krossmodulekspread - en to pt translation catalogue (260 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

en: No such script.
pt: Não existe esse programa.

en: No such script function.
pt: Não existe essa função do programa.

en: No return value.
pt: Não existe valor devolvido.

en: Scripts
pt: Programas

en: Scriptfile "%1" does not exist.
pt: O ficheiro do programa "%1" não existe.

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
pt: O ficheiro de programa "%1" não é executável. Por favor, altere as permissões de execução para esse ficheiro.

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
pt: O ficheiro do programa "%1" está numa pasta temporária. A execução não é permitida.

en: Failed to execute scriptfile "%1"
pt: Não é possível executar o ficheiro do programa "%1"

en: Errors on execution of scripts.
pt: Ocorreram erros na execução dos programas.

en: Sheet
pt: Folha

en: Cell
pt: Célula

en: Range
pt: Intervalo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Values
pt: Definir os Valores

[ctx: Menu]
en: File
pt: Ficheiro

en: New
pt: Novo

en: Open...
pt: Abrir...

en: Save
pt: Gravar

en: Save As...
pt: Gravar Como...

[ctx: Menu]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: Menu]
en: Build
pt: Compilar

en: Compile
pt: Compilar

en: Execute
pt: Executar

en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: <qt>Failed to open file "%1"<br><br>%2</qt>
pt: <qt>Não foi possível aceder ao ficheiro "%1"<br/><br/>%2</qt>

en: Error
pt: Erro

en: <qt>Failed to save file "%1"<br><br>%2</qt>
pt: <qt>Não foi possível gravar o ficheiro "%1"<br/><br/>%2</qt>

en: Save File
pt: Gravar o Ficheiro

en: Compiled! %1
pt: Compilado! %1

en: Executed! %1
pt: Executado! %1

en: Name
pt: Nome

en: Type
pt: Tipo

en: Console
pt: Consola

en: Inspect
pt: Inspeccionar

en: CSV Export
pt: Exportação CSV

en: Export to CSV File
pt: Exportar para um ficheiro CSV

[ctx: Options page name]
en: Save
pt: Gravar

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

en: Comma-Separated-Value Files
pt: Ficheiros de Valores Separados por Vírgulas

[ctx: Options page name]
en: Export
pt: Exportar

en: Export Sheets and ranges
pt: Exportar as folhas e os intervalos

en: Comma Separated Value Options
pt: Opções dos Valores Separados por Vírgulas

en: Options
pt: Opções

en: No CSV file chosen
pt: Nenhum ficheiro CSV escolhido

en: CSV Import
pt: Importação de CSV

en: Import from CSV File
pt: Importar a partir de um ficheiro CSV

en: Open
pt: Abrir

en: Import to sheet beginning at cell
pt: Importar para a folha a começar na célula

en: No current sheet.
pt: Sem folha actual.

en: Invalid sheet "%1" defined.
pt: Foi definida a folha inválida "%1".

en: Invalid cell "%1" defined.
pt: Foi definida a célula inválida "%1".

en: File '%1' not found.
pt: O ficheiro '%1' não foi encontrado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delimiter:
pt: Separador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line terminator
pt: Fim de linha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Escape char:
pt: Carácter de escape:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DoubleQuoteCheckBox)
en: Double quote
pt: Aspas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Quote char:
pt: Carácter de citação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, QuotingCheckBox)
en: Quoting
pt: 'Quoting' (Citar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SkipInitialSpaceCheckBox)
en: Skip initial space
pt: Ignorar o espaço inicial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StrictCheckBox)
en: Strict
pt: Restrito

en: No such file "%1" to read from.
pt: Não existe o ficheiro "%1" para ler do mesmo.

en: Failed to open the file "%1".
pt: Não é possível aceder ao ficheiro "%1".

en: No sheets which could be exported to HTML.
pt: Não existiam folhas para serem exportadas para HTML.

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
pt: Não foi possível criar o ficheiro HTML "%1":
    %2

en: HTML Export
pt: Exportar para HTML

en: Read from OpenDocument Spreadsheet File
pt: Ler do Ficheiro de Folha de Cálculo OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet Files
pt: Ficheiros de Folhas de Cálculo OpenDocument

en: Save to HTML File
pt: Gravar num Ficheiro HTML

en: HTML Documents
pt: Documentos em HTML

en: HTML Document Information
pt: Informações do Documento em HTML

en: Info
pt: Informação

en: Style of the HTML Document
pt: Estilo do Documento em HTML

en: Styles
pt: Estilos

en: Overwrite file?
pt: Deseja sobrepor o ficheiro?

en: The file "%1" does already exist. Overwrite the file?
pt: O ficheiro "%1" já existe. Deseja substituir o ficheiro?

en: Export aborted.
pt: A exportação foi interrompida.

en: Exporting...
pt: A exportar...

en: Initialize...
pt: Inicializar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
pt: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Subject:
pt: Assunto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
pt: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keywords:
pt: Palavras-chave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Date:
pt: Data:

en: Save to Log File
pt: Gravar num Ficheiro de Registo

en: Log File
pt: Ficheiro de Registo

en: Aborted.
pt: Interrompido.

