kspread - en to oc translation catalogue (443 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
oc: &Fichièr

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
oc: &Edicion

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
oc: Netejar

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
oc: Suprimir

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
oc: Aficha&tge

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
oc: &Inserir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
oc: Fusionar las cellulas

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
oc: Filtre

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
oc: &Espleches

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
oc: &Paramètres

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
oc: Edicion

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
oc: Navigacion

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
oc: Poliça

en: Database
oc: Donadas

en: January
oc: Genièr

en: February
oc: Febrièr

en: March
oc: Març

en: April
oc: Abril

en: May
oc: Mai

en: June
oc: Junh

en: July
oc: Julhet

en: August
oc: Agost

en: September
oc: Setembre

en: October
oc: Octòbre

en: November
oc: Novembre

en: December
oc: Decembre

en: Jan
oc: Gen

en: Apr
oc: abr

[ctx: May short]
en: May
oc: Mai

en: Aug
oc: Ago

en: Sep
oc: Set

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Mon
oc: Dil

en: Tue
oc: Mar

en: Wed
oc: Mèc

en: Thu
oc: Dij

en: Fri
oc: Ven

en: Sat
oc: Sab

en: Dollar
oc: Dolar

en: Canada
oc: Canadà

en: New Zealand
oc: Novèla Zelanda

en: United States
oc: France

en: Euro
oc: Eurò

en: Belgium
oc: Bèlgica

en: Cyprus
oc: Chipre

en: Finland
oc: Finlandia

en: France
oc: França

en: Germany
oc: Alemanha

en: Greece
oc: Grèça

en: Ireland
oc: Irlanda

en: Italy
oc: Italia

en: Latvia
oc: Letònia

en: Lithuania
oc: Lituània

en: Luxembourg
oc: Luxemborg

en: Monaco
oc: Monegue

en: Netherlands
oc: Holanda

en: San Marino
oc: Panama

en: Slovakia
oc: Eslòvac

en: Slovenia
oc: Eslovenia

en: Spain
oc: Espanha

en: United Kingdom
oc: Reialme Unit

en: Japan
oc: Japon

en: Afghanistan
oc: Afganistan

en: Afghani
oc: Afgani

en: American Samoa
oc: Amèrica, nord

en: Andorra
oc: Andòrra

en: Angola
oc: Angòla

en: Anguilla
oc: Anguillà

en: Argentine Peso
oc: Pessò argentin

en: Armenian Dram
oc: Dram armenian

en: Australian Dollar
oc: Dólar australian

en: S
oc: E

en: Azerbaijan
oc: Turc

en: Bahrain
oc: Barein

en: Bangladesh
oc: Bangladèsh

en: Barbados
oc: Barbada

en: Belarus
oc: Bielorusia

en: Belize
oc: Bèlgica

en: Belize Dollar
oc: Dólar de Belize

en: Bermuda
oc: Bermudas

en: Bhutan
oc: Botan

en: Boliviano
oc: Bolivian

en: Convertible Marks
oc: Marc convertible

en: Bouvet Island
oc: Illa Bouvet

en: Brazil
oc: Brasil

en: Brazilian Real
oc: Real brasilian

en: British Indian Ocean Territory
oc: Territòris britaniques de l'ocean indian

en: Brunei Darussalam
oc: Sultanat de Brunei

en: Bulgarian Lev
oc: Lev bulgar

en: Burundi Franc
oc: Franc de Burundi

en: Cambodia
oc: Colòmbia

en: Cameroon
oc: Cameron

en: Canadian Dollar
oc: Dólar canadian

en: Cape Verde
oc: Cap Verd

en: Cayman Islands
oc: Illas Caiman

en: Central African Republic
oc: Centrafrica

en: Christmas Island
oc: Illa Cristmas

en: Cocos (Keeling) Islands
oc: Illas Cocos (Keeling)

