TextShape - en to ro translation catalogue (297 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
ro: Acceptă modificarea

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
ro: Dezactivează

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
ro: Activează

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
ro: %1 Mărire pentru a potrivi lățimea

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
ro: %1 Mărire pentru a potrivi înălțimea

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
ro: %1 Micșorare pentru a potrivi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
ro: Modifică nivelul listei

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
ro: Refuză modificarea

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
ro: Afișează modificările

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
ro: Ascunde modificările

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
ro: Acceptă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
ro: Refuză

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
ro: Anulează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
ro: Modifică istoric

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
ro: Autor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
ro: Dată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
ro: Tip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
ro: Configurează bibliografia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
ro: Formatarea intrărilor din bibliografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suffixLabel)
en: Suffix:
ro: Sufix:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
ro: Numărul de intrări

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
ro: Sortează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
ro: Sortează după poziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
ro: Algoritm de sortare:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
ro: Alfanumeric

en: References
ro: Referințe

en: This is a line of inserted text.
ro: Aceasta este o linie cu text inserat.

en: This is a line of deleted text.
ro: Aceasta este o linie cu text șters.

en: This is a line of text whose format has been changed.
ro: Aceasta este o linie de text a cărei formatare a fost modificată.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
ro: Configurează urmărirea modificărilor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
ro: Configurări generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
ro: Format de salvare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
ro: Numele autorului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
ro: Modifică setările vizualizării

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
ro: Inserări

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
ro: Culloare fundal

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Previzualizare</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Text inserat</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Aceasta este o linie de text înainte de textul inserat. Aceasta este o linie de text inserat. Aceasta este o linie de text după textul inserat.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Text șters</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Aceasta este o linie de text înainte de textul șters. Aceasta este o linie de text șters. Aceasta este o linie de test după textul șters.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Text formatat</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Aceasta este o linie de text înainte de textul formatat. Aceasta este o linie de text a cărei formatare a fost modificată. Aceasta este o linie de text după textul formatat.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
ro: Ștergeri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
ro: Modificări de format

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
ro: Modifică opțiunile urmăririi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
ro: Configurează setările

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
ro: Înregistrează modificările

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
ro: Afișează modificările

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
ro: Următorul stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
ro: Include în cuprins

en: Small Caps
ro: Litere mici

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Lowercase
ro: Minuscule

en: Capitalize
ro: Capitalizează

en: Superscript
ro: Indice superior

en: Subscript
ro: Indice inferior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
ro: Culoare text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
ro: Subliniere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
ro: Tăiat:

en: Select
ro: Selectează

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
ro: Inserează o intrare în bibliografie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
ro: Inserează detaliile intrării în bibliografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
ro: Nume scurt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
ro: Sursă:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
ro: Articol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
ro: Carte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
ro: Broșură

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
ro: Conferință

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inbook
ro: În carte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Incollection
ro: În colecție

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inproceedings
ro: În procedee

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
ro: Jurnal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
ro: Teză de master

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
ro: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
ro: Teză de doctorat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
ro: Procedee

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
ro: Raport tehnic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
ro: Nepublicat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
ro: personalizat 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
ro: personalizat 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
ro: personalizat 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
ro: personalizat 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
ro: personalizat 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
ro: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ro: Titlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
ro: An:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
ro: Editor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
ro: Adresă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
ro: Capitol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
ro: Pagină(i):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
ro: Titlu carte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
ro: Ediție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
ro: Publicație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
ro: Volum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, institutionLabel)
en: Institution:
ro: Instituție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organisationLabel)
en: Organisation:
ro: Organizație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
ro: Tip de raport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
ro: Universitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
ro: Jurnal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
ro: Lună:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
ro: Serie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
ro: Număr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
ro: Notă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
ro: Adnotare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
ro: Definit de către utilizator 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
ro: Definit de către utilizator 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
ro: Definit de către utilizator 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
ro: Definit de către utilizator 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
ro: Definit de către utilizator 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
ro: SAU

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
ro: Din document:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
ro: Umbră text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
ro: Culoare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
ro: Distanță:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, positionGroupBox)
en: Position
ro: Poziție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
ro: Despărțire în silabe automată

en: Select Font
ro: Alege fontul

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
ro: Inserează bibliografie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
ro: Titlu bibliografie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
ro: Intrări bibliografie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
ro: Tip bibliografie:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
ro: În carte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
ro: În colecție

