster

en: Border Left
nn: Venstre kantlinje

en: Border Right
nn: Høgre kantlinje

en: Border Top
nn: Øvre kantlinje

en: Border Bottom
nn: Nedre kantlinje

en: All Borders
nn: Alle kantlinjer

en: Border Outline
nn: Kantlinje

en: Border Color
nn: Farge på kantlinje

en: Wrap Text
nn: Bryt tekst

en: Vertical Text
nn: Vertikal tekst

en: Increase Indent
nn: Større innrykk

en: Decrease Indent
nn: Mindre innrykk

en: Change Angle...
nn: Endra vinkel …

en: Percent Format
nn: Prosentformat

en: Money Format
nn: Valutaformat

en: Increase Precision
nn: Meir nøyaktig

en: Decrease Precision
nn: Mindre nøyaktig

en: Upper Case
nn: Store bokstavar

en: Lower Case
nn: Små bokstavar

en: Convert First Letter to Upper Case
nn: Stor forbokstav

en: Background Color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Dissociate Cells
nn: Del celler

en: Resize Column...
nn: Endra kolonnebreidd …

en: Insert Columns
nn: Set inn kolonnar

en: Remove Columns
nn: Fjern kolonnar

en: Hide Columns
nn: Gøym kolonnar

en: Show Columns...
nn: Vis kolonnar …

en: Equalize Column
nn: Lik kolonnebreidd

en: Resize Row...
nn: Endra rammehøgd …

en: Insert Rows
nn: Set inn rader

en: Remove Rows
nn: Fjern rader

en: Hide Rows
nn: Gøym rader

en: Show Rows...
nn: Vis rader …

en: Equalize Row
nn: Lik radhøgd

en: Adjust Row && Column
nn: Juster rad og kolonne

en: Insert Cells...
nn: Set inn celler …

en: Remove Cells...
nn: Fjern celler …

en: Remove Comment
nn: Fjern kommentar

en: &Link...
nn: &Lenkje …

en: Remove Link
nn: Fjern lenkje

en: Validity...
nn: Gyldige data …

en: &Sort...
nn: &Sorter …

en: Sort &Decreasing
nn: Sorter &minkande

en: Sort &Increasing
nn: Sorter &aukande

en: &Left
nn: &Venstre

en: &Right
nn: &Høgre

en: &Up
nn: &Opp

en: &Down
nn: &Ned

en: Insert the 'sum' function
nn: Set inn «sum»-funksjonen

en: &Series...
nn: &Seriar …

en: &Function...
nn: &Funksjon …

en: S&pecial Character...
nn: S&pesialteikn …

en: From &Database...
nn: Frå &database …

en: From &Text File...
nn: Frå &tekstfil …

en: From &Clipboard...
nn: Frå &utklippstavla …

en: &Text to Columns...
nn: &Tekst til kolonnar …

en: Custom Lists...
nn: Eigendefinerte lister …

en: &Consolidate...
nn: &Samla …

en: &Goal Seek...
nn: &Målsøk …

en: &Subtotals...
nn: &Delsummar …

en: Area Name...
nn: Områdenamn …

en: Formula Selection
nn: Formel utval

en: Others...
nn: Andre …

en: Modify Cell
nn: Endra celle

en: Special Paste...
nn: Lim inn spesiell …

en: Paste with Insertion
nn: Lim inn med innsetjing …

en: Goto Cell...
nn: Gå til celle …

en: Run Inspector...
nn: Køyr inspektør …

en: Create Style From Cell
nn: Lag stil frå celle

en: The style name cannot be empty.
nn: Stilnamnet kan ikkje vera tomt.

en: Edit Link
nn: Rediger lenkje

en: You must select multiple cells.
nn: Du må velja fleire celler.

en: Adjust Column
nn: Juster kolonne

en: Delete Columns
nn: Slett kolonnar

en: Adjust Row
nn: Juster rad

en: Delete Rows
nn: Slett rader

en: Selection List...
nn: Alternativliste …

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
nn: Justering

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
nn: Kantlinjer

en: Open Link?
nn: Opna lenkje?

en: True
nn: Sann

en: False
nn: Usann

en: AM
nn: am

en: PM
nn: pm

en: h
nn: t