en: Comoros
oc: Comòras

en: Congo
oc: Congò

en: Franc Congolais
oc: Franc congolés

en: Cook Islands
oc: Illas Cook

en: Costa Rica
oc: Còsta Rica

en: Croatia
oc: Croacia

en: Cuba
oc: Cubà

en: Cuban Peso
oc: Pessò cuban

en: Denmark
oc: Danemarc

en: Djibouti
oc: Jiboti

en: Dominica
oc: Romania

en: Dominican Republic
oc: Republica Dominicana

en: Ecuador
oc: Eqüator

en: Egypt
oc: Egipte

en: Equatorial Guinea
oc: Guinèa Eqüatoriala

en: Eritrea
oc: Eritrèa

en: Estonia
oc: Estònia

en: Ethiopia
oc: Etiopia

en: Fiji
oc: Fidji

en: French Guiana
oc: Guiana francesa

en: CFP Franc
oc: Franc CFP

en: French Polynesia
oc: Polinesia francesa

en: Lari
oc: Maòri

en: German Mark
oc: Mark aleman

en: Ghana
oc: Gana

en: Greenland
oc: Groenland

en: Grenada
oc: Granada

en: Guinea
oc: Guinèa

en: Guinea-Bissau
oc: Guinèa-Bissau

en: Guyana
oc: Guianà

en: Haiti
oc: Aïtí

en: Honduras
oc: Hondures

en: Hungary
oc: Ongria

en: Iceland
oc: Islàndia

en: India
oc: Índia

en: Iraq
oc: Israel

en: Lira
oc: Croacia

en: Jamaica
oc: Jamaïca

en: Jordan
oc: Còrean

en: Kazakhstan
oc: Taiwan

en: Kenya
oc: Kenia

en: Kuwait
oc: Koweit

en: Kyrgyzstan
oc: Kirguizistan

en: Lao People's Democratic Republic
oc: Laòs

en: Lebanon
oc: Liban

en: Lesotho
oc: Lesoto

en: Liberia
oc: Libèria

en: Macao
oc: Kanu

en: Malaysia
oc: Kanu

en: Maldives
oc: Maldivas

en: Marshall Islands
oc: Illas Marshall

en: Martinique
oc: Martinica

en: Mauritania
oc: Mauritània

en: Mauritius
oc: Maurici

en: Mayotte
oc: Kanu

en: Mexico
oc: Mèxic

en: Morocco
oc: Marròc

en: Mozambique
oc: Moçambic

en: Myanmar
oc: Panama

en: Netherlands Antilles
oc: Holanda

en: New Caledonia
oc: Macedònian

en: Nicaragua
oc: Paraguai

en: Niger
oc: Nigèr

en: Nigeria
oc: Nigèria

en: Northern Mariana Islands
oc: Illas Marianas del Nòrd

en: Norway
oc: Norvègia

en: Pakistan
oc: Paquistan

en: Panama
oc: Panamà

en: Papua New Guinea
oc: Papoa Nòva Guinèa

en: Guarani
oc: Guarari

en: Paraguay
oc: Paraguai

en: Peru
oc: Peró

en: Philippines
oc: Filipinas

en: Poland
oc: Polonha

en: Russian Federation
oc: Federacion russa

en: Saint Helena
oc: Santa Elena

en: Saint Lucia
oc: St. Lucia

en: Tala
oc: Tamil

en: Saudi Arabia
oc: Arabia saudita

en: Seychelles
oc: Seichèlas

en: Singapore
oc: Singapor

en: Solomon Islands
oc: Illas Salomon

en: South Africa
oc: Sudafrica

en: Sudan
oc: Sodan

en: Suriname
oc: Surinam

en: Sweden
oc: Suècia

en: Switzerland
oc: Soïssa

en: Syrian Arab Republic
oc: Republica Dominicana

en: Tajikistan
oc: Taiwan

en: Thailand
oc: Tailandia

en: Togo
oc: Tògo

en: Tonga
oc: Tònga

en: Turkey
oc: Turquia

en: Turkmenistan
oc: Turqmenistan

en: Uganda
oc: Oganda

en: Ukraine
oc: Ucraïna

en: UAE Dirham
oc: Diram dels Emirats arabs units

en: United Arab Emirates
oc: Emirats Arabs Units

en: Uruguay
oc: Uruguai

en: Uzbekistan
oc: Ozbequistan

en: Venezuela
oc: Veneçuèla

en: Dong
oc: Maòri

en: Viet Nam
oc: Vinyes

en: Yemen
oc: Iemèn

en: All
oc: Totes

en: Empty
oc: Void

en: Angle:
oc: Angle :

