koffice - en to ro translation catalogue (598 entries)

en: Angle Constraints
ro: Restricţii unghi

en: Line
ro: Linie

en: Curve
ro: Curbă

en: Straight
ro: Drept

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Connection
ro: Schimbă conexiune

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change parameter
ro: Schimbă parametru

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
ro: Converteşte în cale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath at points
ro: Întrerupe cale eferentă la puncte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Combine paths
ro: Combină căi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move control point
ro: Mută punctul de control

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set fill rule
ro: Setează regulă umplere

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert points
ro: Inserează puncte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge points
ro: Îmbină puncte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move points
ro: Mută puncte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove points
ro: Elmină puncte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set point type
ro: Setează tipul punctului

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reverse paths
ro: Inversează căi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath
ro: Întrerupe cale eferentă

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to curves
ro: Transformă segmentele în curbe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change segments to lines
ro: Transformă segmentele în linii

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align shapes
ro: Aliniază forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set background
ro: Setează fundal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clip Shape
ro: Taie formă

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
ro: Creează formă

[ctx: (qtundo-format)]
en: Distribute shapes
ro: Distribuie forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
ro: Grupează forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add shapes to group
ro: Adaugă forme la grup

[ctx: (qtundo-format)]
en: Keep Aspect Ratio
ro: Păstrează proporţie aspect

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lock shapes
ro: Blochează forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move shapes
ro: Mută forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder shapes
ro: Reordonează forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Shadow
ro: Setează umbră

[ctx: (qtundo-format)]
en: Shear shapes
ro: Taie forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize shapes
ro: Redimensionează forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set opacity
ro: Setează opacitatea

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shape
ro: Anulează tăiere formă

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shapes
ro: Anulează tăiere forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
ro: Degrupează forme

[ctx: (qtundo-format)]
en: Close subpath
ro: Închide cale eferentă

[ctx: (qtundo-format)]
en: Join subpaths
ro: Uneşte căi eferente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove subpath
ro: Elimină cale eferentă

en: Lines
ro: Linii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
ro: Tip:

en: Tie
ro: Legătură

en: A connection between two other shapes
ro: O legătură dintre alte două forme

en: Show Grid
ro: Afișează reţea

en: Shows or hides grid
ro: Afişează sau ascunde reţea

en: Simple path shape
ro: Contur simplu cale

en: A simple path shape
ro: Un contur simplu cale

en: %1 Options
ro: Opțiuni %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Shapes
ro: Lipeşte forme

en: Active tool: %1
ro: Instrument activ: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
ro: Noduri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, extensionSnapGuide)
en: Extension of lines
ro: Extensie linii

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, boundingBoxSnapGuide)
en: Bounding box of shape
ro: Se asociază cutia de forme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, snapDistance)
en: Proximity distance where snapping happens
ro: Distnaţă proximlă unde are loc îmbinarea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, orthogonalSnapGuide)
en: Orthogonal
ro: Ortogonal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, intersectionSnapGuide)
en: Intersection of lines
ro: Intersecţia liniilor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, lineGuideSnapGuide)
en: Guide lines
ro: Linii ghid

en: Embedded svg shape
ro: Formă svg încorporată

en: Create object
ro: Creează obiect

en: Pan
ro: Urmărire

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Segment
ro: Schimbă segmentul

en: Corner point
ro: Punct colţ

en: Smooth point
ro: Punct neted

en: Symmetric Point
ro: Punct simetric

en: Make curve point
ro: Creează punct de curbă

en: Make line point
ro: Creează punct de linie

en: Segment to Line
ro: Din segmnet în linie

en: Segment to Curve
ro: Din segment în curbă

en: Insert point
ro: Inserează punct

en: Remove point
ro: Elimină punct

en: Break at point
ro: Întrerupe la indicator

en: Break at segment
ro: Întrerupe la segment

en: Join with segment
ro: Uneşte cu segment

en: Merge points
ro: Îmbină puncte

en: To Path
ro: În cale

en: Line/Curve
ro: Linie/curbă

en: Drag to move handle.
ro: Trageți pentru a mișca mânerul.

en: Drag to move point. Shift click to change point type.
ro: Trageţi pentru a mişca punctul. Shift click pentru a schimba tipul punctului.

