PathShapes - en to pt translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
pt: Mudar a Elipse

en: Arc
pt: Arco

en: Pie
pt: Circular

en: Chord
pt: Corda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
pt: Forma de Elipse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
pt: Ângulo inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
pt: Ângulo final:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
pt: Fechar a elipse

en: Ellipse
pt: Elipse

en: An ellipse
pt: Uma elipse

en: A callout shape
pt: Uma forma de chamada de atenção

en: Rectangular Callout
pt: Chamada Rectangular

en: A rectangular callout
pt: Uma chamada rectangular

en: Rounded Callout
pt: Chamada Arredondada

en: A rounded rectangular callout
pt: Uma chamada rectangular arredondada

en: Callout editing
pt: Edição da chamada

en: An enhanced path shape
pt: Uma forma de caminho melhorada

en: An enhanced path
pt: Um caminho melhorado

en: Cross
pt: Cruz

en: A cross
pt: Uma cruz

en: Arrow
pt: Seta

en: An arrow
pt: Uma seta

en: Smiley
pt: Sorriso

en: Circular Arrow
pt: Seta Circular

en: A circular-arrow
pt: Uma seta circular

en: Gearhead
pt: Roda-Dentada

en: A gearhead
pt: Uma roda-dentada

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
pt: Mudar o Rectângulo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
pt: Forma Rectangular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
pt: X do raio do canto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
pt: Y do raio do canto:

en: Rectangle
pt: Rectângulo

en: A rectangle
pt: Um rectângulo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
pt: Modificar a Espiral

en: Curve
pt: Curva

en: Line
pt: Linha

en: Clockwise
pt: Horário

en: Anticlockwise
pt: Anti-horário

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
pt: Forma Espiral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
pt: Desvanecer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
pt: Direcção:

en: Spiral
pt: Espiral

en: A spiral shape
pt: Uma forma em espiral

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
pt: Modificar a Estrela

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
pt: Forma em estrela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
pt: Polígono:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
pt: Cantos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
pt: Raio interior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
pt: Raio exterior:

en: A star shape
pt: Uma forma em estrela

en: A star
pt: Uma estrela

en: Star
pt: Estrela

en: Flower
pt: Flor

en: A flower
pt: Uma flor

en: Pentagon
pt: Pentágono

en: A pentagon
pt: Um pentágono

en: Hexagon
pt: Hexágono

en: A hexagon
pt: Um hexágono
