kofficefilters - en to pt translation catalogue (149 entries)

en: %1 Export Options
pt: Opções de Exportação de %1

en: Page %1
pt: Página %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
pt: Página:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
pt: Tamanho em Pixels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
pt: Largura da imagem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
pt: Altura da imagem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
pt: Tamanho em Unidades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
pt: Resolução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
pt: Unidade:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
pt: Cor de Fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
pt: Cor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
pt: Opacidade

en: Namespace "%1" not found
pt: O espaço de nomes "%1" não foi encontrado

en: Could not open the requested file %1
pt: Não foi possível abrir o ficheiro indicado %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
pt: Não foi possível ler a pasta ZIP do ficheiro indicado %1

en: Enter password
pt: Indique a senha

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
pt: Este documento está encriptado; indique por favor a senha para o descodificar:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
pt: A senha está incorrecta; indique por favor a senha para descodificar este documento:

en: Could not find path for type %1
pt: Não foi possível descobrir a localização do tipo %1

en: %1 (line %2, column %3)
pt: %1 (linha %2, coluna %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
pt: %1 (%2, linha %3, coluna %4)

en: Element "%1" not found
pt: O elemento "%1" não foi encontrado

en: Attribute "%1" not found
pt: O atributo "%1" não foi encontrado

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
pt: O valor "%1" do atributo "%2" é inesperado

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
pt: Foi obtida uma segunda ocorrência inesperada do elemento "%1"

en: Expected closing of element "%1"
pt: Era esperado o fecho do elemento "%1"

en: None of expected elements found: %1
pt: Não foi encontrado nenhum dos elementos esperados: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
pt: Não foi possível descobrir o destino do ID "%1" no ficheiro "%2"

en: Could not find relationships file "%1"
pt: Não foi possível descobrir o ficheiro de relações "%1"

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
pt: Não foi possível descobrir o destino da relação "%1" no ficheiro "%2"

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
pt: Erro de leitura no documento principal na linha %1, coluna %2.
    Mensagem de erro: %3

en: Entry '%1' not found.
pt: O elemento '%1' não foi encontrado.

en: Entry '%1' is not a file.
pt: O elemento '%1' não é um ficheiro.

en: Could not open entry "%1" for writing.
pt: Não foi possível aceder ao elemento "%1" para escrita.

en: Could not write block
pt: Não foi possível escrever o bloco

en: <SHEETNAME>
pt: <NOMEDAFOLHA>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
pt: Recomendada ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
pt: Local ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
pt: Outro ( %1 )

en: Cannot find encoding: %1
pt: Não é possível encontrar a codificação: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
pt: O filtro de CSV não consegue abrir o ficheiro de entrada - comunica este facto.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
pt: Codificação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
pt: &Codificação:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
pt: Fim da Linha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
pt: Estilo &UNIX (recomendado; apenas 'line feed')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
pt: Estilo &Windows ('line feed' e 'carriage return')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
pt: Estilo &MacOS (só 'carriage return')

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
pt: Folhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
pt: Escolha as folhas a exportar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
pt: Linha Separadora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
pt: ********<NOMEDAFOLHA>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
pt: <NOMEDAFOLHA> é substituído pelo nome da próxima folha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
pt: Imprimir linha separador acima de cada folha

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
pt: Células

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
pt: Separador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
pt: Vírgula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
pt: Ponto-e-Vírgula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
pt: Tabulação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
pt: Espaço

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
pt: Outro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
pt: Aspas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
pt: Exportar apenas a selecção

en: File format is not supported.
pt: O formato do ficheiro não é suportado.

en: Could not read from file.
pt: Não foi possível ler do ficheiro.

en: Export Sheet to HTML
pt: Exportar Folha para HTML

en: Recommended: UTF-8
pt: Recomendado: UTF-8

en: Locale (%1)
pt: Localização (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
pt: &Codificação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
pt: Com esta opção, poderá definir a codificação do ficheiro HTML. A codificação recomendada (UTF8) está seleccionada por omissão.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
pt: Escolha de Folhas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
pt: Carregue aqui para seleccionar todas as folhas da lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
pt: Seleccion&ar Tudo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
pt: Desele&ccionar Tudo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
pt: Esta opção faz com que o filtro de exportação para HTML gere uma página nova por cada folha. Se você desactivar esta opção, todas as folhas são escritas numa página.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
pt: Usar ficheiros &separados para cada tabela