en: Drag to move control point.
ro: Trageţi pentru a mişca punctul de control.

en: Press B to break path at selected point.
ro: Apăsaţi B pentru a întrerupe calea la punctul selectat.

en: Press B to break path at selected segments.
ro: Apăsaţi B pentru a întrerupe calea la segmentul selectat.

en: Zoom
ro: Apropiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
ro: Apropie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
ro: Depărtează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
ro: Convertește în cale

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
ro: Desfă

en: Undo %1
ro: Anulează %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
ro: Refă

en: Redo %1
ro: Refă %1

en: Redo
ro: Refă

en: Undo
ro: Desfă

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
ro: Fișier

en: Grid color:
ro: Culoare reţea:

en: Units:
ro: Unităţi:

en: Handle radius:
ro: Gestionează radiere:

en: Grab sensitivity:
ro: Preia sensibilitatea:

en: Paste offset:
ro: Lipeşte decalaj:

en: Only print and exit
ro: Doar tipărește și închide

en: Override display DPI
ro: Înlocuieşte DPI display

en: Only export to PDF and exit
ro: Exportă ca PDF şi închide

en: Filename for export-pdf
ro: Nume fişier pentru exportare-pdf

en: just load the file and then exit
ro: încarcă fişierul si închide

en: load the file, show the window and progressbar and then exit
ro: încarcă fişierul, afişează fereastra si bara de progres si închide

en: Filename to write profiling information into.
ro: Numele fişierului în care să fie scrise informaţiile profilului.

en: Load a file and save it as an ODF file. Meant for debugging.
ro: Încarcaţi un fişier şi salvaţi-l ca un fişier ODF. Pentru depanare.

en: No template found for: %1
ro: Nu s-au găsit şabloane pentru: %1

en: Too many templates found for: %1
ro: S-au găsit prea multe şabloane pentru: %1

en: Template %1 failed to load.
ro: Nu s-a putut încărca şablonul %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
ro: Utilizează întotdeauna acest șablon la pornirea aplicației

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
ro: Utilizează întotdeauna acest șablon

en: Making backup...
ro: Creare copie de rezervă...

en: Saving...
ro: Se salvează...

en: Could not save
    %1
ro: Nu s-a putut salva
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
ro: Nu s-a putut salva %1
    Motiv: %2

en: Document <i>%1</i> saved
ro: Documentul <i>%1</i> salvat

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
ro: Parola acestui document criptat nu este cunoscută. Salvare automată oprită! Salvaţi-vă munca manual.

en: Autosaving...
ro: Salvare automată...

en: Error during autosave! Partition full?
ro: Eroare în timpul salvării automate. Partiţie plină?

en: Could not create the file for saving
ro: Nu s-a putut crea fişierul pentru salvare

en: Not able to write '%1'. Partition full?
ro: Nu s-a putut scrie '%1'. Partiţie plină?

en: Not able to write RDF metadata. Partition full?
ro: Nu s-a putut scrie RDF metadata. Partiţie plină?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
ro: Eroare în timpul scrierii "%1". Partiţie plină?

en: Malformed URL
    %1
ro: URL eronat
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
ro: Există deja un fișier autosalvat pentru acest document. 
    Doriți să îl deschideţi pe acesta?

en: The file %1 does not exist.
ro: Fișierul %1 nu există.

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: Cannot create storage
ro: Nu s-a putut crea spaţiul de stocare

en: Bad MIME type
ro: Tip MIME greșit

en: Error in embedded document
ro: Eroare in documentul încorporat

en: Format not recognized
ro: Format nerecunoscut

en: Not implemented
ro: Neimplementat

en: Parsing error
ro: Eroare de parcurgere

en: Document is password protected
ro: Documentul este protejat prin parolă

en: Invalid file format
ro: Format pagină invalid

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Document <i>%1</i> loaded
ro: Documentul <i>%1</i> încărcat

en: Could not find %1
ro: %1 nu s-a găsit

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
ro: Eroare de parcurgere în %1 linia %2, coloana %3
    Mesaj de eroare: %4

en: %1 is not a file.
ro: %1 nu este un fișier.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
ro: Nu s-a putut deschide fişierul pentru citire (verificaţi permisiune citire).

en: Could not read the beginning of the file.
ro: Nu s-a putut citi inceputul fişierului.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
ro: eroare de parcurgere în documentul principal în linia %1, coloana %2
    Mesaj de eroare: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
ro: Nu este un fişier Calligra valid: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
ro: Document invalid: nu există fişierul ,,maindoc.xml".

