karbon - en to pt translation catalogue (103 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
pt: Operação Booleana

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
pt: &Ordem

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
pt: &Alinhar

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
pt: &Objecto

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
pt: &Distribuir

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
pt: &Caminho

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
pt: E&feitos

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
pt: &Página

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
pt: Objecto

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
pt: Alinhar

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
pt: Efeitos

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
pt: Ver

en: &Flatten Path...
pt: A&chatar o Caminho...

en: Flatten Path
pt: Achatar o Caminho

en: Properties
pt: Propriedades

en: Flatness:
pt: Nivelamento:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
pt: Achatar o Caminho

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
pt: Refinar o Caminho

en: &Refine Path...
pt: &Refinar o Caminho...

en: Refine Path
pt: Refinar o Caminho

en: Subdivisions:
pt: Sub-divisões:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
pt: Arredondar os Cantos

en: &Round Corners...
pt: A&rredondar os Cantos...

en: Round Corners
pt: Arredondar os Cantos

en: Radius:
pt: Raio:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
pt: Ondular & Martelar

en: &Whirl/Pinch...
pt: &Ondular/Martelar...

en: Whirl Pinch
pt: Martelar

en: Info
pt: Informação

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
pt: O resultado do efeito de Ondulação poderá ser melhorado se afinar a forma do trajecto antecipadamente.

en: Angle:
pt: Ângulo:

en: Pinch:
pt: Martelo:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
pt: Elevar a Camada

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
pt: Baixar a Camada

en: Configure
pt: Configurar

en: Misc
pt: Diversos

en: Grid
pt: Grelha

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
pt: Documento

en: Document Settings
pt: Configuração do Documento

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
pt: Autor

en: Author
pt: Autoria

en: A Vector Graphics Drawing Application.
pt: Uma Aplicação de Desenho Gráfico Vectorial.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
pt: (c) 2001-%1, A Equipa de Desenvolvimento do Karbon

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Bug fixes and improvements
pt: Correcções e melhorias

en: Bug fixes
pt: Correcções de erros

en: Helpful patches and advice
pt: Modificações e conselhos úteis

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
pt: Inserir um Gráfico

en: Choose Graphic to Add
pt: Escolher o Gráfico a Adicionar

en: Could not load image.
pt: Não foi possível carregar a imagem.

en: Import graphic
pt: Importar um gráfico

en: Could not create image shape.
pt: Não foi possível criar a forma da imagem.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
pt: Espelhar Horizontalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
pt: Espelhar Verticalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
pt: Espelhar Horizontalmente e Verticalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
pt: Separar os caminhos

en: Outline &Mode
pt: &Modo de Contorno

en: &Import Graphic...
pt: &Importar um Gráfico...

en: D&elete
pt: Apa&gar

en: Edit Guides
pt: Editar as Guias

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
pt: &Duplicar

en: Distribute Center (Horizontal)
pt: Distribuir ao Centro (Horizontal)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
pt: Distribuir as Lacunas (Horizontal)

en: Distribute Left Borders
pt: Distribuir os Extremos Esquerdos

en: Distribute Right Borders
pt: Distribuir os Extremos Direitos

en: Distribute Center (Vertical)
pt: Distribuir ao Centro (Vertical)

en: Distribute Gaps (Vertical)
pt: Distribuir as Lacunas (Vertical)

en: Distribute Bottom Borders
pt: Distribuir os Extremos Inferiores

en: Distribute Top Borders
pt: Distribuir os Extremos Superiores

en: Show Color Palette
pt: Mostrar a Paleta de Cores

en: Show or hide color palette
pt: Mostra ou esconde a paleta de cores

en: &Clip Object
pt: Re&cortar o Objecto

en: &Unclip Objects
pt: Retirar o Rec&orte do Objecto

en: Mirror Vertically
pt: Espelhar Verticalmente

en: Mirror Horizontally
pt: Espelhar Horizontalmente

en: &Close Path
pt: Fechar o &Caminho

en: Com&bine Path
pt: Com&binar o Caminho

en: Se&parate Path
pt: Se&parar o Caminho

en: Re&verse Path
pt: In&verter o Caminho

en: Intersect Paths
pt: Intersectar os Caminhos

en: Subtract Paths
pt: Subtrair os Caminhos

en: Unite Paths
pt: Unir os Caminhos

en: Exclude Paths
pt: Excluir os Caminhos

en: Snap Path to Grid
pt: Ajustar o Caminho à Grelha

en: Zoom to Selection
pt: Ampliar para a Selecção

en: Zoom to Drawing
pt: Ampliar para o Desenho

en: Zoom
pt: Ampliação

en: Show status bar:
pt: Mostrar a barra de estado:

en: Number of recent files:
pt: Número de ficheiros recentes:

en: Palette font size:
pt: Tamanho do texto da paleta:

en: Select palette
pt: Seleccionar a paleta

en: Press to apply fill to selection
pt: Carregue para preencher a selecção

[ctx: The style has no fill]
en: None
pt: Nenhuma

en: Press to apply stroke to selection
pt: Carregue para aplicar um traço à selecção

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: The style has no stroking]
en: None
pt: Nenhum

en: Stroke:
pt: Traço:

en: Fill:
pt: Preenchimento:
