kspread_plugin_tool_calendar - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: End date is before start date! Please make sure that end date comes after start date.
pt: A data final é antes da data inicial! Verifique que a data final é após a data inicial.

en: Error
pt: Erro

en: Calendars should not be longer than 10 years. If you really need such long periods you need to split them up.
pt: Os calendários não devem ter mais do que 10 anos. Se precisar mesmo de períodos tão longos tem que os dividir.

en: Start and end dates are equal! Only one day will be inserted, do you want to continue?
pt: As datas inicial e final são iguais! Só será inserido um dia, deseja continuar?

en: Warning
pt: Aviso

en: Creating a calendar for a longer period than a year can take up a lot of space, do you want to continue?
pt: Criar um calendário para um período superior a um ano pode ocupar muito espaço, deseja continuar?

en: The area where the calendar is inserted is NOT empty, are you sure you want to continue, overwriting existing data? If you choose No the area that would be required for the desired calendar will be selected so you can see what data would be overwritten.
pt: A área onde o calendário é inserido não está vazia, tem a certeza que deseja continuar, sobrepondo os dados existentes? Se escolher Não a área que seria sobreposta pelo calendário desejado fica seleccionada para que possa ver que dados seriam sobrepostos.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Calendar
pt: Inserir um Calendário

en: Calendar from %1 to %2
pt: Calendário de %1 a %2

en: week
pt: semana

en: Calendar
pt: Calendário

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalendarToolWidget)
en: Calendar Tool
pt: Ferramenta de Calendário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_insertButton)
en: Insert
pt: Inserir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start date:
pt: Data inicial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End date:
pt: Data final:
