thesaurus_tool - en to pt translation catalogue (32 entries)

en: (No match)
pt: (Sem ocorrências)

en: &Search for:
pt: &Procurar por:

en: S&earch
pt: &Procurar

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
pt: Avançar

en: Change Language...
pt: Mudar a Língua...

en: &Thesaurus
pt: Si&nónimos

en: Synonyms
pt: Sinónimos

en: More General Words
pt: Palavras Mais Gerais

en: More Specific Words
pt: Palavras Mais Específicas

en: &Wordnet
pt: &WordNet

en: &Replace with:
pt: Substitui&r por:

en: &Replace
pt: Substitui&r

en: Replace Word
pt: Substituir a Palavra

en: Related Words - %1
pt: Palavras Relacionadas - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
pt: O ficheiro de vocabulários '%1' não foi encontrado. Por favor utilize 'Mudar a Língua...' para escolher um ficheiro de vocabulário.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
pt: <b>Erro:</b> Falhou a execução do 'grep'.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
pt: Sinónimos - Ordenados por Frequência

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
pt: Sinónimos - Ordenados por Semelhança do Significado (só nos verbos)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
pt: Antónimos - Palavras com Significado Contrário

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
pt: Hipónimos -...   é uma (espécie de) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
pt: Merónimos - o %1 tem um a...

en: Holonyms - ... has a %1
pt: Holónomos -o  .. .tem uma %1

en: Attributes
pt: Atributos

en: Cause To (for some verbs only)
pt: Provoca (apenas para alguns verbos)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
pt: Necessidade do Verbo (apenas para alguns verbos)

en: Familiarity & Polysemy Count
pt: Quantidade de Familiaridade & Polissemia

en: Verb Frames (examples of use)
pt: Formas do Verbo (exemplos de utilização)

en: List of Compound Words
pt: Lista das Palavras Compostas

en: Overview of Senses
pt: Resumo dos Significados

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
pt: <b>Erro:</b> Falhou a execução do programa da WordNet 'wn'. O WordNet deve estar instalado na sua máquina se o quiser usar, e tem de estar no seu PATH. Pode obter o WordNet em <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Lembre-se que o WordNet só suporta a língua inglesa.

en: No match for '%1'.
pt: Nenhuma ocorrência do '%1'.
