FormulaShape - en to pt translation catalogue (57 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text to formula
pt: Adicionar Texto à Fórmula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rows
pt: Modificar as Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text
pt: Adicionar um Texto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert row
pt: Inserir uma Linha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove row
pt: Remover a Linha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert column
pt: Inserir uma Coluna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove column
pt: Remover a Coluna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert formula elements.
pt: Inserir os Elementos da Fórmula.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove formula elements
pt: Remover os Elementos da Fórmula.

en: Arrows
pt: Setas

en: Greek
pt: Grego

en: Relations
pt: Relações

en: Operators
pt: Operadores

en: Miscellaneous
pt: Diversos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Insert
pt: Inserir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupElements)
en: Elements
pt: Elementos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSymbols)
en: Symbols
pt: Símbolos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupActions)
en: Actions
pt: Acções

[ctx: This button opens a file dialog to load a MathML file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonLoad)
en: Load...
pt: Carregar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSave)
en: Save...
pt: Gravar...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupGeneralOptions)
en: General options
pt: Opções gerais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font:
pt: Tipo de letra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColors)
en: Colors:
pt: Cores:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSpecificOptions)
en: Specific options
pt: Opções específicas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rows:
pt: Linhas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Columns:
pt: Colunas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: View MathML
pt: Ver em MathML

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
pt: Este documento contém uma ligação para um documento remoto
    %1

en: Confirmation Required
pt: Confirmação Necessária

en: Download
pt: Obter

en: Skip
pt: Ignorar

en: Formula
pt: Fórmula

en: A formula
pt: Uma fórmula

en: Insert fenced element
pt: Inserir um elemento limitado

en: Insert enclosed element
pt: Inserir um elemento fechado

en: Insert root
pt: Inserir uma raiz

en: Insert square root
pt: Inserir uma raiz quadrada

en: Insert fraction
pt: Inserir uma fracção

en: Insert bevelled fraction
pt: Inserir uma fracção em relevo

en: Insert 3x3 table
pt: Inserir uma tabela 3x3

en: Insert 2 dimensional vector
pt: Inserir um vector a 2 dimensões

en: Insert subscript
pt: Inserir um subscrito

en: Insert superscript
pt: Inserir um sobrescrito

en: Insert sub- and superscript
pt: Inserir um sub- e sobrescrito

en: Insert overscript
pt: Inserir um sobrescrito superior

en: Insert underscript
pt: Inserir um subscrito inferior

en: Insert under- and overscript
pt: Inserir um subscrito inferior e um sobrescrito superior

en: Insert row
pt: Inserir uma linha

en: Insert column
pt: Inserir uma coluna

en: Remove row
pt: Remover a linha

en: Remove column
pt: Remover a coluna

en: Formula editing
pt: Edição de fórmulas

en: Mode:
pt: Modo:

en: Parse error.
pt: Erro de processamento.

en: Edit formula with LaTeX/Matlab syntax
pt: Editar a fórmula com a sintaxe do LaTeX/Matlab

en: Edit formula with LaTeX syntax
pt: Editar a fórmula com a sintaxe do LaTeX
