PathShapes2 - en to pl translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
pl: Zmień elipsę

en: Arc
pl: Łuk

en: Pie
pl: Wycinek koła

en: Chord
pl: Cięciwa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
pl: Kształt eliptyczny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
pl: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
pl: Kąt początku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
pl: Kąt końca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
pl: Zamknij elipsę

en: Ellipse
pl: Elipsa

en: An ellipse
pl: Elipsa

en: A callout shape
pl: Kształt odnośnika

en: Rectangular Callout
pl: Prostokątny odnośnik

en: A rectangular callout
pl: Prostokątny odnośnik

en: Rounded Callout
pl: Zaokrąglony odnośnik

en: A rounded rectangular callout
pl: Prostokątny odnośnik z zaokrągleniami

en: Callout editing
pl: Edytowanie odnośnika

en: An enhanced path shape
pl: Rozszerzona ścieżka

en: An enhanced path
pl: Rozszerzona ścieżka

en: Cross
pl: Krzyż

en: A cross
pl: Krzyż

en: Arrow
pl: Strzałka

en: An arrow
pl: Strzałka

en: Smiley
pl: Uśmiech

en: Circular Arrow
pl: Zaokrąglona strzałka

en: A circular-arrow
pl: Zaokrąglona strzałka

en: Gearhead
pl: Koło zębate

en: A gearhead
pl: Koło zębate

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
pl: Zmień prostokąt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
pl: Kształt prostokątny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
pl: Promień narożnika x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
pl: Promień narożnika y:

en: Rectangle
pl: Prostokąt

en: A rectangle
pl: Prostokąt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
pl: Zmień spiralę

en: Curve
pl: Krzywa

en: Line
pl: Linia

en: Clockwise
pl: W prawo

en: Anticlockwise
pl: W lewo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
pl: Kształt spiralny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
pl: Zanikanie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
pl: Kierunek:

en: Spiral
pl: Spirala

en: A spiral shape
pl: Spirala

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
pl: Zmień gwiazdkę

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
pl: Kształt gwiazdy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
pl: Wielokąt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
pl: Narożniki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
pl: Wewnętrzny promień:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
pl: Zewnętrzny promień:

en: A star shape
pl: Gwiazdka

en: A star
pl: Gwiazdka

en: Star
pl: Gwiazdka

en: Flower
pl: Kwiat

en: A flower
pl: Kwiat

en: Pentagon
pl: Pięciokąt

en: A pentagon
pl: Pięciokąt

en: Hexagon
pl: Sześciokąt

en: A hexagon
pl: Sześciokąt