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
pt: Estilo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
pt: Seleccione esta opção para usar os tipos de letra e cores predefinidos na página HTML.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
pt: Usar o estilo pre&definido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
pt: Seleccione esta opção para usar uma folha de estilo separada para a página HTML. Podê-la-á seleccionar ou escrever o seu nome no campo abaixo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
pt: Utilizar folha de estilo &externa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
pt: Neste campo poderá indicar um URL para a sua folha de estilo. É possível fazer referência a uma folha de estilo no seu disco ou algures na Internet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
pt: Disposição

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
pt: Use esta opção para activar ou desactivar os contornos em torno das células.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
pt: Usar &contornos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
pt: Use esta opção para definir quantos pixels deverão existir entre as células. Este efeito é mais visível se você assinalar também a opção <b>Usar contornos</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
pt: Pi&xels entre células:

en: Top
pt: Topo

en: Latex Export Filter Configuration
pt: Configuração do Filtro de Exportação de Latex

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
pt: Documento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
pt: Estilo de Documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
pt: Estilo Latex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
pt: Estilo do Words

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
pt: Tipo de Documento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
pt: O documento poderá ser compilado sozinho

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be generated as a full latex document since all the include will be generated before the \begin{document} and \end{document} commands.
pt: O documento será gerado como um documento completo de latex, uma vez que todas as inclusões serão geradas antes dos comandos  \begin{document} e \end{document}.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
pt: Documento independente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
pt: Não gerar o cabeçalho de latex ou o ambiente do documento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
pt: O documento será gerado como um documento latex que terá que ser incluído num documento latex principal. Desta forma pode criar vários pequenos ficheiros para cada um dos capítulos do seu documento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
pt: Documento a incluir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
pt: Classe do documento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
pt: Qualidade:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
pt: Rascunho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
pt: Tamanho de letra por omissão:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
pt: Imagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
pt: Converter as imagens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
pt: Directoria das imagens:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
pt: Língua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
pt: Conteúdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
pt: Exportar a informação acerca do autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
pt: Adicionar um índice analítico:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
pt: Notas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
pt: Não exportar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
pt: Exportar notas em notas de margem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
pt: Exportar notas em comentários

en: Page
pt: Página

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
pt: O ficheiro parece estar corrompido. A ignorar a tabela.

en: Skipping a table.
pt: A ignorar a tabela.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
pt: Este documento foi criado com o OpenOffice.org versão '%1'. Este filtro foi escrito para a versão 1.0. Se ler este ficheiro podem ocorrer comportamentos estranhos, estoiros ou processamento errado dos dados. Deseja continuar a converter este documento?

en: Unsupported document version
pt: Versão do documento não suportada

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
pt: O filtro do QPRO não consegue abrir o ficheiro de entrada - por favor comunique o erro.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
pt: Não é possível abrir ficheiros protegidos com senhas.
    O algoritmo utilizado não é público.

en: Unable to find part for type %1
pt: Não foi possível descobrir a componente do tipo %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
pt: O número declarado de textos partilhados é muito pequeno (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
pt: O número declarado de estilos de tipos de letra é muito pequeno (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
pt: O número declarado de formatos das células é muito pequeno (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
pt: O número declarado de estilos de preenchimento é muito pequeno (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
pt: Os dados não puderam ser carregados por completo, porque foi excedido o tamanho máximo da folha.

en: Expected integer or floating point number
pt: Era esperado um número inteiro ou de vírgula flutuante

en: Slide layout "%1" not found
pt: A disposição do 'slide' "%1" não foi encontrada

en: Slide %1
pt: 'Slide' %1

en: Words's Plain Text Import Filter
pt: Filtro de Importação de Texto Simples do Words

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
pt: Janela de Importação de Texto Simples

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
pt: Fim do Parágrafo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
pt: Como está: No fim da linh&a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
pt: Fra&se: Se o fim da linha estiver no fim de uma frase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
pt: Linha &em Branco: Se a linha estiver em branco

en: End notes
pt: Notas finais

en: Even Pages Header
pt: Cabeçalho das Páginas Pares

en: Odd Pages Header
pt: Cabeçalho das Páginas Ímpares

en: Even Pages Footer
pt: Rodapé das Páginas Pares

en: Odd Pages Footer
pt: Rodapé das Páginas Ímpares

en: First Page Header
pt: Cabeçalho da Primeira Página

en: First Page Footer
pt: Rodapé da Primeira Página

en: Table %1
pt: Tabela %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro, não parece ser um documento RTF.

en: Words's RTF Import Filter
pt: Filtro de Importação de RTF do Words

en: The file cannot be loaded.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro.
