kword - en to nn translation catalogue (103 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: Vi&s

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
nn: Visings&modus

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
nn: Stavekontroll

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
nn: Rediger

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
nn: Resultat av stavekontroll

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
nn: Endra variabelen til

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

en: Row
nn: Rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
nn: Forskyving

en: Misc
nn: Ymse

en: Grid
nn: Rutenett

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
nn: Dokument

en: Document Settings
nn: Dokumentinnstillingar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
nn: Lag nytt bokmerke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
nn: Kolonnar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
nn: Kolonneavstand

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
nn: Loddrett justering:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
nn: Loddrett justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
nn: Bot&n

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
nn: Kolonnar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
nn: &Endra namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
nn: &Slett

en: Rename Bookmark
nn: Endra namn på bokmerke

en: Select Bookmark
nn: Vel bokmerke

en: Geometry
nn: Geometri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
nn: Lag

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Words:
nn: Ord:

en: Sentences:
nn: Setningar:

en: Syllables:
nn: Stavingar:

en: Lines:
nn: Linjer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
nn: Ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
nn: Setningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
nn: Stavingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
nn: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
nn: Teikn (utan mellomrom)

[ctx: Style name]
en: Head 1
nn: Overskrift 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
nn: Overskrift 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
nn: Overskrift 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
nn: Nummerert liste

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
nn: Alfabetisk liste

[ctx: Style name]
en: Bullet List
nn: Punktliste

[ctx: Style name]
en: Contents Title
nn: Innhaldstittel

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
nn: Innhaldsoverskrift 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
nn: Innhaldsoverskrift 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
nn: Innhaldsoverskrift 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
nn: Dokumenttittel

[ctx: Style name]
en: Header
nn: Topptekst

[ctx: Style name]
en: Footer
nn: Botntekst

[ctx: Style name]
en: Plain
nn: Enkel

[ctx: Style name]
en: Borders 1
nn: Kantlinje 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
nn: Kantlinje 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
nn: Kantlinje 3

[ctx: Style name]
en: Row
nn: Rad

[ctx: Style name]
en: Column
nn: Kolonne

[ctx: Style name]
en: Light Gray
nn: Lys grå

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
nn: Mørk grå

[ctx: Style name]
en: Black
nn: Svart

[ctx: Style name]
en: Light Blue
nn: Lys blå

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
nn: Mørk blå

[ctx: Style name]
en: Red
nn: Raud

[ctx: Style name]
en: Yellow
nn: Gul

[ctx: Style name]
en: Colorful
nn: Fargerik

[ctx: Style name]
en: Bluish
nn: Blåaktig

[ctx: Style name]
en: Simple 1
nn: Enkel 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
nn: Enkel 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
nn: Enkel 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
nn: Overskrift 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
nn: Overskrift 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
nn: Overskrift 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
nn: Overskrift 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
nn: Kolonne 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
nn: Kolonne 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
nn: Rutenett 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
nn: Rutenett 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
nn: Rutenett 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
nn: Grå overskrift

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
nn: Blå overskrift

en: Bibliography
nn: Litteraturliste

en: Style Manager
nn: Stilhandsamar

en: Copy
nn: Kopier

en: Head 1
nn: Overskrift 1

en: Head 2
nn: Overskrift 2

en: Head 3
nn: Overskrift 3

en: Bullet List
nn: Punktliste

en: Installation Error
nn: Installasjonsfeil

en: Modified
nn: Endra

en: Saved
nn: Lagra

en: Create Template From Document...
nn: Lag mal frå dokument …

en: Page Layout...
nn: Sideoppsett …

en: Page Setup
nn: Sideoppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, setup) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertHeader) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertFooter)
en: ...
nn:  …

en: Replace
nn: Byt ut

en: No matches found
nn: Fann ingen treff

en: Odd Pages Header
nn: Topptekst på oddetalssider

en: Even Pages Header
nn: Topptekst på partalssider

en: Odd Pages Footer
nn: Botntekst på oddetalssider

en: Even Pages Footer
nn: Botntekst på partalssider

en: Main text
nn: Hovudtekst
