calligra_semanticitem_event - en to pt translation catalogue (16 entries)

[ctx: displayname of the semantic item type Event]
en: Event
pt: Evento

en: Area
pt: Área

en: Region
pt: Região

en: Select a calendar for saving:
pt: Seleccione um calendário para gravar:

en: Could not add entry
    %1
pt: Não foi possível adicionar o item
    %1

en: Could not save iCal file
    %1
pt: Não foi possível gravar o ficheiro iCal
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Summary:
pt: Re&sumo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Location:
pt: &Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Start:
pt: &Início:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &End:
pt: &Fim:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tadtab)
en: Time and Date
pt: Data e Hora

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tztab)
en: Timezone
pt: Fuso-horário

en: Calendar Event
pt: Evento do Calendário

en: Edit...
pt: Editar...

en: Import event to Calendar
pt: Importar o evento para o Calendário

en: Export event to iCal file...
pt: Exportar o evento para um ficheiro iCal...