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
ro: Documentul <i>%1</i> conţine mai multe versiuni. Mergeţi în fişierul->Versiuni pentru a deschide o versiune veche.

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
ro: <p>Documentul <b>"%1"</b> a fost modificat.</p><p>Doriţi să îl salvaţi?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
ro: Eroare internă: saveXML neimplementat

en: Could not open
    %1
ro: Nu s-a putut deschide
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
ro: Nu s-a putut deschide %1
    Motiv: %2

en: a word processing
ro: o procesare de cuvânt

en: a spreadsheet
ro: o foaie de calcul

en: a presentation
ro: o prezentare

en: a chart
ro: un tabel

en: a drawing
ro: un desen

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Could not export file.
ro: Fișierul nu poate fi exportat.

en: Missing Export Filter
ro: Lipsă filtru de export

en: Could not import file of type
    %1
ro: Nu s-a putut importa fișierul de tip
    %1

en: Missing Import Filter
ro: Lipsă filtru de import

en: Choose Filter
ro: Alege filtru

en: Case Sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Match cases when searching
ro: Potriveşte condiţiile când cauţi

en: Match only whole words
ro: Identifică doar cuvinte întregi

en: Whole Words Only
ro: Numai cuvinte întergi

en: %1 unsaved document (%2)
ro: %1 document nesalvat (%2)

en: Export as PDF...
ro: Exportă ca PDF...

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Versions...
ro: Versiuni...

en: E&xport...
ro: E&xportă...

en: &New View
ro: Vizualizare &nouă

en: Document Information
ro: Informații document

en: Full Screen Mode
ro: Pe tot ecranul

en: Show Dockers
ro: Afișează ataşamentele

en: Dockers
ro: Ataşamente

en: (write protected)
ro: (scris protejat)

en: Save as %1
ro: Salvează ca %1

en: Save
ro: Salvează

en: %1 (unknown file type)
ro: %1 (tip de fișier necunoscut)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
ro: <qt>Salvând ca %1 poate duce la pierderea unor formatări.<p>Doriţi să salvaţi în acest format?</qt>

en: Confirm Save
ro: Confirmaţi salvarea

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
ro: <qt>Exportând ca %1 poate duce la pierderea unor formatări.<p>Doriţi să exportaţi în acest format?</qt>

en: Confirm Export
ro: Comfirmaţi exportarea

en: Export
ro: Exportă

en: Open Document
ro: Deschide documentul

en: Import Document
ro: Importă document

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
ro: Veți pierde toate modificările făcute de la ultima salvare
    Doriți să continuați?

en: Warning
ro: Avertizment

en: Show %1 Toolbar
ro: Arată bara de instrumente %1

en: Hide %1 Toolbar
ro: Ascunde bara de instrumente %1

en: Recent Documents
ro: Documente recente

en: Custom Document
ro: Document personalizat

en: Printing done
ro: S-a finalizat printarea

en: Close
ro: Închide

en: Stopped
ro: Oprit

en: Open This Document
ro: Deschide acest document

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
ro: <tr><td><b>Modificat:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
ro: <tr><td><b>Accesat:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Default
ro: Implicit

en: Show Guides
ro: Afişează ghiduri

en: Shows or hides guides
ro: Afişează sau ascunde ghiduri

en: Create Template
ro: Creează şablon

en: Group:
ro: Grup:

en: &Add Group...
ro: &Adaugă grup...

en: &Remove
ro: &Elimină

en: Picture
ro: Imagine

en: &Select...
ro: &Selectează...

en: Use the new template as default
ro: Foloseşte noul şablon ca implicit

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
ro: Sigur doriți să suprascrieți șablonul „%1” existent?

en: Add Group
ro: Adaugă grup

en: Enter group name:
ro: Introduceți nume grup:

en: This name is already used.
ro: Acest nume este deja utilizat.

en: Do you really want to remove that group?
ro: Doriți să eliminați acel grup?

en: Remove Group
ro: Elimină grup

en: Do you really want to remove that template?
ro: Doriți să eliminați acel şablon?

en: Remove Template
ro: Elimină şablon

en: Could not load picture.
ro: Nu s-a putut încărca imaginea.

en: No picture available.
ro: Nu există imagine disponibilă.

en: Use This Template
ro: Utilizează acest șablon

en: Version
ro: Versiune

en: Date & Time
ro: Data și ora

en: Saved By
ro: Salvat de

en: Comment
ro: Comentariu

en: &Add
ro: &Adaugă

en: &Modify
ro: Mo&difică

en: &Open
ro: &Deschide

en: A new version could not be added
ro: Nu s-a putut adăuga o nouă versiune

en: Date: %1
ro: Dată: %1

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: No store backend
ro: Nicio platformă de stocare

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
ro: Eroare de parcurgere în documentul principal în linia %1, coloana %2
    Mesaj de eroare: %3

[ctx: Page size]
en: US Letter
ro: Scrisoare US

[ctx: Page size]
en: Screen
ro: Ecran

[ctx: Page size]
en: Custom
ro: Personalizat

[ctx: Page size]
en: ISO B3
ro: DIN B3

en: Millimeters (mm)
ro: Milimetri (mm)

en: Centimeters (cm)
ro: Centimetri (cm)

en: Decimeters (dm)
ro: Decimetri (dm)

en: Inches (in)
ro: Țoli (in)

en: Points (pt)
ro: Puncte (pt)

en: Pixels (px)
ro: Pixeli (px)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master slide
ro: Schimbă slide părinte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master page
ro: Schimbă pagină părinte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
ro: Setează aspect pagină

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display master background
ro: Afişează fundal parinte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display slide background
ro: Afişează fundal slide

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display page background
ro: Afişează fundalul paginii

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show master shapes
ro: Arată forme părinte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide master shapes
ro: Ascunde forme părinte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
ro[0]: Şterge slide
ro[1]: Textul &selectat
ro[2]: Textul &selectat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete page | Delete pages
ro[0]: Șterge pagină
ro[1]: Șterge paginile
ro[2]: Șterge paginile

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert slide
ro: Inserează slide

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert page
ro: Inserează pagină

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move slide | Move slides
ro[0]: Mută slide
ro[1]: Mută slideurile
ro[2]: Mută slideurile

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move page | Move pages
ro[0]: Mută pagină
ro[1]: Textul &selectat
ro[2]: Textul &selectat

en: Configure
ro: Configurează

en: Misc
ro: Diverse

en: Grid
ro: Reţea

en: Document Settings
ro: Setări document

en: Author
ro: Autor

en: Select a master slide design:
ro: Selectaţi un design părinte pentru slide:

en: Master Slide
ro: Slide părinte

en: Select a master page design:
ro: Selectaţi o pagină părinte pentru slide:

en: Master Page
ro: Pagină părinte

en: Page  %1
ro: Pagina %1

en: Group
ro: Grup

en: Shape
ro: Formă

en: Visible
ro: Vizibil

en: Locked
ro: Blocat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reparent shapes
ro: Realege părinte forme

en: &Move Here
ro: &Mută aici

en: &Copy Here
ro: &Copiază aici

en: C&ancel
ro: &Anulează

en: Add a new slide or layer
ro: Adaugă un slide sau layer nou

en: Add a new page or layer
ro: Adaugă o pagină sau layer nou

en: Page
ro: Pagină

en: Delete selected objects
ro: Șterge obiecte selectate

en: Raise selected objects
ro: Ridică obiecte selectate

en: Lower selected objects
ro: Coboară obiecte selectate

en: Minimal View
ro: Vizualizare minimală

en: Detailed View
ro: Vizualizare detaliată

en: Thumbnail View
ro: Vizualizare în miniatură

en: View mode
ro: Vizualizează mod

en: Enter the name of the new layer:
ro: Introduceţi numele noului layer:

en: New Layer
ro: Layer nou

en: New layer
ro: Layer nou

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Layer
ro: Creează strat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Layer
ro: Şterge layer

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
ro: Nu s-au putut şterge toate layerele. Este necesar cel puţin un layer.