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
pt: Não é possível gravar no ficheiro de registo "%1":
    %2

en: Failed to create listener for sheetname '%1' and range '%2'
pt: Não foi possível criar uma rotina de vigilância da folha '%1' e do intervalo '%2'

en: Failed to create listener
pt: Impossível criar uma rotina de vigilância

en: Sheet name changed
pt: O nome da folha mudou

en: Show sheet %1
pt: Mostrar a folha %1

en: Hide sheet %1
pt: Esconder a folha %1

en: Action
pt: Acção

en: Cell Name
pt: Nome da Célula

en: Cell Value
pt: Valor da Célula

en: Sheet Name
pt: Nome da Folha

en: Cell Name if selection changed
pt: Nome da célula, se a selecção mudou

en: Cell Value if selection changed
pt: Valor da célula, se a selecção mudou

en: Sheet Name if sheet changed
pt: Nome da folha, se a folha mudou

en: Calligra Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo do Calligra

en: Failed to connect with the Orca HTTP-Server.
pt: Não foi possível contactar o servidor de HTTP do Orca.

en: Url:
pt: URL:

en: <qt>Failed to import the ODFPY python module.<br><br>To use this odfpyexport.py python script to export to OpenDocument you need to install the <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a> python module.</qt>
pt: <qt>Não foi possível importar o módulo em Python ODFPY.<br/><br/>Para usar o programa em Python 'odfpyexport.py', para exportar para OpenDocument, terá de instalar o módulo de Python <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a>.</qt>

en: Invalid range for sheet "%1" cause left column value "%2" is bigger than right column value "%3".
pt: Um intervalo inválido para a folha "%1" faz com que o valor da coluna esquerda "%2" seja maior que a coluna direita "%3".

en: Invalid range for sheet "%1" cause top row value "%2" is bigger than bottom row value "%3".
pt: Um intervalo inválido para a folha "%1" faz com que o valor da linha de topo "%2" seja maior que a linha inferior "%3".

en: OpenDocument Text
pt: Texto em OpenDocument

en: OpenDocument Spreadsheet
pt: Folha de Cálculo em OpenDocument

en: No OpenDocument Spreadsheet file to read from defined.
pt: Não foi definida nenhuma folha de cálculo em OpenDocument de onde ler.

en: OdfPy Export
pt: Exportar para o OdfPy

en: Save to OpenDocument File
pt: Gravar num Ficheiro de OpenDocument

en: All Supported Files
pt: Todos os Ficheiros Suportados

en: Export Sheets
pt: Exportar as Folhas

en: Sheets
pt: Folhas

en: No OpenDocument file to write defined.
pt: Não foi definido nenhum ficheiro em OpenDocument para onde gravar.

en: The PYREGEXP() function replaces substring in the input string with a given string using regular expression.
pt: A função PYREGEXP() substitui o sub-texto no texto de entrada por um dado texto de substituição, usando uma expressão regular.

en: PYREGEXP(string)
pt: PYREGEXP(texto)

en: The input string.
pt: O texto de entrada.

en: The regular expression.
pt: A expressão regular.

en: Replace with.
pt: Substituir por.

en: PYREGEXP("Some String","(S|m)","A")
pt: PYREGEXP("Algum texto","(A|m)","A")

en: Invalid regexp
pt: Expressão regular inválida

en: The PYTIME() function displays the current datetime.
pt: A função PYTIME() mostra a data-hora actuais.

en: PYTIME(string)
pt: PYTIME(texto)

en: The datetime format string.
pt: O texto do formato da data-hora.

en: Invalid format
pt: Formato inválido

en: This function returns the probability density function of the normal distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição normal.

en: If true, log of the result will be returned instead. This is useful if the result would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
pt: Se for verdadeiro, será devolvido o logaritmo do resultado. Isto é útil se o resultado tender para 0 de outra forma. Por omissão, devolve 'false' (falso).

en: mean of the distribution
pt: média da distribuição

en: observation
pt: observação

en: standard deviation of the distribution
pt: desvio-padrão da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the normal distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição normal.

en: If true (the default), the lower tail of the distribution is considered.
pt: Se verdadeiro (por omissão), será considerado o limite inferior da distribuição.

en: If true, log of the probability is used. This is useful if the probability would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
pt: Se for verdadeiro, será devolvido o logaritmo da probabilidade. Isto é útil se a probabilidade tender para 0 de outra forma. Por omissão, devolve 'false' (falso).

