MusicShape - en to pt translation catalogue (93 entries)

en: Double flat
pt: Bequadro duplo

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
pt: Bemol

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
pt: Sustenido

en: Double sharp
pt: Sustenido duplo

en: %1 flats
pt: %1 bequadros

en: %1 sharps
pt: %1 sustenidos

en: Dots
pt: Pontos

en: Eraser
pt: Borracha

en: Ab Major
pt: Lá b Maior

en: Eb Major
pt: Mi b Maior

en: Bb Major
pt: Si b Maior

en: F Major
pt: Fá Maior

en: C Major
pt: Dó Maior

en: G Major
pt: Sol Maior

en: D Major
pt: Ré Maior

en: A Major
pt: Lá Maior

en: E Major
pt: Mi Maior

[ctx: Other key signature]
en: Other
pt: Outro

en: note
pt: nota

en: rest
pt: pausa

en: Double whole
pt: Breve

en: Whole
pt: Semibreve

en: Half
pt: Semínima

en: Quarter
pt: Colcheia

en: Eighth
pt: Semicolcheia

en: 16th
pt: Fusa

en: 32nd
pt: Semi-fusa

en: 64th
pt: Semi-semi-fusa

en: 128th
pt: Semi-semi-semi-fusa

en: Unknown note
pt: Nota desconhecida

en: Unknown rest
pt: Pausa desconhecida

en: Remove bar
pt: Remover a barra

en: Select
pt: Seleccionar

[ctx: Treble clef]
en: Treble
pt: Agudos

[ctx: Bass clef]
en: Bass
pt: Graves

en: C clef on line %1
pt: Clave de Dó na linha %1

en: Unknown clef
pt: Clave desconhecida

en: Tied notes
pt: Notas ligadas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
pt: Adicionar as Medidas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
pt: Adicionar um Ponto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
pt: Alterar a Duração do Acorde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
pt: Adicionar uma Nota

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
pt: Adicionar uma Componente

en: Part %1
pt: Componente %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
pt: Modificar os Detalhes da Componente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
pt: Adicionar um Acorde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
pt: Adicionar uma Pausa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
pt: Converter o Acorde para Pausa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
pt: Remover a Barra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
pt: Remover a Pausa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
pt: Remover o Acorde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
pt: Remover a Nota

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
pt: Remover a Componente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
pt: Remover a Clave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
pt: Remover o Elemento de Grupo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
pt: Definir os Acidentais

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
pt: Mudar a Clave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
pt: Mudar a Assinatura da Chave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
pt: Mudar a Assinatura de Tempo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
pt: Comutar a Ligação à Nota

en: Set key signature
pt: Mudar a assinatura da chave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
pt: Região

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
pt: Medida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
pt: até

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
pt: até ao fim da peça

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
pt: até à mudança para a nota seguinte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
pt: Pautas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
pt: Actualizar todas as pautas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
pt: Actualizar apenas a pauta seleccionada

en: Part details
pt: Detalhes da componente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
pt: Nome abreviado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
pt: Pautas:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
pt: Voz 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
pt: Voz 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
pt: Voz 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
pt: Voz 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
pt: Adicionar as medidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
pt: Importar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
pt: Exportar

en: Part 1
pt: Componente 1

en: Music Shape
pt: Forma Musical

en: A shape which provides a music editor
pt: Uma forma que oferece um editor de música

en: Parts
pt: Componentes

en: Music editing, parts
pt: Edição de músicas, componentes

en: Clef
pt: Clave

en: Time signature
pt: Assinatura de tempo

en: Key signature
pt: Assinatura da chave

en: Add how many measures?
pt: E quantas medidas?

[ctx: @title:window]
en: Import
pt: Importar

en: MusicXML files (*.xml)
pt: Ficheiros em MusicXML (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
pt: Exportar

en: Music editing
pt: Edição de música
