koffice - en to oc translation catalogue (112 entries)

en: Curve
oc: Corba

en: Standard
oc: Estandard

en: Lines
oc: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
oc: Mena :

en: Replace
oc: Remplaçar

en: Save
oc: Enregistrar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
oc: Apondre

en: Script
oc: Escript

en: Collection
oc: Colleccion

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
oc: &Fichièr

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
oc: &Paramètres

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
oc: Fichièr

en: Saving...
oc: Enregistrament...

en: File not found
oc: Impossible de trobar lo fichièr

en: Internal error
oc: Error intèrna

en: Out of memory
oc: Pas pro de memòria

en: Unknown error
oc: Error desconeguda

en: Untitled
oc: Sens nom

en: No
oc: Non

en: Yes
oc: Òc

en: Export as PDF...
oc: Exportar al format PDF...

en: Reload
oc: Tornar cargar

en: &New View
oc: Vista &novèla

en: Document Information
oc: Document d'informacion

en: Export
oc: Exportar

en: Open Document
oc: Dobrir un document

en: Import Document
oc: Importar un document

en: Warning
oc: Alèrta

en: Recent Documents
oc: Documents recents

en: Stop
oc: Arrestar

en: Close
oc: Tampar

en: Stopped
oc: Arrestat

en: Group:
oc: Grop :

en: &Remove
oc: &Suprimir

en: Picture
oc: Imatge

en: Add Group
oc: Apondre un grop

en: Remove Group
oc: Suprimir un grop

en: Date & Time
oc: Data e ora

en: Comment
oc: Comentari

en: &Add
oc: &Apondre

en: &Modify
oc: &Modificar

en: &Open
oc: &Dobrir

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Author
oc: Autor

en: Layer
oc: Jaç

en: Group
oc: Grop

en: Shape
oc: Forma

en: Locked
oc: Varrolhat

en: Page
oc: Pagina

en: Snap to Grid
oc: Alinhar s~us la gresilha

en: Delete Page
oc: Suprimir pagina

en: Clear
oc: Netejar

en: Alpha
oc: Alfa

en: Lightness
oc: Clar

en: Blue
oc: Blau

en: Green
oc: Vèrd

en: Red
oc: Roge

en: Erase
oc: Suprimir

en: Screen
oc: Ecran

en: Lighten
oc: Esclarzir

en: Darken
oc: Escuresir

en: Saturation
oc: Saturacion

en: Value
oc: Valor

en: Grayscale
oc: Escala de grises

en: Object
oc: Objècte

en: Delete
oc: Suprimir

[ctx: Underline Style]
en: None
oc: Pas cap

[ctx: Underline Style]
en: Single
oc: Simple

[ctx: Underline Style]
en: Double
oc: Doble

en: Opacity
oc: Opacitat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
oc: Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
oc: Títol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
oc: Posicion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
oc: Adreça electronica :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
oc: Fax :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
oc: Carrièra :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
oc: Ciutat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
oc: Païs :

en: Import Data
oc: Importar de donadas

en: Text
oc: Tèxt

en: Date
oc: Data

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
oc: Pas cap

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
oc: Donadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
oc: Virgula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
oc: Punt virgula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
oc: Autre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
oc: Espaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
oc: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
oc: cap a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
oc: Mots-clau :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
oc: Subjècte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
oc: Estampat lo :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
oc: Durada totala de modificacion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
oc: Numerò de revision :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
oc: Modificat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
oc: Comentaris :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
oc: Creat :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
oc: &Reïnicializar

en: Save Document
oc: Enregistrar lo document

en: Change
oc: Cambiar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
oc: Suprimir

en: Palette
oc: Paleta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
oc: _Unitats :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
oc: Largor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
oc: Nautor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
oc: Contrast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
oc: Païsatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
oc: Marges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
oc: Amont:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
oc: Aval:

en: First line indent
oc: Retirament de primièra linha

en: Tool Options
oc: Opcions dels espleches