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the normal distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição normal.

en: probability
pt: probabilidade

en: This function returns the probability density function of the log-normal distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição logarítmica-normal.

en: mean of the underlying normal distribution
pt: média da distribuição normal subjacente

en: standard deviation of the underlying normal distribution
pt: desvio-padrão da distribuição normal subjacente

en: This function returns the cumulative distribution function of the log-normal distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição logarítmica-normal.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the log-normal distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição logarítmica-normal.

en: This function returns the probability density function of the gamma distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição 'gama'.

en: the scale parameter of the distribution
pt: o parâmetro da escala da distribuição

en: the shape parameter of the distribution
pt: o parâmetro da forma da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the gamma distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição 'gama'.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the gamma distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição 'gama'.

en: This function returns the probability density function of the beta distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição 'beta'.

en: the first shape parameter of the distribution
pt: o primeiro parâmetro da forma da distribuição

en: the second scale parameter of the distribution
pt: o segundo parâmetro da escala da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the beta distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição 'beta'.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the beta distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição 'beta'.

en: This function returns the probability density function of the Student t distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição 't'.

en: the number of degrees of freedom of the distribution
pt: o número de graus de liberdade da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the Student t distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição 't'.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Student t distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição 't'.

en: This function returns the probability density function of the F distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição F.

en: the first number of degrees of freedom of the distribution
pt: o primeiro número de graus de liberdade da distribuição

en: the second number of degrees of freedom of the distribution
pt: o segundo número de graus de liberdade da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the F distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição F.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the F distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição F.

en: This function returns the probability density function of the chi-square distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição chi-quadrado.

en: This function returns the cumulative distribution function of the chi-square distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição chi-quadrado.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the chi-square distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição chi-quadrado.

en: This function returns the probability density function of the Weibull distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição de Weibull.

en: This function returns the cumulative distribution function of the Weibull distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição de Weibull.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Weibull distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição de Weibull.

en: This function returns the probability density function of the Poisson distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição de Poisson.

en: the mean of the distribution
pt: a média da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the Poisson distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição de Poisson.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Poisson distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição de Poisson.

en: This function returns the probability density function of the exponential distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição exponencial.

en: This function returns the cumulative distribution function of the exponential distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição exponencial.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the exponential distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição exponencial.

en: This function returns the probability density function of the binomial distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição binomial.

en: the number of trials
pt: o número de tentativas

en: the probability of success in each trial
pt: a probabilidade de sucesso em cada tentativa

en: This function returns the cumulative distribution function of the binomial distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição binomial.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the binomial distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição binomial.

en: This function returns the probability density function of the negative binomial distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição binomial negativa.

en: This function returns the cumulative distribution function of the negative binomial distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição binomial negativa.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the negative binomial distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição binomial negativa.

en: This function returns the probability density function of the hypergeometric distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição hipergeométrica.

en: the number of balls drawn
pt: o número de bolas em jogo

en: the number of black balls
pt: o número de bolas pretas

en: the number of red balls
pt: o número de bolas vermelhas

en: This function returns the cumulative distribution function of the hypergeometric distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição hipergeométrica.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the hypergeometric distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição hipergeométrica.

en: This function returns the probability density function of the geometric distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição geométrica.

en: This function returns the cumulative distribution function of the geometric distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição geométrica.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the geometric distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição geométrica.

en: This function returns the probability density function of the Cauchy distribution.
pt: Esta função devolve a função de densidade probabilística da distribuição de Cauchy.

en: the center of the distribution
pt: o centro da distribuição

en: This function returns the cumulative distribution function of the Cauchy distribution.
pt: Esta função devolve a função de distribuição acumulada da distribuição de Cauchy.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Cauchy distribution.
pt: Esta função devolve a função de percentis da probabilidade, i.e., a inversa da função de distribuição acumulada, da distribuição de Cauchy.

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
pt: Importar

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
pt: Importar o conteúdo

note: i18n: tag script attribute text
en: CSV File
pt: Ficheiro CSV

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a Comma-Separated-Value File
pt: Importar a partir de um ficheiro CSV (Valores Separados por Vírgulas)

note: i18n: tag script attribute text
en: vCard File
pt: Ficheiro vCard

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a vCard File
pt: Importar a partir de um ficheiro vCard