en: Error deleting layers
ro: Eroare ştergere layere

en: Add a new slide
ro: Adaugă un slide nou

en: Add a new page
ro: Adaugă o pagină nouă

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Page %1
ro: Pagina %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Slide | Paste Slides
ro[1]: Lipeşte slideurile
ro[2]: Lipeşte slideurile

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Page | Paste Pages
ro[0]: Lipeşte pagină
ro[1]: Lipeşte paginile
ro[2]: Lipeşte paginile

en: Tools
ro: Unelte

en: D&elete
ro: Șt&erge

en: Snap to Grid
ro: Îmbinare la reţea

en: Show Master Pages
ro: Afişează pagini părinte

en: Show Rulers
ro: Arată rigle

en: Show/hide the view's rulers
ro: Arată/ascunde riglele utilizatorului.

en: Insert Page
ro: Inserează pagină

en: Insert a new page after the current one
ro: Inserează o pagină nouă după cea curentă

en: Copy Page
ro: Copiază pagină

en: Copy the current page
ro: Copiază pagina curentă

en: Delete Page
ro: Șterge pagină

en: Delete the current page
ro: Şterge pagina curentă

en: Master Page...
ro: Pagină părinte...

en: Page Layout...
ro: Aspect pagină...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
ro: Variabilă

en: Import Document...
ro: Se importă document...

en: Configure...
ro: Se configurează...

en: Import Slideshow
ro: Importă slideshow

en: Could not import
    %1
ro: Nu s-a putut importa
    %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page layout
ro: Schimbă aspect pagină

en: Clear
ro: Curăţă

en: Subtract
ro: Scade

en: Multiply
ro: Înmulţeşte

en: Alpha mask
ro: Mască alpha

en: Alpha
ro: Alfa

en: Undefined operation in the alpha color space
ro: Operaţie nedefinită în spaţiu culoare alfa

en: L*a*b* (16-bit integer/channel, unmanaged)
ro: L*a*b* (16-biţi întreg/canal, neadministrat)

en: Lightness
ro: Luminozitate

en: RGB (16-bit integer/channel, unmanaged)
ro: RGB (16-biţi întreg/canal, neadministrat)

en: RGB (8-bit integer/channel, unmanaged)
ro: RGB (8-biţi întreg/canal, neadministrat)

en: Blue
ro: Albastru

en: Green
ro: Verde

en: Red
ro: Roșu

en: Undefined operation in the %1 space
ro: Operator nedefinit în spaţiul %1

en: Undefined operation in the %1 color space
ro: Operaţie nedefinită in spaţiu culoare %1

