kword - en to pt translation catalogue (281 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
pt: Modo &de Apresentação

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
pt: Semântica

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
pt: Es&tilos

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
pt: Verificação Ortográfica

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
pt: Resultado da Verificação Ortográfica

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
pt: Mudar a Variável Para

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
pt: Definir o Estilo da Página

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
pt: Inserir um Estilo da Página

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
pt: Propriedades da Página

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
pt: Criar uma forma

en: Baseline
pt: Marco

en: Character
pt: Carácter

en: Row
pt: Linha

en: Page (entire) area
pt: Área da página (inteira)

en: Page text area
pt: Área do texto da página

en: Paragraph area
pt: Área do parágrafo

en: Paragraph text area
pt: Área do texto do parágrafo

en: Left page border
pt: Contorno esquerdo da página

en: Right page border
pt: Contorno direito da página

en: Right paragraph border
pt: Contorno direito do parágrafo

en: Left paragraph border
pt: Contorno esquerdo do parágrafo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shape relation to text is:
pt: A relação da forma ao texto é:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
pt: Incorporada com o texto (funcionar como um carácter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
pt: Flutuante, mas associada à posição de um carácter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
pt: Flutuante, mas associada a um parágrafo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
pt: Flutuante e livre (não associada ao texto)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
pt: Posicionamento Vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
pt: Alinhar ao topo com:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
pt: Alinhar ao centro com:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
pt: Alinhar ao fundo com:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
pt: Posição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
pt: de:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
pt: Posicionamento Horizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
pt: Alinhar à esquerda com:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
pt: Alinhar à direita com:

en: Configure
pt: Configurar

en: Misc
pt: Diversos

en: Grid
pt: Grelha

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
pt: Documento

en: Document Settings
pt: Configuração do Documento

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
pt: Autor

en: Author
pt: Autoria

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
pt: Criar um Favorito Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
pt: Os favoritos permitem-lhe saltar entre partes do seu documento.
    Forneça por favor o nome do seu favorito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
pt: Colunas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
pt: Espaço entre colunas:

en: frameset
pt: conjunto de molduras

en: No framesets in document
pt: Nenhuns conjuntos de molduras no documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
pt: Nome do conjunto de molduras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
pt: Criar um novo conjunto de molduras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
pt: Seleccionar o conjunto de molduras a ligar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
pt: Nome do Conjunto de Molduras

en: Smart Positioning
pt: Posicionamento Inteligente

en: Text Run Around
pt: O Texto Segue à Volta

en: Connect Text Frames
pt: Ligar as Molduras de Texto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
pt: Mudar as Propriedades da Forma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
pt: Associar a...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
pt: &Página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
pt: Pará&grafo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
pt: Ao &Carácter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
pt: Como C&arácter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
pt: Alinhamento Horizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
pt: Es&querda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
pt: &Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
pt: Di&reita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento Vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
pt: &Topo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
pt: &Meio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
pt: &Fundo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
pt: O Texto Segue à Volta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
pt: Passar através desta forma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
pt: Passar para baixo desta forma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
pt: Passar à esquerda desta forma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
pt: Passar à direita desta forma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
pt: Passar pelo lado maior desta forma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
pt: Passar em ambos os lados desta forma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
pt: Executar nos lados maiores que:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
pt: Distância entre a Forma e o Texto:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
pt: Colunas

en: Style
pt: Estilo

en: Clone
pt: Clonar

en: Delete
pt: Apagar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
pt: Mudar o Estilo da Página

en: Add a new page style with the name:
pt: Adicionar um novo estilo de página chamado:

en: Clone Page Style
pt: Duplicar o Estilo da Página

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Text elsewhere will:
pt: O texto fora irá:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: The shape affects the text by its:
pt: A forma afecta o texto com o seu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
pt: Bloco envolvente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
pt: Contorno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Shape and text is separated:
pt: A forma o texto são separados:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left by:
pt: À esquerda em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Above by:
pt: Acima em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Below by:
pt: Abaixo em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Right by:
pt: À direita em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
pt: Muda&r o Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
pt: &Apagar

en: Rename Bookmark
pt: Mudar o Nome do Favorito

en: Please provide a new name for the bookmark
pt: Indique por favor um nome novo para o favorito

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
pt: Já existe um favorito com o nome "%1".

en: Select Bookmark
pt: Seleccionar o Favorito

en: Geometry
pt: Geometria

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
pt: Tamanho da Página e Margens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
pt: Criar

en: Debug
pt: Depurar

en: Navigation
pt: Navegação

en: Page #
pt: Página #

en: Section
pt: Secção

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Words:
pt: Palavras:

en: Sentences:
pt: Frases:

en: Syllables:
pt: Sílabas:

en: Characters (spaces):
pt: Caracteres (espaços):

en: Characters (no spaces):
pt: Caracteres (sem espaços):

en: Lines:
pt: Linhas:

en: Readability:
pt: Legibilidade:

en: Flesch reading ease
pt: Facilidade de leitura de Flesch

en: East asian characters:
pt: Caracteres asiáticos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
pt: Palavras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
pt: Frases