en: <none>
oc: <pas cap>

note: i18ncheckarg
en: equal to
oc: egal a

en: greater than
oc: mai grand que

en: less than
oc: mai pichon que

en: between
oc: dintre

en: Conditional Styles
oc: Estils condicionals

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
oc: Soma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
oc: Mejana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
oc: Comptar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
oc: Produch

en: Standard Deviation
oc: Escart tipe

en: Variance
oc: ~Variança

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
oc: Apondre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
oc: Suprimir

en: Type:
oc: Mena :

en: Host:
oc: Òste :

en: Tables
oc: Tablèus

en: Column
oc: Colomna

en: Table
oc: Tablèu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
oc: Colomnas

en: in
oc: dins

en: like
oc: coma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
oc: Creissent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
oc: Descreissent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
oc: Resulta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
oc: Pas cap

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
oc: Ulhada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
oc: Tèxt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
oc: Ora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
oc: Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
oc: Fraccion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
oc: Argent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
oc: per cent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
oc: Nombre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
oc: Format :

en: More Options
oc: Mai d'opcions

en: Comments
oc: Comentaris

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
oc: Gras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
oc: Color :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
oc: Soslinhat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
oc: Talha :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
oc: Estil :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
oc: Foncion

en: Help
oc: Ajuda

en: Parameters
oc: Paramètres

en: Starting...
oc: Aviada...

en: Insert
oc: Inserir

en: Insert rows
oc: Inserir de linhas

en: Insert columns
oc: Inserir de colomnas

en: Insert Cells
oc: Inserir de cellulas

en: Style
oc: Estil

en: Default
oc: Defaut

en: &Font
oc: &Pagina

en: Custom
oc: Personalizat

en: Border
oc: Bordadura

en: Pattern
oc: Motiu

en: Customize
oc: Personalizar

en: Background color:
oc: Color de fons :

en: Insert Link
oc: Inserir un ligam

en: Subject:
oc: Subjècte :

en: File
oc: Fichièr

en: No Entries
oc: Pas cap d'entrada

en: Cell
oc: Cellula

en: List:
oc: Tièra :

en: Cancel
oc: Anullar

en: New
oc: Novèl

en: Modify
oc: Modificar

en: Copy
oc: Copiar

en: Remove List
oc: Suprimir la tièra

en: &New...
oc: &Novèl...

en: &Edit...
oc: &Edicion...

en: &Remove
oc: &Suprimir

en: Sheet:
oc: Fuèlha :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
oc: Condicion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
oc: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
oc: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
oc: Valors

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
oc: Ordenar per

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
oc: Orizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
oc: Estandard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
oc: Esquèrra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
oc: Centre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
oc: Drecha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
oc: Superior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
oc: Mitan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
oc: Inferior

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
oc: Rotacion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
oc: Alinèa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
oc: Nautor :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
oc: Largor :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
oc: Estampatge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
oc: Proteccion

en: Series
oc: Sèria

en: Type
oc: Tipe

en: Show Sheet
oc: Mostrar la fuèlha

en: Column %1
oc: Colomna&nbsp;%1

en: Row %1
oc: Linha&nbsp;%1

en: Sort
oc: Ordenar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
oc: Contengut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
oc: Tot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
oc: Comentari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
oc: Operacion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
oc: Remplaçar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
oc: Adicion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
oc: Multiplicacion

en: All Styles
oc: Totes los estils

en: Custom Styles
oc: Estils personalizats

en: Hierarchical
oc: Ierarquia

en: &Modify...
oc: &Modificar...