en: Simple Color Conversion Engine
ro: Motor simplu de conversie culori

en: Alpha darken
ro: Alfa întunecat

en: Dissolve
ro: Dizolvă

en: Erase
ro: Șterge

en: Overlay
ro: Suprapune

en: Grain Merge
ro: Îmbină caracter

en: Grain Extract
ro: Extragere cantitate redusă

en: Hard Mix
ro: Amestec tare

en: Geometric Mean
ro: Înţeles geometric

en: Parallel
ro: Paralel

en: Screen
ro: Ecran

en: Color Dodge
ro: Ocolire culoare

en: Linear Dodge
ro: Ocolire liniară

en: Lighten
ro: Iluminare

en: Hard Light
ro: Lumină puternică

en: Gamma Light
ro: Lumină gamă

en: Vivid Light
ro: Lumină puternică

en: Pin Light
ro: Lumină fixată

en: Linear Light
ro: Lumină liniară

en: Color Burn
ro: Ardere culoare

en: Linear Burn
ro: Ardere liniară

en: Darken
ro: Întunecare

en: Gamma Dark
ro: Gamă întunecată

en: Addition
ro: Adăugare

en: Inversed-Subtract
ro: Scădere-inversată

en: Divide
ro: Împarte

en: Arcus Tangent
ro: Arc tangentă

en: Difference
ro: Diferenţă

en: Exclusion
ro: Excludere

en: Equivalence
ro: Echivalenţă

en: Copy Red
ro: Copiază roşu

en: Copy Green
ro: Copiază verde

en: Copy Blue
ro: Copiază albastru

en: Color
ro: Culoare

en: Hue
ro: Nuanță

en: Saturation
ro: Saturare

en: Increase Saturation
ro: Măreşte saturare

en: Decrease Saturation
ro: Redu saturare

en: Luminosity
ro: Luminozitate

en: Increase Luminosity
ro: Măreşte luminozitate

en: Decrease Luminosity
ro: Redu luminozitate

en: Color HSI
ro: Culoare HSI

en: Hue HSI
ro: Nuanță HSI

en: Saturation HSI
ro: Saturare HSI

en: Increase Saturation HSI
ro: Măreşte saturare HSI

en: Decrease Saturation HSI
ro: Redu saturare HSI

en: Intensity
ro: Intensitate

en: Increase Intensity
ro: Măreşte intensitate

en: Decrease Intensity
ro: Redu intensitate

en: Color HSL
ro: Culoare HSL

en: Hue HSL
ro: Nuanță HSL

en: Saturation HSL
ro: Saturare HSL

en: Increase Saturation HSL
ro: Măreşte saturare HSL

en: Decrease Saturation HSL
ro: Redu saturare HSL

en: Increase Lightness
ro: Măreşte luminozitate

en: Decrease Lightness
ro: Redu luminozitate

en: Color HSV
ro: Culoare HSV

en: Hue HSV
ro: Nuanță HSV

en: Saturation HSV
ro: Saturare HSV

en: Increase Saturation HSV
ro: Măreşte saturare HSV

en: Decrease Saturation HSV
ro: Redu saturare HSV

en: Value
ro: Valoare

en: Increase Value
ro: Creşte valoare

en: Decrease Value
ro: Descreşte valoare

en: Generic RGB Histogram
ro: Histogramă generică RGB

en: L*a*b* Histogram
ro: Histrogramă L*a*b*

en: Generic L*a*b* Histogram
ro: Histogramă generică L*a*b

en: Grayscale
ro: Scală gri

en: Grayscale (without transparency)
ro: Scală gri (fără transparenţă)

en: 8 Bits
ro: 8 biți

en: 16 Bits
ro: 16 biţi

en: 16 Bits Float
ro: 16 biţi flotant

en: 32 Bits Float
ro: 32 biţi flotant

en: Arithmetic
ro: Aritmetic

en: Negative
ro: Negativ

en: Mix
ro: Amestec

en: Inverse Subtract
ro: Inversează scădere

en: Burn
ro: Arde

en: Alpha Darken
ro: Alfa Darken

en: Bumpmap
ro: Hartă în relief

en: SVG Gradient
ro: Degrade SVG

en: Select the object you want to reference
ro: Selectaţi obiectul pe care doriţi să-l indicaţi

en: Reference
ro: Referinţă

en: Set For All Existing
ro: Setează pentru toate

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: <qt>Edits will be lost.<p>There is %1 invalid statement left.</qt> | <qt>Edits will be lost.<p>There are %1 invalid statements left.</qt>
ro[0]: <qt>Editările vor fi pierdute.<p>A rămas %1 instrucţiune invalidă</qt>
ro[1]: <qt>Editările vor fi pierdute.<p>Au rămas %1 instrucţiuni invalide</qt>
ro[2]: <qt>Editările vor fi pierdute.<p>Au rămas %1 de instrucţiuni invalide</qt>

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: Discard invalid statements?
ro: Anulaţi propoziţiile invalide?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Triples
ro: Triple

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNamespaceButton)
en: new
ro: nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyTripleButton)
en: copy
ro: copiază

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteStylesheet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteNamespaceButton)
en: delete
ro: şterge

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Namespaces
ro: Spaţii de nume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Namespace
ro: Spaţiu de nume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sparqlExecute)
en: Execute
ro: Execută

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Stylesheets
ro: Foi de stil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Set the default stylesheet for Semantic objects in this document. New RDF objects will use this stylesheet automatically. The buttons allow you to set the stylesheet for all existing semantic objects to the new default stylesheet as well.
ro: Setaţi foaia de stil implicită în acest document. Noile obiecte RDF vor folosi automat această foaie de stil. Butoanele vă permit să setaţi foaia de stil pentru toate obiectele semantice existente şi în noua foaie de stil implicită.