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
ro: În procedee

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
ro: Raport tehnic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
ro: personalizat1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
ro: personalizat2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
ro: personalizat3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
ro: personalizat4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
ro: personalizat5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
ro: Câmpuri disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
ro: Adaugă >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
ro: <<Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
ro: Câmpuri adăugate

en: Special Characters
ro: Caractere speciale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
ro: Inserează

[ctx: Close dialog]
en: Close
ro: Închide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
ro: Căutare rapidă:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
ro: <p><ul><li><b>Singur</b>:Spațierea normală de linie</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
ro: Stânga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
ro: Centru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
ro: Dreapta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
ro: Pagină

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
ro: Capitol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, numStyleCombo)
en: a, b, c, ..., aa, ab, ..., ba, bb, ...
ro: a, b, c, ...,aa, ab, ..., ba, bb, ...

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
ro: Automat

[ctx: Text alignment]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: Text alignment]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: Text alignment]
en: Centered
ro: Centrat

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
ro: Spațiere tab

[ctx: Space]
en: Space
ro: Spațiu

[ctx: None]
en: Nothing
ro: Nimic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
ro: Începe la:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
ro: Aliniere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
ro: Adâncime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
ro: Afișează nivelele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
ro: Bulină/Număr urmat de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
ro: la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
ro: Aliniat la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
ro: Indentat la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
ro: Caracter personalizat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
ro: Repornește numărarea de la acest paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
ro: Sincronizare literă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
ro: Fundal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Indent/Spacing
ro: Indentare/Spațiere

en: General Layout
ro: Aranjament general

en: Bullets/Numbers
ro: Buline/Numere

en: Decorations
ro: Decorații

[ctx: Line spacing value]
en: Single
ro: Singur

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
ro: Linii 1.5

[ctx: Line spacing value]
en: Double
ro: Dublu

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
ro: Proporțional

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
ro: Adițional

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
ro: Fixat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
ro: Indentare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
ro: Stânga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
ro: Dreapta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
ro: Prima linie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
ro: Reduce automat din dimensiunea textului

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
ro: Spațiere linie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
ro: Utilizează dimensiunea fontului:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
ro: Spațiu paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
ro: Înainte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
ro: După:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
ro: Aliniere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
ro: Margini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
ro: Comportament la sfârșitul cadrului/paginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
ro: Păstrează liniile împreună

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
ro: Inserează pauză înainte de paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
ro: Inserează pauză după paragraf

en: Paragraph Format
ro: Format paragraf

en: Insert a table
ro: Inserează un tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
ro: Adaugă legendă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
ro: Inserează citat la poziția curentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
ro: Inserează citat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
ro: Configurează bibliografia

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
ro: Notă finală

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
ro: Notă de pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
ro: Șterge

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
ro: Paragraf

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
ro: Caracter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
ro: &Nou

en: Style Manager
ro: Gestionar de stiluri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
ro: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Este posibil să atribui un stil denumit la text și să modifici proprietățile stilului pentru a schimba tot textul cu acel stil.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aplicarea unei modificări de stil va reformata tot textul căruia i s-a atribuit stilul denumit. Utilizați panoul de stiluri pentru a aplica stilurile la text.</p></body></html>

en: Insert Table
ro: Inserează tabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
ro: Coloane și rânduri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
ro: Număr de coloane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
ro: Număr de rânduri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
ro: Strategie lățime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
ro: Lățime fixă de coloană:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
ro: Potrivește la conținut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
ro: Potrivește la mediul disponibil

en: Table of Contents - Configure
ro: Cuprins - Configurare

en: Table Title
ro: Titlu tabel

en: Use outline
ro: Utilizează contur

en: Use styles
ro: Utilizează stiluri

en: Configure
ro: Configurează

en: Styles
ro: Stiluri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
ro: Titlu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
ro: Căsuță de bifare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
ro: Buton de comandă

en: Level %1
ro: Nivelul %1

en: Level
ro: Nivel

en: Style
ro: Stil

en: Table of Contents - Configure Styles
ro: Cuprins - Configurează stiluri

en: Styles available
ro: Stiluri disponibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
ro: EtichetăText

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Insert a Table of Contents into the document.
ro: Inserează un cuprins în document.