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
pt: Sílabas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
pt: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
pt: Caracteres com Espaços

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
pt: Caracteres sem espaços

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
pt: Caracteres Asiáticos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
pt: Facilidade de Leitura de Flesch

[ctx: Style name]
en: Standard
pt: Normal

[ctx: Style name]
en: Head 1
pt: Cabeçalho 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
pt: Cabeçalho 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
pt: Cabeçalho 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
pt: Lista Enumerada

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
pt: Lista Alfabética

[ctx: Style name]
en: Bullet List
pt: Lista por Pontos

[ctx: Style name]
en: Contents Title
pt: Título do Conteúdo

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
pt: Cabeçalho do Conteúdo 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
pt: Cabeçalho do Conteúdo 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
pt: Cabeçalho do Conteúdo 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
pt: Título do Documento

[ctx: Style name]
en: Header
pt: Cabeçalho

[ctx: Style name]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: Style name]
en: Plain
pt: Simples

[ctx: Style name]
en: Borders 1
pt: Contornos 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
pt: Contornos 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
pt: Contornos 3

[ctx: Style name]
en: Row
pt: Linha

[ctx: Style name]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: Style name]
en: Light Gray
pt: Cinzento Claro

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
pt: Cinzento Escuro

[ctx: Style name]
en: Black
pt: Preto

[ctx: Style name]
en: Light Blue
pt: Azul Claro

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
pt: Azul Escuro

[ctx: Style name]
en: Red
pt: Vermelho

[ctx: Style name]
en: Yellow
pt: Amarelo

[ctx: Style name]
en: Colorful
pt: Colorido

[ctx: Style name]
en: Bluish
pt: Azulado

[ctx: Style name]
en: Simple 1
pt: Simples 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
pt: Simples 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
pt: Simples 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
pt: Cabeçalho 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
pt: Cabeçalho 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
pt: Cabeçalho 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
pt: Cabeçalho 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
pt: Colunas 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
pt: Colunas 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
pt: Grelha 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
pt: Grelha 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
pt: Grelha 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
pt: Cabeçalho Cinzento

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
pt: Cabeçalho Azul

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
pt: Tradicional Azul

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
pt: Tradicional Cinzento

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
pt: Topo e Fundo Azul

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
pt: Topo e Fundo Cinzento

en: Word processor
pt: Processador de texto

en: Copyright 1998-%1, The Words Team
pt: 'Copyright' 1998-%1 da Equipa do Words

en: Co maintainer
pt: Co-manutenção

en: Everything
pt: Tudo

en: Formatting stuff
pt: Itens de formatação

en: Filter
pt: Filtro

en: Layout and Painting
pt: Disposição e Pintura

en: Statistics docker
pt: Área de estatísticas

en: Foot and endnotes
pt: Notas de rodapé e finais

en: Bibliography
pt: Bibliografia

en: Style Manager
pt: Gestor de Estilos

en: ODF Support
pt: Suporte a ODF

en: Fatcow Web Hosting
pt: Alojamento Web Fatcow

en: Page break icon
pt: Ícone da quebra de página

en: Copy
pt: Copiar

en: Standard
pt: Normal

en: Document Title
pt: Título do Documento

en: Head 1
pt: Cabeçalho 1

en: Head 2
pt: Cabeçalho 2

en: Head 3
pt: Cabeçalho 3

en: Bullet List
pt: Lista por Pontos

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
pt: O ficheiro OASIS OpenDocument é inválido. Não foi encontrada a marca 'office:body'.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
pt: O ficheiro OASIS OpenDocument é inválido. Não foi encontrada nenhuma marca dentro do 'office:body'.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
pt: Este não é um documento de processamento de texto, mas sim um %1. Tente abri-lo por favor com a aplicação apropriada.

en: Can not find needed text component, Words will quit now
pt: Não é possível encontrar o componente de texto necessário. O Words irá agora sair

en: Installation Error
pt: Erro de Instalação

en: Modified
pt: Modificado

en: Saved
pt: Gravado

en: Page %1 of %2
pt: Página %1 de %2

en: Page %1-%2 of %3
pt: Página %1-%2 de %3

en: Line %1
pt: Linha %1

en: Page Number
pt: Número da Página

en: Line Number
pt: Número de Linha

en: Page Style
pt: Estilo da Página

en: Page Size
pt: Tamanho da Página

en: Saved/Modified
pt: Gravado/Modificado

en: Mouse Cursor X:Y
pt: Cursor do Rato X:Y

en: Zoom Controller
pt: Controlador de Ampliação

en: Exit Fullscreen Mode
pt: Sair do Modo de Ecrã Completo

en: Shape Properties...
pt: Propriedades da Forma...

en: Change how the shape behave
pt: Mudar o comportamento da forma

en: Create Template From Document...
pt: Criar um Modelo a Partir do Documento...

en: Save this document and use it later as a template
pt: Gravar este documento e usá-lo depois como modelo

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
pt: Poderá gravar este documento como um modelo.<br><br>Poderá usar este novo modelo como ponto de partida para outro documento.