en: Remove All
oc: Tot suprimir

en: Grand Total
oc: Soma totala

en: Validity
oc: Validitat

en: Integer
oc: Entièr

en: List
oc: Tièra

en: Data:
oc: Donadas :

en: Minimum:
oc: Minimum :

en: Maximum:
oc: Maximum :

en: Date:
oc: Data :

en: Time:
oc: Títol:

en: Action:
oc: Accion :

en: Stop
oc: Arrestar

en: Warning
oc: Alèrta

en: Information
oc: Entresenhas

en: Message:
oc: Messatge :

en: Examples
oc: Exemples

en: Hours
oc: Oras

en: Minutes
oc: Minutas

en: Seconds
oc: Segondas

en: Date & Time
oc: Data e ora

en: Method
oc: Metòde

en: Months
oc: Meses

en: Year
oc: Annada

en: Month
oc: Mes

en: Day
oc: Jorn

en: Start date
oc: Data de debuta

en: Holidays
oc: Vacanças

en: Base
oc: Basa

en: Power
oc: Poténcia

en: Financial
oc: Financièr

en: Cost
oc: Còst

en: Years
oc: Annadas

en: Frequency
oc: Frequéncia

en: value
oc: valor

en: start
oc: començament

en: end
oc: fin

en: type
oc: tipe

en: Rate
oc: Taus

en: Yield
oc: Rendement

en: Last
oc: Darrièr

en: Price
oc: Prètz

en: Dates
oc: Datas

en: Reference
oc: Preferéncias

en: Logical
oc: Logic

en: Math
oc: Matematicas

en: Range
oc: Airal

en: Criteria
oc: Critèris

en: Matrix
oc: Mairitz

en: Index
oc: Indèx

en: Row
oc: Linha

en: Data source
oc: Font de donadas

en: Start
oc: Aviar

en: End
oc: Fin

en: Float
oc: Flotar

en: Order
oc: Òrdre

en: Decimals
oc: Detalhs

en: String
oc: Cadena

en: Position
oc: Posicion

en: Length
oc: Longor

en: Replacement
oc: Remplaçament

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
oc: pagina

en: pages
oc: paginas

en: file
oc: fichièr

en: name
oc: nom

en: time
oc: Ora

en: date
oc: data

en: author
oc: autor

en: sheet
oc: fuèlha

en: Maintainer
oc: Manteneire

en: Comment:
oc: Comentari :

en: Sheet
oc: Fuèlha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
oc: Dessenhs

en: Interface
oc: Interfaç

en: Down
oc: Aval

en: Up
oc: Amont

en: Plugins
oc: Ajustons

en: Semi-Automatic
oc: Semiautomatic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
oc: D'esquèrra a drecha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
oc: Drecha a esquèrra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
oc: Proteccion

en: Recalculate
oc: Recalcular

en: Next
oc: Seguent

en: Previous
oc: Precedent

en: First
oc: Primièr

en: Status Bar
oc: Barra d'estat

en: Protect Document
oc: Protegir lo document

en: Protect Sheet
oc: Protegir la fuèlha

en: Rename Sheet
oc: Tornar nomenar lo fuèlh

en: Header
oc: Encap

en: Font Size
oc: Talha de poliça

en: Text Color
oc: Color del tèxt

en: Align Left
oc: Alinhar a esquèrra

en: Align Right
oc: Alinhar a drecha

en: Align Top
oc: Alinhar amont

en: Align Bottom
oc: Alinhar aval

en: All Borders
oc: Totas las bordaduras

en: Outline
oc: Contorn

en: Wrap
oc: Envolopar

en: Vertical Text
oc: Tèxt vertical

en: Increase Indent
oc: Aumentar l'alinèa

en: Decrease Indent
oc: Reduire l'alinèa

en: Upper
oc: Mai naut

en: Lower
oc: Mai bas

en: Background Color
oc: Color de fons

en: Insert Columns
oc: Inserir de colomnas

en: Insert Rows
oc: Inserir de linhas

en: Clear All
oc: Tot voidar

en: Contents
oc: Ensenhador

en: Link
oc: Ligam

en: Edit Link
oc: Modificar lo ligam

en: Apply changes
oc: Aplicar las modificacions

en: Discard changes
oc: Abandonar las modificacions

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
oc: #DIV/0 !

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
oc: #NOM ?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
oc: #NUM !

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
oc: #NULL !

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
oc: #REF !

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
oc: #VALOR !

en: True
oc: Verai

en: False
oc: Fals

en: min
oc: minuta

en: true
oc: verai

en: false
oc: fals