en: Apply Stylesheet
ro: Aplică foaie de stiluri

en: System
ro: Sistem

en: User
ro: Utilizator

en: Reapply Current
ro: Aplică din nou curent

en: Disassociate
ro: Dezasociază

en: Edit %1
ro: Editează %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Stylesheet Definition
ro: Definiţie foaie stiluri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Variables Available
ro: Variabile disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Description
ro: Descriere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, stylesheets)
en: Stylesheet Name
ro: Nume foaie stiluri

en: Empty
ro: Gol

en: Blank
ro: Alb

en: Subject
ro: Subiect

en: Predicate
ro: Predicat

en: Object
ro: Obiect

en: DataType
ro: Tip dată

en: Stored In
ro: Stocat în

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
ro: Documentul conţine o sumă de control necunoscută. Când introduceţi o parolă, s-ar putea sa nu fie verificată.

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
ro: Documnetul conţine o metodă de criptare necunoscută. S-ar putea ca unele părţi sa fie ilizibile.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
ro: Documnetul conţine date incomplet criptate. S-ar putea ca unlele părţi să fie ilizibile.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
ro: Fişierul manifest pare a fi malformat. Nu poate fi modificat şi documentul nu va putea fi citit. Încrecaţi încă odată să salvaţi documentul pentru a preveni pierderea muncii dumneavoastră.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
ro: Fişierul manifest nu poate fi scris. Documentul nu va putea fi citit. Încercaţi încă odată să salvaţi documentul pentru a preveni pierderea muncii dumneavoastră.

en: Please enter the password to open this file.
ro: Introduceţi parola pentru a deschide acest fişier.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
ro: Introduceţi parola cu care documentul să fie criptat.

en: Do you want to save the password?
ro: Doriți să salvați parola?

en: Calligra Storage
ro: Stocare Calligra

en: The directory mode is not supported for remote locations.
ro: Modul de dosar nu este suportat pentru locaţii la distanţă.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List
ro: Schimbă lista

en: Delete
ro: Șterge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Column
ro: Şterge coloană

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Row
ro: Șterge rând

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Right
ro: Inserează coloană dreapta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Left
ro: Inserează coloană stânga

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Below
ro: Inserează rând dedesupt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Above
ro: Inserează rând deasupra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Numbering
ro: Modifică numerotare listă

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ro: Lipeşte

en: Index Reference
ro: Referinţă index

en: Text Reference
ro: Referinţă text

en: Please create an index to reference first.
ro: Mai întâi creaţi un index la acea referinţă.

en: Select the index you want to reference
ro: Selectaţi indexul pe care doriţi să-l indicaţi

en: Found 1 match | Found %1 matches
ro[0]: S-a găsit 1 potrivire
ro[1]: S-au găsit %1 potriviri
ro[2]: S-au găsit %1 de potriviri

en: Found no match
ro: Nu s-a găsit nicio potrivire

en: Found no match
    
    No text was replaced
ro: Nu s-a găsit nicio potrivire
    
    Niciun text nu a fost înlocuit

en: 1 replacement made | %1 replacements made
ro[0]: S-a făcut 1 modificare
ro[1]: S-au făcut %1 modificări
ro[2]: S-au făcut %1 de modificări

en: Replace %1 with %2?
ro: Înlocuiţi %1 cu %2?

[ctx: Underline Style]
en: None
ro: Nimic

[ctx: Underline Style]
en: Single
ro: Singur(ă)

[ctx: Underline Style]
en: Double
ro: Dublu

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Add / Remove Colors...
ro: Adaugă/şterge culori...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
ro: Nume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
ro: Inițiale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
ro: Poziție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
ro: Firmă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
ro: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
ro: Telefon (domiciliu):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
ro: Telefon (serviciu):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
ro: Stradă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
ro: Cod poștal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
ro: Oraș:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
ro: Țară:

en: Import Data
ro: Importă date

en: Date
ro: Dată

en: Currency
ro: Monedă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
ro: Nimic

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
ro: Verificaţi aria specificată. Valoarea de început trebuie să fie mai mică decât valoarea de sfârşit.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
ro: Date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
ro: Primul rând conţine antete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
ro: Prima coloana conţine antete

