karbon - en to pt_BR translation catalogue (103 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
pt_BR: Operação booleana

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
pt_BR: &Ordem

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
pt_BR: &Alinhar

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt_BR: &Arquivo

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt_BR: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt_BR: E&xibir

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
pt_BR: &Objeto

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
pt_BR: &Distribuir

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
pt_BR: &Caminho

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
pt_BR: E&feitos

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt_BR: &Configurações

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
pt_BR: &Página

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
pt_BR: Editar

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
pt_BR: Objeto

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
pt_BR: Alinhar

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
pt_BR: Efeitos

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
pt_BR: Ver

en: &Flatten Path...
pt_BR: A&chatar Caminho...

en: Flatten Path
pt_BR: Achatar Caminho

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Flatness:
pt_BR: Nivelamento:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
pt_BR: Achatar caminho

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
pt_BR: Refinar caminho

en: &Refine Path...
pt_BR: &Refinar Caminho...

en: Refine Path
pt_BR: Refinar Caminho

en: Subdivisions:
pt_BR: Subdivisões:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
pt_BR: Arredondar cantos

en: &Round Corners...
pt_BR: A&rredondar Cantos...

en: Round Corners
pt_BR: Arredondar cantos

en: Radius:
pt_BR: Raio:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
pt_BR: Ondular & martelar

en: &Whirl/Pinch...
pt_BR: &Ondular/Martelar...

en: Whirl Pinch
pt_BR: Martelar

en: Info
pt_BR: Informação

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
pt_BR: O resultado do efeito de Ondulação poderá ser melhorado refinando a forma do trajeto antecipadamente.

en: Angle:
pt_BR: Ângulo:

en: Pinch:
pt_BR: Martelo:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
pt_BR: Elevar camada

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
pt_BR: Rebaixar camada

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Misc
pt_BR: Diversos

en: Grid
pt_BR: Grade

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
pt_BR: Documento

en: Document Settings
pt_BR: Configurações do documento

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
pt_BR: Autor

en: Author
pt_BR: Autor

en: A Vector Graphics Drawing Application.
pt_BR: Um aplicativo de desenho de gráficos vetoriais.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
pt_BR: (c) 2001-%1, dos desenvolvedores do Karbon

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Bug fixes and improvements
pt_BR: Correções e melhorias

en: Bug fixes
pt_BR: Correções de erros

en: Helpful patches and advice
pt_BR: Modificações e conselhos úteis

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
pt_BR: Inserir gráfico

en: Choose Graphic to Add
pt_BR: Escolha o gráfico a adicionar

en: Could not load image.
pt_BR: Não foi possível carregar a imagem.

en: Import graphic
pt_BR: Importar um gráfico

en: Could not create image shape.
pt_BR: Não foi possível criar a forma da imagem.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
pt_BR: Espelhar horizontalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
pt_BR: Espelhar verticalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
pt_BR: Espelhar horizontal e verticalmente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
pt_BR: Separar caminhos

en: Outline &Mode
pt_BR: &Modo de Contorno

en: &Import Graphic...
pt_BR: &Importar Gráfico...

en: D&elete
pt_BR: E&xcluir

en: Edit Guides
pt_BR: Editar guias

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
pt_BR: &Duplicar

en: Distribute Center (Horizontal)
pt_BR: Distribuir no Centro (Horizontal)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
pt_BR: Distribuir Lacunas (Horizontal)

en: Distribute Left Borders
pt_BR: Distribuir Bordas Esquerdas

en: Distribute Right Borders
pt_BR: Distribuir Bordas Direitas

en: Distribute Center (Vertical)
pt_BR: Distribuir no Centro (Vertical)

en: Distribute Gaps (Vertical)
pt_BR: Distribuir Lacunas (Vertical)

en: Distribute Bottom Borders
pt_BR: Distribuir Bordas Inferiores

en: Distribute Top Borders
pt_BR: Distribuir Bordas Superiores

en: Show Color Palette
pt_BR: Mostrar paleta de cores

en: Show or hide color palette
pt_BR: Mostra ou oculta a paleta de cores

en: &Clip Object
pt_BR: Re&cortar objeto

en: &Unclip Objects
pt_BR: &Retirar recorte do objeto

en: Mirror Vertically
pt_BR: Espelhar verticalmente

en: Mirror Horizontally
pt_BR: Espelhar horizontalmente

en: &Close Path
pt_BR: &Fechar Caminho

en: Com&bine Path
pt_BR: Com&binar Caminho

en: Se&parate Path
pt_BR: Se&parar Caminho

en: Re&verse Path
pt_BR: In&verter Caminho

en: Intersect Paths
pt_BR: Cruzar Caminhos

en: Subtract Paths
pt_BR: Subtrair Caminhos

en: Unite Paths
pt_BR: Unir Caminhos

en: Exclude Paths
pt_BR: Excluir Caminhos

en: Snap Path to Grid
pt_BR: Ajustar o caminho à grade

en: Zoom to Selection
pt_BR: Ampliar para Seleção

en: Zoom to Drawing
pt_BR: Ampliar para Desenho

en: Zoom
pt_BR: Ampliação

en: Show status bar:
pt_BR: Mostrar barra de status:

en: Number of recent files:
pt_BR: Número de arquivos recentes:

en: Palette font size:
pt_BR: Tamanho do texto da paleta:

en: Select palette
pt_BR: Selecionar paleta

en: Press to apply fill to selection
pt_BR: Pressione para preencher a seleção

[ctx: The style has no fill]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Press to apply stroke to selection
pt_BR: Pressione para aplicar um traço à seleção

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
pt_BR: Personalizada

[ctx: The style has no stroking]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Stroke:
pt_BR: Traço:

en: Fill:
pt_BR: Preenchimento:
