VariablesPlugin - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Format:
pt: Formato:

en: Number
pt: Número

en: Name
pt: Nome

en: Number and name
pt: Número e nome

en: Number without separator
pt: Número sem separador

en: Number and name without separator
pt: Número e nome sem separador

en: Level:
pt: Nível:

en: Chapter
pt: Capítulo

[ctx: date that can not be changed later]
en: Date (Fixed)
pt: Data (Fixa)

en: Locale date format
pt: Formato local da data

en: Short locale date format
pt: Formato local abreviado da data

en: Locale date & time format
pt: Formato local da data e hora

en: Short locale date & time format
pt: Formato local abreviado da data e hora

en: Day
pt: Dia

en: Month
pt: Mês

en: Year
pt: Ano

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Flexible Digits (1-31)
pt: Algarismos Flexíveis (1-31)

en: 2 Digits (01-31)
pt: 2 Algarismos (01-31)

en: Abbreviated Name
pt: Nome Abreviado

en: Long Name
pt: Nome Comprido

en: Flexible Digits (1-12)
pt: Algarismos Flexíveis (1-12)

en: 2 Digits (01-12)
pt: 2 Algarismos  (01-12)

en: Possessive Abbreviated Name
pt: Nome Abreviado Possessivo

en: Possessive Long Name
pt: Nome Comprido Possessivo

en: 2 Digits (01-99)
pt: 2 Algarismos (01-99)

en: 4 Digits
pt: 4 Algarismos

en: Flexible Digits (1-23)
pt: Algarismos Flexíveis (1-23)

en: 2 Digits (01-23)
pt: 2 Algarismos (01-23)

en: Flexible Digits (1-59)
pt: Algarismos Flexíveis (1-59)

en: 2 Digits (01-59)
pt: 2 Algarismos (01-59)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Date Correction:
pt: Correcção de Datas:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, correction)
en:  days
pt:  dias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the way the date should be displayed:
pt: Seleccione a forma como a data deverá ser apresentada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, custom)
en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: Author Name
pt: Nome do Autor

en: Title
pt: Título

en: Subject
pt: Assunto

en: File Name
pt: Nome do Ficheiro

en: Keywords
pt: Palavras-Chave

en: Comments
pt: Comentários

en: Page Count
pt: Número de Páginas

en: Page Number
pt: Número da Página

en: Custom
pt: Personalizado

en: Name:
pt: Nome:

en: New
pt: Nova

en: Delete
pt: Apagar

en: String
pt: Texto

en: Boolean
pt: Booleano

en: Float
pt: Real

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Currency
pt: Monetário

en: Date
pt: Data

en: Time
pt: Hora

en: Formula
pt: Fórmula

en: Void
pt: Nenhum

en: Value:
pt: Valor:

en: New Variable
pt: Nova Variável

en: Name for new variable:
pt: Nome da nova variável:

en: Delete variable <b>%1</b>?
pt: Deseja apagar a variável <b>%1</b>?

en: Delete Variable
pt: Apagar a Variável