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
ro: Delimitator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
ro: Virgulă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
ro: Punct şi virgulă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
ro: Altul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
ro: Spațiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
ro: &Citat text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
ro: Simbol zecimal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
ro: Separator de mii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
ro: Ignoră delimitatorii duplicaţi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
ro: Arii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
ro: Actualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
ro: Importă coloane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
ro: Importă linii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
ro: la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
ro: Cript&ează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
ro: Cuvinte-cheie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
ro: Subiect:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
ro: Ultima tipărire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
ro: Timp total de redactare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
ro: Criptare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
ro: Număr revizie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
ro: Modificat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
ro: Comentarii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
ro: Creat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
ro: Cale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
ro: &Resetează

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
ro: Folosiţi ';' (exemplu: birou;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
ro: Acest document va fi decriptat

en: Do not decrypt
ro: Nu decriptaţi

en: This document is encrypted
ro: Acest document este criptat

en: D&ecrypt
ro: D&ecriptează

en: This document will be encrypted.
ro: Acest document va fi criptat.

en: Do not encrypt
ro: Nu criptaţi

en: This document is not encrypted
ro: Acest document nu este criptat

en: This document does not support encryption
ro: Acest document nu suportă criptare

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
ro: <qt>Decriptarea documentului va şterge parola care îl protejează.<p>Doriţi să decriptaţi fişierul?</qt>

en: Confirm Decrypt
ro: Confirmă decriptarea

en: Decrypt
ro: Decriptează

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
ro: <qt>Documentul dumneavoastră nu s-a putut salva automat.<p>Pentru a finaliza decriptarea, salvaţi documentul.</qt>

en: Save Document
ro: Salvează documentul

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
ro: <qt>Momentan, documenutul este salvat ca %1. Documentul trebuie să fie modificat în <b>OASIS DeschidereDocument</b> pentru a fi criptat.<p>Doriţi să modificaţi fişierul în OASIS DeschidereDocument</qt>

en: Change Filetype
ro: Schimbă tipul fișierului

en: Change
ro: Schimbă

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
ro: <qt>Documentul dumneavoastră nu s-a putut salva automat.<p>Pentru a finaliza criptarea, salvaţi documentul.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
ro: <qt>De când a fost deschis, documentul a fost modificat. Pentru a finaliza criptarea documentul trebuie salvat.<p>Doriţi să salvaţi acum documentul?</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
ro: Deschide paletă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
ro: Salvează paletă

en: Add Color To Palette
ro: Adaugă culoare la paletă

en: Color name:
ro: Nume culoare:

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
ro: Nu s-a putut scrie în paletă fişierul %1. Poate este protejat la scriere.

en: Palette
ro: Paletă

en: Add/Remove Colors
ro: Adaugă/Șterge culori

en: Page Layout
ro: Aspect pagină

en: Apply to document
ro: Aplică la document

en: Facing Pages:
ro: Pagini frontale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
ro: Pagini frontale

en: Page Layout:
ro: Aspect pagină:

en: Page spread
ro: Întindere pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
ro: Unitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
ro: Urmăreşte stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
ro: Lățime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
ro: Înălțime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
ro: Orientare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
ro: Portret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
ro: Peisaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
ro: Pagini frontale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
ro: O singură parte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
ro: Orientare text:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
ro: Automat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
ro: De la dreapta la stânga

en: First line indent
ro: Identare prima linie

en: Left indent
ro: Ident stânga

en: Right indent
ro: Ident dreapta

en: Butt cap
ro: Vârf ascuţit

en: Round cap
ro: Vârf rotund

en: Square cap
ro: Vârf pătrat

en: Miter join
ro: Unire matrice

en: Round join
ro: Unire rotundă

en: Bevel join
ro: Uneşte înclinare

en: Set line width of actual selection
ro: Setează laţimea liniei pentru selecţia actuală

en: Tool Options
ro: Opțiuni instrument

en: Fit Page Width
ro: Potrivire la lăţimea paginii

en: Fit Page
ro: Potrivire în pagină

en: Actual Pixels
ro: Pixeli actuali

en: Use same aspect as pixels
ro: Foloseşte acelaşi aspect ca pixeli

en: Zoom to Selection
ro: Apropie selecţia

en: Zoom to All
ro: Apropie tot
