karbon - en to pl translation catalogue (53 entries)

en: Blend
pl: Mieszanie

en: Blend mode
pl: Tryb mieszania

en: Normal
pl: Normalny

en: Multiply
pl: Mnożenie

en: Screen
pl: Ekran

en: Darken
pl: Przyciemnij

en: Lighten
pl: Rozjaśnij

en: Gaussian blur
pl: Rozmycie Gaussa

en: Radius
pl: Promień

en: Color Matrix
pl: Macierz kolorów

en: Apply color matrix
pl: Zastosuj macierz kolorów

en: Saturate colors
pl: Nasyć kolory

en: Rotate hue
pl: Obróć odcień

en: Luminance to alpha
pl: Jaskrawość do alfy

en: Saturate value
pl: Wartość nasycenia

en: Angle
pl: Kąt

en: Color matrix
pl: Macierz koloru

en: Component transfer
pl: Przesyłanie komponentu

en: Function
pl: Funkcja

en: Identity
pl: Tożsamość

en: Table
pl: Tabela

en: Discrete
pl: Dyskretnie

en: Linear
pl: Liniowo

en: Values
pl: Wartości

en: Slope
pl: Nachylenie

en: Intercept
pl: Przetnij

en: Amplitude
pl: Amplituda

en: Exponent
pl: Wykładnik

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Composite
pl: Kompozycja

en: Operation
pl: Operacja

en: Convolve Matrix
pl: Zniekształcenie macierzowe

en: Duplicate
pl: Powiel

en: Wrap
pl: Zawiń

en: None
pl: Brak

en: Edge mode:
pl: Tryb krawędzi:

en: Kernel size:
pl: Rozmiar jądra:

en: Target point:
pl: Punkt docelowy:

en: Divisor:
pl: Podzielnik:

en: Bias:
pl: Ukierunkowanie:

en: Preserve alpha
pl: Zachowaj alfę

en: Edit kernel
pl: Edytuj jądro

en: Flood fill
pl: Rozrost ziarna

en: Flood color
pl: Kolor rozrostu ziarna

en: Image
pl: Obraz

en: Select image...
pl: Wybierz obraz...

en: Select image
pl: Wybierz obraz

en: Merge
pl: Scal

en: Morphology
pl: Morfologia

en: Erode
pl: Eroduj

en: Dilate
pl: Rozciągnij

en: Radius x:
pl: Promień x:

en: Radius y:
pl: Promień y:
