MusicShape2 - en to pl translation catalogue (95 entries)

en: Double flat
pl: Podwójny bemol

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
pl: Bemol

en: Natural
pl: Kasownik

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
pl: Krzyżyk

en: Double sharp
pl: Podwójny krzyżyk

en: %1 flats
pl: %1 bemole

en: %1 sharps
pl: %1 krzyżyki

en: Dots
pl: Kropki

en: Eraser
pl: Gumka

en: Ab Major
pl: Ab dur

en: Eb Major
pl: Eb dur

en: Bb Major
pl: Bb dur

en: F Major
pl: F dur

en: C Major
pl: C dur

en: G Major
pl: G dur

en: D Major
pl: D dur

en: A Major
pl: A dur

en: E Major
pl: E dur

[ctx: Other key signature]
en: Other
pl: Inna

en: note
pl: nuta

en: rest
pl: pauza

en: Double whole
pl: Podwójna

en: Whole
pl: Cała

en: Half
pl: 1/2

en: Quarter
pl: 1/4

en: Eighth
pl: 1/8

en: 16th
pl: 1/16

en: 32nd
pl: 1/32

en: 64th
pl: 1/64

en: 128th
pl: 1/128

en: Unknown note
pl: Nieznana nuta

en: Unknown rest
pl: Nieznana pauza

en: Remove bar
pl: Usuń takt

en: Select
pl: Wybierz

[ctx: Treble clef]
en: Treble
pl: Klucz wiolinowy

[ctx: Bass clef]
en: Bass
pl: Klucz basowy

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
pl: Klucz sopranowy

[ctx: Alto clef]
en: Alto
pl: Klucz altowy

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
pl: Klucz tenorowy

en: C clef on line %1
pl: Klucz C w linii %1

en: Unknown clef
pl: Nieznany klucz wiolinowy

en: Tied notes
pl: Ligatura

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
pl: Dodaj takty

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
pl: Dodaj kropkę

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
pl: Ustaw długość akordu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
pl: Dodaj nutę

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
pl: Dodaj partię

en: Part %1
pl: Część %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
pl: Zmień szczegóły partii

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
pl: Dodaj akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
pl: Dodaj pauzę

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
pl: Przekształć akord w pauzę

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
pl: Usuń takt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
pl: Usuń pauzę

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
pl: Usuń akord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
pl: Usuń nutę

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
pl: Usuń partię

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
pl: Usuń klucz wiolinowy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
pl: Usuń element pięciolinii

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
pl: Ustaw znaki chromatyczne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
pl: Zmień klucz wiolinowy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
pl: Zmień tonację

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
pl: Zmiana metrum

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
pl: Połącz nuty

en: Set key signature
pl: Ustawianie tonacji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
pl: Metrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
pl: na

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
pl: do końca utworu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
pl: do następnej zmiany tonacji

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
pl: Pięciolinie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
pl: Aktualizuj wszystkie pięciolinie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
pl: Aktualizuj tylko zaznaczoną pięciolinię

en: Part details
pl: Szczegóły partii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pl: Nazwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
pl: Krótka nazwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
pl: Pięciolinie:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
pl: Głos 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
pl: Głos 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
pl: Głos 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
pl: Głos 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
pl: Dodaj takty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
pl: Eksport

en: Part 1
pl: Część 1

en: Music Shape
pl: Kształt muzyczny

en: A shape which provides a music editor
pl: Kształt zawierający edytor muzyki

en: Parts
pl: Partie

en: Music editing, parts
pl: Edytowanie muzyki, części

en: Clef
pl: Klucz

en: Time signature
pl: Metrum

en: Key signature
pl: Tonacja

en: Add how many measures?
pl: Ile taktów dodać?

[ctx: @title:window]
en: Import
pl: Importuj

en: MusicXML files (*.xml)
pl: Pliki MusicXML (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
pl: Eksportuj

en: Music editing
pl: Edytowanie muzyki