en: Show Formatting Characters
pt: Mostrar os Caracteres de Formatação

en: Toggle the display of non-printing characters
pt: Activar/desactivar a apresentação dos caracteres não-imprimíveis

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
pt: Activa/desactiva a apresentação dos caracteres não-imprimíveis.<br/><br/>Quando a opção estiver activa, o Words mostra-lhe as tabulações, espaços, mudanças de linha e outros caracteres invisíveis.

en: Show Field Shadings
pt: Mostrar as Sombras dos Campos

en: Toggle the shaded background of fields
pt: Activar/desactivar o fundo sombreado dos campos

en: Toggle the visualization of fields (variables etc.) by drawing their background in a contrasting color.
pt: Activa/desactiva a visualização dos campos (variáveis etc.), desenhando o seu fundo numa cor em contraste.

en: Show Text Shape Borders
pt: Mostrar os Contornos da Forma de Texto

en: Turns the border display on and off
pt: Activa ou desactiva a apresentação do contorno

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
pt: Activa e desactiva a apresentação do contorno.<br/><br/>Os contornos nunca são impressos. Esta opção é útil para ver como o documento irá aparecer na página impressa.

en: Show Table Borders
pt: Mostrar os Contornos da Tabela

en: Toggle the display of table borders
pt: Activar/desactivar a apresentação dos contornos da tabela

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
pt: Activa/desactiva a apresentação dos contornos das tabelas.<br/><br/>Quando a opção estiver activa, o Words mostra-lhe todos os contornos de tabelas invisíveis com uma linha cinzenta fina.

en: Show Section Bounds
pt: Mostrar os Limites da Secção

en: Toggle the display of section bounds
pt: Activar/desactivar a apresentação dos limites da secção

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
pt: Activa/desactiva a apresentação dos contornos-limite das secções.<br/><br/>Quando a opção estiver activa, o Words mostra-lhe todos os contornos de secções invisíveis com uma linha cinzenta fina.

en: Show Rulers
pt: Mostrar as Réguas

en: Shows or hides rulers
pt: Mostra ou esconde as réguas

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
pt: As réguas são os espaços de medida no cimo e à esquerda do documento. As réguas mostram a posição e a largura das páginas e molduras, podendo ser usado para posicionar as tabulações, entre outras coisas.<p>Desligue esta opção para desactivar a apresentação das réguas.</p>

en: Snap to Grid
pt: Alinhar à Grelha

en: Show Status Bar
pt: Mostrar a Barra de Estado

en: Shows or hides the status bar
pt: Mostra ou esconde a barra de estado

en: Fullscreen Mode
pt: Modo de Ecrã Completo

en: Set view in fullscreen mode
pt: Muda a janela para o modo de ecrã completo

en: Semantic Stylesheets...
pt: Folhas de Estilo Semânticas...

en: Modify and add semantic stylesheets
pt: Modificar e adicionar as folhas de estilo semânticas

en: Stylesheets are used to format the display of information which is stored in RDF.
pt: As folhas de estilo são usadas para formatar a informação guardada em RDF.

en: Configure...
pt: Configurar...

en: Page Layout...
pt: Disposição da Página...

en: Change properties of entire page
pt: Mudar as propriedades da página inteira

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
pt: Alterar as propriedades da página inteira.<p>De momento, poderá alterar o tamanho do papel, a orientação do papel, os tamanhos dos cabeçalhos e rodapés, bem como a configuração das colunas.</p>

en: Create Header
pt: Criar um Cabeçalho

en: Create Footer
pt: Criar um Rodapé

en: Show Comments
pt: Mostrar os Comentários

en: Shows comments in the document
pt: Mostra os comentários no documento

en: Word Count
pt: Número de Palavras

en: Shows or hides word counting in status bar
pt: Mostra ou esconde a quantidade de palavras na barra de estado

en: Page Setup
pt: Configuração da Página

en: Header & Footer
pt: Cabeçalho & Rodapé

en: Page layout
pt: Disposição da página

[ctx: Label for the Find text input box]
en: Find:
pt: Procurar:

[ctx: Next search result]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: Previous search result]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Search options]
en: Options
pt: Opções

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
pt: Substituir:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
pt: Substituir Tudo

en: Replace
pt: Substituir

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
pt[0]: 1 ocorrência encontrada
pt[1]: %1 ocorrências encontradas

en: No matches found
pt: Sem ocorrências encontradas

en: Search hit bottom, continuing from top.
pt: A pesquisa chegou ao fim; a continuar do início.

en: Search hit top, continuing from bottom.
pt: A pesquisa chegou ao início; a continuar do fim.

en: Odd Pages Header
pt: Cabeçalho das Páginas Ímpares

en: Even Pages Header
pt: Cabeçalho das Páginas Pares

en: Odd Pages Footer
pt: Rodapé das Páginas Ímpares

en: Even Pages Footer
pt: Rodapé das Páginas Pares

en: Main text
pt: Texto principal

en: Other text
pt: Outro texto