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
pt: Exportar

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
pt: Exportar o conteúdo

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a Comma-Separated-Value File
pt: Exportar para um ficheiro CSV (Valores Separados por Vírgulas)

note: i18n: tag script attribute text
en: HTML File
pt: Ficheiro HTML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a HTML File
pt: Exportar para um ficheiro HTML

note: i18n: tag script attribute text
en: OdfPy File
pt: Ficheiro do OdfPy

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to an OpenDocument File
pt: Exportar para um ficheiro em OpenDocument

note: i18n: tag collection attribute text
en: Functions
pt: Funções

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting formula functions
pt: Funções de programação para fórmulas

note: i18n: tag script attribute text
en: R-Project
pt: Projecto em R

note: i18n: tag script attribute comment
en: Functions for the R programming environment for data analysis and graphics
pt: Funções para o ambiente de programação R, para a análise e geração de gráficos dos dados

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Finance formula function
pt: Função de fórmulas do Yahoo! Finance

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Weather formula function
pt: Função de fórmula do Yahoo! Weather

note: i18n: tag script attribute comment
en: Time formula function
pt: Função de fórmulas para datas/horas

note: i18n: tag script attribute comment
en: Regular Expression formula function
pt: Função de fórmula para Expressões Regulares

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
pt: Ferramentas

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
pt: Programas diversos

note: i18n: tag script attribute text
en: XML Viewer
pt: Visualizador de XML

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
pt: Um programa em Python para ver a representação em XML do OpenDocument para o documento actual

note: i18n: tag script attribute text
en: Orca Speech
pt: Síntese de Voz do Orca

note: i18n: tag script attribute comment
en: Orca Screen Reader
pt: Leitor do Ecrã Orca

note: i18n: tag script attribute text
en: Logger
pt: Registos

note: i18n: tag script attribute comment
en: Log changes in cells to a file
pt: Regista as alterações nas células para um ficheiro

note: i18n: tag collection attribute text
en: Docker
pt: Acoplagem

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting Docker Widgets
pt: Itens Acopláveis de Programação

note: i18n: tag script attribute text
en: Python Console
pt: Consola de Python

note: i18n: tag script attribute comment
en: Interactive Python Console Docker
pt: Área Acoplável para a Consola Interactiva de Python

note: i18n: tag script attribute text i18n: tag script attribute comment
en: Ruby Snippets
pt: Excertos de Ruby

en: Import vCard
pt: Importar um vCard

en: vCard Files
pt: Ficheiros vCard

en: Open OpenDocument File
pt: Abrir um Ficheiro em OpenDocument

en: OpenDocument Files
pt: Ficheiros em OpenDocument

en: Failed to read the manifest
pt: Não foi possível ler o manifesto

en: Failed to extract "%1" to "%2"
pt: Não foi possível extrair o "%1" para "%2"

en: <qt>Failed to execute program:<br><br>%1 "%2"</qt>
pt: <qt>Não foi possível executar o programa:<br/><br/>%1 "%2"</qt>

en: Open with...
pt: Abrir com...

en: Filter
pt: Filtro

en: No program defined.
pt: Não foi definido nenhum programa.

en: Compare...
pt: Comparar...

en: Compare with OpenDocument file:
pt: Comparar com o ficheiro em OpenDocument:

en: No OpenDocument file to compare with selected.
pt: Não seleccionou nenhum ficheiro OpenDocument com o qual comparar.

en: No command selected.
pt: Não foi seleccionado nenhum comando.

en: The OpenDocument file does not contain any file named "%1"
pt: O ficheiro OpenDocument não contém nenhum ficheiro chamado "%1"

en: The YFINANCE() function uses the Yahoo! Finance Web Service to display stock values of a defined ticker symbol.
pt: A função YFINANCE() usa o serviço Web da Yahoo! Finance para mostrar os valores das acções para um dado símbolo bolsista.

en: YFINANCE(string,string,string)
pt: YFINANCE(texto,texto,texto)

en: The ticker symbol.
pt: O símbolo bolsista.

en: The date.
pt: A data.

en: The type: Date, Open, High, Low, Close, Volume or AdjClose.
pt: O tipo: Date (Data*), Open (Aberto), High (Alta), Low (Baixa), Close (Fechado), Volume ou AdjClose (Fecho Adjacente).

en: Invalid symbol
pt: Símbolo inválido

en: Invalid date
pt: Data inválida

en: Invalid type
pt: Tipo inválido

en: Web services request failed
pt: O pedido do serviço Web falhou

en: No stock
pt: Sem acções

en: Invalid stock
pt: A acção é inválida

en: The YWEATHER() function uses the Yahoo! Weather Web Service to display the weather of a location.
pt: A função YWEATHER() usa o serviço Web da Yahoo! Weather para mostrar os dados meteorológicos de uma dada localidade.

en: YWEATHER(string;string)
pt: YWEATHER(texto;texto)

en: The US zip code, Location ID or cell that contains them.
pt: O código postal dos EUA, ID de localização ou a célula que os contém.

en: Units for temperature. f=Fahrenheit and c=Celsius
pt: Unidades da temperatura. f=Fahrenheit e c=Centígrados

en: Invalid location
pt: Localização inválida

en: Invalid condition
pt: Condição inválida