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
ro: Inserează un cuprins personalizat în document.

en: Configure...
ro: Configurare...

en: Configure the Table of Contents
ro: Configurează cuprinsul

en: Insert with label:
ro: Inserează cu etichetă:

en: Insert a citation into the document.
ro: Inserează un citat în document.

en: Insert a bibliography into the document.
ro: Inserează o bibliografie în document.

en: Configure the bibliography
ro: Configurează bibliografia

en: Citations and Bibliography
ro: Citate și bibliografie

en: Comments
ro: Comentarii

en: Review
ro: Recenzie

en: A shape that shows text
ro: O formă care afișează text

en: Text Shape
ro: Formă text

en: Paste As Text
ro: Lipește ca text

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: Text formatting]
en: Underline
ro: Subliniat

en: Align Left
ro: Aliniază la stânga

en: Align Right
ro: Aliniază la dreapta

en: Align Center
ro: Aliniază la centru

en: Align Block
ro: Aliniază în bloc

en: Increase Indent
ro: Mărește indentarea

en: Decrease Indent
ro: Micșorează indentarea

en: Increase Font Size
ro: Mărește dimensiunea fontului

en: Decrease Font Size
ro: Micșorează dimensiunea fontului

en: Insert Non-Breaking Space
ro: Inserează spațiu de unire

en: Insert Non-Breaking Hyphen
ro: Inserează cratimă de unire

en: Insert Index
ro: Inserează index

en: Insert Soft Hyphen
ro: Inserează liniuță de despărțire

en: Line Break
ro: Linie nouă

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
ro: Modifică dimensiunea caracterului, fontul, aldine, cursive, etc.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
ro: Modifică atributele caracterelor selectate curent.

en: Font Size
ro: Dimensiune font

en: Text Color...
ro: Culoare text...

en: Background Color...
ro: Culoare fundal...

en: Grow To Fit Width
ro: Mărire pentru a potrivi lățimea

en: Grow To Fit Height
ro: Mărire pentru a potrivi înățimea

en: Shrink To Fit
ro: Micșorare pentru a potrivi

en: Insert a table into the document.
ro: Inserează un tabel în document.

en: Row Above
ro: Rânduri deasupra

en: Insert Row Above
ro: Inserează rânduri deasupra

en: Row Below
ro: Rânduri dedesubt

en: Insert Row Below
ro: Inserează rânduri dedesubt

en: Column Left
ro: Coloană stânga

en: Insert Column Left
ro: Inserează coloană la stânga

en: Column Right
ro: Coloană dreapta

en: Insert Column Right
ro: Inserează coloană la dreapta

en: Column
ro: Coloană

en: Delete Column
ro: Șterge coloana

en: Row
ro: Rând

en: Delete Row
ro: Șterge rândul

en: Merge Cells
ro: Îmbină celule

en: Split Cells
ro: Separă celule

en: Paragraph...
ro: Paragraf...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
ro: Modifică marginile paragrafului, fluxul textului, marginile, bulinele, numerotarea etc.

en: Style Manager...
ro: Gestionar de stiluri...

en: Change attributes of styles
ro: Modifică atributele stilurilor

en: Special Character...
ro: Caracter special...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
ro: Inserează unul sau mai multe simboluri sau caractere care nu au fost găsite la tastatură

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
ro: Inserează unul sau mai multe simboluri sau caractere care nu au fost găsite la tastatură

en: Repaint
ro: Revopsește

en: Insertion
ro: Inserare

en: Deletion
ro: Ștergere

en: Formatting
ro: Formatare

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ro: Taie

en: Table
ro: Tabel

en: Autocorrection
ro: Corectare automată

en: Key Press
ro: Apăsare tastă

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
ro: Această legătură trimite la programul sau scriptul „%1”.
    Programele malițioase pot dăuna calculatorului dumneavoastră. Sigur vreți să rulați acest program?

en: Open Link?
ro: Se deschide legătura?

en: Text editing
ro: Editare text
