TextShape - en to oc translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
oc: Sufix :

en: Font
oc: Poliça

en: Uppercase
oc: Majusculas

en: Lowercase
oc: Minusculas

en: Superscript
oc: Suscrich

en: Subscript
oc: Soscrich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
oc: Color de fons :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
oc: Color :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
oc: Posicion

en: Select Font
oc: Seleccionar una poliça

en: Special Characters
oc: Caractèrs especials

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
oc: Inserir

[ctx: Close dialog]
en: Close
oc: Tampar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
oc: Esquèrra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
oc: Centre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
oc: Drecha

[ctx: Text alignment]
en: Left
oc: Esquèrra

[ctx: Text alignment]
en: Right
oc: Drecha

[ctx: Text alignment]
en: Centered
oc: Centrat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
oc: Alinhament :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
oc: Prigondor :

[ctx: Line spacing value]
en: Single
oc: Simple

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
oc: 1,5 linha

[ctx: Line spacing value]
en: Double
oc: Doble

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
oc: Proporcional

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
oc: Fixe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
oc: Alinèa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
oc: Esquèrra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
oc: Drecha:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
oc: Espaciament de linhas

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, proportional)
en:  %
oc:  %s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
oc: Aprèp :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
oc: Alinhament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
oc: Suprimir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
oc: &Novèl

en: Text
oc: Tèxt

en: Bold
oc: Gras

[ctx: Text formatting]
en: Underline
oc: Soslinhat

en: Align Left
oc: Alinhar a esquèrra

en: Align Right
oc: Alinhar a drecha

en: Increase Indent
oc: Aumentar l'alinèa

en: Decrease Indent
oc: Reduire l'alinèa

en: Font Size
oc: Talha de poliça

en: Paragraph...
oc: Paragraf...
